Tvrze

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Návštěvník

Re: Lipka

Nový příspěvek od Návštěvník »

[Ahoj,
i já mám tuto tvrz takřka u huby a teprve nedávno se mi podařilo ji "objevit". Jsou to tak tři roky zpátky a je to díky publikaci Hrad,zámek, tvrz, hrad Lipka. Bližší info o publikaci případně můžu zjistit.
Jinak se už dlouho snažím najít o této stavbě něco víc podrobnějšího, ale kromě několika starých fotografií před zkázou způsobenou JZD Horní Bradlo jsem nic nenašel.
Objekt dál chřadne, ale totální zkáza mu zatím nehrozí. Nicméně je jen otázkou času, kdy spadne poslední barokní štukovaný strop...
Každopádně je to úžasné místo, nabyté energií. Zajdi schválně ke staré lípě, co stojí mezi hrobkou a tvrzí, dotkni se jí a uvědom si, že ona je všeho co se zde stalo svědkem. Viděla první osadníky, dělníky kopající základy tvrze, její stavbu i rozkvět, umírání majitelů panství i jejich pohřby. A viděla i zkázu toho všeho. Ale sama pořád stojí. Mohla by nám celé dny vyprávět...... :pivko:
kdyby si věděl něco víc o tvrzi, dej mi prosím vědět na jardadr@centrum.cz
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

k zátlucké tvrze je relevantní sta v Encyklopedii českých tvrzí III. str. 1033. V bibliografii pak másledující odkazy:

Sedláček, August: Hrady 5, s. 168.
Wolf, Vladimír: K lokalizaci vsi Sluki z let 1238-1241. ZMK ČSAV 1966.
Wolf, Vladimír: Zaniklá ves a tvrz Zátluky na Královéhradecku lokalizována. ZMK ČSAV XII, 1971, č. 1-2, s. 148-151.
Wolf, Vladimír: Lokalizace zaniklé vsi a tvrze Zátluky na Královéhradecku. AR 24, 1972, s. 439-440.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

k tvrzi Lipka na Chrudimsku opět EČT, str. 406-407 a dále:
Rieger, B.: Tvrz Lipka. PA 10, 1877, č. 4, s. 737-742.
Sedláček, August: Hrady 1, s. 163-166.
Svoboda, Ladislav: Ke stavebnímu vývoji zámku Lipka na Chrudimsku. ZPP 56. 1996, č. 1-2. s. 42-45.
Návštěvník

Nový příspěvek od Návštěvník »

Zany píše:k tvrzi Lipka na Chrudimsku opět EČT, str. 406-407 a dále:
Rieger, B.: Tvrz Lipka. PA 10, 1877, č. 4, s. 737-742.
Sedláček, August: Hrady 1, s. 163-166.
Svoboda, Ladislav: Ke stavebnímu vývoji zámku Lipka na Chrudimsku. ZPP 56. 1996, č. 1-2. s. 42-45.
Zdravím a děkuji za bližší informace! Zaujal mne hlavně ten poslední odkaz a proto bych se rád zeptal co to je zkratka ZPP? Omlouvám se za své nedostatky, ale vážně nevím co to je za časopis.
Děkuji Jarda
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

Anonym píše:Zaujal mne hlavně ten poslední odkaz a proto bych se rád zeptal co to je zkratka ZPP? Omlouvám se za své nedostatky, ale vážně nevím co to je za časopis.
Děkuji Jarda
ZPP = Zprávy památkové péče
Verna
Měšťan
Příspěvky: 23
Registrován: 28 říj 2007 20:09
Bydliště: Praha-Barrandof

Nový příspěvek od Verna »

Abych tedy přispěla k výběru zajímavých tvrzí:
http://www.hrady.cz/index.php?OID=2984
Byli jsme tam v květnu. Je to příklad toho, že se občas najdou nadšenci, kteří se pustí do obnovy památek, za což je člověk musí obdivovat. Je to spousta práce pod dozorem památkářů. Navíc jsme měli štěstí, že přestože je objekt oficiálně nepřístupný, ujal se nás jeden z členů sdružení založeného z důvodu záchrany této památky a poskytl nám docela obsáhlý výklad o tom, co tam všechno dělají a dělat ještě budou a ukázal nám tvrz odshora dolů :) Chtějí tam zřídit jakési kulturně-vzdělávací centrum s galerií, tak jsem zvědavá, co z toho nakonec bude.
kam èert nemùže, nastrèí ženskou...
carpe jugulum :twisted:
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od maser »

několik zajímavých prací k tvrzím od Petra Chotěbora:

Chotěbor, P. 1982: K situaci a stavební podobě vesnických feudálních sídel. Archaeologia Historica 7, 357 - 366.

Chotěbor, P. 1983: Příspěvek ke studiu stavební podoby tvrzí. Archaeologia Historica 8, 513 - 520.

Chotěbor, P. 1987: K problematice kresebných rekonstrukcí stavební podoby středověkých staveb. Archaeologia Historica 12, 321-329.

Chotěbor, P. 1989: Nejstarší období výstavby českých tvrzí (do pol. 14. stol.). Archaeologia Historica 14, 257-270.

Chotěbor, P. 1990: Rekonstrukce obytné místnosti tvrze v Sudkově dole. Archaeologia Historica 15, 217-222.

Chotěbor, P. 1992: Tvrze v ikonografických pramenech. Archaeologia Historica 17, 177-187.

Chotěbor, P. 1996: Pokus o srovnání tvrzí laické a církevní vrchnosti. Archaeologia Historica 21, 307 – 314

Chotěbor, P. - Smetánka, Z. 1985: Panské dvory na české středověké vesnici. Archaeologia Historica 10, 47 - 56.

Chotěbor, P. 1989: Srubové obytné místnosti v prostředí českých tvrzí. Castellologica bohemica 1, 91 - 104. Praha.
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od maser »

jinak moje oblíbená tvrz je zaniklá Hlásenická (dnes Lásenice) pár kilometrů od Jindřichova Hradce. Hypotetická rekonstrukce i komiks o ní vyšel kdysi v ábíčku :D Bavil jsem se s Mgr. Burianem z Městského muzea a možná se bude po dokončení archeologických sondáží krapet rekonstruovat
Obrázek
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
Habart z Lopaty
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 11 bře 2008 17:45
Bydliště: Plzeò

Nový příspěvek od Habart z Lopaty »

Zajímavou tvrzí je také Mydlná na Plzeňsku. Mnoho z ní sice nezbylo, ale zato zůstala bez dalších zásahů tak, jak se zozpadla. Lidé z okolí totiž její zbytky považovali za trosky kostela, a tak se báli zde těžit kámen(jak tomu bývalo u mnoha tvrzí a hradů), aby se nedopustili svatokrádeže...
filipek
Sedlák
Příspěvky: 9
Registrován: 19 črc 2013 13:39

Re: Tvrze

Nový příspěvek od filipek »

Já zase uvítám jakoukoliv informaci o již neexistujících tvrzích v Sudličkově Lhotě a Borovnici u Rychnova.
p(o)sel z budoucnosti píše:Tak trochu me zarazi ze se nemluvi o nizsim slechtickem sidle jakym byla tvrz.Pritom nektere tvrze maji daleko silnejsi opevneni nez kdejaky hrad(hradek).
Ku prikladu sem si listoval a moc me zaujala tvrz v Malesove (1424 se opodal odehrala take bitka 8) )
Husitska vojska ji dobejvala udajne 2 dny.Treba jeji vez ma na nase pomery unikatni rozmery(cislo nechtejte :D )A takovejch je vic.Ale je velka skoda ze se na vladycka sidla zapomina.Proto budu rad kdyz napisete o nejake sve oblibene tvrzi nebo tvrzi z vaseho okoli.Na kazde se da zajiste najit neco zvlastniho,mimoradneho.

Zaverem prikladam odkaz na malesovskou tvrz http://www.malesov.cz/_newest/_universalni/uvodni.htm
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Tvrze

Nový příspěvek od kacuro »

Zdravím,
sháním nějaké informace k tvrzi (hrádku) v Kostelci u Jihlavy (též Vestenhof), které by se dali použít jako malý historický exkurz do připravovaného článku o nálezu PG nedaleko odsud. Nalezl jsem pouze několik kusých informací na netu, které se mi zatím nedaří ověřit v odborné literatuře. Neznáte k tomuto místu někdo nějakou zmínku v literatuře? Díky. To samé se týká i zdejšího opevněného kostela sv. Kunhuty, který by měl být starší než ta tvrz, ale také se mi k němu zatím nepodařilo najít nic použitelného ...
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Tvrze

Nový příspěvek od Zany »

Ke kostelu sv. Kunhuty je monografie v Průzkumech památek 2001/I, str. 104-121, další celkem obsáhlá zmínka je v Archaeologia historica 36/II, v článku o výzkumech na Jihlavsku, konkrétně str. 437-443
Ke tvrzi samozřejmě heslo ve velkém Plačkovi, Plaček dále obsáhleji v Archaeologia historica 27, str. 477-482
v dodatcích k ilustrované encyklopedii Plaček dále na str. 41-43 v Kostelci uvádí kromě Vestenhofu další, nedávno zcela zaniklé tvrziště

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot a 0 hostů