Operace Valkýra

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Kunhuta Haličská
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 07 úno 2008 17:37
Bydliště: Zlín

Operace Valkýra

Nový příspěvek od Kunhuta Haličská »

Patrně nejznámější atentát na Vůdce. Po druhé světové válce se o tomto atentátu a i o jiných projevech odporu samotných Němců proti Hitlerovi nemluvilo. Prostě se to vítězům se to nehodilo do krámu. To, co dnes víme o okolnostech tohoto atentátu, jsou jen výpovědi známých plukovníka Stauffenberga, zaznamenané až po mnoha letech po uskutečnění tohoto atentátu. Dokumenty, které k tomuto plánu měli stoupenci, byly samozřejmě zničeny jako nebezpečný usvědčující důkaz a stoupenci Hitlera také nechtěli, aby se nějaká dokumentace k tomuto selhání jeho blízkých spolupracovníků dochovala. Nějaké informace, ale můžou být v tajných archívech v Rusku či někde v Americe.

Uskutečnil se 20. července 1944. Hlavní postavou tohoto spiknutí byl plukovník Claus von Stauffenberg. Pocházel ze šlechtické rodiny. Z původního stoupence Hitlera se stal jeho nepřítel. Byl velmi schopný organizátor a během své vojenské kariéry se dostal i k nám do Čech. Přesněji do Sudet.

Myslím, že řada z Vás viděla dost nedávno natočenou inscenaci s Tomem Cruisem. Ač je to film, velmi hezky vystihuje náladu samotné armády pod vedením Vůdce. Kdyby si někdo chtěl přečíst něco ne úplně odbornou, avšak dobře napsanou knihu, tak doporučuji-Operace Valkýra od Jesúse Hernándeze.

Určitě se tu najde hodně odborníků, kteří v tomto tématu budou přece jen víc doma než já, ale říkala jsem si, že by tu toto téma také mělo být. Takže mě klidně poučte :wink: .
Pro, rege!!!
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Operace Valkýra

Nový příspěvek od Ingolf »

Kunhuta Haličská píše:Patrně nejznámější atentát na Vůdce. Po druhé světové válce se o tomto atentátu a i o jiných projevech odporu samotných Němců proti Hitlerovi nemluvilo. Prostě se to vítězům se to nehodilo do krámu.
Tam se nehodí zmiňovat více věcí a fakt německého odboje je to nejmenší. Od atentátu se distancoval jakýsi Reinhard Gehlen, ač byl spiklenci osloven (já mám v hlavě, že po výbuchu bomby odmítl vysílat rozhlase zprávu spiklenců o převzetí moci, ael možná si ho pletu s někým jiným). Za to dostal od Hitlera povýšení. Díky vysoké pozici měl dost znalostí o vojenských a jiných schopnostech Sovětského svazu, takže se stal objektem zájmu západních velmocí. více tady http://cs.wikipedia.org/wiki/Reinhard_Gehlen
Teď už píšu jen z hlavy - Jako takový se stal šéfem tajné služby německé spolkové republiky a jako takový mj. řídil útěky bývalých vysokých nacistů do ciziny (do arabských zemí, Skorzenyho útěk do Španělska nebo exily přes Vatikán do Latinské Ameriky). Myslím, že i on měl prsty v založení nebo sám založil postnacistickou stranu Sozialistische Reichspartei, která po zákazech a změnách názvů, ale nikoli po úplné likvidaci, funguje dodnes pod názvem NPD, což je krajně nacionalistická strana s napojením na nacistické podzemí.
Uživatelský avatar
Kunhuta Haličská
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 07 úno 2008 17:37
Bydliště: Zlín

Re: Operace Valkýra

Nový příspěvek od Kunhuta Haličská »

Ingolf píše: Od atentátu se distancoval jakýsi Reinhard Gehlen, ač byl spiklenci osloven (já mám v hlavě, že po výbuchu bomby odmítl vysílat rozhlase zprávu spiklenců o převzetí moci, ael možná si ho pletu s někým jiným). Za to dostal od Hitlera povýšení. Díky vysoké pozici měl dost znalostí o vojenských a jiných schopnostech Sovětského svazu, takže se stal objektem zájmu západních velmocí. více tady http://cs.wikipedia.org/wiki/Reinhard_Gehlen" onclick="window.open(this.href);return false;
Teď už píšu jen z hlavy - Jako takový se stal šéfem tajné služby německé spolkové republiky a jako takový mj. řídil útěky bývalých vysokých nacistů do ciziny (do arabských zemí, Skorzenyho útěk do Španělska nebo exily přes Vatikán do Latinské Ameriky). Myslím, že i on měl prsty v založení nebo sám založil postnacistickou stranu Sozialistische Reichspartei, která po zákazech a změnách názvů, ale nikoli po úplné likvidaci, funguje dodnes pod názvem NPD, což je krajně nacionalistická strana s napojením na nacistické podzemí.
To je velice zajímavé, slyším to poprvé. To je velice zajímavý faktor atentátu, to že to odmítli odvysílat. Asi toho ještě nevím tolik, kolik jsem si myslela. A je to alarmující, že taková strana může dnes ještě existovat.

Moc děkuji za obohacení :wink:
Pro, rege!!!
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Operace Valkýra

Nový příspěvek od Robert »

Poodskakovali mnohí. O plánovanom atentáte zrejme sa zrejme vedelo medzi vyšším velením Wermachtu pomerne rozšírene. Medzi inými bol oslovený aj generál von Manstein, ktorý však účasť odmietol (hoci Hitlera nemal v láske) videl totiž rozpor medzi osobnou prísahou dôstojníka führerovi.Rommel na druhej strane, zrejme nie.
Pre záujemcov sa možno oplatí kúpiť film "Valkýra" na DVD (tu v UK ho už vo výpredajoch hádzali po ľuďoch za 3gps). Je tam ako príloha pekný dokument, rozhovory s pamätníkmi, preživšími konšpirátormi, potomkami, historikmi.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů