Sòatková politika

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Sòatková politika

Nový příspěvek od Viola »

Vím, že jde o velmi široké téma, které mě napadlo v souvislosti se sňatky mnoha Přemyslovců v druhé polovině 12. století - zaujalo mě, z jak poměrně významných rodů měli manželky pretendenti českého knížecího trůnu, který byl ovšem jenom jeden, notabene pokud se členky jednoho rodu staly manželkami vzájemně nepřátelských Přemyslovců. Co k tomu jejich otce, příp. bratry vedlo? Snad sázka do loterie - s více želízky v ohni byla větší šance stát se příbuznými budoucího českého knížete, na druhou stranu ve sporech mezi jednotlivými příslušníky Přemyslova rodu bylo třeba se přiklonit na tu či onu stranu.

Nebavme se však pouze o tomto období. Napadá mě, proč někdy sňatková politika opravdu fungovala, jejím prostřednictvím se vytvářely silné příbuzenské vazby, a někdy se zcela minula účinkem? Mohlo jít o povahu rodinného zázemí, vazeb v užší přemyslovské rodině, nebo tato skutečnost vliv neměla?
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

sòatky, krevní msta, atp.

Nový příspěvek od duli »

Myslím, že stejné důvody vedly před tímto obdobím i nyní ke stejnému cíli. Víc želízek v ohni zaručovalo pokračování rodu. Nehledě k vysoké úmrtnosti a pod. Vždy se někdo z rodiny i tzv. "obětoval", aby se zachoval majetek a rodina přežila. Nejlépe po meči", ale když meč nebyl "i přeslice" byla dobrá. :lol: :roll: :oops: Tohle je základ rodové tradice přetrvávající od nepaměti dodnes. 8-[ To je tedy jen můj názor....
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Asi jsem se vyjádřila špatně - sňatkovým spojením rodů - ve zkratce - si obě strany získávaly spojence pro případ ohrožení či války apod. Pokud si dcery jednoho rodu vzaly dva znepřátelené Přemyslovce, kteří bojovali proti sobě (nebo zde existovala latentní hrozba konfliktu), bylo jasné, že onen rod se přikloní pouze na stranu jednoho z těchto znepřátelených Přemyslovců (nebo žádného). Jenže v takovém případě se sňatková spojení míjela účinkem - očekávaný výsledek, tedy pomoc z ciziny, se nedostavil.
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Nový příspěvek od duli »

Ne, myslím, že se chápeme dobře. Co kdyby se situace obrátila, což se v historii samozřejmě stalo ??!! Proto to "lavírování" a přebíhání. ( V nedávné historii měly některé rodiny někoho u hitlerovců a někoho u partyzánů.) Je to stále stejné - zachování majetku a rodu za každou cenu.
Z tohoto důvodu se vyhlazovaly celé rodiny i miminka, aby nikdo nemohl provést krevní mstu, protože ta byla hluboce zakořeněná (ale to neříkám nic nového,že . :oops: )
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů