Historie na VŠ

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

ksanderka

Re: Historie na VŠ

Nový příspěvek od ksanderka »

Zdravím,
přemýšlím o navazujícím magisterském studiu historie v Brně nebo v Praze. Letos budu končit bakaláře oboru Archivnictví - historie v Hradci Králové. Chtěla jsme se zeptat, jestli tu není nějaký student nebo absolvent, který by mi mohl podat informace. V Praze přemýšlím o oboru Historie - české dějiny v evropském kontextu, Brno zatím nevím. Předem děkuji za každou reakci. :)
Ingrid

Přijímací zkoušky na obor historie (UK)

Nový příspěvek od Ingrid »

Dobrý den,
jsem si vědom toho, že tento příspěvek bude tak trochu mimo mísu, ale potřeboval bych poradit ohledně přijímacích zkoušek na historii UK. Je mi jasné, že musím mít hodně načteno - kolik titulů si myslíte/víte, jste - li studenty, absolventy, že je dostačujících? Budu-li se teď systematicky připravovat 2 roky, mám ještě nějakou šanci uspět? A jak je to s latinou? U nás na škole se učí pouze 2 roky... bude to pak problém?
Předem děkuji za všechny rady, odpovědi :?:
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Přijímací zkoušky na obor historie (UK)

Nový příspěvek od Viola »

Dobrý den,

myslím, že dva roky příprav jsou naprosto dostačující. :) Latina u přijímaček (alespoň na UK) nebyla vůbec potřeba. Jediné, na co bych si dávala pozor, je kvalita těch přečtených titulů - aby to nebyly takové ty populární publikace typu "Tajemství bla bla" a tak.
Gauin

Re: Historie na VŠ

Nový příspěvek od Gauin »

Zdravím,
uvažuji o dálkovém studiu historie na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Máte prosím někdo zkušenosti s studiem na této škole? Popřípadě na co se připravit u přijímacího pohovoru? Tuším, že zjišťují motivaci ke studiu oboru, ale také mě zajímají jaké jiné otázky mohou položit. Původně jsem měl v plánu zkusit Karlovku, ale bohužel neumožňuje kombinované studium. Děkuji moc za případné odpovědi. F. :)
mukel
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 10 úno 2020 00:37

Študíjna literatúra

Nový příspěvek od mukel »

Ahojte.

Mám záujem sa uchádzať o štúdium na Filozofickej fakulte v odbore História, prípadne o učiteľstvo Histórie v kombinácii s iným predmetom. Zaujímam sa o históriu tajných spoločenstiev (Slobodomurári, Templári) a konšpiračné teórie, ale zaujímajú ma aj overené fakty týchto konšpiračných teórii. :D
Čo sa týka histórie, tak v nej som nepopísaný list, z dejepisu som nematuroval a už som nejaký ten rok zo školy vonku, čiže to čo som sa naučil na dejepise si už nepamätám.

Poraďte mi, čo čítať, aby som urobil prijímačky z Histórie a aby som mal v tejto oblasti aj nejaký rozhľad. (Povinnú literatúru predpísanú fakultou čítať budem.) Chcel by som čítať knihy, ktoré ma navnadia, aby som sa venoval aj štúdiu odborných kníh. Neexistuje nejaká populárno-náučná literatúra?

Ďakujem. Ak mi ešte niečo napadne, ozvem sa.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Študíjna literatúra

Nový příspěvek od slavicekvac »

mukel píše:Ahojte.

Mám záujem sa uchádzať o štúdium na Filozofickej fakulte v odbore História, prípadne o učiteľstvo Histórie v kombinácii s iným predmetom. Zaujímam sa o históriu tajných spoločenstiev (Slobodomurári, Templári) a konšpiračné teórie, ale zaujímajú ma aj overené fakty týchto konšpiračných teórii. :D
Čo sa týka histórie, tak v nej som nepopísaný list, z dejepisu som nematuroval a už som nejaký ten rok zo školy vonku, čiže to čo som sa naučil na dejepise si už nepamätám.

Poraďte mi, čo čítať, aby som urobil prijímačky z Histórie a aby som mal v tejto oblasti aj nejaký rozhľad. (Povinnú literatúru predpísanú fakultou čítať budem.) Chcel by som čítať knihy, ktoré ma navnadia, aby som sa venoval aj štúdiu odborných kníh. Neexistuje nejaká populárno-náučná literatúra?

Ďakujem. Ak mi ešte niečo napadne, ozvem sa.
Pomocné vědy historické, slušný sborník. Chronologií je spousta, ale historie se dnes dělá hlavně v pomocných vědách. Zkus co by tě bavilo, ale čuchni ke všem. Když se v nich nebudeš dost orientovat, nikdy nebudeš historikem čehokoliv :-) Ani templářů ne :-) Můžu tě ujistit, že pomocné vědy historické jsou velké dobrodružství a je v nich spousta příležitostí pro kohokoliv. Mě třeba nesmírně baví ztotožňovat listinné zmínky s reálnými objekty, které zanikly a které se musí hledat. V jistém smyslu Schliemann a Troja. :-) Což mi mnoho lidí dává sežrat :-) Nevadí, je to skutečné dobrodružství. Včetně vesmíru, družic.
mukel
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 10 úno 2020 00:37

Re: Študíjna literatúra

Nový příspěvek od mukel »

slavicekvac píše:
mukel píše:Ahojte.

Mám záujem sa uchádzať o štúdium na Filozofickej fakulte v odbore História, prípadne o učiteľstvo Histórie v kombinácii s iným predmetom. Zaujímam sa o históriu tajných spoločenstiev (Slobodomurári, Templári) a konšpiračné teórie, ale zaujímajú ma aj overené fakty týchto konšpiračných teórii. :D
Čo sa týka histórie, tak v nej som nepopísaný list, z dejepisu som nematuroval a už som nejaký ten rok zo školy vonku, čiže to čo som sa naučil na dejepise si už nepamätám.

Poraďte mi, čo čítať, aby som urobil prijímačky z Histórie a aby som mal v tejto oblasti aj nejaký rozhľad. (Povinnú literatúru predpísanú fakultou čítať budem.) Chcel by som čítať knihy, ktoré ma navnadia, aby som sa venoval aj štúdiu odborných kníh. Neexistuje nejaká populárno-náučná literatúra?

Ďakujem. Ak mi ešte niečo napadne, ozvem sa.
Pomocné vědy historické, slušný sborník. Chronologií je spousta, ale historie se dnes dělá hlavně v pomocných vědách. Zkus co by tě bavilo, ale čuchni ke všem. Když se v nich nebudeš dost orientovat, nikdy nebudeš historikem čehokoliv :-) Ani templářů ne :-) Můžu tě ujistit, že pomocné vědy historické jsou velké dobrodružství a je v nich spousta příležitostí pro kohokoliv. Mě třeba nesmírně baví ztotožňovat listinné zmínky s reálnými objekty, které zanikly a které se musí hledat. V jistém smyslu Schliemann a Troja. :-) Což mi mnoho lidí dává sežrat :-) Nevadí, je to skutečné dobrodružství. Včetně vesmíru, družic.

Ja som si myslel, že začnem so svetovými dejinami a potom pôjdem ďalej. Nevieš o nejakej knihe práve na svetové dejiny? Ale zas aj na tie pomocné vedy historické by som prijal nejaké tipy na študijnu literatúru. :P
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Študíjna literatúra

Nový příspěvek od slavicekvac »

mukel píše:
slavicekvac píše:
mukel píše:Ahojte.

Mám záujem sa uchádzať o štúdium na Filozofickej fakulte v odbore História, prípadne o učiteľstvo Histórie v kombinácii s iným predmetom. Zaujímam sa o históriu tajných spoločenstiev (Slobodomurári, Templári) a konšpiračné teórie, ale zaujímajú ma aj overené fakty týchto konšpiračných teórii. :D
Čo sa týka histórie, tak v nej som nepopísaný list, z dejepisu som nematuroval a už som nejaký ten rok zo školy vonku, čiže to čo som sa naučil na dejepise si už nepamätám.

Poraďte mi, čo čítať, aby som urobil prijímačky z Histórie a aby som mal v tejto oblasti aj nejaký rozhľad. (Povinnú literatúru predpísanú fakultou čítať budem.) Chcel by som čítať knihy, ktoré ma navnadia, aby som sa venoval aj štúdiu odborných kníh. Neexistuje nejaká populárno-náučná literatúra?

Ďakujem. Ak mi ešte niečo napadne, ozvem sa.
Pomocné vědy historické, slušný sborník. Chronologií je spousta, ale historie se dnes dělá hlavně v pomocných vědách. Zkus co by tě bavilo, ale čuchni ke všem. Když se v nich nebudeš dost orientovat, nikdy nebudeš historikem čehokoliv :-) Ani templářů ne :-) Můžu tě ujistit, že pomocné vědy historické jsou velké dobrodružství a je v nich spousta příležitostí pro kohokoliv. Mě třeba nesmírně baví ztotožňovat listinné zmínky s reálnými objekty, které zanikly a které se musí hledat. V jistém smyslu Schliemann a Troja. :-) Což mi mnoho lidí dává sežrat :-) Nevadí, je to skutečné dobrodružství. Včetně vesmíru, družic.

Ja som si myslel, že začnem so svetovými dejinami a potom pôjdem ďalej. Nevieš o nejakej knihe práve na svetové dejiny? Ale zas aj na tie pomocné vedy historické by som prijal nejaké tipy na študijnu literatúru. :P
Zkus katalog Národní knihovny, najdeš leccos. Na pomocné vědy je jakýsi dobrý sborník, kde je tuším Zachová na rukopisy. Myslím, že je tam těch pomocných věd pět, taky numismatika. Na světové dějiny najdeš kdeco, zkus co nejmladší, obor se vyvíjí stále. Dobré jsou knížky vydané v UK.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Študíjna literatúra

Nový příspěvek od Ingolf »

Všeobecný přehled světových dějin je dobře zpracován v kronice lidstva, ale je to hodně objemná kniha - https://www.databazeknih.cz/knihy/kronika-lidstva-58968" onclick="window.open(this.href);return false;

Dějiny Evropy, ale taky na tisíc stran - https://www.databazeknih.cz/knihy/evrop ... ntu-285385" onclick="window.open(this.href);return false;

Dobrý kratší přehled a navíc napůl atlas - https://www.databazeknih.cz/knihy/histo ... ejin-34296" onclick="window.open(this.href);return false;

Nebo radši chceš nějakou učebnici?
mukel
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 10 úno 2020 00:37

Re: Študíjna literatúra

Nový příspěvek od mukel »

Ingolf píše:Všeobecný přehled světových dějin je dobře zpracován v kronice lidstva, ale je to hodně objemná kniha - https://www.databazeknih.cz/knihy/kronika-lidstva-58968" onclick="window.open(this.href);return false;

Dějiny Evropy, ale taky na tisíc stran - https://www.databazeknih.cz/knihy/evrop ... ntu-285385" onclick="window.open(this.href);return false;

Dobrý kratší přehled a navíc napůl atlas - https://www.databazeknih.cz/knihy/histo ... ejin-34296" onclick="window.open(this.href);return false;

Nebo radši chceš nějakou učebnici?
Ano, radsej ucebnicu... aj keby bola vo viac zväzkoch.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Študíjna literatúra

Nový příspěvek od Ingolf »

Dějiny od pravěku do moderní doby by měly popisovat gymnazijní učebnice dějepisu, jinak o učebnicích přehled nemám..
Pro dějiny evropského středověku znám tuhle knihu, v podstatě je to taky učebnice - https://www.kosmas.cz/knihy/123699/deji ... ke-evropy/" onclick="window.open(this.href);return false; Začátkem března bych ji měl mít naskenovanou v počítači a můžu poslat..
mukel
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 10 úno 2020 00:37

Re: Študíjna literatúra

Nový příspěvek od mukel »

Posťahoval som si nejaké stredoškolské učebnice, už sa len do nich pustiť. :)
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Študíjna literatúra

Nový příspěvek od slavicekvac »

mukel píše:Posťahoval som si nejaké stredoškolské učebnice, už sa len do nich pustiť. :)
Nezapomeňte na ty pomocné vědy historické. Třeba jak se vyznat v pramenech, numismatice, archeologii etc.
mukel
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 10 úno 2020 00:37

Re: Študíjna literatúra

Nový příspěvek od mukel »

slavicekvac píše:
mukel píše:Posťahoval som si nejaké stredoškolské učebnice, už sa len do nich pustiť. :)
Nezapomeňte na ty pomocné vědy historické. Třeba jak se vyznat v pramenech, numismatice, archeologii etc.
Áno, nebojte sa. Dúfam, že aj na to nájdem nejakú literatúru.
mukel
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 10 úno 2020 00:37

Oblasť záujmu

Nový příspěvek od mukel »

Ahojte.

Po prečítaní encyklopédie História ma zaujali témy Staroveké Grécko a Egypt, história Ázie (Čína, Japonsko), Osmanská, Perzká ríša a náboženstvá. Mohli by ste mi, ak viete, odporučiť nejakú literatúru na rozšírenie vyššie spomínaných oblastí? (Škoda, že v tej encyklopédii nie sú odkazy na odporúčanú literatúru.)

Ďakujem.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Oblasť záujmu

Nový příspěvek od Ingolf »

Edice kulturních atlasů, je tam Mezopotámie (včetně Persie), to je výborně udělaný, pak Čína, Japonsko, antické Řecko, Židé i Islám (ale ten jsem nekupoval, tam se skáče od jedné věci k druhé). Vycházelo to někdy před 20 lety, takže k dostání leda v antikvariátech. https://www.databazeknih.cz/edice/kultu ... 6/strana-1" onclick="window.open(this.href);return false;

Z Dějin států - vyšla Čína (doporučuju), Japonsko, Egypt, Írán. K Osmanům - Dějiny Blízkého Východu, Dějiny Střední Asie. Dějiny Iráku - od Mezopotámie po odstranění Husajna, země mezi Osmany a Persií. Dějiny Turecka jsem nekupoval, je tam toho málo. Dějiny Indie - mají asi tisíc stran, to je hutně zpracované. https://www.nln.cz/knihy-dejiny-statu/1" onclick="window.open(this.href);return false;

K antickému Řecku Zamarovský - Řecký zázrak, to bude v pohodě sehnatelné i na Slovensku, je to rodák z Trenčína.
mukel
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 10 úno 2020 00:37

Re: Oblasť záujmu

Nový příspěvek od mukel »

Ingolf píše:Edice kulturních atlasů, je tam Mezopotámie (včetně Persie), to je výborně udělaný, pak Čína, Japonsko, antické Řecko, Židé i Islám (ale ten jsem nekupoval, tam se skáče od jedné věci k druhé). Vycházelo to někdy před 20 lety, takže k dostání leda v antikvariátech. https://www.databazeknih.cz/edice/kultu ... 6/strana-1" onclick="window.open(this.href);return false;

Z Dějin států - vyšla Čína (doporučuju), Japonsko, Egypt, Írán. K Osmanům - Dějiny Blízkého Východu, Dějiny Střední Asie. Dějiny Iráku - od Mezopotámie po odstranění Husajna, země mezi Osmany a Persií. Dějiny Turecka jsem nekupoval, je tam toho málo. Dějiny Indie - mají asi tisíc stran, to je hutně zpracované. https://www.nln.cz/knihy-dejiny-statu/1" onclick="window.open(this.href);return false;

K antickému Řecku Zamarovský - Řecký zázrak, to bude v pohodě sehnatelné i na Slovensku, je to rodák z Trenčína.
Dik za reakciu. Ešte nejaké ďalšie?
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Historie na VŠ

Nový příspěvek od Ježek »

Napo_Leon píše: 30 kvě 2010 17:32 U holek je zájem o dějiny většinou větší, ale já měl ve třídě i dost kluků, o kterých bych si i vsadil, že z nich jednou budou dobří historikové.
Jsou?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bingbot, ClaudeBot a 0 hostů