České vlastenectví kambodžského krále a monarchismus

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

Návštěvník

Re: Èeské vlastenectví kambodžského krále a monarchismus

Nový příspěvek od Návštěvník »

přečetl jsem si tuto již postarší diskuzi a chtě nechtě jsem narazil na kritiku volby hlavy státu parlamentem a že je třeba asi přímá volba, aby to bylo to pravé...
Od těch dob to tedy nastalo a když se kouknu na současný stav tak si nejsem jist že to všelidové hlasování byl nějaký pozitivní progres- přesně jak bylo řečeno, někdo si tady hraje na krále... U představitele daného rodem, bychom přinejmenším nemuseli probírat následky různých viróz a stydět se za chování na veřejnosti. On by byl ke svému úkolu vychován a necítil by se povinen zalíbit se i za cenu ,lidovosti´svým voličům. A že blbů je bohužel velmi podstatná část populace, je to v demokracii i velká základna moci. Naštěstí velká část této společnosti nevolí, protože je to odtrhuje od sledování TV produkce či jiné smysluplnné čínnosti 8-)
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Èeské vlastenectví kambodžského krále a monarchismus

Nový příspěvek od slavicekvac »

Návštěvník píše:přečetl jsem si tuto již postarší diskuzi a chtě nechtě jsem narazil na kritiku volby hlavy státu parlamentem a že je třeba asi přímá volba, aby to bylo to pravé...
Od těch dob to tedy nastalo a když se kouknu na současný stav tak si nejsem jist že to všelidové hlasování byl nějaký pozitivní progres- přesně jak bylo řečeno, někdo si tady hraje na krále... U představitele daného rodem, bychom přinejmenším nemuseli probírat následky různých viróz a stydět se za chování na veřejnosti. On by byl ke svému úkolu vychován a necítil by se povinen zalíbit se i za cenu ,lidovosti´svým voličům. A že blbů je bohužel velmi podstatná část populace, je to v demokracii i velká základna moci. Naštěstí velká část této společnosti nevolí, protože je to odtrhuje od sledování TV produkce či jiné smysluplnné čínnosti 8-)
Nemá někdo nastolovací korunovační ceremoniál Karla IV? Já bych se pokusil, napsat ústavní změny ve prospěch království českého ( a přidružených markrabství ).
Prezidentství je teď zvláště pro Klause, Zemana a Putina silně diskreditováno. Ostatně by to mohlo vyhovovat i politikům, aby jim nikdo nekafral do lebedy. :-) Pravomoci prezidenta senátu a král by přečetl projev napsaný předsedou vlády jednou ročně. Zmizely by náklady na prezidentskou kancelář. Reprezentační náklady na provoz Pražského hradu, to je brnkačka, kterou stejně platíme tak jako tak. Divadlo s korunovací by bylo navíc hitem pro turisty, jako je všude, kde krále mají. Případné skandály královské rodiny by živily bulvární média lépe hnež skandály politiků.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Èeské vlastenectví kambodžského krále a monarchismus

Nový příspěvek od Viola »

slavicekvac píše: Nemá někdo nastolovací korunovační ceremoniál Karla IV? Já bych se pokusil, napsat ústavní změny ve prospěch království českého ( a přidružených markrabství ).
Myslíš Karlův korunovační řád?

http://www.kosmas.cz/knihy/147251/korun ... ych-kralu/" onclick="window.open(this.href);return false;

něco i zde: http://www.kosmas.cz/knihy/128265/lesk- ... tredoveku/" onclick="window.open(this.href);return false;
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Èeské vlastenectví kambodžského krále a monarchismus

Nový příspěvek od slavicekvac »

Viola píše:
slavicekvac píše: Nemá někdo nastolovací korunovační ceremoniál Karla IV? Já bych se pokusil, napsat ústavní změny ve prospěch království českého ( a přidružených markrabství ).
Myslíš Karlův korunovační řád?

http://www.kosmas.cz/knihy/147251/korun ... ych-kralu/" onclick="window.open(this.href);return false;

něco i zde: http://www.kosmas.cz/knihy/128265/lesk- ... tredoveku/" onclick="window.open(this.href);return false;
Dobré, díky. Jak budu mít publikovanou přilbu, tak něco spáchám pro změnu ústavy :-)
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: monarchismus

Nový příspěvek od Ingolf »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Ježek píše:Když není způsobilý, tak ho v příštích volbách někdo vystřídá, narozdíl od degenera, který může ještě 30 let vládnout a tyranisovat svůj lid.
Tyranisovat dalších 30 let? Patrně mluvíš o době několik staletí (tisíciletí?) vzdálené....
K té "tyranizaci" a časové vzdálenosti ocituji z knihy Jiřího Zelendy Kambodža, edice Stručná historie států s.56-57: "Sisovath (1901-27) i jeho následovník Monivong (1927-41) byli slabí králové. Spokojili se jen s ceremoniální úlohou a životem ve výlučnosti a přepychu a skutečné vládnutí přenechali Francouzům. Prestiž krále tím kupodivu nijak netrpěla. ... V zaostalé kambodžské společnosti navíc král i nadále zůstával nejvyšší personifikací národa a svou legitimitu opíral o božský původ. ... Při audienci se všichni členové královské rodiny krčili na všech čtyřech. nikdo nesměl promluvit, dokud ho král neoslovil, a nikdo nesměl veřejně projevit nesouhlas, ba ani pochybovat o tom, co král řekl. Všichni, jimž nekolovala v žilách královská krev, museli používat při oslovení panovníka poníženou formuli:´My, kteří neseme na hlavách královy výkaly´."
K česko-kambodžským vztahům jsem našel článek z časopisu Mezinárodní vztahy - http://mv.iir.cz/article/view/250" onclick="window.open(this.href);return false; Autor Miroslav Nožina napsal i Dějiny Kambodže z edice Dějiny států.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů