Černá smrt v Evropě v letech 1347 - 1349?

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

***Pokec***

Nový příspěvek od slavicekvac »

http://technet.idnes.cz/proc-byl-mor-ve ... 0_veda_mla
Nevím jestli někde to téma není, ale tohle je o moru, DNA zjištěních z anglického hřbitova.
Uživatelský avatar
Kunhuta Haličská
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 07 úno 2008 17:37
Bydliště: Zlín

Re: Černá smrt v Evropě v letech 1347 - 1349?

Nový příspěvek od Kunhuta Haličská »

Jak se liší černá smrt od potivé nemoci v Anglii za Tudorovců?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Černá smrt v Evropě v letech 1347 - 1349?

Nový příspěvek od elizabeth »

Kunhuta Haličská píše:Jak se liší černá smrt od potivé nemoci v Anglii za Tudorovců?
Myslím, že je na to dost složité odpovědět, protože ani u jedné z těchto nemocí není dodnes úplně objasněna její příčina. Obecně Černá smrt čili doba v titulku tématu bývá obvykle označována jako mor, způsobený bakterií Yersinia pestis, čili bakterií přenášenou blechou morovou a blechou lidskou, jestli se zvládla v této své nejničivější epidemii s něčím nakřížit, např. s antraxem, na to dodnes neexsituje spolehlivá odpověď. Teoreticky, když to zjednoduším, by na ni dnes mohla zabrat nějaká antibiotika, když je původu bakteriálního.

Potivá nemoc za Tudorovců byla pravděpodobně původu virového, i když ani to není jisté. Nebyla natolik ničivá, ale ani dnešní antibiotika by na ni nezabraly. Podle všeho ale měla mnohem více společného se španělskou chřipkou z 20. let XX. století než s morem čili černou smrtí.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Kunhuta Haličská
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 07 úno 2008 17:37
Bydliště: Zlín

Re: Černá smrt v Evropě v letech 1347 - 1349?

Nový příspěvek od Kunhuta Haličská »

Děkuji za vysvětlení :)
Pro, rege!!!
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: mapka šíření moru

Nový příspěvek od Ježek »

acoma píše: 18 led 2008 23:55 Našla jsem dobrou mapku šíření moru tehdy :arrow: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Pes ... ope.cs.png
a dnes :arrow:
Tahle mapa je špatně - vyplývá z neznalosti českých a polských pramenů západním historikem.
Ve skutečnosti mor přešel přes naše území, i když ne tak fatálně jako jinde a jako později v roce 1380
Obrázek (když nevěděli, tak tam napsali No data)

https://www.e-stredovek.cz/post/mor-1346-1352/
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Černá smrt v Evropě v letech 1347 - 1349?

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježku, prosím tě, jak jsi přepisoval ten článek o Velkém moru alias Černé smrti 1347-1349, neřešil jsi i nějaké nové výzkumy, např. něco ohledně toho, že jeho prapůvodci byli pískomilové a ne krysy (které to pak ovšem rozšířily dále). Zajímalo by mě, zda už ta teorie je nějak potvrzena. Viděla jsem nějaký pořad, který se točil kolem Justiniánova moru a tam to zmiňovali, probíhalo to asi podobným způsobem (tenkrát se to ze Seleukie rozšířilo do Římské říše (tedy Východořímské a pak dál a dál, např. až za Hadriánův val). Ti pískomilové měli tehdy kvůli nějaké erupci sopky (zapomněla jsem kde, ale někde hodně daleko) slést blíže k lidským obydlím, a bylo vystaráno. Ale ta teorie je už z let 2014-2015 a nějaké novější info se mi nepodařilo najít. Nemáš něco ty?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Černá smrt v Evropě v letech 1347 - 1349?

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše: 20 lis 2023 19:23 Ježku, prosím tě, jak jsi přepisoval ten článek o Velkém moru alias Černé smrti 1347-1349, neřešil jsi i nějaké nové výzkumy, např. něco ohledně toho, že jeho prapůvodci byli pískomilové a ne krysy (které to pak ovšem rozšířily dále). Zajímalo by mě, zda už ta teorie je nějak potvrzena. Viděla jsem nějaký pořad, který se točil kolem Justiniánova moru a tam to zmiňovali, probíhalo to asi podobným způsobem (tenkrát se to ze Seleukie rozšířilo do Římské říše (tedy Východořímské a pak dál a dál, např. až za Hadriánův val). Ti pískomilové měli tehdy kvůli nějaké erupci sopky (zapomněla jsem kde, ale někde hodně daleko) slést blíže k lidským obydlím, a bylo vystaráno. Ale ta teorie je už z let 2014-2015 a nějaké novější info se mi nepodařilo najít. Nemáš něco ty?
Nesetkal, ale dohledal jsem to: https://www.npr.org/sections/health-sho ... iddle-ages

Kromě článků z roku 2015 jsem našel jen tohle: https://academic.oup.com/pnasnexus/arti ... 11/6730729
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů