Jaroslav Hašek vrahem?

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Jaroslav Hašek vrahem?

Nový příspěvek od slavicekvac »

Georg píše:Podle toho článku se chtěl v Rusku usadit,dokonce si koupil i dům.V oblasti byl ale vyhlášen bolševiky tzv.suchý zákon.Kdo bude přistižen podvakráte opilý bude zastřelen.Takže honem balil kufry.
Haškův charakter a vliv alkoholu na něj, je asi nejlépe osvětlen Matějem Kudějem v jeho dosti umírněné ilustrační knížce Ve dvou se to lépe táhne. Knížku Ve třech hůře už nemám, možná někde v knihovnách bude.
Nejkouzelnější mi připadá zakládání pobočky Strany mírného pokroku v mezích zákona v Berouně.
Když bych to shrnul příliš jednoduše, tak Hašek by za pivo a kořalku prodal vlastní mámu, nejen vlastní talent.
Petr2

Re: Jaroslav Hašek vrahem?

Nový příspěvek od Petr2 »

To: Vévoda - příspěvek z 26.5.2012 21.09

Ve svém příspěvku uvádíte, že "Hašek nařídil víc jak sto poprav." a jako zdroj této informace uvádíte článek na stránkách "Interesnyj .Kiev.ua" s názvem
"Dualismus J. Haška: perem a bodlem" autora Владимир ВРАНГЕЛЬ.

Ano tento údaj se dočteme již v samotném nadpisu tohoto článku. To abychm si uvědomili závažnost informace.
Jenže pokud se začteme i do komentářů zjistíme, že to asi tak nebylo.

Jako příklad uvádím alespoň jeden krátký a výstižný komentář:

Це ж треба націдити стільки брехні в такій коротенькый статті!
Причому розрахунок на невігластво наших інтелектуалів таки справдився - це ж ах яка сенсація! І чим більше г...на, тим краще!

Читайте Гашека, а не Врагнеля.
Може, тоді зрозумієте різницю.

Volný překlad ukrajinského textu:

Jak je možno najít tolik lži v tak krátkém článku!
Přitom výpočet na malý rozhled našich intelektuálů se vyplnil - hle jaká to senzace! A čím více h..na, tím lépe!

Jak vidět tento diskutér se ani nenamáhal polemizovat. Ale najdeme tam i příspěvky delší.

Ještě jeden úryvek:

Читайте Гашека, а не Врагнеля.
Čtěte Haška a ne Vrangela.
Návštěvník

Re: Jaroslav Hašek vrahem?

Nový příspěvek od Návštěvník »

To: také Vévoda, ale jiný - z komentáře 27.9.2010 21.13 (s nickem)

Píšte, že: "Masaryka, kterého bytostně nesnášel"

Nenapsal jste odkud to víte, ale mám o tom velkou pochybnost.
Důvodem je pro mne jeho fejeton "Dopisy z fronty" datovaným : V poli 15.8.1917.

Na jeho konci totiž autor J.H. píše:
...brousíme meče k budoucím tažením. Vše české , co osud války přivedl do Ruska, dnes mobilisuje. Odjel od nás náš vůdce národa prof. Masaryk jistě spokojen.
Viděl základy české armády, která dnes roste ... A prof. Masaryka jistě neopouštěla myšlenka když od nás odjížděl, že viděl vojsko N e s m i ř i t e l n ý ch.

Velmi pochybuji, že by toto napsal o někom koho (alespoň v r. 1917 ) bytostně nesnášel.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Jaroslav Hašek vrahem?

Nový příspěvek od Ježek »

Myslím, že přestup k bolševikům jeho důvěrou v TGM otřásl.

Tuším, že J. Rak v knize Bývali Čechové (neberte mne za slovo, musím zjistit, kde přesně jsem to četl) analysuje Osudy dobrého vojáka Švejka jako kritiku ne R-U, ale Masarykova Československa a jeho společnosti.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Návštěvník

Re: Jaroslav Hašek vrahem?

Nový příspěvek od Návštěvník »

Myslet si můžete co chcete, ale na stránky, které lze číst po celém světě by bylo dobré uvést alespoň nějaký fakt, který by Vaši myšlenku podpořil, aby z toho bylo nějaké poučení.
Domněnek si můžeme vytvořit nepřeberné množství.

Že by kniha Osudy dobrého vojáka Švejka... neměla být "kritika R-U, ale Masarykova Československa a jeho společnosti " nepřichází do úvahy.
Nevím přesně kdy se vrátil, ale ještě r. 1920 působil v Irkutsku a zemřel na přelomu 1922/1923. Takže to máme asi tak dva roky života.
Z toho velkou část prožil na Lipnici, kam jak známo nejezdí ani vlak. Rozhlas začínal až v r. 1924.
Tak jak se asi v té Lipnici žilo? Jako za dob R-U.
Československo se teprve formovalo tak co by kritizoval? Šlechtické tituly byly zrušeny, že by je chtěl vracet??
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Jaroslav Hašek vrahem?

Nový příspěvek od Ježek »

Návštěvník píše:Nevím přesně kdy se vrátil, ale ještě r. 1920 působil v Irkutsku a zemřel na přelomu 1922/1923. Takže to máme asi tak dva roky života.
Z toho velkou část prožil na Lipnici, kam jak známo nejezdí ani vlak. Rozhlas začínal až v r. 1924.
Tak jak se asi v té Lipnici žilo? Jako za dob R-U.
Československo se teprve formovalo tak co by kritizoval? Šlechtické tituly byly zrušeny, že by je chtěl vracet??
I dva roky na venkově jsou dostatečně dlouhá doba na to, aby tak vnímavý člověk jako J. Hašek (navíc bohém) byl nespokojen s vývojem nového státu.

Nejde o technický pokrok - ten byl asi mizivý, ale o fungování a směřování státu - a k tomu se určitě dostal přes noviny nebo vyprávění známých.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Návštěvník

Re: Jaroslav Hašek vrahem?

Nový příspěvek od Návštěvník »

Možná, že Vy to za dva roky poznáte z novin a vyprávění. To jste teda velmi chytrý člověk.

Já se řadím mezi ty hloupé (někdy si říkají také obyčejní). Já bych to z novin a vyprávění poznal tak po deseti letech, a to ještě jen u státu stabilního a ne jako byla RČS teprve ve vývoji.
Zprvu neovládala ani zdaleka své území a následně byla napadena Maďarskem. Co má člověk v takovém
státě v poloválečném stavu poznat?
No ale kdo umí, ten umí - všechna čest.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Jaroslav Hašek vrahem?

Nový příspěvek od Ježek »

Návštěvník píše:Já bych to z novin a vyprávění poznal tak po deseti letech, a to ještě jen u státu stabilního a ne jako byla RČS teprve ve vývoji.
U vzniku nových států každý vkládá jiné naděje, které se pochopitelně nemohou splnit. Ze stejné doby mne napadá povstání v Kronštatu (které paradoxně nebylo bělogvardějské).
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Jaroslav Hašek vrahem?

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Já teda sám o sobě a v Haškovském stylu prohlásím, že jsem velmi zdatný haškolog. Koupil jsem vše, co bylo v poslední době vydáno a vykoupil jsem celou městskou knihovnu.
V několika případech píšete nehorázné hlouposti.
V prvé řadě jeho působení v Rusku:
Odchod čes. legií do Francie, kritizoval Hašek několikrát veřejně a silně se otřel o Masaryka, které opravdu bytostně nesnášel už za dob R-U. Načež byl na něj vydán zatykač, protože verboval legionáře do Ruské armády a hrozil mu v Čechách trest smrti za vlastizradu.
Žádné popravy nikdy nenařídil. Měl na starosti verbování, propagandu a v podstatě to byl vysoce postavený tiskař.... Jsou zachovány četné korespondence, kde si stěžuje na neschopnost svých podřízených a silnou míru korupce jak ve vojsku, tak i mezi samotným lidem. Zatím jsem neviděl žádný dokument, který byť i nepřímo, někoho prostřednictvím Haška poslal ke zdi. Způsob dobývání měst a přebírání velení je tak groteskní, že se to může stát jen v Rusku a svědčí o poměrech v armádě...
Že Hašek odjel kvůli alkoholu, je naprostá pitomost. Právě v Rusku, byl Hašek konečně považován za člověka, který se těší všeobecné vážnosti a vyhýbal se alkoholu absolutně. Je zaznamenán případ, kdy před něj bylo postavena odlivka pálenky, smutně se na ní podíval a jí zahodil . Většina odpůrců Haška bude muset příjmout za fakt, že Hašek opravdu v Rusku nechlastal a žil proti Praze naprosto příkladným životem. Podle většinového názoru, odjel Hašek z Ruska především z důvodu, že Rusko začalo "smrdět". Zřejmě se bál politických poprav. Jeho sňatek s Ruskou manželkou byl vyloženě účelový a zřejmě "politický..."

Glorifikace Haška v dobách komunismu, je rovněž účelová. Jsou díla, která komunismus vyloženě napadají, dělají si legraci z Rusů a v podstatě dělá z východních slovanů zaostalé opičáky. Komunisti si z Haška vzali jen to, co nebylo závadné...

ad Lipnice -
Hašek neodešel do Lipnice z důvodů, že by byl nespokojen s politickým životem. To by Hašek totiž nikdy neudělal! Vždyť nespokojený lid a mizerný státní aparát, bylo jeho živobytí.
Do Lipnice odešel v podstatě zemřít. V Rusku přežil zázrakem skvrnitý tyfus a těžké následky této nemoci, si sebou přinesl zpátky do Čech. O tom svědčí i tvrzení jeho první ženy, která ho téměř nepoznala a prohlásila, že Haškovi mnoho času nezbývá... Navíc měl po otci slabé srdce. Sice mnoho lidí může namítnout, že si vše způsobil alkoholem, ale já zase mohu tvrdit, že spousty abstinentů zemřelo na skvrnitý tyfus do dvou dnů, kdežto Hašek, kterého ošetřovatelé chtěli před smrtí okrást, se ještě dovedl bránit a kopat...

Dále tady většina lidí zapomíná, že Švejk, se začal psát před první světovou válkou. Švejk je postava, která se úmyslně vysmívá pitomcům, pitomým návrhům a nařízením, maloměšťáckým poměrům... Švejka by Hašek psal v jakémkoli režimu, pokud by v něm Hašek žil. Známe Švejka před válkou, během války a potom měl být Švejk v zajetí. Celé dílo je v podstatě autobiografické - jako velká část Haškových povídek. Pokud by Hašek žil dále, jistě bychom se dočkali Švejka za první republiky...
Bez piva to není ono.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Jaroslav Hašek vrahem?

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Je škoda, že nikdo ty psané hovadiny, které jsem měl možnost číst, se nepokusil ani náznakem vyvrátit... :naughty:
Bez piva to není ono.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Jaroslav Hašek vrahem?

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Kdo by chtěl vědět, jak to bylo s Haškem v Rusku, tak právě vyšla kniha VELITELEM MĚSTA BUGULMY A JINÉ POVÍDKY.
Vydala Univerzita Karlova v Praze. Povídky vybral a doslov napsal Radko Pytlík.

Kniha, která je z větší části autentická a popisuje zkušenosti Haška v Rusku, je velmi dobrým vodítkem a snad vyvrácením některých mýtů a omylů, které se tradují o Haškovi.
Už na začátku je nastíněno, jak to bylo se známým rozkazem postřílením negramotných lidí a jaká byla hierarchie v ruské armádě.
Bez piva to není ono.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 1 host