Nejhorší zkušenosti na hradech?

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Zany »

na druhou stranu asi působí rušivě, když průvodce vykládá v češtině a do toho mu někdo žvatlá s překladem do cizího
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Dagmar »

Zany píše:na druhou stranu asi působí rušivě, když průvodce vykládá v češtině a do toho mu někdo žvatlá s překladem do cizího
Prohlídky s průvodcem v cizím jazyce probíhají odděleně...toť alespoň moje zkušenost. Byla jsem několikrát s návštěvou, která měla průvodce v angličtině a naše skupinka vždy počkala až odejde hlavní proud českého výkladu .
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Dagmar »

Jure, jak je to u Vás s prohlídkou v cizím jazyce? Také rozdílná cena?
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:
Zany píše:možná aby si zahraniční turisté nepřivezli svého tlumočníka a museli si objednat průvodce ve svém jazyce, který asi bude poněkud dražší než průvodce v češtině...
Vstupné v češtině: 170,-
Vstupné s příplatkem za cizojazyčný výklad: 270,-
Gratuluji, snejvětší pravděpodobností jsi ten problém vyřešil , a my si s tím lámali hlavu, co to jako má být - pokud to tak ale je, tak to už je docela hustý .. :twisted:
Mně to nepřijde tak nelogický. I v zaměstnání dostane obecně více zaplaceno člověk, který umí nějaký jazyk, než ten, který umí jen češtinu. Takže najít lidi, kteří jsou schopni provázet v cizím jazyce a zaplatit je, je určitě složitější, než najít ty v češtině.

Navíc speciálně u Karlštejna, kde prohlídky 1. okruhu chodí i po pěti minutách a výpravy se tak často dohánějí, si neumím představit, jak by zdržel výklad ještě překlad některých průvodců. Navíc ty skupinky jsou poměrně veliké, takže kdyby v nich bylo několik menších skupin s různými jazyky, prohlídka by nestála za nic (teda ne že by teď stála za moc :) ).
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Ingolf »

Byli jsme na prohlídce relikviáře sv. Maura v Bečově. Prohlídka slibovala výklad o okolnostech nálezu, což mě zajímalo, protože jsem měl v hlavě, že tam hrála nějakou roli StB. Místo toho jsme byli svědky oslavného chvalozpěvu na nálezce, "naše kriminalisty", kteří předmět objevili, a zabránili tak jeho vývozu do ciziny. o StB ani slovo, stejně jako o dalších podivných okolnostech. Napsal jsem text na facebookovou stránku k volbě ředitele ÚSTRu, zda o to někdo nebude vědět víc - https://www.facebook.com/groups/1856653 ... tif_t=like" onclick="window.open(this.href);return false; Text sem překlápím, pokusím se ho po doplnění zpublikovat na našich stránkách, popř. ještě někde jinde, když bude zájem..

Existuje oficiální verze opakovaná při výkladech při prohlídce relikviáře na bečovském zámku, jejíž obměny jsou k nalezení i v internetových odkazech. Ta zní – r. 1984 kontaktoval americký občan Danny Douglas čsl. ambasádu v Rakousku s tím, že za sumu 250 tisíc dolarů vyzvedne a odveze cennou památku; ta nesouvisí s českou státností nebo jiným takovým významem, šlo by čistě o obchod.
Ambasáda zkontaktovala domácí úřady, ty zase kriminální policii. Federální kriminální ústředna se začala o případ zajímat z důvodu, zda nejde o předmět pocházející z trestné činnosti. Kriminalisté měli s Douglasem několik schůzek, během kterých zjišťovali, o co asi tak může jít. Během poslední schůzky těsně před chystaným podepsáním smlouvy se okruh hledání zúžil na zámek v Bečově. Tam něco schoval bývalý majitel zámku Beaufort, který r. 1945 prchl z republiky, protože kolaboroval s nacisty.
Protože kriminalisté museli pospíchat, tak ještě během noci rozkopali podlahu kaple a vyndali relikviář. Vyznění této bondovky je takové, že je dobře, že „naši kriminalisté“ (sousloví několikrát opakované během výkladu na zámku) zachránili památku, „druhou nejcennější po korunovačních klenotech“, z rukou cizinců.

Všechna ta záplava slov o našich kriminalistech, kteří jednali chytře, dobrodružně a ke konci rychle, jakoby měla něco nepříjemného přehlušit. Relikviář nebyl spjat s českým státem ani s českými dějinami. Byl vyroben v Belgii v 13. století, Beaufortové jej počátkem 19. století zakoupili, de facto tím zachránili, nechali zrestaurovat a dovezli jej do svého českého sídla, tady jej r. 1945 zanechali a poslali pro něj právě Douglase. Motivace policie zněla tak, jestli předmět nepochází z trestné činnosti. Nikde jsem nenašel zmínku, že by pocházel, přesto jej kriminálka zabavila a s tím motivem evidentně jednala. Nikde jsem ani nenašel odůvodnění, že by se na tento majetek vztahovaly Benešovy dekrety - je tedy možné, že vztahovaly? Poslední majitel byl aktivním nacistou ještě před obsazením Sudet, nic proti zabavení jeho majetku bych neměl.

Celé vyznění práce policie – nenápadné zjišťování informací, kladení pastí a předběhnutí oponenta, aby „naše strana“ nemusela něco zaplatit – to je rukopis tajných služeb, ne kriminálky a vyšetřování zločinů… Pár informací o pronikání StB do události je v dokumentu ČT - http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... eho-maura/" onclick="window.open(this.href);return false;
a) Nedochovaly se zprávy z archivu ministerstva vnitra o pátrání. Nedochovaly se zprávy čsl. ambasády z Vídně, ač bylo běžnou praxí zapisovat rozhovory s cizími státními příslušníky a tehdejší diplomat to komentuje (čas 10:55): „Já jsem ten záznam teda vypracoval, postoupil jsem ho tehdejšímu min. zahraničních věcí panu Chňoupkovi.“
Dále by se právě mohlo teoreticky objevit v archivech tajných služeb, protože (9:25) – zápis rozhovoru mohl být poslán „jinou cestou“, počítám, že přes kanály tajné služby. Dále (26:45) Douglase lustrovala rozvědka a (28:10) tento americký státní občan na ambasádě ve Vídni mluvil zřejmě s agentem.

b) Přes všechnu vyzdvihovanou profesionalitu kriminálky došlo k amatérskému zacházení s relikviářem. Vedoucí týmu to vysvětluje: (46:30 – 47:00): „Už jsme byli na konci tý detektivní cesty … a teď zase nastal problém, co teď s tím. Máme to vyndat, anebo ne. Když sem zavoláme nějaký kunsthistoriky nebo archeology, postaví tu stany a budou tady hrabat tři měsíce, pinzetkama a štětečkama. A já jsem za to v tenhle moment odpovědnej, tak jsem se rozhod, že to vyndám.“ A jak to pokračovalo popisuje kolega (47:45) „Chtěl jsem to vzít celý, a ono najednou se to začalo oddělovat, ten spodek. Já říkám Franto, to je nějaký shnilý, já nevím, co s tím provedeme. … Já jsem měl na nohou takové semišové boty, … v tom semiši se z té pozlacené stříšky zachytily kousky zlata.“ Prostě se oddělilo dno, kosti se vysypaly, kousky zlata se ošoupaly – to je něco, čemu archeologové předcházejí svou pomalejší prací.
c) Na to navazují osudy relikviáře. Vedoucí týmu (52:45): „Teď jsem potřeboval, aby si ty věci někdo přebral. Já jsem měl kosti, které byly uvnitř, a další věci v pytli pod stolem, relikviář na stole. Já jsem tam mezi tím úřadoval asi tejden, než si to odvezli.“ Relikviář převzalo Umělecko-průmyslové muzeum, dalo ho do trezoru České národní banky, kde dřevo dál „pracovalo“, tedy hnilo, a restaurace začala r. 1991 a skončila r. 2002. Co by se stalo, kdyby nepřišel Listopad 1989, nevím. Zavření kulturní památky do trezoru a nechání napospas, to je okolnost, která se ztrácí v aplausu nad tím, jak je dobře, že památka zůstala „nám“ a ne cizincům (byť jde o rod, který památku kdysi zachránil a pečoval o ni).
d) Objev relikviáře zveřejnil kastelán Bečova a dostal za to vynadáno (51:45): „ Povolal mě můj nadřízený, tvářil se docela nepříjemně a prohlásil, že sekretariát náměstka kultury je rozhořčen a co já na to. Dá se teda předpokládat, že to zveřejnění někoho asi popudilo.“ Zase – k čemu je památka v rukou státu, když se nemůže ani zveřejnit její objev? Asi tak nějak vypadá praxe „lidového vlastnictví“ a zájem o kulturní památku od systému, který je v zásadě nekulturní. A utajení památky značné finanční hodnoty nahrává teoriím, že někdo měl zájem na jejím prodeji nebo zabavení (jako si papalášové odváželi zařízení ze zámků do svých domácností) – a zmizení dokumentů po případu takovým teoriím nahrává taky.
Rubáš z Hrádku
Rytíř
Příspěvky: 165
Registrován: 01 pro 2010 15:47
Bydliště: Litoměřice
Been thanked: 2 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Rubáš z Hrádku »

http://www.krimi-servis.cz/?p=20" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Ingolf »

Díky, trochu to je zaujatý (kdo nedal peníze na film, tak je to jeho "fatální chyba", kdo je dal, tak je to "fantastický postoj"), ale ukazuje to právě na tu linii příběhu, kde na sebe narážejí kriminálka a tajná služba. Píše se o tlacích shora na zastavení vyšetřování apod., zatímco v oficiální verzi jde jen o amerického občana vs. celý stát nebo celou české společnost..
Rubáš z Hrádku
Rytíř
Příspěvky: 165
Registrován: 01 pro 2010 15:47
Bydliště: Litoměřice
Been thanked: 2 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Rubáš z Hrádku »

Pro mne je hlavně nepochopitelné, že státní orgány byly ochotny prodat něco, o čem nic nevěděly za určenou sumu do zahraničí. To mi připomíná spíš 50. léta---pryč se starou veteší, žeňme se ke světlým zítřkům... Jinak o tom vyšla chvíli po nálezu taková polodokumentární detektivka - brožura.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Ingolf »

Tu detektivku jsme asi při posledním uklízení knihovny vyhodili, ale tem výklad na Bečově se prý nesl ve stejném duchu, možná z detektivky i čerpali.. :)
Mně se právě nezdá, že by to ještě neznámé dílo chtěl stát prodat. Na mě to působí od začátku jako snaha pod záminkou obchodu vylákat informace a pak dílo najít sami.. Proto by taky nasadili na Douglase kriminálku, která umí z lidí informace dostat, ale zároveň se mohla tvářit, že je tam oficiálně kvůli něčemu jinému..
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Viola »

Ingolf píše: d) Objev relikviáře zveřejnil kastelán Bečova a dostal za to vynadáno (51:45): „ Povolal mě můj nadřízený, tvářil se docela nepříjemně a prohlásil, že sekretariát náměstka kultury je rozhořčen a co já na to. Dá se teda předpokládat, že to zveřejnění někoho asi popudilo.“ Zase – k čemu je památka v rukou státu, když se nemůže ani zveřejnit její objev? Asi tak nějak vypadá praxe „lidového vlastnictví“ a zájem o kulturní památku od systému, který je v zásadě nekulturní. A utajení památky značné finanční hodnoty nahrává teoriím, že někdo měl zájem na jejím prodeji nebo zabavení (jako si papalášové odváželi zařízení ze zámků do svých domácností) – a zmizení dokumentů po případu takovým teoriím nahrává taky.
Taky mě to napadlo, i když nad úlohou StB, o které jsi psal předtím, jsem nepřemýšlela...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Viola »

Dnešní návštěva zámku v Mnichově Hradišti byla opravdu nezapomenutelná. Samotný zámek je pěkně opraven, přilehlý park i s lavičkami příjemný, u vstupu mají i vývěsky a tak. Slečna průvodkyně byla ovšem velice vtipná - třeba místo "obraz" neustále říkala "fotografie", což u barokních portrétů vypadalo dost vtipně, obrazům s loveckým zátiším říkala "portréty", některé části pušky (nevím, jestli hlavni, nebo pažbě) říkala hlavice, místo "úschova" říkala "úchova" a tak. Pochopitelně si pletla i panovníky (jednání Svaté aliance se měl jednou zúčastnit car Alexandr I., podruhé Mikuláš I. a potřetí oba najednou, i když ten první byl tou dobou už mrtvý), František I. vs. František Josef I. byl další nepřekonatelný problém. K Vídeňskému kongresu řekla akorát to, že to byl národní (!) kongres pod taktovkou Metternicha, který se konal jednou v roce 1815 a podruhé v roce 1813, o Svaté alianci jen to, že to vymyslel Metternich a skončilo to Krymskou válkou. K tomu občas nebyla schopna dát dohromady větu. Prostě příšerný. Zvažuju, že napíšu místnímu kastelánovi, ať na ty prohlídky posílá někoho normálního.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od floriš »

Viola píše:Dnešní návštěva zámku v Mnichově Hradišti byla opravdu nezapomenutelná.... Zvažuju, že napíšu místnímu kastelánovi, ať na ty prohlídky posílá někoho normálního.
Normální třeba je, jen je to dcera někoho důležitého a má v tom jetel :-)
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od slavicekvac »

floriš píše:
Viola píše:Dnešní návštěva zámku v Mnichově Hradišti byla opravdu nezapomenutelná.... Zvažuju, že napíšu místnímu kastelánovi, ať na ty prohlídky posílá někoho normálního.
Normální třeba je, jen je to dcera někoho důležitého a má v tom jetel :-)
Na Branu jsme zažili naopak velmi dobrou. Měli jsme taky dobrý překlad.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od floriš »

slavicekvac píše: Na Branu jsme zažili naopak velmi dobrou. Měli jsme taky dobrý překlad.
aha, Brano zavírá samo..... pozitivní zážitek
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Viola »

slavicekvac píše: Na Branu jsme zažili naopak velmi dobrou. Měli jsme taky dobrý překlad.
V Rumunsku? Nebo je ještě nějaký jiný Bran?
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od slavicekvac »

Viola píše:
slavicekvac píše: Na Branu jsme zažili naopak velmi dobrou. Měli jsme taky dobrý překlad.
V Rumunsku? Nebo je ještě nějaký jiný Bran?
Je to Bran v Rumunsku. Překlad je opravdu brána. neoprávněně legenda o Vladu Draculovi. Možná zde byl ve vězení Vlad Daculei, ale není to prokázané. Vladové sídlili úplně jinde. Hrad je malebný, ve velmi dobrémm stavu hlavně díky královně Marii, Angličance :-) Byl jedním ze sídelních hradů královské rodiny. Měli jsme rezervaci na 9 hodin a tak jsme to měli ještě bez přetahování s davy turistů. Cosi jako rumunský Karlštejn :-) Až zmenším fotky, tak přiložím, ale Bran je k vidění všude na internetu.
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Dagmar »

Zdravím po dlouhé době, byla jsem v úterý na výletě u sv. Jakuba v Církvicích. Paní průvodkyně byla úžasná, byli jsme tam 2 hod a kdyby jsme už se nechystali odejít, tak jsme tam ještě asi teď. Všem vřele doporučuji. Stavba je z roku 1165 a kupodivu ani husitské války a ani 30. válka kostel neponičily. Opravdu stojí za vidění.
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od slavicekvac »

Dagmar píše:Zdravím po dlouhé době, byla jsem v úterý na výletě u sv. Jakuba v Církvicích. Paní průvodkyně byla úžasná, byli jsme tam 2 hod a kdyby jsme už se nechystali odejít, tak jsme tam ještě asi teď. Všem vřele doporučuji. Stavba je z roku 1165 a kupodivu ani husitské války a ani 30. válka kostel neponičily. Opravdu stojí za vidění.
Krásné, jen ten nadpis s tím nesouhlasí :-)
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Ingolf »

Ingolf píše:Byli jsme na prohlídce relikviáře sv. Maura v Bečově. Prohlídka slibovala výklad o okolnostech nálezu, což mě zajímalo, protože jsem měl v hlavě, že tam hrála nějakou roli StB. Místo toho jsme byli svědky oslavného chvalozpěvu na nálezce, "naše kriminalisty", kteří předmět objevili, a zabránili tak jeho vývozu do ciziny. o StB ani slovo, stejně jako o dalších podivných okolnostech.
K relikviáři a hlavně jeho objevení vyšel rozsáhlý text na Lidovkách - http://www.lidovky.cz/maur.aspx#pribeh" onclick="window.open(this.href);return false;
Z nových informací - StB Douglase skutečně sledovala, a to dokonce i v Rakousku.. Byly i plány na jeho únos apod., ty byly zamítnuty.
Ke konci je eskapáda, kdy se Douglas domáhá, aby byl alespoň uznán za nálezce, když už nic jiného.. (a jak se to český stát bojí udělat kvůli riziku, aby pak nemusel platit nálezné..)
Jinak se to stále dotýká dohadů, kdo chtěl koho okrást (Douglas český lid nebo koho..), nebo kdo koho podváděl (policisti Douglase), a kdo se tudíž choval nečistě..
PactumLocalis
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 10 črc 2017 09:12

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od PactumLocalis »

Tak jsem si přečetl něco z vašich zážitků(hlavně nacionální,policejní výklad o relikviáři musel být obzvláště zajímavý :D ) a rád bych přispěl spíše takovým protestem.Průvodce ,pokud není vyloženě protivný,laxní, nebo nevykládá totální nesmysly,dokážu snést.I když měl by být podle mě spíše profesionální a nevykládat,kde všude strašilo a kde je možná zakopaný poklad.Co mě však nejvíce štve,jsou "zmrzlinový" návštěvníci.Tihle nemají moc o historii zájem,spíše jsou znudění a tak si usmysleli,že tenhle hrad by byl dobrý výlet.Kde je vstupné,tam to ještě jde,ale já cestuji většinou po zříceninách a tam je to někdy paráda.Mluva jako "hele tamhle je nějaká díra" a to,že se lidi fotí v různých pózách,to mě dokáže opravdu vytočit.Nejlepší jsou však ti,co si přinesou buřta a rozjedou táborové odrhovačky.To jsem naštěstí ještě neviděl,ale lidi se tím vesele chlubí na netu.I když to je na jiné téma,tak projekt České Hrady se mi zdá taky nešťastný....Moderní poprocková hudba na hradě?Vážně?Poslouchám všechno možné,ale podle mě má mít vše své místo.Chtěl bych vidět návštěvníky klubu,jak by se tvářili na středověkou hudbu.Zajímalo by mě,jestli alespoň peníze z výdělku jdou do oprav hradů.
Na závěr bych rád poděkoval člověku(lidem),kteří si na zřícenině hradu Strážný udělal/i vlastní archeologický průzkum.To málo z obvodového zdiva je sice lépe vidět,ale lépe se taky rozpadá :D
Berte tenhle post s rezervou,snad sem nikoho neurazil.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], ClaudeBot a 0 hostů