Obnova zřícenin

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Obnova památek

Prospìšná
20
61%
Prospìšná, ale...
13
39%
Neprospìšná
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 33

Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Re: Obnova zøícenin

Nový příspěvek od Stanislav »

Viola píše:
kanuk píše:Co byste říkali restauraci Karlštejna, která vypadá dost jinak, než původní věž?(Jejíž obrazy jsou zachovány).
Jaké restauraci?
Myslím, že Kanuk naráží na přestavbu Karlštejna architektem Mockerem. Zničil Karlštejn, nebo zachránil a uchoval to nejcenější? Dodnes se tomu říká "Mockerův komplex". Co zachovat a co ne. A trpí jím většina památkářů.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Mockerùv Karlštejn

Nový příspěvek od Viola »

Pokud se dobře pamatuji z prohlídky, hlavním problémem bylo Mockerovo podsebití - pro Karlštejn tak typické, které zřejmě na původním hradu nebylo. Nicméně si teď nevybavuji, jak se přišlo na to, že tam původně nebylo, i když se Mocker domníval, že bylo. Článeček o přestavbě Karlštejna je zde. Kanuku, ze kdy je ten zmíněný obraz? Ono je totiž dost dobře možné, že je z pozdější doby, ale teď fakt nevím.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

RE: Obnova jo - obnova ne

Nový příspěvek od Katerina »

Já jsem tedy spíš konzervativní, staré hrady obdivuju spíš citově než nějak racionálně či odborně coby posuzovatel čistoty architektury.

Nejvíc by se mi líbilo, a to je bohužel bez kouzelné hůlky nereálné - kdyby byl dostatek penez na záchranu každé historické památky (už proto, že jak jednou zmizí , je prostě fuč, a navždy).
Od toho by měli být pamatkáři, aby dohlédli na "čistotu" takových oprav.

Dneska jsem si v Academii prohlížela krásnou knihu, kde bylo spousta vyobrazení lucemburských a limburských hradů, většinou dobové ilunimace, hlavně Z přebohatých hodinek vévody z Berry. Ty barvičky :wink: !
Spousta architektů by asi řekla .. kýč na entou, ale ony to byly (a leckde asi ještě jsou originály) a přes všechna ta cimbuříčka a miliony věžiček mě přijdou krásné.

A což teprve jednoduchá a kamenná krása některých našich i drobných staveb - když vidím některé rozpadávající se hřbitovní kaple, (např. ukázkový příklad když jedete od nás z Velvar do Slaného, kousek před Slaným) tak je mi to fakt líto.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
kanuk
Zeman
Příspěvky: 128
Registrován: 27 pro 2007 04:16
Bydliště: Vancouver, BC

Obnova Karlštejna

Nový příspěvek od kanuk »

Violo, měl jsem na mysli ten starší vzhled, který je patrný ve vámi udaném odkazu. Věž se zubatou vrcholovou zdí, uzavírající jednoduchou sedlovou střechu - nevím, jak by se to řeklo architektsky. To si pamatuji z dávné prohlídky hradu.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Ombudsman se zabýval ochranou památek u nás především s ohledem na výstavbu komerčních center - zprávu najdete zde.
Uživatelský avatar
rakpav
Panoš
Příspěvky: 54
Registrován: 14 bře 2008 11:21
Bydliště: Luštìnice, soud. okr. Benátky n.J

Nový příspěvek od rakpav »

Jsem pro opravy s pokusem o rekonstrukci, pokud se najdou peníze. Což se nenajdou. V tom případě jsem pro údržbu, která zajistí, aby se stav alespoň příliš nezhoršoval.
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od maser »

já jsem pro dostavby, ale jen v takovém rozsahu, který se rovná zastavení rozpadu stavby (zpevnění zdí apod.). Když už je něco zřícenina, tak je to prostě zřícenina. Na druhou stranu u staveb dobře zachovaných bych nechal postavit i zastřešení, pokud by zabránilo dalšímu znehodnocování.
Tu rekonstrukci hradu Guédelon, zmiňovanou Ježkem, najdete tady: http://www.guedelon.fr/

a velice zajímavý článek ke Karlštejnu zase zde: http://www.volny.cz/roman.abe/ sekce Publicistika, článek nazvaný Karlštejn nebo Mockerštejn
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

maser píše:...Karlštejn nebo Mockerštejn
Souhlasím s Tebou ohledně těch dostaveb, ...ale Karlštejn se mi víc líbí po mockerštejnovsku! :D
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od maser »

mě bohužel taky, ale stejně bych radši Karlštejn spíše autentický než krásný :|
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

maser píše:mě bohužel taky, ale stejně bych radši Karlštejn spíše autentický než krásný :|
Tak napadá se i dostavba hradu Kokořína a přitom, ve srovnání s Máchovou kresbou, řekl bych že šlo jen o kosmetické úpravy... :)
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Dagmar »

http://www.baron2.unas.cz/hrad-cerveny-ujezd/
Tohle je také "hrad" :shock:

Ale líbí se mi zrekonstuovaný objekt iniciativou místních obyvatel.
http://www.interregion.cz/turistika/hra ... _zamek.htm
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Dagmar píše:Tohle je také "hrad"
Kdysi o tom byly nějaké články v novinách. Jako soukromá iniciativa novostavby je to hezké. :)
Ale líbí se mi zrekonstruovaný objekt iniciativou místních obyvatel.
Tak, to se divím, že to lidi z dobročinnosti rekonstruují, když tam na Starých Hradech sídlí státní instituce (literární archív Památníku národního písemnictví ); ale jinak je to běžný obrázek toho, že stát není zárukou zachování, a leckde je tomu i naopak. :D
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Dagmar »

Przemysl de Nyestieyky píše: Jako soukromá iniciativa novostavby je to hezké. :)
......až zrak přechází #-o . .......i tak se dají zbytečně utopit miliony :roll:
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Nový příspěvek od floriš »

Dagmar píše:
Przemysl de Nyestieyky píše: Jako soukromá iniciativa novostavby je to hezké. :)
......až zrak přechází #-o . .......i tak se dají zbytečně utopit miliony :roll:
Zase to ber třeba tak, že se soukromými prostředky každý nakládá podle vlastního uvážení - někdo "si" postaví tenisovou halu, jiný to nahází do kasina, další proskotačí v bordelu... nepříliš vzdálený režim hromady našich prachů narval do diktátorských režimů v Koreji a na Kubě...Za zlaté padáky a prebendy našich demokraticky zvolených darmojedů posledních 12 let by bylo opraveno ještě několik zajímavých historických chalup.
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

za co to opravovat

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

floriš píše:...Za zlaté padáky a prebendy našich demokraticky zvolených darmojedů posledních 12 let by bylo opraveno ještě několik zajímavých historických chalup.
Nejenom! Celé hrady a zříceniny, o nichž tady mluvíme, by byly zrekonstruovány... :wink:
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

hrad Lipý

Nový příspěvek od Georg »

Pro zajímavost-výletnice o tom jistě vědí.Od počátku je to především práce pana profesora dějepisu-Pokorného
http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_regi ... 80523.html
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: hrad Lipý

Nový příspěvek od Dagmar »

Georg píše:Pro zajímavost-výletnice o tom jistě vědí.Od počátku je to především práce pana profesora dějepisu-Pokorného
http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_regi ... 80523.html
Pan kastelán se samozřejmě pochlubil a nechal nás nahlédnout . Určitě to bude chtít ještě jednu návštěvu ,až bude můstek v plné kráse. :D
Naposledy upravil(a) Dagmar dne 23 kvě 2008 23:30, celkem upraveno 1 x.
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: hrad Lipý

Nový příspěvek od Ježek »

Georg píše:Pro zajímavost-výletnice o tom jistě vědí.Od počátku je to především práce pana profesora dějepisu-Pokorného
http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_regi ... 80523.html
Proč se ti novináři ptají představitelů estabilismentu, kteří tak možná dělají politické body a nezeptají se kastelána, který o to má zájem a rozumí tomu?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Bezdìz

Nový příspěvek od Georg »

Hrad Bezděz se rekonstruuje-nejprve bude zastřešen
http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_regi ... 80825.html


Obrázek
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: Bezdìz

Nový příspěvek od floriš »

Georg píše:Hrad Bezděz se rekonstruuje-nejprve bude zastřešen
http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_regi ... 80825.html


Obrázek
Vzhledem k tomu, že citovaný plátek je snůškou kravin a nepodložených blábolů, zůstal bych v klidu a čekal bych na něco reálnějšího.
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů