Zemské stezky a brány

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Zemské stezky a brány

Nový příspěvek od elizabeth »

elizabeth píše:
elizabeth píše: Co tam Rudi konkrétně v té listině řešil? Pokud by to mělo spojitost spíš s tímto krajem, přimlouvala bych se ke špatnému zařazení listinky...
Takže Rudi nám v listině RI VI 1, č. 1020 zavazoval jistého Ulrichu von Ramswag službou, ten měl statky někde v okolí St. Galénu, a byla to (možná i tou listinou) služebná šlechta Habsburků a opatství v ST.Galén. Mezi Mittelbergem a ST. Galénem je asi 60km, takže bych to viděla na to Rakousko a nepříliš zdařilou dataci....
Ovšem, na druhou stranu, proč by von Ramswag nemohl být v těch posilách, na které Rudolf v ležení u Habrů 12dní čekal?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4022
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: Zemské stezky a brány

Nový příspěvek od Ježek »

Mittelberg - proč to nemůže být německé pojmenování českého města (které je v horách)?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Zemské stezky a brány

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:Mittelberg - proč to nemůže být německé pojmenování českého města (které je v horách)?
Může, ale není to pravděpodobné, když ten Mittelberg v Rakousku leží poblíž území šlechtice, jehož se ta listina týkala...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Duchcov

Nový příspěvek od slavicekvac »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Borso píše:K oné cestě vedoucí od Duchcova...
Já tedy mluvil dost obecně 8) vážně jsem se tím blíže nezabýval :) ..jen, že kolem r. 1500 zde procházela celkem zaznamenáníhodná zemská stezka. A i když nelze hypoteticky vycházet pro určitou dobu srovnáním situace z doby pozdější, přeci jen se obávám, že tato cesta nevznikla ze dne na den. :)
Duchcov je pak už kolem roku 1500 zván Duchcovem a navíc už v první polovině 13. století se vyskytují komoleniny tohoto slova... takže poměrně brzy došlo k přejmenování Hrabišína.
Sám český název je zkomoleninou původního DUX. Čili jakési knížecí :-) Je to ještě v Teplicích na pamětním sloupu na Nové Vsi. Nemyslím si, že by to byl název pozdější, než Hrabišín, naopak.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Brána na stezce sedlecko-erfurtské

Nový příspěvek od slavicekvac »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Valtari píše:..ranně středověké zemské brány...které by mohla použít armáda.
Na oblast mezi sv. Šebestiánem a sv. Kateřinou jsem se před časem místopisně zaměřoval kvůli zcela jinému problému, ale oblast to je poměrně fortifikační výstavbou hodně "frekventovaná", což poukazuje na jistou strategičnost místa.

Podle Klaudiánovy mapy (1518), na prahu novověku, zemské stezky tento přechod obcházely a to dost oklikou - od Loun se zemská stezka štěpila na přechod v místech dnešního Cínovce a druhým směrem až na Loketsko. Z toho vyplývá, že zdejší přechod už nebyl nijak významným z hlediska zemského obchodu nebo strategie. Ale přesto je vidět, že sám Chomutov byl zemskými stezkami propojen a lze tedy i v této době jakousi zkratku v místech přechodu zemských hranic očekávat.
del

Koukám do své Klaudyánky a vidím asi toto: na pohraničních kopcích jsou někde vyznačeny cesty, podobně graficky jako řeky uvnitř mapy.
Septentrio neboli severně, což je u K. dole :-)
Vidím jedinou cestu z Krupky. Pak z Kladska do Slezska dvě, možná až čtyři.
Oriens neboli východně vlevo
Od Chotěboře, nebo Brodu, Borová
Meridies Jižně, nahoře
Kašperk, což je podle mě stezka Guntherova, Vintířova, dodnes dobře známá. Doporučuji přečíst o něm aspoň cosi.
Znám tu stezku celou, zvlášť Dobrou Vodu u Hartmanic, kde poustevničil tento hrabě benediktin, kamarád Břetislava pochovaný v Břevnově. Kecy o jakémsi vyzrazení cesty do Čech německému vojsku jsou idiotské, hodné tak Zemana a soudruhů. Byla to cesta, která byla obchodní a frekventovaná, nebylo co vyzrazovat :-) Gunther byl naopak zprostředkovatel míru.
Západ nevyznačen jménem
Co vidím je jediná cesta nad Přimdou, jakýsi Konsperk? Tachov. Ještě možná západně od Chomutova.
Pak jsou zřejmě cesty podle hraničních řek, pokud existovaly. Nevylučuji jiné stezky, tohle je Klaudyan 1518
Popsaná města jsou jen orientační východiska, blíže nakreslené stezce na horách.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Zemské stezky a brány

Nový příspěvek od elizabeth »

elizabeth píše:
Ježek píše:Mittelberg - proč to nemůže být německé pojmenování českého města (které je v horách)?
Může, ale není to pravděpodobné, když ten Mittelberg v Rakousku leží poblíž území šlechtice, jehož se ta listina týkala...
Takže, neměla jsem pravdu, pravdu měli Violka a Ježek, protože Mittelberge je skutečně někde u Havl. Brodu a je úplně jedno, že šlechtic, jemuž potvrzoval Rudi listinou práva (Ulrich de Ramschwag) má svá panství poblíž místa, jež se taky nazývá Mittelberg a je kdesi ve Švýcarsku. Zdrojem mi je CDB VI. č 11. s. 57. Uznávám, že nejlogičtější řešení taky vždy nemusí být správné... :wink:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Zemské stezky a brány

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Takže, neměla jsem pravdu...
A jak jsi to zjistila?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Zemské stezky a brány

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
elizabeth píše:Takže, neměla jsem pravdu...
A jak jsi to zjistila?
V tom CDB VI. je to napsáno, pak ti to opíšu... :)
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Zemské stezky a brány

Nový příspěvek od acoma »

Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Návštěvník

Re: Zemské stezky a brány

Nový příspěvek od Návštěvník »

Viola píše:Potřebovala bych si ujasnit něco ke stezkám:
Ježek píše:
Viola píše: Mě to napadlo, ale není to nějak moc daleko - až ze Železnýcho hor?
I kdyby to obcházel ze severu (trasa Čáslav - Chrudim - Vysoké Mýto), tak minimálně 2o km.
Kdyby z jihu po haberské stezce, tak 4o km.
Takže haberská stezka: když se podívám do mapy, vidím Habry mezi Havlíčkovým Brodem a Čáslaví. Kudy přesně ta stezka z Moravy do Čech vedla? Rudolf H. při své cestě z Jižní Moravy do Prahy vydává listiny v Habrech, Vilémově (ten leží trochu mimo dnešní hlavní cestu) a před MIttelbergem, aby nakonec skončil v Sedleckém klášteře. Netušíte prosím někdo, co je ten Mittelberg? Podle mapy bych ho umístila do okolí Čáslavi, ale nevím...
Čistě náhodou jsem "zabloudil" na toto forum a myslím, že znám odpověď na položenou otázku, byť již rok starou. Mittelberg byl na přelomu 13. a 14. století století velmi významné hornické sídliště (těžba stříbra), situované jižně od tehdejšího Německého (dnes Havlíčkova) Brodu. Jeho začátky byly obdobné jako v případě Kutné Hory a s největší pravděpodobností jen těsná blízkost nově vysazeného Německého Brodu zamezila tomu, že se Mittelberg nestal městem.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Zemské stezky a brány

Nový příspěvek od Viola »

Děkuji, Návštěvníku, za odpověď. Nevíte náhodou, jak se jmenuje dnes? Nechcete se u nás registrovat a přispívat k nám? :wink:
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Zemské stezky a brány

Nový příspěvek od slavicekvac »

Viola píše:Děkuji, Návštěvníku, za odpověď. Nevíte náhodou, jak se jmenuje dnes? Nechcete se u nás registrovat a přispívat k nám? :wink:
Podle těžby stříbra by to mohly být Stříbrné Hory, malá vesnička 7 km východně od HB, za Pohledem, 3,5 Km od Přibyslavi. Sice je připomínaná 1654 jako Sicendorf, ale to nemusí být na závadu Mittelbergu.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Zemské stezky a brány

Nový příspěvek od slavicekvac »

slavicekvac píše:
Viola píše:Děkuji, Návštěvníku, za odpověď. Nevíte náhodou, jak se jmenuje dnes? Nechcete se u nás registrovat a přispívat k nám? :wink:
Podle těžby stříbra by to mohly být Stříbrné Hory, malá vesnička 7 km východně od HB, za Pohledem, 3,5 Km od Přibyslavi. Sice je připomínaná 1654 jako Sicendorf, ale to nemusí být na závadu Mittelbergu.
Pokud by to opravdu bylo jižně, mohla by to být Vysoká - skutečně kopec mezi HB a Jihlavou, čili něco jako Mittelberg. Jestli to sedí se směrem stezky, to spíš ty Stříbrné Hory s indicií dolování stříbra a směrem východně od HB. Na Klaudyjánce je Brod, Přibyslav, Polná, Borová, Humpolec. Za Třebíčí uvedena stezka do Wídně. Stříbrné Hory jsou pravděpodobnější, protože na této stezce zřejmě leží, pokud šla prakticky podle řeky.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Zemské stezky a brány

Nový příspěvek od elizabeth »

Já se podívám, co je v tom CDB, na které jsem zapomněla jako na smrt... Pročpak mi to nikdo nepřipomněl? :wink:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Zemské stezky a brány

Nový příspěvek od Zany »

poloha Mittelbergu není podle monografie o Lichtenburcích jednoznačně určená, hypoteticky by mohlo jít o dnešní Sv. Kříž
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Zemské stezky a brány

Nový příspěvek od Viola »

Alžbětko, protože jsem neměla čas se tím zabývat. :wink: Díky za ty Lichtenburky, podívám se do nich doma, když jsem si je koupila.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Zemské stezky a brány

Nový příspěvek od slavicekvac »

Zany píše:poloha Mittelbergu není podle monografie o Lichtenburcích jednoznačně určená, hypoteticky by mohlo jít o dnešní Sv. Kříž
Asi ano, je tam taky těžba stříbra v okolí. A kopec vypadá na hradiště s rotundou.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů