Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 06 dub 2020 17:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 161 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

Byl støedovìký svìt agresivnìjší-krutìjší než dnes?
ano, jistì  33%  [ 6 ]
rozhodnì ne  67%  [ 12 ]
Celkem hlasů : 18
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 13:19 
Kníže

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
ve støedovìku nemohl mít zbraò každý - co považuješ za zbraò? :wink:

Srovnával bych jinak - za silného panovníka byl v zemi klid a relativnì bezpeèno, øeknìmu asi jako dnes u nás. Za vlády slabého panovníka se prosazoval mnohý na úkor ostatncích a vymáhání zákona a poøádku se tak èasto chápal i neurozený (by možná nezøídka oprávnìnì, vždy neligitimnì)...
Ale já bych obecnou kriminalitu a soudobou problematiku moderního terorismu se støedovìkem nesrovnával.

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 13:42 
Královna

Been thanked: 2 times
Ohlednì té èetnosti podobných útokù v Americe, ono to mùže být taky tím, že je jich prostì hodnì a je tam svoboda informací. Èíòanù také, ale pochybuji, že bychom se nìco takového z Èíny dovìdìli. Jako u nás doma pøed rokem 1989.
Zloèincù i šílencù, èi resp. duševnì narušených je v populaci a v každé generaci vpodstatì stále stejné procento. Jenže díky globalnímu a strašnì rychlému pøenosu informací dneska to mùže vypadat, že takových vyšinutých zloèincù pøibývá.

(Copak don Julius - ale tøeba "botièka" Caligula, a nebo maršál de Retz, pokud to tedy byla pravda.)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 13:54 
Kníže

proces Gillese de Retz vyhodnotila Sorbona jako politický, stejnì jako proces s Templáøi a s Johankou z Arcu :lol:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 14:14 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
Maršálek píše:
ve støedovìku nemohl mít zbraò každý - co považuješ za zbraò? :wink:

Zbranì, které se pøímo používaly k zabíjení. Meè, kopí... Takové se k poddaným dostávali sporadicky.
Primární funkce zemìdìlských nástrojù jako vidle, kosa, srp a kladivo je trochu jinde (ikdyž u srpu, kladiva a hvìzdy si jisti být nemùžeme) než k zabíjení.
Dnes už se zabíjí zbranìmi pøímo k tomu urèenými, které mùže získat prakticky každý - feudální kasty neexistují a zemìdìlství není støedobodem spoleènosti.
Katerina píše:
Ohlednì té èetnosti podobných útokù v Americe, ono to mùže být taky tím, že je jich prostì hodnì a je tam svoboda informací. Èíòanù také, ale pochybuji, že bychom se nìco takového z Èíny dovìdìli.

Spíš tam je uplná svoboda morálky, zásad, zodpovìdnosti a žádný respekt. Když vezmeme nìjaký vyspìlý stát, který v posledních 50 letech nebyl pod tyranií, tøeba Francii, Itálii - tam takovéhle problémy neøeší, že nìkdo vystøílí polovinu spolužákù.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 14:30 
Královna

Maršálek píše:
proces Gillese de Retz vyhodnotila Sorbona jako politický, stejnì jako proces s Templáøi a s Johankou z Arcu :lol:

Dík, já jsem si to myslela. Ale Modrovous bude žít dál, ach ty legendy...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 14:37 
Královna

Ježek píše:
Spíš tam je uplná svoboda morálky, zásad, zodpovìdnosti a žádný respekt. Když vezmeme nìjaký vyspìlý stát, který v posledních 50 letech nebyl pod tyranií, tøeba Francii, Itálii - tam takovéhle problémy neøeší, že nìkdo vystøílí polovinu spolužákù.

Já vím, že nejsou bùhví jací, ale který národ je, že. Italové se možná nevraždí ve školách, ale v kavárnách a restaucích, nebo odpalují soudce v autech.
Francouzi mají problém s mládeží pøistìhovalých rodièù , žijících v ghettech.
Z tìch zemí bez tyranie - Skandinávci a Holandáné jsou celkem v pohodì, ale zase pijou, mají deprese, a sebevraždí se.
Ono si nevybereš. Já jsem tím jen chtìla øíct, že èím více lidí v populaci, tak jsou takové vìci víc vidìt.

Jinak k tìm zbraním, teï´jsem se v Mannovi doèetla, že dobrý král Jindøich IV. ke sklonku vlády zakázal v Paøíži zbranì. Nevím jestli je to umìlecká licence èi realita, ale vzhledem k tomu co Navarra zažil bych se mu ani nedivila.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 14:46 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Been thanked: 5 times
Katerina píše:
Jinak k tìm zbraním, teï´jsem se v Mannovi doèetla, že dobrý král Jindøich IV. ke sklonku vlády zakázal v Paøíži zbranì. Nevím jestli je to umìlecká licence èi realita, ale vzhledem k tomu co Navarra zažil bych se mu ani nedivila.
A nakonec mu to proti Ravaillacovì dýce v botì stejnì nepomohlo.
Katerina píše:
Z tìch zemí bez tyranie - Skandinávci a Holandáné jsou celkem v pohodì, ale zase pijou, mají deprese, a sebevraždí se.
Tak aspoò vím, ke které mentalitì mám nejblíž.

Ale vážnì, Amíci, mají tu svobodu jakousi divnì udìlanou, na jednu stranu je tam úplná svodoba morálky, jak to trefnì nazval Ježek. Na druhou stranu pøi sebemenším pøestupku ti strkají ruce na kapotu a jednají s tebou jako s nejhorším zloèincem. Díky, ale Anglosaskou demokracii a zvláštì tu americkou radìji ne.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 14:49 
Královna

Been thanked: 4 times
elizabeth píše:
Ale vážnì, Amíci, mají tu svobodu jakousi divnì udìlanou, na jednu stranu je tam úplná svodoba morálky, jak to trefnì nazval Ježek. Na druhou stranu pøi sebemenším pøestupku ti strkají ruce na kapotu a jednají s tebou jako s nejhorším zloèincem. Díky, ale Anglosaskou demokracii a zvláštì tu americkou radìji ne.

Nevím, jak to specifikovat - ten národ mi pøijde hroznì "mladej" a "èernobílej". Matièka Evropa tam vyvážela svùj "výkvìt" a myslím, že je to znát.

Naposledy upravil acoma dne 25 dub 2007 14:56, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 14:54 
Královna

[quote="elizabeth [/quote] Tak aspoò vím, ke které mentalitì mám nejblíž.

Ale vážnì, Amíci, mají tu svobodu jakousi divnì udìlanou, na jednu stranu je tam úplná svodoba morálky, jak to trefnì nazval Ježek. Na druhou stranu pøi sebemenším pøestupku ti strkají ruce na kapotu a jednají s tebou jako s nejhorším zloèincem. Díky, ale Anglosaskou demokracii a zvláštì tu americkou radìji ne.[/quote]

No anglická zas není až tak špatná, ale také celkem preferuji tu severskou, i když Švédi obèas bývají tak rovnostáøští, že si èlovìk øíká, jak je to možné, že jsou na druhou stranu takováí individualisté.
Ráda bych blíž poznala Island. Mám knížku dìjiny Islandu, a jejich pøijetí køesanství je zajímavé a mì pøišlo i trošku legraèní. Snìm/parlament co o tom rozhodoval se na to prý nejdøíve vyspal, to nìjak patøilo k tradici, èi co. Musím si to znovu pøeèíst, abych byla pøesnìjší.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 15:01 
Královna

Has thanked: 3 times
acoma píše:
Nevím, jak to specifikovat - ten národ mi pøijde hroznì "mladej" a "èernobílej". Matièka Evropa tam vyvážela svùj "výkvìt" a myslím, že je to znát.

Øekla bych, že vìtší "výkvìt" byl v Austrálii a ta je v pohodì :wink:
No ale každopádnì "demokracie", která zavírá lidi do vìzení bez soudu, protože jsou údajnì teroristi, neuznává základní lidská práva jako je osobní a domovní svoboda, listovní tajemství apod. pro mì není demokracie a já osobnì jsem ráda za tu naši, i když je obèas trochu pošahaná...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 15:23 
Královna

Viola píše:
acoma píše:
Øekla bych, že vìtší "výkvìt" byl v Austrálii a ta je v pohodì :wink:
No ale každopádnì "demokracie", která zavírá lidi do vìzení bez soudu, protože jsou údajnì teroristi, neuznává základní lidská práva jako je osobní a domovní svoboda, listovní tajemství apod. pro mì není demokracie a já osobnì jsem ráda za tu naši, i když je obèas trochu pošahaná...

Víš, ale ono to úplnì není jen o tom, co se dìje právì teï a na obrazovkách TV a stránkách novin.
Pro mì demokracie znamená to, co má jeden každej obyvatel té zemì zažrané pod kùží, co je ještì možné, co je správné, a kam dál už ne.
Abych se do toho nezamotala , zkusím to uvést na pøíkladu:

Nìkdy v roce 1993 jsem byla v Dánsku na kongresu školních psychologù a spec. pedagogù. Tam jsem poprvé slyšela o ombudsmanovi , oni mají dokonce i ombudsmana pro dìti . Dáni se nám to snažili vysvìtlit, co to znamená, co to obnáší, my se ptali i na pricipy, že ho jmenuje královna, ale navrhuje parlament apod.
Tak jsem se zeptala .. jako typický obyvatel postkomunistické zemì, který nemá s demokracií žádné zkušenosti, komu, že je tedy potom odpovìdný . Dáník na mì koukal jako když jsem spadla z Marsu a evidentnì nechápal na co se to ptám. Pak se rozsvítil, jako aha, už vím, a jen tak mimochodem mi odpovìdel. No komu by byl ? Pøece zákonùm a sobì . !!! Rozesmála jsem se taky a od té doby vím co je to pravá demokracie, resp. jak uvažuje nìkdo v ní narozený.

Mantinely by mìly být co nejširší, aby se do nich mohli lidé svobodnì vejít, ale striknì respektovat právo, které bylo vytvoøeno postupnì, stovky let a vìtšina tyto právní limity pøijali za své (napøíklad - krást se nemá), ne náhodou se tyto nejširší limity v podstatì kryjí s principy køesanství (v naší kultuøe) a máš osobní zodpovìdnost sobì , aby si se vypoøádal se svými èiny a jejich dùsledky.

Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala, ale tohle je hodnì vážné a složité téma.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 15:25 
Královna

Been thanked: 4 times
Kateøino, je to dobøe napsaný, tak se neomlouvej. :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 15:28 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
acoma píše:
Kateøino, je to dobøe napsaný, tak se neomlouvej. :D
Naprostý souhlas. Vùbec jsi se do toho nezamotala a všichni ví, co jsi chtìla øíci.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 15:32 
Královna

No, to je samozøejmì pravda. To, že demokracii nemáme pod kùží, je vidìt mj. ve výkøicích typu "za komunistù byl levnìjší chleba" a podobnì. Na druhou stranu, pokud tu máme poøád pøíklad té Ameriky, tam svou demokracii bránili a vyzdvihovali tak dlouho, že už vlastnì nic nemùžou - tedy kromì koupì té zbranì :wink: . Nechci to zjednodušovat, ale kruh se uzavírá... Jistìže jsou prùšvihy všude, nìkdy vyplavou na povrch, pokud je nìkde víc lidí, je i logicky víc prùšvihù. Ale to, že nìkde na letišti v NYC nebo kdekoliv jinde si k tobì mùže dovolit kdokoliv cokoliv, že tì prostì nìkde v Evropì seberou, protože máš tmavé vlasy a oèi a zrovna se vracíš od moøe, a odvezou tì kamsi (pravda, mnì se to vzhledem k barvì vlasù a oèí a zeleného ksichtu asi stát nemùže :lol: ), je na mùj vkus docela silná káva... A o dùvod víc se ani nesnažit do USA dostat.

Ale to jsem odboèila. Chci tím jenom øíct, že pokud má sice nìkdo úžasnì starou ústavu, ale prezident jako hlava výkonné moci (který možná ani nebyl právoplatnì zvolen?) nìkterá ustanovení zruší z dùvodu boje s terorismem, není to pro mì vzor demokracie.

Jo a malá poznámka na závìr: v právní teorii se už spoustu let øeší dilema "kdo ohlídá hlídaèe", tedy že zde existuje urèitý mechanismus vzájemné kontroly, nad nímž nìkdo stojí, kdo ovšem není komu odpovìdný... Tak si nìjak ten pøípad z Dánska neumím poøádnì pøedstavit... Èímž samozøejmì nechci øíct, že by to tak nebylo, spíš jen to, že odborníci tímto se zabývající - a to i cizinci, pøedevším Nìmci - si kladou stejnou otázku jako my.

Předmět příspěvku: odpovìdnost
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 15:46 
Král

Viola píše:
...dilema "kdo ohlídá hlídaèe", tedy že zde existuje urèitý mechanismus vzájemné kontroly, nad nímž nìkdo stojí, kdo ovšem není komu odpovìdný... Tak si nìjak ten pøípad z Dánska neumím poøádnì pøedstavit...
My si to tu nedokážem pøedstavit pøedevším proto, že na západì je samozøejmé, že pokud nìkdo udìlá nìjakou "botu", podává okamžitì sám od sebe demisi. To si tady neumìjí pøedstavit zas naši politici a i nìkolik mìsícù dokáží vzdorovat celému národu, polovinì politického spektra a tahanicím po soudech... :wink:

Předmět příspěvku: Re: odpovìdnost
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 15:55 
Královna

Przemysl de Nyestieyky píše:
My si to tu nedokážem pøedstavit pøedevším proto, že na západì je samozøejmé, že pokud nìkdo udìlá nìjakou "botu", podává okamžitì sám od sebe demisi. To si tady neumìjí pøedstavit zas naši politici a i nìkolik mìsícù dokáží vzdorovat celému národu, polovinì politického spektra a tahanicím po soudech... :wink:

To je taky pravda. Svého èasu jsem psala jeden èlánek o korupci a jejím snižování, kde jedním z hlavních problémù bylo to, že pokud nìkde, v nìjaké instituci èi úøadì, dojde ke korupci, uhradí to ta instituce, tedy, pokud není soukromá, my, daòoví poplatníci. A ten dotyèný, který úplatek pøijal nebo si o nìj øekl, tam mùže vesele dál úøadovat...
Problémy jsou podle mì dva:
1. Tøeba za První republiky se spoléhalo na nepsaná pravidla demokracie, fungování ústavních orgánù a tak, jenže tím, že nebyly zakoøenìné, došlo k jedné okupaci a potom k pøevratu. Dnes ta pravidla také vìtšinou nemáme psaná (tøeba v Západní Evropì jde vìtšinou o nepsané, ale dodržované normy), což je problém, protože tento zpùsob fungování tu máme pouhých 15 let. Rùzní odborníci proto navrhují, aby se i tato "morální" pravidla dostala do našeho právního øádu, protože je zatím zhusta nikdo nedodržuje. Tady mám na mysli hlavnì ty abdikace poitikù, jak uvádìl Pøemek.
2. Není zde - až na výjimky - osobní odpovìdnost jednotlivých úøedníkù. Ti se mohou maximálnì bát ztráty své funkce, což asi není dostateèná hrozba...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 dub 2007 15:56 
Královna

No jo, já jsem totiž zapomnìla napsat to proè jsem to vlastnì celé psala.
Že mi u nás prostì ještì poøád chybí ta lehká samozøejmost, s kterou to ti ve svobodì narození a svobodnì narozenými vychovávaní chápou a dokáží vyjádøit. A s tím se asi nedá nic dìlat, dokud nepøejdou nìjaké generace .
Proto poøád žasnu, jak na jednu stranu se tu v naprosté tichosti pøechází vìci, kdy by lidé mìli køièet a øvát, protože jsou to skuteènì zásahy do jejich svobod, na druhou stranu je bìžné, že kdejaký zlodìjíèek a podvoníèek køièí, že platí danì a žije ve svobodém státì, takže zná svá práva (na zodpovìdnost ani nevzdechne) , takže je to poøád ještì pøevrácené na hlavu.

A to je taky moje odpovìï na to, kdo ohlídá hlídaèe ... my to jsme , my ho musíme hlídat.

Tak ještì jeden pøípad z Dánska a o ombudsmanovi - je to zase pár let , kdy i svobodomyslní Dánové zaèali mít problém s pøistìhovalci, myslím, že to byl Pakistán. Vláda se rozhodla a lid s ní v tom souhlasil, že holt tedy budou kvoty na poèet pøistìhovalých.
Kdo se ozval - ombudsman - tento pricip totiž neodpovídá Listinì Základních práv a svobod (a pro nì to není jen nìjaké vznosné vyjádøení, oni ji berou dost vážnì). Vypukl 2 letý boj, nakonec vláda uznala chybu a odstoupila.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14 kvě 2007 04:40 
Knìžna

Jen pro zamyšlení:http://video.google.com/videoplay?docid=-5410283867128293391

Předmět příspěvku: agresivita dnes
PříspěvekNapsal: 20 kvě 2007 06:58 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
Jak pøíklad dnešní agresivity vidím pøípad z Kuøimi, ale spíše jak agresivnì je stále propírán v mediích.

Předmět příspěvku: Re: agresivita dnes
PříspěvekNapsal: 20 kvě 2007 09:27 
Král

Ježek píše:
Jak pøíklad dnešní agresivity vidím pøípad z Kuøimi, ...
Jj, ale Bùh ví, co za tím vším stojí, vè. neobjasnìného a záhadného pùvodu oné dívky. Až se dìsím to všechno domýšlet v souvislosti s tìmi všemi, na veøejnost proniklými vyšetøovacími verzemi (prazvlášní sekta, pedofilní pornografie, ap.)... :!: 8-[

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 161 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina