Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 16 pro 2018 06:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Juditin most
PříspěvekNapsal: 08 lis 2013 22:28 
Poddaný

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
nevěděl jsem, kam to mám napsat, tak jsem to napsal sem. Nevíte kde a jaký byl na Juditinově mostě mostecký reliéf? Prý ještě dneska existuje a neni to hlava bradáče. Děkuji :wink:

Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Juditin most
PříspěvekNapsal: 09 lis 2013 09:53 
Král

Been thanked: 5 times
daavid píše:
nevěděl jsem, kam to mám napsat, tak jsem to napsal sem. Nevíte kde a jaký byl na Juditinově mostě mostecký reliéf? Prý ještě dneska existuje a neni to hlava bradáče. Děkuji :wink:

Pokud mě paměť neklame, tak malostranská mostecká věž je v podstatě Juditin most. Co na ní je původní netuším, ale normálně se tam provádí. Dle většiny názorů je "bradáč" zřejmě portrétem jménem neznámého stavitele. Podle konstrukce se dá soudit na huť, která dělala dosud stojící most v Regensburku.
Citace Wikipedie:
Nižší mostecká věž: Nižší z obou věží se také nazývá Juditina věž, protože byla součástí Juditina mostu, předchůdce dnešního mostu Karlova. Byla zbudována z kvádříkového zdiva v románském slohu v druhé polovině dvanáctého století. Ve třináctém století zde byla brána a druhá, menší severní věž, nahrazené v souvislosti s budováním nového Karlova mostu dnešními gotickými stavbami.
Po roce 1591 byla věž renesančně upravena: cimbuří nahrazeno renesančními štíty, fasáda vyzdobena sgrafitovým kvádrováním se zajímavým symbolem Bafometa a byla nově proražena okna.
Na konci 19. století byl na fasádě objeven zazděný výklenek s románským monumentálním reliéfem, již v té době skrytý v interiéru 1. patra přiléhajícího domku bývalé celnice. Představuje klečícího mladíka, který něco přebírá nebo předává druhé, trůnící postavě. Totožnost postav a smysl výjevu není vyjasněný, jedná se však o jedno z vrcholných děl českého románského sochařství s vlivy francouzské monumentální plastiky.
Dnes zde sídlí sdružení Klub Za starou Prahu.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 09 lis 2013 16:28 
Král

Been thanked: 12 times
Reliéf je možné vidět každou první sobotu v měsíci, aktuální informace vždy na stránkách Klubu za starou Prahu

slavicekvac píše:
Totožnost postav a smysl výjevu není vyjasněný

Přesněji řečeno existuje několik možných výkladů totožnosti zobrazených osob a podstaty zachyceného výjevu

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 11 lis 2013 10:59 
Král

Been thanked: 5 times
Zany píše:
Reliéf je možné vidět každou první sobotu v měsíci, aktuální informace vždy na stránkách Klubu za starou Prahu

slavicekvac píše:
Totožnost postav a smysl výjevu není vyjasněný

Přesněji řečeno existuje několik možných výkladů totožnosti zobrazených osob a podstaty zachyceného výjevu

Určitě ano, jen jsem citoval Wikipedii. Kolega zřejmě myslel právě tento reliéf.

Odpovědět s citací  

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina