Stránka 1 z 1

Hala/síň hradiště

Napsal: 14 led 2014 22:37
od Aliénor
Dobrý večer.

Přicházím s prosbou o terminologickou výpomoc při překladu. Jak byste nazvali hlavní místnost hradiště? Německy je to "Halle" a já váhám mezi slovy "hala" a "síň" - architektura bohužel není zrovna moje doména. Jedná se o slovanské hradiště v Braniborsku v 10. století.

Má-li někdo zdroje (nejlépe s obrázky) k typické struktuře hradišť a falcí z té doby, budu moc ráda.

Děkuji.

Re: Hala/síň hradiště

Napsal: 15 led 2014 17:14
od Ingolf
Já bych to přeložil úplně v klidu jako "síň". Slova jako hala nebo sál znamenají v podstatě totéž, akorát jsou to počeštěná slova původem germánská, českým ekvivalentem je ta síň, možná ještě dvorana.
Ty síně nebyly zřejmě součástí hradišť odjakživa. Siň byla společenským prostorem vládce a jeho družiny, což je celek, který se již vymezuje z rovnostářské kmenové společnosti.

Příklady - ze severské mytologie známá Valhalla (orig. Valhöll), doslova "Hala/Síň padlých" (severské val znamená totož co ang. fallen - padlý nebo něm. fallen - padnout). Valhale velí Ódin, jeho družiníci hodují a cvičí se v boji.

V anglosaském eposu Beowulf je síň Heorot, kterou ohrožuje stvůra jménem Grendel. Do Heorotu se plaví Beowulf se společníky, stoupají k němu od pobřeží : "Rukama kutá brnění blyštěla, kroužky v košilích břeskně zpívaly, když vzhůru k síni v šatě strašlivém strmě stoupali. Zemdleni mořem opřeli mocné pevné štíty o stěnu příbytku; za řinčení krunýřů, pancířů bitých padli na lavice."

V eposu jsou návštěvníci nejprve posazení daleko od vládce, po přísaze jsou posazeni blíže. Místo u stolu bylo znakem prestiže, a pkud nebyl někdo vpuštěm ani na hostinu, byla to společenská katastrofa. To se zachovalo v legendě o tom, jak byl pokřtěn Bořivoj u knížete Svatopluka - Bořivoj musel jakožto pohan sedět venku, po křut z rukou Metoděje mohl teprve vstoupit a zaujmomut místo u stolu odpovídající jeho postavení.
Diskutabilní v českých podmínkách je zvláštní dlouhá stavba na Kouřimi. Našlo se tam v zemi plno dokladů po kůlech, takže to mohla být také síň, pokud to není špatná interpretace výzkumu, protože to prý mohl být pozůstatek po pásu opevnění.

Všechny zmíněné funkce - hostiny, rytířská klání, reprezentativní události - spojuje i pozdně gotický Vladislavský sál na pražském Hradě. Je tak velký proto, že se tam konaly i souboje na koních - taky východ ze sálu vede po dlouhých nízkých schodech, to tam je kvůli bezpečnému pohybu koní. Státnické reprezentativní události se v sále konají dodnes, je to v podstatě živá tradice.

Nevím, nakolik se takové síně stavěly v 10. století u Polabanů. Jestli tam pokročil vývoj v tom smyslu, že by se vytvořila družina nezávislá na zbytku kmene. Na jménu síně to ale snad tolik nemění.

Re: Hala/síň hradiště

Napsal: 15 led 2014 20:11
od Aliénor
Moc děkuji za odpovědi. Jedná se o Brandenburg (http://de.wikipedia.org/wiki/Brandenburg_%28Burg%29" onclick="window.open(this.href);return false;). S klidem v duši tedy asi použiju síň a občas to proložím dvoranou.

Ještě mi rposím poraďte, jak se tady děkuje - ráda bych, ale nevidím příslušné tlačítko.

Re: Hala/síň hradiště

Napsal: 15 led 2014 21:38
od Ingolf
Ještě jsem si vzpomněl, Sasové nazývali halu domem medoviny nebo domem piva :) , prostě po nějakém alkoholu.. Ale nevede se mi to přesně dohledat..

Re: Hala/síň hradiště

Napsal: 17 led 2014 18:58
od Aliénor
Až (pokud vůbec) bude ten text připraven ke zveřejnění, určitě se ozvu. Myslím ale, že do té doby se na vás obrátím s dalšími dotazy. :)