Houska - brána do pekel - historické teorie a také bludy

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Záviš ze Stružnice

Nový příspěvek od Viola »

Przemysl de Nyestieyky píše: Ostatně :-s sama nahlédni...
Tak koukám, že máme stejné zdroje :lol: . Jinak v dalším vydání regest po roce 1310 je Houska uváděna jako Husca či Huska...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Záviš ze Stružnice

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Viola píše:po roce 1310 je Houska uváděna jako Husca či Huska...
Celkem proměnlivé jméno :D i když pořád v rámci stejného smyslu. Já myslím že i to první komolení (Husta) se váže na Housku. Nenapadá mě ani jiný hrad, s kterým by to bylo zaměnitelné a tohle ještě není tak drastický odklon jako někdy bývají...
Viola píše:koukám, že máme stejné zdroje
Tomu se říká - zlatý český ručičky - co já se kvůli těmhle věcem nachodil do archivů nebo najezdil do Prahy... :(
petr
Panoš
Příspěvky: 38
Registrován: 08 črc 2007 21:13
Bydliště: Nový Bor

Nový příspěvek od petr »

Vážení,
děkuji Vám všem za zájem o Housku, až to možná řekne Durdík, tak tomu uvěříte. Tady já končím.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Petře,
nevím, co Tě na té naší diskusi tak rozlítilo, ani proč sem pleteš Durdíka. Ty jsi projevil svůj názor, my jsme projevili svůj, na tom přeci nic není a určitě to není důvod, proč bys měl odcházet z tohoto serveru. Názorově se tu střetáváme poměrně často, ale to ještě neznamená, že máme vůči sobě nějaké osobní antipatie...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

durdík

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Petře, proč se durdíš? Proč nerespektuješ to, že my se na to díváme jinak? Navíc, jak už řekla Viola, proč sem plést Durdíka? Já osobně ho neuznávám a i odborná veřejnost není s ním zdaleka zajedno. 8)
Jinak toto je o otevřené debatě a o věcné polemice... proto se bavme a ne se přeme o to, čí názor bude mít víc stoupenců... proboha kde to jsme?
petr
Panoš
Příspěvky: 38
Registrován: 08 črc 2007 21:13
Bydliště: Nový Bor

Nový příspěvek od petr »

Vážení,
já vím mnoho o hradech a taky jsem k mnohým hradům a zámkům na Českolipsku přispěl s novinkami. Když si´přečtete Gabrielovy Hrady Českolipska, u většiny mých poznatků mne ani raději neuváděl, protože bych byl skioro na každé stránce. Jen řeknu jedno - je ABSOLUTNÌ nemožné, že by král stavěl dva tak významné hrady tak blízko. Proto musel Housku stavět někdo JINÝ a kdo to mohl být? Berkové - NE, na takovou stavbnu prostě ekonomicky NEMÌLI (uváděl jsem Lipou, ale další tady v oblasti - Berštejn, Čap, Zakšín atd.), ale královna ano. Tak proč kvůli tomu necházím všude jen nepochopení, a to není je tady. Přesto tato informace vyjde knižně - Doksko ve starých fotogafiích, protože autorem je velmi rozumný pán. Jemu děkuji, žen tuto myšlenku přijal, takže snad to bude první vlaštovka.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Houska královnina

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

petr píše:..je ABSOLUTNÌ nemožné, že by král stavěl dva tak významné hrady tak blízko..
Dva blízko sebe stojící hrady nejsou nijaká rarita, ovšem od téhož zadavatele stavby...?
Nuže ale, pojďme se tedy bavit o tom, proč by si královna stavěla hrad v neosídlené oblasti? Oddechové sídlo to nebylo a nevěřím v královninu kolonisační nebo strážní činnost. Podobně tak správní centrum v této chvíli nebylo opodstatněné pro řídce osídlenou oblast, jejíž funkci mohl převzít klidně Bezděz.
Proč by ho navíc stavěla poměrně blízko královy stavby a nespokojila by se se stavbou jeho? Pochybuju o tom, že by zrovna vedli tichou domácnost...
Soudím však, že pokud to stavěla tatáž hu, jistě měla stejného zadavatele; a v případě královské komory musel být finančním zdrojem královský vklad / nikoliv královnin a králův zvl᚝.
Napadají mne stavby přestavované královnou, velebované, ale neslyšel jsem o tom, že by královna sama nechala stavět vlastní hrad...

Ale taky je možnost napsat článek ohledně veškeré argumentace v souvislosti s touto teorií a admin (Ježek) ho jistě rád uveřejní pod Tvým jménem na Stránky, kde se s ním bude moci seznámit větší množství lidí a třeba vzbudí podnětnější diskusi... :wink:
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Nový příspěvek od floriš »

petr píše:Vážení, já vím mnoho o hradech a taky jsem k mnohým hradům a zámkům na Českolipsku přispěl s novinkami. ...
Och, povídej přeci, ty náš vyhlášený dalimile...
petr
Panoš
Příspěvky: 38
Registrován: 08 črc 2007 21:13
Bydliště: Nový Bor

Nový příspěvek od petr »

Vážení:
Královnám již za dob Přemyslovců patřilo několik měst zvaných věnná (Mělník, Hradec Králové), z jejichž daní královny žily, a také několik hradů (mezi jinými Loket v severních Čechách).
HODONÍN: Podle archeologických sběrů se zdá, že údajnému hradu královny Konstancie, vdovy po Přemyslu Otakarovi I., z třetiny 13. stol. nepředcházel žádný starší středověký hrad.
DVůR KRÁLOVÉ: Na procházce okolo kostela zastavili se i tam, kde býval hrad královny Alžběty a kdež ještě některé památky po něm pozorovati.
BŘECKAV:původně gotický hrad královny Konstancie, stavěný na dřevěných pilotech .....Pravděpodobně královna Konstancie nechala v místech hradiště vybudovat hrad
POTŠTEJN: V l. 1410-25 byl hrad v držení královny Žofie, manželky Václava IV., po jejíž smrti r. 1425 připadl králi Zikmundovi.
MÌLNÍK: Současná podoba zámku je výsledkem tisíciletého vývoje od románského a gotického hradu českých královen až po renesanční a barokní zámek šlechtických......Od roku 1000 se na Mělníku tradoval zvyk dávat hrad kněžnám a královnám věnem. Ten se později rozšířil i na město vzniklé pod hradem (královské věnné město).......Koncem 10. století na knížecím hradě Emma, vdova po Boleslavu II., razila denáry s legendou Melnic civitas.
BZENEC: Podle Pulkavovy kroniky si hrad vystavěla královna Konstancie, vdova po Přemyslu Otakarovi I
mohutný hrad Červený Kameň založený královnou Konstancií, dcerou uherského krále Bély III.,
roku 1277 si královna Kunhuta stěžuje biskupu Brunovi na poškozování svých statků u hradu Vranova Borešem z Riesenburka, což by mohli potvrdit i nejstarší archeologické nálezy datované do druhé 13. století.
To je jen několik poznámek z internetu, které by měly ukázat, že královny byly na svých věnných statcích svrchovanými pány a stavba hradů k tomu patřila. Možná bychom se divili, kdybysme věděli, které hrady stavěla královna např. Kunhuta a její manžel a král Př.Ot.II. Uvědomme si, že zakladací listinu má snad jen Karlštejn a přesné datum otevření Rajmund. U ostatních hradů je stavitel jen HYPOTÉZOU. Ani např. u Bezdězu nevíme, zda hrad stavěl Př.Ot.II nebo někdo třeba v nájmu (pak by ale hrad nebyl tak veliký) či z rozkazu. A o třeba plánech na výstavbu se můžeme nechat jenom zdát.
Historie je vědou, která se rozšiřuje i pesto, že chybí listinné důkazy. Proto to jsou jen dohady a vítězí právo silnějších (např. po roce 1989 ústup od hrdinného vykladu husitských dějin, dnes by z nich nejraději udělali lupiče, i když neříkám, že jimi někdy nebyli). A kdo nemá hluboké znalosti a hlavně logické myšlení, ten bude jenom papouškovat školní texty, popř. něco z Vaňkové, Daňka atd., v lepším případě z Palackého, Třeštíka aj.
Návštěvník

Kralovny a jejich hrady

Nový příspěvek od Návštěvník »

petr píše:Vážení...
HODONÍN: ...hradu královny Konstancie, vdovy po Přemyslu Otakarovi I....
BŘECKAV:původně gotický hrad královny Konstancie...
BZENEC: ...si hrad vystavěla královna Konstancie, vdova po Přemyslu Otakarovi...
safra, safra - to byla ale podnikava zenska, ze si po 20 kilometrech prehledne krajiny postavila 3 hrady
petr píše: Historie je vědou, která se rozšiřuje i pesto, že chybí listinné důkazy. Proto to jsou jen dohady a vítězí právo...
...drzejsiho a bezostysnejsiho fantasty s fasadou poctiveho badatele - nastesti vzdy jen na cas
petr píše: ...A kdo nemá hluboké znalosti ...
...zvesela vymysli fantasmagorie, upravuje si fakta a nepohodlne reality abstrahuje, jak se mu to prave hodi
petr píše: Od roku 1000 se na Mělníku tradoval zvyk...
...leda tak vynaset misto Morany cerneho opentleneho kozla a svihnout jim z hradniho vrchu do reky. Kdys se mistni prestali bat bludicek, nosili ho az na Melnickou Vrutici a tam ho zaslapali do puskvorcu v tuni...
Ohledne kraloven: Melnicti se tak nanejvys dovedeli, ze maji noveho pana/pani a kdyz jel z/do hradni brany nejaky pruvod, najednou se tam motala nejaka jina zenska.
petr
Panoš
Příspěvky: 38
Registrován: 08 črc 2007 21:13
Bydliště: Nový Bor

Nový příspěvek od petr »

Vážení,
když si někdo myslí, že si přečte školní dějepis pro 5. třídu a myslí si, že ví, co je historie, je možný přístup. Na druhou stranu jsou některé myšlenky vybojovány dlouholetou činností.
Dám jediný příklad o tom, že většina historických skutečností z počátku našeho knížectví i království jsou jen spekulací - najděte mi JEDINOU zprávu o tom, že Přemysl Otakar STAVÌL hrad Bezděz. Můžete vyvrátit třeba informaci, že ho stavěli Berkové či jiní špechtici? Až i toto dokážete, pak před vámi smeknu. Do té doby trvám na svém. Dejte se do toho, držím palce.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

petr píše:Vážení,
když si někdo myslí, že si přečte školní dějepis pro 5. třídu a myslí si, že ví, co je historie, je možný přístup. Na druhou stranu jsou některé myšlenky vybojovány dlouholetou činností.
Dám jediný příklad o tom, že většina historických skutečností z počátku našeho knížectví i království jsou jen spekulací - najděte mi JEDINOU zprávu o tom, že Přemysl Otakar STAVÌL hrad Bezděz. Můžete vyvrátit třeba informaci, že ho stavěli Berkové či jiní špechtici? Až i toto dokážete, pak před vámi smeknu. Do té doby trvám na svém. Dejte se do toho, držím palce.
K tomuto se nebudu ani vyjadřovat!Ani královna ani šlechta nemá stím nic společného.
Spíš bych se zeptal já!Jak by podle tebe mohla šlechta která je přímo závislá na obchodu postavit dva hrady(podle tebe na odloučeném a tudíž nehostiném místě)znichž jedna stavba se rovná nejmodernějším vojenským pevnostem té doby?Ani královna a už vůbec ani šlechta nemá stím nic společného...
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

arogance

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

petr píše:A kdo nemá hluboké znalosti a hlavně logické myšlení, ten bude jenom papouškovat školní texty, popř. něco z Vaňkové, Daňka atd., v lepším případě z Palackého, Třeštíka aj.
Petře, sice své příspěvky zahajuješ zdvořilým oslovením "Vážení...", ale musím se ptát, není-li to jen držení si odstupu od diskutujících, jelikož je velice často urážíš podobnými citacemi, jako je výšezmíněná.

Musím upozornit na to, že každý se zde zabývá jen specifickým dílem dějin a k němu má často shromážděny i doslovné opisy pramenů a zjištěné komentáře z odborné literatury. Admin si ty listiny dokonce sám z latiny překládá, já třeba překládat nechávám a každý se tomu věnuje už nějakou dobu. Sice ne tak dlouho jako Ty, ale při Tvém dlouholetém zájmu a množství informací bych očekával věcnější informace a ne jen obecná konstatování a sršící despekt k debatujícím.
petr píše:To je jen několik poznámek z internetu, které by měly ukázat...
Tato věta mě pak o to více zaráží... haníš ty, co citují odbornou literaturu a sám vytáhneš informace z internetu! Tam ovšem publikuje kdekdo, včetně žáků základní školy. A často bez uvedení zdrojů, což si odborník nemůže dovolit.
Tebou uvedené příklady královniných hradů ovšem v literatuře nejsou tak jednoznačné, jak to vyplývá z Tvých příspěvků a dokonce je to více polemické než královo stavitelství Bezdězu.
Navíc je vidět, že se chytáš stébla, když cituješ i pozdní držení Potštejna královnou (1410-1425).
petr píše:najděte mi JEDINOU zprávu o tom, že Přemysl Otakar STAVÌL hrad Bezděz.
Komoñ sice na to už odpověděl, ale otázka trvá: najdi jediný šlechtický rod, který by byl schopen tyto dva hrady postavit?
petr
Panoš
Příspěvky: 38
Registrován: 08 črc 2007 21:13
Bydliště: Nový Bor

Nový příspěvek od petr »

Vážení,
já přeci nechci hledat dva rody, které postavily Housku a Bezděz, já Vás chci jen přinutit mne pochopit. Stále mluvíte kolem do kruhu stále to stejné, jen teoretické myšlenky. a nechcete nic udělat pro ukončení tohoto kruhu. Jak jsem řekl, když mi nevěříte, že Housku postavila Kunhuta Uherská, tak dokažte, že Bezděz postavil Přemysl Otakar II., a to soudobých pramenů a ne z nějakých dohadů novodobých historiků. Než tohle splníte, tak se nemám o čem bavit, protože jsem již vše a opakuji, že několikrát, napsal. Já jsem začal tohle téma tady o Housce, tak teď se je řada na Vás.
Děkuji a se vší úctou historie nejsou jen povídačky, ale taky pilná práce. A ta je teď na Vás. Do té doby, než mi, pokud chcete pokračovat, oznámíte výsledek vašeho bádání, se již neozvu. Já s klidným svědomím vím, že výsledek znám. Předem Vám však za vaši snahu děkuji.
Já jsem také asi na rozdíl od Vás již nějaký archiv prolezl, a to nejen knižní Archiv Český, ale i stohy skoro plesnivých materiálů. Na druhou stranu ale přiznávám, že je to nádherné třeba držet v ruce originál Albrechta z Valdštejna, či méně či více známého šlechtice apod.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Archivy

Nový příspěvek od floriš »

petr píše:...Já s klidným svědomím vím, že výsledek znám. Předem Vám však za vaši snahu děkuji.
Já jsem také asi na rozdíl od Vás již nějaký archiv prolezl....
Hmmm, asi by se k tvému působení a badatelským výsledkům mohli vyjádřit vaši regionální historici a archiváři, abychom pochopili hloubku pozitivního přínosu tvých slov na rozvoj našich znalostí. Zatím na mne tedy extra blahodárný vliv neměly, ale jistě to bude mou duševní setrvačností... Já výsledek bádání předem neznám, proto se snažím bádat.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Litice

Nový příspěvek od floriš »

petr píše:Vážení,... Pobavmě se třeba o Liticích. Proč na něj dalí odvézt pražští a kutnohorští m칝ané zajaté české pány? Kdo jim ten hrad půjčil? Byl to král Jindřich Korutanský a našel jim hrad také na pomezí hvozdu. Víte kde? Je to zejmě hrad u dnešní Hvězdy nad Blíževedly. Ona totiž pod ním leží vesnice Litice. Takže opět královský hrad a znáte ho? Nedá se srovnat s výstavností Bezdězu a Housky, přesto byl královský. Takže vidíte, že jiné hrady patřící králi byly mnohem skromnější a najednou by král stavěl takřka vedle sebe tak nákladné stavby. Tak opakuji, to přece nemá logiku.
No, jen jestli to třeba není trochu jinak. Třeba se jedná o Litici v západních Čechách - hrad nad Radbuzou založený Drslavici už někde na konci 12. století a fungující alespoñ do stol. 15. Anebo o podstatně významnější drslavický hrad Litici (nad Orlicí) z konce 13. stol., který se dostal výměnou s Půtou z Potštejna r. 1304 do královského držení Václavem II. a jeho následníky (držitelské poměry jsou však do jisté míry nejisté, protože není 100%, zda se nejedná o starou zpč. Litici - viz http://hrad.litice.sweb.cz/cz/historie.htm)... A ty tady najednou vycvičíš s Liticí, kde žádný hrad toho jména v příslušné době není a nejspíš ani nikdy jindy nebyl, jelikož na prvním kopci nad Liticemi stála ronovská "Hvězda" a na druhém kopci si Ronovci během následujících let vysmahli Ronov. A že by se v ďolíku na spojnici těch dvou - jen 3 kilometry vzdálených - míst ještě vyskytoval další hrad, nota bene tak mocný, aby nebylo být králi zatěžko v něm uvěznit své "zajatce"... no, to by ti Ronovci museli být opravdu hodně vrtohlaví.
Anonym píše:
petr píše: ...A kdo nemá hluboké znalosti ..
...zvesela vymysli fantasmagorie, upravuje si fakta a nepohodlne reality abstrahuje, jak se mu to prave hodi
Ano, také mám ten dojem, petře
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Houska - brána do pekel - historické teorie a také bludy

Nový příspěvek od thovtt »

Mě třeba zajímá,proč Houska není klasicky opevněna jako jiné hrady.Možná byly hradby již zbourány,ale stavební prvky uvnitř jsou původní,že jsou jako opevnění.Jako vězení,ze kterého aby nikdo neutekl.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Houska - brána do pekel - historické teorie a také bludy

Nový příspěvek od Zany »

Co bys na ní chtěl ještě opevňovat? Ze tří stran strmé svahy, přístupná jen ze strany šíje, kdy býval šíjový příkop a další opevnění odstraněná r. 1658 z nařízení císaře jako jeden z moha hradů, který se mohl stát oporou případných císařových protivníků
maresch
Rytíř
Příspěvky: 178
Registrován: 22 bře 2009 10:41

Re: Houska - brána do pekel - historické teorie a také bludy

Nový příspěvek od maresch »

thovtt píše:Mě třeba zajímá,proč Houska není klasicky opevněna jako jiné hrady.Možná byly hradby již zbourány,ale stavební prvky uvnitř jsou původní,že jsou jako opevnění.Jako vězení,ze kterého aby nikdo neutekl.
Jak píše Zany, opevnění hradu bylo dobré. Jen doplním,že na jižní straně stála ještě věž. Původní podoba hradu je znázorněna v hradní kapli.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Houska - brána do pekel - historické teorie a také bludy

Nový příspěvek od Zany »

v kapli ne, asi myslíš tzv. Zelenou komnatu. Navíc to je podoba poněkud idealizovaná, další ikonografii najdeš u mě na stránkách http://hrady.dejiny.cz/houska/index.htm
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů