Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 12 pro 2018 20:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09 črc 2007 19:23 
Rozdìlit hrad od tvrze není žadná sranda.
To že tvrz má mnohem menší pøedpoklady na obranu na rodíl od hradu je evidentní.Staèí aby se takovej skromnej hledaè tvrzí prošel po lese a bloudil a nakonec zjistil ze po zašlé tvrzi prošel nìkolikrát bez povšimnutí a dokonce se ještì vyèural na strom,zakouøil si a posvaèil.Chce to skuteènì dobré oko jako mám tøeba já.Aby se našla zašlá tvrz.To se u hradu prakticky stát nemùže.

Obecnì tvrz mùžu posoudit asi takto.Tvrz by se dala pøiøadit k nižšší šlechtì.(vladycké)potøeby tvrze sou následující:Vzhledem k tomu že ve vesnici je pochopitelnì vladyka nejbohatší má více majetku než ostatní a tudíž má potøebu si ho chranít tzn.opevnit si ho!
Proto u mnohých tvrzí bylo opevnìní silnì zanedbáno a sloužilo skuteènì jenom proto aby si tam kdejakej hejhlula nepøišel a nenakradl si co potøeboval.

A nepochybnì stavba tvrze vyjde mnohem levnìji než hrad na kterej kdejakej vladyka prostì nemá...

I když vidím že mi tu budete psát rùzné pøíklady že tomu tak není ale v zásadì to platí co je psáno zde.

Doufám že všichni ví že tvrz oproti hradu je jen obyèejná opevnìná maštal...Což je skuteène poznat když jí pak v terénu hledáte.Totíž maštal 500 let obvykle nepøežije-.-- 8)

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 29 črc 2007 00:23 
Panoš

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Vážení,
líbí se mi, že mi nìkdo oponuje, když jsem vyslovil vìtu, že existuje mnoho výjimek. Asi o chce èíst dùkladnìji.
Oddìlovat hrady od tvrzí dle velikosti stavby je tìžké, znám hrady o velikosti 10x10 metrù a znám tvrze mnohonásobnì rozsáhlejší. Já si myslím, že se dostáváme do stejného problému, jako co bylo døív slepice nebo vejce. Jak jsem øekl, dnešní dìlení je jen výplod moderním doby, ve støedovìku jim to bylo šumafuk, hlavnì když mìli kde bydlet, kde se chránit a jak reprezentovat. A záleželo na tom, kolik mají penìz a jaké mají místo ke stavbì.
A musím také ještì upozornit, že se nemùžeme dívat na hrady Sedláèkovýma oèima jako na jeden celek, naprostá vìtšina šlechtickým sídel prošla vícerostavebními etapami a tak vìtšinou prvotní stav nás svou jednoduchostí pøekvapuje.
A pøipomínám, že i tak mé tvrzení má mnoho výjimek.

Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11 srp 2007 13:07 
Vévoda

Has thanked: 1 time
petr píše:
Vážení,

Zde mluvíme o tvrzích jako o sídle nižší šlechty.Nezajmá nás dìlení podle velikosti.Nás zajmají jen tvrze!

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: ZÁTLUKY x VYSOKÁ
PříspěvekNapsal: 23 srp 2007 18:51 
Král

Dnes jsem byl upozornìn na vodní tvrz Zátluky.
Pomìrnì zajímavé místo... pøipomíná mi to jinou tvrz, zvanou Vysoká.
Jsou si, jakoby si z oèí vypadly. :D
Obì jsou ve východních Èechách... s dodnes zachovanými náznaky okolních rybníkù a zatopeným vodním pøíkopem.
Ale v obou pøípadech hledat musíte v lesích...

(Vysokou jsme s ex-Poslem letos na jaøe nafotili.)

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Lipka
PříspěvekNapsal: 20 říj 2007 18:59 
[Ahoj,
i já mám tuto tvrz takøka u huby a teprve nedávno se mi podaøilo ji "objevit". Jsou to tak tøi roky zpátky a je to díky publikaci Hrad,zámek, tvrz, hrad Lipka. Bližší info o publikaci pøípadnì mùžu zjistit.
Jinak se už dlouho snažím najít o této stavbì nìco víc podrobnìjšího, ale kromì nìkolika starých fotografií pøed zkázou zpùsobenou JZD Horní Bradlo jsem nic nenašel.
Objekt dál chøadne, ale totální zkáza mu zatím nehrozí. Nicménì je jen otázkou èasu, kdy spadne poslední barokní štukovaný strop...
Každopádnì je to úžasné místo, nabyté energií. Zajdi schválnì ke staré lípì, co stojí mezi hrobkou a tvrzí, dotkni se jí a uvìdom si, že ona je všeho co se zde stalo svìdkem. Vidìla první osadníky, dìlníky kopající základy tvrze, její stavbu i rozkvìt, umírání majitelù panství i jejich pohøby. A vidìla i zkázu toho všeho. Ale sama poøád stojí. Mohla by nám celé dny vyprávìt...... :pivko:
kdyby si vìdìl nìco víc o tvrzi, dej mi prosím vìdìt na jardadr@centrum.cz

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Lipka
PříspěvekNapsal: 21 říj 2007 19:40 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
Anonym píše:
i já mám tuto tvrz takøka u huby a teprve nedávno se mi podaøilo ji "objevit".
...
kdyby si vìdìl nìco víc o tvrzi, dej mi prosím vìdìt na jardadr@centrum.cz

To jsme krajané, ale na vrub mé cti svìdèí to, že jsem tam ještì nebyl.

Já k tomu mám pouze Sedláèka, mohu z toho pøípadnì udìlat nìjaký výtah ...

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 21 říj 2007 20:03 
Král

Been thanked: 12 times
k zátlucké tvrze je relevantní sta v Encyklopedii èeských tvrzí III. str. 1033. V bibliografii pak másledující odkazy:

Sedláèek, August: Hrady 5, s. 168.
Wolf, Vladimír: K lokalizaci vsi Sluki z let 1238-1241. ZMK ÈSAV 1966.
Wolf, Vladimír: Zaniklá ves a tvrz Zátluky na Královéhradecku lokalizována. ZMK ÈSAV XII, 1971, è. 1-2, s. 148-151.
Wolf, Vladimír: Lokalizace zaniklé vsi a tvrze Zátluky na Královéhradecku. AR 24, 1972, s. 439-440.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 21 říj 2007 20:10 
Král

k tvrzi Lipka na Chrudimsku opìt EÈT, str. 406-407 a dále:
Rieger, B.: Tvrz Lipka. PA 10, 1877, è. 4, s. 737-742.
Sedláèek, August: Hrady 1, s. 163-166.
Svoboda, Ladislav: Ke stavebnímu vývoji zámku Lipka na Chrudimsku. ZPP 56. 1996, è. 1-2. s. 42-45.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06 lis 2007 20:11 
Zany píše:
k tvrzi Lipka na Chrudimsku opìt EÈT, str. 406-407 a dále:
Rieger, B.: Tvrz Lipka. PA 10, 1877, è. 4, s. 737-742.
Sedláèek, August: Hrady 1, s. 163-166.
Svoboda, Ladislav: Ke stavebnímu vývoji zámku Lipka na Chrudimsku. ZPP 56. 1996, è. 1-2. s. 42-45.

Zdravím a dìkuji za bližší informace! Zaujal mne hlavnì ten poslední odkaz a proto bych se rád zeptal co to je zkratka ZPP? Omlouvám se za své nedostatky, ale vážnì nevím co to je za èasopis.
Dìkuji Jarda

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07 lis 2007 20:54 
Král

Anonym píše:
Zaujal mne hlavnì ten poslední odkaz a proto bych se rád zeptal co to je zkratka ZPP? Omlouvám se za své nedostatky, ale vážnì nevím co to je za èasopis.
Dìkuji Jarda

ZPP = Zprávy památkové péèe

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 lis 2007 20:00 
Měšťan

Abych tedy pøispìla k výbìru zajímavých tvrzí:
http://www.hrady.cz/index.php?OID=2984
Byli jsme tam v kvìtnu. Je to pøíklad toho, že se obèas najdou nadšenci, kteøí se pustí do obnovy památek, za což je èlovìk musí obdivovat. Je to spousta práce pod dozorem památkáøù. Navíc jsme mìli štìstí, že pøestože je objekt oficiálnì nepøístupný, ujal se nás jeden z èlenù sdružení založeného z dùvodu záchrany této památky a poskytl nám docela obsáhlý výklad o tom, co tam všechno dìlají a dìlat ještì budou a ukázal nám tvrz odshora dolù :) Chtìjí tam zøídit jakési kulturnì-vzdìlávací centrum s galerií, tak jsem zvìdavá, co z toho nakonec bude.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19 úno 2008 22:57 
Zeman

Been thanked: 2 times
nìkolik zajímavých prací k tvrzím od Petra Chotìbora:

Chotìbor, P. 1982: K situaci a stavební podobì vesnických feudálních sídel. Archaeologia Historica 7, 357 - 366.

Chotìbor, P. 1983: Pøíspìvek ke studiu stavební podoby tvrzí. Archaeologia Historica 8, 513 - 520.

Chotìbor, P. 1987: K problematice kresebných rekonstrukcí stavební podoby støedovìkých staveb. Archaeologia Historica 12, 321-329.

Chotìbor, P. 1989: Nejstarší období výstavby èeských tvrzí (do pol. 14. stol.). Archaeologia Historica 14, 257-270.

Chotìbor, P. 1990: Rekonstrukce obytné místnosti tvrze v Sudkovì dole. Archaeologia Historica 15, 217-222.

Chotìbor, P. 1992: Tvrze v ikonografických pramenech. Archaeologia Historica 17, 177-187.

Chotìbor, P. 1996: Pokus o srovnání tvrzí laické a církevní vrchnosti. Archaeologia Historica 21, 307 – 314

Chotìbor, P. - Smetánka, Z. 1985: Panské dvory na èeské støedovìké vesnici. Archaeologia Historica 10, 47 - 56.

Chotìbor, P. 1989: Srubové obytné místnosti v prostøedí èeských tvrzí. Castellologica bohemica 1, 91 - 104. Praha.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19 úno 2008 23:08 
Zeman

Been thanked: 2 times
jinak moje oblíbená tvrz je zaniklá Hlásenická (dnes Lásenice) pár kilometrù od Jindøichova Hradce. Hypotetická rekonstrukce i komiks o ní vyšel kdysi v ábíèku :D Bavil jsem se s Mgr. Burianem z Mìstského muzea a možná se bude po dokonèení archeologických sondáží krapet rekonstruovat
Obrázek

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11 bře 2008 18:43 
Poddaný

Zajímavou tvrzí je také Mydlná na Plzeòsku. Mnoho z ní sice nezbylo, ale zato zùstala bez dalších zásahù tak, jak se zozpadla. Lidé z okolí totiž její zbytky považovali za trosky kostela, a tak se báli zde tìžit kámen(jak tomu bývalo u mnoha tvrzí a hradù), aby se nedopustili svatokrádeže...

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Tvrze
PříspěvekNapsal: 12 dub 2013 15:53 
Pán

Been thanked: 1 time
Před nedávnem se prodávaly Kestřany, teď jsou na prodej Lošany u Kolína.

Obrázek

Obrázek

http://realitymix.centrum.cz/detail/los ... position-3

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 04 srp 2013 00:55 
Sedlák

Já zase uvítám jakoukoliv informaci o již neexistujících tvrzích v Sudličkově Lhotě a Borovnici u Rychnova.
p(o)sel z budoucnosti píše:
Tak trochu me zarazi ze se nemluvi o nizsim slechtickem sidle jakym byla tvrz.Pritom nektere tvrze maji daleko silnejsi opevneni nez kdejaky hrad(hradek).
Ku prikladu sem si listoval a moc me zaujala tvrz v Malesove (1424 se opodal odehrala take bitka 8) )
Husitska vojska ji dobejvala udajne 2 dny.Treba jeji vez ma na nase pomery unikatni rozmery(cislo nechtejte :D )A takovejch je vic.Ale je velka skoda ze se na vladycka sidla zapomina.Proto budu rad kdyz napisete o nejake sve oblibene tvrzi nebo tvrzi z vaseho okoli.Na kazde se da zajiste najit neco zvlastniho,mimoradneho.

Zaverem prikladam odkaz na malesovskou tvrz http://www.malesov.cz/_newest/_universalni/uvodni.htm

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 25 zář 2013 20:00 
Pán

Been thanked: 4 times
Zdravím,
sháním nějaké informace k tvrzi (hrádku) v Kostelci u Jihlavy (též Vestenhof), které by se dali použít jako malý historický exkurz do připravovaného článku o nálezu PG nedaleko odsud. Nalezl jsem pouze několik kusých informací na netu, které se mi zatím nedaří ověřit v odborné literatuře. Neznáte k tomuto místu někdo nějakou zmínku v literatuře? Díky. To samé se týká i zdejšího opevněného kostela sv. Kunhuty, který by měl být starší než ta tvrz, ale také se mi k němu zatím nepodařilo najít nic použitelného ...

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 25 zář 2013 21:22 
Král

Ke kostelu sv. Kunhuty je monografie v Průzkumech památek 2001/I, str. 104-121, další celkem obsáhlá zmínka je v Archaeologia historica 36/II, v článku o výzkumech na Jihlavsku, konkrétně str. 437-443
Ke tvrzi samozřejmě heslo ve velkém Plačkovi, Plaček dále obsáhleji v Archaeologia historica 27, str. 477-482
v dodatcích k ilustrované encyklopedii Plaček dále na str. 41-43 v Kostelci uvádí kromě Vestenhofu další, nedávno zcela zaniklé tvrziště

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 25 zář 2013 21:45 
Pán

Been thanked: 4 times
Zany díky, kouknu na to.

Odpovědět s citací  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina