Juditin most

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

daavid
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 08 lis 2013 22:27

Juditin most

Nový příspěvek od daavid »

nevěděl jsem, kam to mám napsat, tak jsem to napsal sem. Nevíte kde a jaký byl na Juditinově mostě mostecký reliéf? Prý ještě dneska existuje a neni to hlava bradáče. Děkuji :wink:
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Juditin most

Nový příspěvek od slavicekvac »

daavid píše:nevěděl jsem, kam to mám napsat, tak jsem to napsal sem. Nevíte kde a jaký byl na Juditinově mostě mostecký reliéf? Prý ještě dneska existuje a neni to hlava bradáče. Děkuji :wink:
Pokud mě paměť neklame, tak malostranská mostecká věž je v podstatě Juditin most. Co na ní je původní netuším, ale normálně se tam provádí. Dle většiny názorů je "bradáč" zřejmě portrétem jménem neznámého stavitele. Podle konstrukce se dá soudit na huť, která dělala dosud stojící most v Regensburku.
Citace Wikipedie:
Nižší mostecká věž: Nižší z obou věží se také nazývá Juditina věž, protože byla součástí Juditina mostu, předchůdce dnešního mostu Karlova. Byla zbudována z kvádříkového zdiva v románském slohu v druhé polovině dvanáctého století. Ve třináctém století zde byla brána a druhá, menší severní věž, nahrazené v souvislosti s budováním nového Karlova mostu dnešními gotickými stavbami.
Po roce 1591 byla věž renesančně upravena: cimbuří nahrazeno renesančními štíty, fasáda vyzdobena sgrafitovým kvádrováním se zajímavým symbolem Bafometa a byla nově proražena okna.
Na konci 19. století byl na fasádě objeven zazděný výklenek s románským monumentálním reliéfem, již v té době skrytý v interiéru 1. patra přiléhajícího domku bývalé celnice. Představuje klečícího mladíka, který něco přebírá nebo předává druhé, trůnící postavě. Totožnost postav a smysl výjevu není vyjasněný, jedná se však o jedno z vrcholných děl českého románského sochařství s vlivy francouzské monumentální plastiky.
Dnes zde sídlí sdružení Klub Za starou Prahu.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Juditin most

Nový příspěvek od Zany »

Reliéf je možné vidět každou první sobotu v měsíci, aktuální informace vždy na stránkách Klubu za starou Prahu
slavicekvac píše:Totožnost postav a smysl výjevu není vyjasněný
Přesněji řečeno existuje několik možných výkladů totožnosti zobrazených osob a podstaty zachyceného výjevu
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Juditin most

Nový příspěvek od slavicekvac »

Zany píše:Reliéf je možné vidět každou první sobotu v měsíci, aktuální informace vždy na stránkách Klubu za starou Prahu
slavicekvac píše:Totožnost postav a smysl výjevu není vyjasněný
Přesněji řečeno existuje několik možných výkladů totožnosti zobrazených osob a podstaty zachyceného výjevu
Určitě ano, jen jsem citoval Wikipedii. Kolega zřejmě myslel právě tento reliéf.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů