Republika obou národů - Rzeczpospolita obojga narodów

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: kolenie RPON

Nový příspěvek od jur »

Ježek píše:A co znamená to Tobago a Gambie?
To je nejaka chyba na mape - kdo to tam primaloval? :lol: Pohledam nejakou jinou mapu.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: kolenie RPON

Nový příspěvek od jur »

Ježek píše:A co znamená to Tobago a Gambie?
Dobre pozorujes. :)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kurlandia_i_Semigalia
Kurladnia a Semigalia to je vice mene uzemi dnesniho Lotysska.
V roce 1561 Rad nemeckych rytiru (Zakon Kawalerów Mieczowych) se sekularizoval a slozil lenny hold Zygmuntowi Augustowi.
Toto lenno I. Rzeczypospolietj melo svoje kolonie na Tobago a v Gambii - tim padem i I. Rzplita se stala nejak neprimo kolonialnim statem. :D
P.S. To jsem nevedel. Vedel jsem, ze jsme meli svuj Divoky Vychod (Dzikie Pola), kde radili Kozaci, Tatari a ruzni dobrodruzi (popsane np. Sienkiewiczem), ale ze by zamorske kolonie ... :o
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Norman Davies

Nový příspěvek od jur »

Kratky film o Rzeczpospolitej : http://pl.youtube.com/watch?v=83hwEc7B9CI
Je to link ze strany http://www.hussar.com.pl/
feefee
Sedlák
Příspěvky: 11
Registrován: 02 úno 2009 18:36

Nový příspěvek od feefee »

ahoj, nebo cześć, jsem ráda, že jsem objevila takové pěkné forum, kde bych snad mohla být něco platná a kde bych se mohla něco nového dozvědět. Jinak tematika Rzeczpospolite, hlavně V 16. a 17. století mě hodně zajímá, ačkoli jsem spíš středověkář. Ale koukám, že tady jde spíš o takový polsko-český boj ;)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re:

Nový příspěvek od Ježek »

feefee píše: Ale koukám, že tady jde spíš o takový polsko-český boj ;)
Tak zle zas nebude, jsou tu Poláci, ktzeří mluví plynule česky a Češi, kteří rozumí polsky - a mají odlišné pohledy na stejné věci. Vášnivě je snad jen ohledně Těšínska.

I RP jsem se nikdy nijak nezaobíral a netuším, co k tomu u nás je vydáno (kromě obecných dějin Normana Daviese). Na polskou literaturu se můžu zeptat, příští týden bych snad měl mít půjčený nějaký polský knihy o historii. Jur ale k tomuhle tématu má daleko víc.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
feefee
Sedlák
Příspěvky: 11
Registrován: 02 úno 2009 18:36

Re: Re:

Nový příspěvek od feefee »

Ježek píše:I RP jsem se nikdy nijak nezaobíral a netuším, co k tomu u nás je vydáno (kromě obecných dějin Normana Daviese). Na polskou literaturu se můžu zeptat, příští týden bych snad měl mít půjčený nějaký polský knihy o historii. Jur ale k tomuhle tématu má daleko víc.
Díky moc, já jsem i pár polských sehnala. Ani u nás v Čechách to není zas tak marné, blbé je, když člověk zabývající se RP je z jižních Čech, to se toho moc nesežene ;) ale chystám se robić zakupy w Polsce ;)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Re:

Nový příspěvek od Ježek »

feefee píše:Díky moc, já jsem i pár polských sehnala. Ani u nás v Čechách to není zas tak marné, blbé je, když člověk zabývající se RP je z jižních Čech, to se toho moc nesežene ;) ale chystám se robić zakupy w Polsce ;)
Na UW mají levné kopírování - 10 grošů za stránku. A vždycky se najde někdo, na koho se ty knížky dají půjčit (takhle mám něco o husitech v Polsku) - takhle by to šlo taky udělat.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
feefee
Sedlák
Příspěvky: 11
Registrován: 02 úno 2009 18:36

Re: Re:

Nový příspěvek od feefee »

Na UW mají levné kopírování - 10 grošů za stránku. A vždycky se najde někdo, na koho se ty knížky dají půjčit (takhle mám něco o husitech v Polsku) - takhle by to šlo taky udělat.[/quote]
Tak to je super, zrovna jsem přemýšlela, jak něco takového udělat, btw, kdyby někdo potřeboval, mám zrovna pučenou knihu od M.R. Pauka - Działalność fundacyjna moźnowładztwa czeskiego, i jej uwarunkowania społeczne (XI-XIII wiek). Takže můžu naskenovat...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Re:

Nový příspěvek od Ježek »

feefee píše:Tak to je super, zrovna jsem přemýšlela, jak něco takového udělat, btw, kdyby někdo potřeboval, mám zrovna pučenou knihu od M.R. Pauka - Działalność fundacyjna moźnowładztwa czeskiego, i jej uwarunkowania społeczne (XI-XIII wiek). Takže můžu naskenovat...
Tohle jsem snad kdysi scháněl protože mne tam něco zajímalo - nějak jsem se skrz nějakou citaci k tomu dostal. Ty skeny by mne zajímaly, rozhodně ...

Ale jak už jsme šíleně mimo téma :)
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re:

Nový příspěvek od jur »

feefee píše:... jde spíš o takový polsko-český boj ;)
Ve skutecnosti je to jen trochu temperamentnejsi vymena nazoru ... :D
feefee
Sedlák
Příspěvky: 11
Registrován: 02 úno 2009 18:36

Re: Re:

Nový příspěvek od feefee »

jur píše:
feefee píše:... jde spíš o takový polsko-český boj ;)
Ve skutecnosti je to jen trochu temperamentnejsi vymena nazoru ... :D
v tom případě v pořádku ;) tak to se taky zapojím ;)
Saltzmann

Re: Re:

Nový příspěvek od Saltzmann »

feefee píše:
jur píše:
feefee píše:... jde spíš o takový polsko-český boj ;)
Ve skutecnosti je to jen trochu temperamentnejsi vymena nazoru ... :D
v tom případě v pořádku ;) tak to se taky zapojím ;)
Doporučovat Josefa Macůrka je asi nošením sov do Atén, že? :) Zrovna čtu Dozvuky polského bezkráloví z roku 1587, příspěvek k osvětlení snah rodu habsburského o získání koruny polské v letech 1588-94. Praha 1929. A je to (docela) dost zajímavé...
feefee
Sedlák
Příspěvky: 11
Registrován: 02 úno 2009 18:36

Re: Re:

Nový příspěvek od feefee »

mnoo, tak vzhledem k tomu, že Macůrek byl opravdu jeden z mála, ne-li jediný, kdo se u nás tímto tématem zaobíral, tak asi jo ;) ale stejně moc díky
Saltzmann

Re: Re:

Nový příspěvek od Saltzmann »

feefee píše:mnoo, tak vzhledem k tomu, že Macůrek byl opravdu jeden z mála, ne-li jediný, kdo se u nás tímto tématem zaobíral, tak asi jo ;) ale stejně moc díky
Možná ještě (zcela) novou věc, ale týkající se SLezska Kozák, Petr: Zrod stavovského Hlohovska 1. vydání, 2008, 394 s.
ISBN 978-80-7248-501-7
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Republika obou národù - Rzeczpospolita obojga narodów

Nový příspěvek od Ježek »

Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host