Drogy ve støedovìku

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 872
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Drogy ve støedovìku...

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Docela mě zajmá čím si spestřovali lidé ve středověku život mimo alkoholu,sexu a jídla.
Je mi jasné, že stejně jako dnes si lidé sejou marihuanu v kukuřičném poli, tak i středověký člověk si chodil do přírody pro podobné věci.Napadá mě snad jen durman a lysohlávka... Sou zaznamenány nějaké případy středověkých narkomanů?

Doufám že nám to tu policie nezavře :lol: Mohlo by se stát ,kdy budou nějací ubožáci vyhrabávat ze sněhu veselé houbičky. :lol:
Bez piva to není ono.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: Drogy ve støedovìku...

Nový příspěvek od floriš »

KOMOÑ píše:Docela mě zajmá čím si spestřovali lidé ve středověku život mimo alkoholu,sexu a jídla.
Je mi jasné, že stejně jako dnes si lidé sejou marihuanu v kukuřičném poli, tak i středověký člověk si chodil do přírody pro podobné věci.Napadá mě snad jen durman a lysohlávka... Sou zaznamenány nějaké případy středověkých narkomanů?

Doufám že nám to tu policie nezavře :lol: Mohlo by se stát ,kdy budou nějací ubožáci vyhrabávat ze sněhu veselé houbičky. :lol:
Mám dojem, že Slovanstvo si vesměs připravovalo raušíky muchomůrkou červenou
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Omamné látky v historii

Nový příspěvek od Katerina »

Nevím jestli jsou známy případy zrovna narkomanů, ale pokud vím, tak druidové připravovali odvary z jmelí, a dneska víme, že kromě toho, že je omamné, tak je taky léčivé.
Takže když bychom hovořili o zneužívání jenalo by se o zneužívání léčivých bylin či přípravků z některých živočichů apod. Ostatně psali jsme o tom myslím také v tématu čarodějnic, tam to bylo celkem jasné.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 872
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Omamné látky v historii

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Katerina píše:Nevím jestli jsou známy případy zrovna narkomanů, ale pokud vím, tak druidové připravovali odvary z jmelí, a dneska víme, že kromě toho, že je omamné, tak je taky léčivé.
Takže když bychom hovořili o zneužívání jenalo by se o zneužívání léčivých bylin či přípravků z některých živočichů apod. Ostatně psali jsme o tom myslím také v tématu čarodějnic, tam to bylo celkem jasné.

Právě pomocí drog se indiánští šamani dostávali do jiného stavu vědomí(sfetováním se)kde při četných halucinacích vyvolávali "duchy".
Keltští druidové si asi taky brali nějaké halucinogeny aby viděli své bohy...
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

Drogy ve støedovìku

Nový příspěvek od Maria »

Pro některé úkony se používaly drogy. Zmiňuje se zde o houbičkách, jmelí, cannabisu...Ale existují zcela jiné bylinky na př. kozlík lékařský, sporýš, meduňka...atd. Stačí správně namíchat čaj či vonnou směs....Těch bylin je daleko víc....
Maria
Verna
Měšťan
Příspěvky: 23
Registrován: 28 říj 2007 20:09
Bydliště: Praha-Barrandof

Nový příspěvek od Verna »

Maria, souhlasím s tebou - záleží i na tom, co všechno se do směsi použije... Nemusí to být prvoplánově omamné, většina bylinek působí jemněji, než extrahované účinné látky - to je právě kouzlo rostlin. Zajímavý je třeba rojovník, který má také docela pěkné účinky... Muchomůrky červené jsou celkem známé, durman nebo blín jsou na můj vkus příliš razantní... Mezi jedovatostí a léčivostí je u některých rostlinek velmi tenká hranice - ostatně většina bylinkových kúr je časově omezena právě proto, že všeho moc škodí... A také - na každého člověka působí bylinky jinak, to bych chtěla zdůraznit... Kolikrát ani člověk nemusí člověk požít... Zkoušeli jsme třeba po vzoru severoamerických indiánů očišování svazkem zapálené sušené šalvěje...
V zásadě bych rozlišovala snahu poučených šamanů dostat se do "změněných stavů vědomí" z nějakých lečitelských či věštěckých důvodů a o prostou snahu laika dostat se do rauše :) (tedy něco jako opít se).

Tak mě napadá - co opium? Netuším, kdy se objevilo v našich krajích a kdy se začalo používat ke zmírnění bolesti... a zneužívat k fetování... Víte o tom někdo něco?
Naposledy upravil(a) Verna dne 23 led 2008 22:12, celkem upraveno 1 x.
kam èert nemùže, nastrèí ženskou...
carpe jugulum :twisted:
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

Drogy ve støedovìku

Nový příspěvek od Maria »

Sohlasím s tebou. A co ti ještě přinesly cesty po Sibiři??
Je pravda že při rituálech se člověk musí dostat do alfy..bud to dokáže sám, nebo pomohou vykuřovací směsi či míchané čaje. nejde mluvit zrovna o rauši..spíš o uvolnění a soustředění se na rituál....
Maria
Verna
Měšťan
Příspěvky: 23
Registrován: 28 říj 2007 20:09
Bydliště: Praha-Barrandof

Nový příspěvek od Verna »

Ohledně různých šamanských praktik můžu doporučit knížky od Pavlíny Brzákové - etnoložky, která jezdila několik let na východní Sibiř a sebrala spoustu zajímavých příběhů... přiznám se, že některé mi přijdou trošku přehnané (možná vygradované v rámci příběhu), ale celkově je to hodně věrné...
Naposledy upravil(a) Verna dne 23 led 2008 22:10, celkem upraveno 1 x.
kam èert nemùže, nastrèí ženskou...
carpe jugulum :twisted:
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

Drogy ve støedovìku

Nový příspěvek od Maria »

Vycházím ze svých zkušeností při praktikování magie......
Maria
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: Drogy ve støedovìku

Nový příspěvek od floriš »

Maria píše:Vycházím ze svých zkušeností při praktikování magie......
Richtig, do polívky se Maggi hodí - to bez diskuze...a ještě třeba sušené strošky a celerová na...
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

Drogy ve støedovìku

Nový příspěvek od Maria »

Vím , že to myslíš z legrace, ale celer patřil vždy mezi afrodiziaka...A pak to co jsem napsala je o bylinách, je to stará receptura našich předků....Uměli mnoho věcí pro léčbu..používání bylin.....myslím..není to má osobní zkušenost.
Maria
katka

morfium

Nový příspěvek od katka »

Užívali opiáty - morfium, koukněte na stránky: http://www.rect.muni.cz/drogy/POKUS/casti/opiaty.htm[b][/b]

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů