Nejhorší zkušenosti na hradech?

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Dagmar »

slavicekvac píše:
Viola píše:
Dagmar píše:Karlštejn je moje srdcová záležitost.Vdávala jsem se tam a termín byl vybrán na narozeniny Karla IV. Už je to hodně let,ale stále si pamatuji , jak mi návštěvníci i s průvodcem šlapali po závoji a během obřadu v kapli mlel něco průvodce.
V jaké kapli? Dnes se svatby konají v purkrabství.
Podle textu jsem usoudil, že to bylo ještě v kapli Panny Marie v malé věži. Ve velké věži by to bylo těžko. Na purkrabství neznám kapli, tam jsou veselky nejspíš civilní, tady šlo o církevní.
Ano, bylo to v kapli Panny Marie a oddávající byl kanovník Dočekal.Celý obřad byl nahráván na kazetu, kterou jsem si za ta léta ještě nikdy neposlechla. :oops: .Měla bych to někdy udělat a zjistit , zda jsem byla i církevně oddaná :D :D . Civilní sňatek proběhl před tím a asi v purkrabství.Už si místo přesně nepamatuji.
Václave, pokud si vzpomínám chodili jsme před svatbou na faru při kostelu sv.Fabiána a Šebestiána v Liboci. Nevíš náhodou, jak souvisí Liboc s Karlštejnem? Nebo v Liboci kanovník Dočekal v té době bydlel?
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od slavicekvac »

delV jaké kapli? Dnes se svatby konají v purkrabství.[/quote]
Podle textu jsem usoudil, že to bylo ještě v kapli Panny Marie v malé věži. Ve velké věži by to bylo těžko. Na purkrabství neznám kapli, tam jsou veselky nejspíš civilní, tady šlo o církevní.[/quote]

Ano, bylo to v kapli Panny Marie a oddávající byl kanovník Dočekal.Celý obřad byl nahráván na kazetu, kterou jsem si za ta léta ještě nikdy neposlechla. :oops: .Měla bych to někdy udělat a zjistit , zda jsem byla i církevně oddaná :D :D . Civilní sňatek proběhl před tím a asi v purkrabství.Už si místo přesně nepamatuji.
Václave, pokud si vzpomínám chodili jsme před svatbou na faru při kostelu sv.Fabiána a Šebestiána v Liboci. Nevíš náhodou, jak souvisí Liboc s Karlštejnem? Nebo v Liboci kanovník Dočekal v té době bydlel?[/quote]
Přesně, Dočekal byl sídelní kanovník Karlštejnský a byl administrátorem farnosti v Liboci. Bydlel střídavě tu i tam :-) Byl dost kamarád s vršovickým farářem Hájkem, a tak naše mládežnická parta měla na Karlštejně privilegia jít kamkoliv. :-)
I když máš humorné pochybnosti, tak jakmile ses podepsala na matriční protokol, tvůj manžel a svědci, tak jsi církevně oddaná. Máte platný sňatek. Ale určitě neškodí si veselku občas pustit. My to děláme taky, zvlášť o větších výročích, jako bylo třeba 40 let.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Viola »

Musím se vám pochlubit s čerstvou zkušeností z Litomyšle. V zámku jsou dvě trasy, jedna z nich je ale věnovaná hračkám,což mě moc nebere. Vstupenka stojí 120,- Kč, což mi nepřijde hodně vzhledem k tomu, že jde o památk Unesco, nicméně... Trasa mi nepřijde nijak úžasná, tedy kromě starého zámeckého divadla, v němž prohlídka začíná. Slečna průvodkyně ovšem byla dost mimo, v podstatě jediné, o čem něco věděla, bylo to, jak probíhají na zámku svatby a jak jsou nevěsty vystresované a protivné. :D O historii jsme se nedozvěděli v podstatě nic kloudného, pletla páté přes deváté, jména majitelů apod. Třeba si pamatuji, že nám několikrát zopakovala, že poslední majitelkou byla Polyxena z Pernštejna, neteř Vratislava, která ale byla zřejmě pěkná mrcha, protože Litomyšl odkázala Trautmansdorfům, a ne dalším Pernštejnům. Tou Polyxenou byla ovšem Frebonie, Vratislavova vnučka, Polyxena byla pochopitelně Vratislavova dcera... Slečna se snažila nám podat zasvěcený výklad zejména co se týče dobrých, resp. špatných vztahů šlechty k místnímu obyvatelstvu, což několikrát ochotně vysvětlila dvěma návštěvnicím, které opravdu nepochopily, že slečna vůbec neví, která bije.

Kde se v Litomyšli vzali Pernštejnové, o jak významný rod šlo, to jsme se nedozvěděli, zato jsme čtyřikrát slyšeli, že Vratislav se stal českým kancléřem (tedy kancléřem českého státu), jímž ho jmenoval panovník, a proto že byl ten rod tak významný. Nejlepší hláška dne: na otázku, kde ten Vratislav sídlil, když byl tím kancléřem, odpověděla, že toho měl hodně a mohl sídlit, kde chtěl. :D (Doslova, opravdu neřekla, že měl hodně majetku nebo sídel, ale měl TOHO hodně.) Jo a víte, proč bývá na zámcích několik sekretářů? No přeci proto, že mají tajné schránky.

Suma sumárum prohlídka trvala 45 minut, z toho 10 minut byl puštěn film, 10 minut mluvila o svatbách a to bylo asi tak vše. V porovnání s Karlovou Korunou naprosto nesrovnatelné...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Ježek »

A je to systémová chyba nebo chyba jednotlivce?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše:A je to systémová chyba nebo chyba jednotlivce?
Jak to mám vědět? :D Jako systémovou chybu bych nicméně viděla to, že se něco takového může stát - to nebyl jeden přeřek, ale příšerný výklad jako celek. Nevím, zda slečna provázela už déle, a proto ji nikdo nekontroloval, nebo byla nová a opět nikdo nekontroloval, jestli text umí. Kamarádka mi říkala, že v Hrádku u Nechanic byl svého času dobrý kastelán, jemuž záleželo na výkladu, takže výběr průvodců byl poměrně přísný a obsahoval mj. zkušební prohlídku, jíž byl kastelán přítomen. Ale bohužel asi nejde na našich památkách o pravidlo.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od floriš »

Ježek píše:A je to systémová chyba nebo chyba jednotlivce?
Vnímal bych to spíš jako systémovou chybu. Na spoustě míst se prosazuje tzv. managerský způsob řízení, kdy o kdejakém zařízení rozhodují tzv. školení manageros, kteří sice nevědí vůbec nic z oboru, ale disponují nějakým nesmyslným certifikátem. Ti pak samozřejmě dávají při výběru spolupracovníků přednost stejným pitomcům, jako jsou sami. Zejména ve státních službách a samosprávě se jim velmi "daří" a jak rakovina se šíří do všech sfér.
V tomhle případě bych si klidně vsadil na nějakou takovouhle variantu: šéfka odboru kultury na nejmenované radnici (prsatá a blbá, ovšem dlouhodobě spící s tajemníkem) sice o památkách a kultuře moc neví, protože je to vlastně neúspěšná ředitelka mateřské školy a byla po řadě stížností rodičů vykopnuta (shodou náhod směrem nahoru), ale má certifikát o absolvování školení v Benešově. Tato dáma se zbavila letitého a odborně zdatného kastelána a kustoda na zámku, jelikož opakovaně dodával měsíční hlášení o činnosti jen psaná rukou na papíře, týdenní svodky často nedodal vůbec (hlavně v zimním období, kdy byl zámek zavřený) a na své velmi dobré znalosti 3 světových jazyků neměl žádné uznávané lejstro - pouze maturitní na ruštinu, ale to bylo ještě za totáče. A tak se machr pakoval... na jeho místo dosadila svrchu uváděná kráva vítěze výběrového řízení jemuž předsedala ačkoli spolu s obdobnými machry jako ona sama nevěděla, o čem vlastně činnost kastelána je. Volba padla na "ambiciózního mladého člověka moderního typu", který sice nerozumí vůbec ničemu, ale prokázal managerské schopnosti při prodeji realit a předvedl lejstro z úřadu práce o absolvování rekvalifikačního kurzu na počítačovou gramotnost. Ten si pro nadcházející sezónu nechal průvodkyně vybrat poradenskou firmou vedenou podobným týpkem (spolužákem, navíc synovcem šéfky odboru kultury), kdy zadání parametrů výběru fortifikovalo estetické hledisko před odborným + věkový limit 19-26 let. Kastelán neměl čas se konkurzu zúčastnit, protože sjednával podrobnosti pronájmu zámeckého parku na různé komediantské akce a vietnamské trhovčení v rámci doplňkové hospodářské činnosti.

No, jak to jinak mohlo dopadnout - návštěvníci, těšte se!
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Viola »

No, ono to možná bude problém více památek, jen v té Litomyšli to bylo do očí bijící. Chápu, že přilákat na památky návštěvníky někdy může být problém, na druhou stranu třeba takový Sychrov, historicky nic moc, má zřejmě šikovného kastelána a na mnoha akcích se taky vyskytne spousta lidí, kteří zaplatí mastné vstupné.
Ale tak abych nehaněla, třeba na Zvíkově nejsou sice průvodci, ale celá expozice je pěkně upravená a popsaná, mají nové záchody, čisté lavičky k posezení atd.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Katerina »

Vzpomeň jen vzpomeň na hodnou domácí paní důchodkyni v milevském klášteře ... :D -
Dokonce ještě stihla v průběhu prohlídky rozdat příkazy svým známým na místním hřbitově o převozu truhlíku s maceškami - a že v Milevsku muselo bejt nějaký osídlení už v 8. nebo 9. století, protože se tam našly nějaký cetky :D

JENŽE .. JENŽE !!! Paní si přivydělává k důchodu a premonstráti jsou asi rádi, že ji tam mají .. alespoň je to celkem pruužné na prohlídky .. (srovnej s Rejčinným Starým Brnem ! :mrgreen:- a přitom , co je Milevsko proti Brnu . ...
Je to holt otázka peněz .. zdá se , že soukromí vlastníci platí víc za kvalitnější sílu , ale stát to jako obvykle prostřednictvím hajzlíků mrví .. skoro to vypadá, že ve státní správě jsou tedy nalezlí pěkní hajzlíci a neschopové ..nebo obráceně .. pěkní hajzlíci a neschopové si záměrně vybírají ta místa státní správy, která se jim "nemohou " moc bránit - kulturní památky, galerie apod . - viz Anežský klášter .. občas se tam procházím a říkám si , že snad půjdu požádat o místo ředitelky - teda , ne že by mě zaplatili (to by spíš bylo takové hobby) - ale co tam by se dalo všechno dělat, aby se klášteru víc dařilo !

On totiž milý floriši - není manager jako manager - a na některej místech jsou skutečně více potřební než ten odborník (do tohoto vzorce ovšem nespadají nedovzdělanci z tvého hororového příkladu) .

Dobrý manager by jel po ekonomických záležitostech a propagaci , zatímco v odborných věcech by důvěřoval tomu tvému kastelánovi. A tak to má fungovat.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Zany »

floriš píše:V tomhle případě bych si klidně vsadil na nějakou takovouhle variantu....
Tenhle případ to asi nebude, kastelánka přišla do Litomyšle z Častolovic, což je soukromý objekt, na jakém by si takového "managora" asi nedrželi.
Na základě jedné zkušenosti bych opravdu nevyvozoval obecné závěry, ta slečna klidně může celý den jen sedět v pokladně a provádět ji mohli poslat jen jako záskok při nedostatku průvodců, nebo to mohlo mít jinou podobnou příčinu.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Katerina »

Mně se stejně nejvíc líbí ten systém jako mají leckde ve Francii - bud´ti vrazí do ruky sluchátka - a ono to na tebe povídá ,
anebo jako na Aquilaru, kde by asi sluchátka byla celkem zbytečná dostaneš do ruky jakousi nacyklostylovanou brožurku a nákresy .. a máš klid na to si zříceninku pěkně projít , pročíst její historii a podle plánku si říct, kde co bylo, a že právě stojíš u šípkový růže, co roste purkrabímu v jeho bývalém pokoji. :D

Obojí ti poskytuje přesně tu míru soustředění, kterou každý potřebuje k tomu, aby si památku užil dle své potřeby , aniž byse musel rozplylovat křičícími dětmi, štěkajícími psy či divnými průvodkyněmi.

Samozřejmě úroveń materiálu je také důležitá , JENŹE , oni ti hoši occitánští a languedočtí jsou zřejmě dodnes na svou historii a tudíž i na ty hrady náležitě hrdí (a tak to má být) , že by to neodflákli.
Naposledy upravil(a) Katerina dne 20 čer 2011 17:07, celkem upraveno 1 x.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Zany »

Jo, já mám taky radši individuální prohlídky, když už někam jedu, tak mám stejně moudra připravená s sebou, takže výklad průvodce stejně nepotřebuju. Výjimkou jsou snad jen občasné speciální prohlídky, když se podaří něco takového domluvit - teď začátkem června jsme byli třeba s KASem na Slovensku, kde jsme měli na Oravském hradě k ruce místního archeologa, takže velmi důkladná prohlídka trvala snad tři hodiny, během kterých nás předběhlo několik výprav procházejících svým obvyklým tempem. Poslední den jsme byli v Bojnicích (nebo Bojnici? nějak jsme se nemohli shodnout, jak se to vlastně skkloňuje), kde se to opakovalo, navíc jsme měli na obou objektech domluvenou výjimku ze zákazu focení a taky jsme se dostali na běžné veřejnosti nepřístupná místa.
Už se těším na září, to máme něco podobného domluveného na Bečově.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Mně se stejně nejvíc líbí ten systém jako mají leckde ve Francii - bud´ti vrazí do ruky sluchátka - a ono to na tebe povídá ,
Nojo, ale nevím, jestli zrovna na zámcích technicky toto půjde. I když v Mělníce to tak funguje, nevím, jak mají inventář střežený.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Ježek »

Katerina píše:Vzpomeň jen vzpomeň na hodnou domácí paní důchodkyni v milevském klášteře ... :D -
JENŽE .. JENŽE !!! Paní si přivydělává k důchodu a premonstráti jsou asi rádi, že ji tam mají .. alespoň je to celkem pruužné na prohlídky .. (srovnej s Rejčinným Starým Brnem ! :mrgreen:- a přitom , co je Milevsko proti Brnu . ...
Premonstráti chtěji mít prohlídky, ale na ty jim nikdo nechodí (byla sobota - výletní den), proto si nemohou najmout profesionálního průvodce, ale místní důchodkyně to má jako přivýdělek v rámci smyslu pro obecní blaho a povinnost. Celý problém je v návštevnosti.
Katerina píše:On totiž milý floriši - není manager jako manager - a na některej místech jsou skutečně více potřební než ten odborník (do tohoto vzorce ovšem nespadají nedovzdělanci z tvého hororového příkladu).
Druhý extrém je, když v nějaké kulturní/vědecké instituci dostane vedoucí místo zasloužilý badatel. Řídit lidi pod sebou neumí, organisovat nějaké akce také ne. Nebaví ho to a tak utíká do klidu badatelen a archívů.
Abych nešel pro příklad daleko: U nás na škole se rekonstruují dvě budovy FF, samozřejmě z peněz ČR a EU a kdoví čeho ještě. V důsledku toho se všechno z těch dvou budov muselo vystěhovat , přesunout se musela i výuka. Prodloužila se vyučovací doba, ale i tak objem předmětů klesl o 1/3. Háček byl v tom, že rekonstrukce měla začít už tenhle semestr, ale grant nedošel, takže se to všechno o rok posune. Důsledkem jsou dvě prázdné budovy (kde se musí (muselo) topit) a pokrytecká výmluva, že "studenti si aspoň zvyknou na nouzový režim". Za tohle měl někdo letět. Prostě i na FF nesmí všechno řešit filosofové.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Ježek »

Jo, ještě jeden strašnej průser z toho byl - odpadly nepovinný předměty, který učili doktorandi, učitelé z jiných škol, nebo jen učitelé na půl úvazku. Diplomky se ale můžou psát jen u aktuálně vyučujících, což vedlo k tomu, že ti, co učili byli přehlceni (na 19. a 20. století) a diplomanti měli menší výběr, čili v důsledku to psali u někoho, kdo tomu úplně nerozumí, nebo se nevěnuje.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše: JENŽE .. JENŽE !!! Paní si přivydělává k důchodu a premonstráti jsou asi rádi, že ji tam mají .. alespoň je to celkem pruužné na prohlídky .. (srovnej s Rejčinným Starým Brnem ! :mrgreen:- a přitom , co je Milevsko proti Brnu . ...
Co bylo tak strašnýho na klášteře v Brně? To, že o to nikdo neměl zájem a byly jsme tam jen čtyři? Byl duben, což bylo mimo sezónu, mohly jsme se ptát nač jsme chtěly, mimo kostela fotit, číst latinský nápisy a vůbec slušně prudit... To, že slečna nevěděla nic o Jindřichovi z Lipé a krabici od bot bych neviděla jako tak problematické, dívka byla velmi sympatická a dokonce se snažila být i vtipná. Pro mě ta návštěva kláštera s výjimkou toho, že jsem musela mít zahalená ramena, což mi v dubnu nevadilo a že Ježek byl venku, aby nenavštívil quod absit církevní instituci... :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Ingolf »

Jako zatím nejpitomější zákaz na hradech u mě vede tenhle na fotce, je ze včerejšího Karlštejna, skoro mě to svádí, že ji nachystali na dnešek jako silvetrovskou kulisu.. Mohli tam napsat "zákaz překládání", ale to by to porušili sami, když ten zákaz je pak přeloženej do angličtiny :D
Jinak průvodce v kapli sv. Kříže naopak skvělej, měl všechno v hlavě a přitom to neměl jen nazpaměť nadrčený, vyprávěl plynule, do toho odpovídal na otázky, na konci se omlouval, jestli nám nevadí, že to přetáhnul o pár minut :) , ono ho to prostě bavilo.. jmenuje Václav Kříž, tak trochu nomen omen..
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Peacemaker »

Tak to je zaujímavý zákaz :lol: Vie mi niekto logicky vysvetliť, prečo to? Chápem zákaz fotografovania a natáčania, ale prekladania? Žeby preto, aby prekladateľ "nerušil" priebeh prehliadky?? :think:
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Zany »

možná aby si zahraniční turisté nepřivezli svého tlumočníka a museli si objednat průvodce ve svém jazyce, který asi bude poněkud dražší než průvodce v češtině...
Vstupné v češtině: 170,-
Vstupné s příplatkem za cizojazyčný výklad: 270,-
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Katerina »

Zany píše:možná aby si zahraniční turisté nepřivezli svého tlumočníka a museli si objednat průvodce ve svém jazyce, který asi bude poněkud dražší než průvodce v češtině...
Vstupné v češtině: 170,-
Vstupné s příplatkem za cizojazyčný výklad: 270,-
Gratuluji, snejvětší pravděpodobností jsi ten problém vyřešil , a my si s tím lámali hlavu, co to jako má být - pokud to tak ale je, tak to už je docela hustý .. :twisted:
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Dagmar »

Katerina píše:
Zany píše:možná aby si zahraniční turisté nepřivezli svého tlumočníka a museli si objednat průvodce ve svém jazyce, který asi bude poněkud dražší než průvodce v češtině...
Vstupné v češtině: 170,-
Vstupné s příplatkem za cizojazyčný výklad: 270,-
Gratuluji, snejvětší pravděpodobností jsi ten problém vyřešil , a my si s tím lámali hlavu, co to jako má být - pokud to tak ale je, tak to už je docela hustý .. :twisted:
Tohle se netýká jen Karlštejna.....na většině nejvíc navštěvovaných lokalit si musí zahraniční návštěvníci objednat místního průvodce v cizím jazyce za dost vysoké ceny. :wink:
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, SeznamBot a 0 hostů