Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 21 lis 2018 13:01

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 734 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Neví někdo...?
PříspěvekNapsal: 17 led 2014 16:15 
Pán

Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Viola píše:
Třeba vypracováním nějakého povídání o hradě a o jeho majitelích?
Navíc Ježek psal, že mu často nikdo neodpověděl...

Dějiny zpracoval v Čechách velmi dobře A. Sdeláček. Dostat se až za něj a zjistit více není nic jednoduchého, bohužel...

Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 28 čer 2014 18:05 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Been thanked: 5 times
... jestli existuje Kronika Bartoška z Drahonic v češtině? A pokud ano, kde by se dala sehnat? Děkuju.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 28 čer 2014 22:40 
Král

Has thanked: 0 time
Been thanked: 12 times
možná tohle?

Ze zpráv a kronik doby husitské / vybral, sestavil, k vydání připravil a úvodní studii napsal Ivan Hlaváček ; z latiny přeložili František Heřmanský, Bohumil Ryba, Eva Kamínková, Rudolf Urbánek

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 03 črc 2014 04:07 
Pán

Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Potřeboval bych v pramenech najít tři záležitosti, které jsem nalezl v literatuře, ale není tam odkaz na to, odkud bylo čerpáno. Dva dny jsem to hledal v pramenech, které jsou on-line na webu CMS (http://147.231.53.91/src/index.php?s=v&cat=11). Mnohé další zprávy jsem v těch pramenech nalezl, ale tyto tři údaje ne:

1) 1350 - Beneš z Vartenberka vysadil v Hlinsku (v Čechách) rychtu
2) 1353 - Beneš z Vartenberka dal tu rychtu svému služebníku Mikulášovi
3) 1443 - potvrzení Jana Parduse z Vratkova, kterým písemně zajišťuje koupi původně panského pole mezi Blatnem a Vojtěchovem, jež už kolem roku 1420 (?) zakoupila hlinecká obec od Arnošta Flašky z Pardubic

Je tu spousta kolegů, kteří se dějinami šlechty zabývají, tak snad mě někdo nakopne, kde dál hledat. Děkuji.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 13 črc 2014 18:10 
Královna

Has thanked: 3 times
A odkud máš ty informace?

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 18 říj 2014 17:15 
Měšťan

Been thanked: 0 time
Ahoj, chtěla jsem poprosit - na seminář Vývoj anglického práva (studuji právo) jsem si vybrala téma seminární práce - Vývoj ordálového práva ve středověké Anglii. Spíše by to mělo být úvodem do tématu, ne nic super podrobného, asi jen 15str. Bohužel se mi nepovedly najít knihy, které by se něčemu podobnému hlouběji věnovaly (mělo by se jednat hlavně o Anglii) s výjimkou Trial by Fire and Water od Bartletta (ke stažení je na ulozto, ale je zaheslovaná, a v knihovnách ji nemohu najít). Nenapadá vás nějaký jiný vhodný zdroj informací? Předem děkuji za rady :-)

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 19 říj 2014 10:25 
Zeman

Been thanked: 2 times
Jeden souboj líčí Huizinga v Podzimu středověku. Je to na straně 106-107 (ve vydání, co se zrovna za mrzký peníz prodává v Levných knihách). Pak jsou nějaké informace v Talhofferově fechtbuchu. Tam jsou i obrázky ordálníků a nějaké texty. Z hlavy si nevybavuju ovšem který to byl.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 19 říj 2014 16:34 
Král

Been thanked: 17 times
Příklady ordálů, hlavně zmiňovanou zkoušku ohněm a vodou, jsem sesbíral do článku - http://www.e-stredovek.cz/view.php?cisl ... 2009040003
Ohledně Anglie jsem našel jen příklad z Dějin Anglie od Andrea Mauroise (odkaz je v článku v poznámkách), ten se týká anglosaského období. Dále ve středověku se i bitvy mezi panovníky chápaly jako druh Božího soudu (např. bitva na Moravském poli; ztráta pravé ruky, kterou se přísahá, v bitvě o říšský trůn Rudolfa z Rheinfeldenu zase v očích současníků znamenala ztrátu jeho nároku na trůn). A mám nejasný dojem, že jako Boží soudy byly chápány i bitvy Stoleté války mezi Anglií a Francií.
Ordál ale stejně vychází z germánského prazákladu, nedalo by se to uhrát na tohle? To téma se lépe osvětlí při širším záběru, než při pozornosti na jednu zemi, tak dát obecný přehled aspoň jako úvod..

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 19 říj 2014 18:28 
Král

Blanka z Valois píše:
Ahoj, chtěla jsem poprosit - na seminář Vývoj anglického práva (studuji právo) jsem si vybrala téma seminární práce - Vývoj ordálového práva ve středověké Anglii. Spíše by to mělo být úvodem do tématu, ne nic super podrobného, asi jen 15str. Bohužel se mi nepovedly najít knihy, které by se něčemu podobnému hlouběji věnovaly (mělo by se jednat hlavně o Anglii) s výjimkou Trial by Fire and Water od Bartletta (ke stažení je na ulozto, ale je zaheslovaná, a v knihovnách ji nemohu najít). Nenapadá vás nějaký jiný vhodný zdroj informací? Předem děkuji za rady :-)

Národní knihovna Praha.
1
La grâce des juges : l’institution judiciaire et le sacré en Occident / Robert Jacob Jacob, Robert, 1951- Paris : Presses universitaires de France, 2014 Zobrazení exemplářů s možností jejich objednání
2
Ordál / František Kalenda Kalenda, František, 1990- V Praze : Vyšehrad, 2012 Zobrazení exemplářů s možností jejich objednání
3
Praktikum českých právních dějin / Karel Schelle a kolektiv Schelle, Karel, 1952- Plzeň : Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2009 Zobrazení exemplářů s možností jejich objednání
4
Středověký svět / Míla Linc

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 19 říj 2014 18:38 
Král

Blanka z Valois píše:

NK Praha "ebrary medieval history law": možná obsahuje ordalia
Authorities in the Middle Ages [elektronický zdroj] : influence, legitimacy, and power in medieval society / edited by Sini Kangas, Mia Korpiola and Tuija Ainonen.
Berlin : Walter de Gruyter, 2013
Autour de l’ enfant [elektronický zdroj] : du droit canonique et romain médiéval au code civil de 1804 / par Anne Lefebvre-Teillard. Lefebvre-Teillard, Anne Leiden ; Boston : Brill, 2008
English law before Magna Carta [elektronický zdroj] : Felix Liebermann and Die gesetze der angelsachsen / edited by Stefan Jurasinski, Lisi Oliver, and Andrew Rabin.
Leiden, The Netherlands ; Boston : Brill, 2010
Land, law, and people in medieval Scotland [elektronický zdroj] / Cynthia J. Neville. Neville, Cynthia J. Edinburgh : Edinburgh University Press, c2010
Law, sex, and Christian society in medieval Europe [elektronický zdroj] / James A. Brundage. Brundage, James A., 1929- Chicago : University of Chicago Press, 1990
Medieval public justice [elektronický zdroj] / Massimo Vallerani ; translated by Sarah Rubin Blanshei. Vallerani, Massimo Washington, D.C. : Catholic University of America Press, c2012
Zdroj je dostupný s legitimací z domova na PC, jsou to elektronické knížky. Kopírovat lze většinou separát do 40 stran.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 23 říj 2014 11:59 
Měšťan

Been thanked: 0 time
Díky moc! Zkusím to projít a z něčeho vyjít...

V případě nedostatku informací a zdrojů se samozřejmě pokusím téma rozšířit dle svých potřeb...

Ještě jednou dík :-)

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 25 říj 2014 22:39 
Královna

Mám takový dotaz na odborníka na církevní právo - jak to přesně bylo s dispensy? Jak se počítá stupeň příbuzenství? V římském právu se to počítalo podle počtu porodů, ale ve středověkém církevním to bylo myslím jinak. Někde jsem navíc četla, že papež ve středověku obvykle neuděloval dispens pro bratrance-sestřenici z prvního kolena. Bylo tomu tak? A bylo teoreticky možné, aby dostali dispens neteř-strýc z prvního kolena, tedy dcera bratra? Díky za odpovědi.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 26 říj 2014 15:41 
Král

Viola píše:
Mám takový dotaz na odborníka na církevní právo - jak to přesně bylo s dispensy? Jak se počítá stupeň příbuzenství? V římském právu se to počítalo podle počtu porodů, ale ve středověkém církevním to bylo myslím jinak. Někde jsem navíc četla, že papež ve středověku obvykle neuděloval dispens pro bratrance-sestřenici z prvního kolena. Bylo tomu tak? A bylo teoreticky možné, aby dostali dispens neteř-strýc z prvního kolena, tedy dcera bratra? Díky za odpovědi.

Z voleje - pak se podívám. Církevní právo současné je v tom stále shodné i pro středověk.
V první linii včetně adoptivního vztahu žádný dispens. Podle mne až po švakrovství, ale to ti najdu. Kdybys to chtěla hledta sama, tak je to v CIC. Bratranec a sestřenice v prvním koleni zakázáno strikte. Ani papežský dispens, mohl být někdy v renezanci za ničemů papežů, ale spíš ani tam ne. Tu degeneraci plodu nechtěli riskovat nikdy. To nebyl problém v Egyptě, teď se například dělala rekonstrukce celého Tutanchamona a zjistilo se, že byl celej křivej s koňskou nohou a degenerovanej, protože otec a matka byli sourozenci. Církev to zatrhla i bratrancům a sestřenicím. Právem. Uvedený příklad neteř - strýc je totéž, nepřípustné. Nicméně se ještě podívám na přesnou formulaci.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 26 říj 2014 16:25 
Královna

slavicekvac píše:
V první linii včetně adoptivního vztahu žádný dispens. Podle mne až po švakrovství, ale to ti najdu. Kdybys to chtěla hledta sama, tak je to v CIC. Bratranec a sestřenice v prvním koleni zakázáno strikte. Ani papežský dispens, mohl být někdy v renezanci za ničemů papežů, ale spíš ani tam ne. Tu degeneraci plodu nechtěli riskovat nikdy. To nebyl problém v Egyptě, teď se například dělala rekonstrukce celého Tutanchamona a zjistilo se, že byl celej křivej s koňskou nohou a degenerovanej, protože otec a matka byli sourozenci. Církev to zatrhla i bratrancům a sestřenicím. Právem. Uvedený příklad neteř - strýc je totéž, nepřípustné. Nicméně se ještě podívám na přesnou formulaci.

Díky moc! Jde mi třeba o to, že v 15. století šly v Anglii drby, že si Richard III. chce vzít svou neteř Alžbětu, dceru svého bratra Edvarda, ale přitom nikdo neřešil, že by imho nikdy nedostali dispens.

Jinak František Josef a Sissi byli bratranec-sestřenice z prvního kolene a vzali se.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 26 říj 2014 18:44 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
Viola píše:

Díky moc! Jde mi třeba o to, že v 15. století šly v Anglii drby, že si Richard III. chce vzít svou neteř Alžbětu, dceru svého bratra Edvarda, ale přitom nikdo neřešil, že by imho nikdy nedostali dispens.

Základní premisa církevní politiky Anglie nebo i nás je : Řím je daleko :)

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 26 říj 2014 18:55 
Královna

Ježek píše:
Základní premisa církevní politiky Anglie nebo i nás je : Řím je daleko :)

Ne úplně. :) Třeba Richard s Annou, kteří bylo strýc s tetou z druhého kolena (jeho matka a její děd byli sourozenci), o něj žádali, i když myslím až po svatbě. Anna před svým prvním manželství s Eduardem Lancasterem také žádali a snad i se svatbou až na dispens čekali. Jindra VIII. přišel až potom. :D

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 12 pro 2014 17:04 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
https://archive.org/stream/geschichtede ... 6/mode/2up

Mohl by mi někdo přečíst, kde, že byla ta kniha vydaná? Vím, že je to Karl Prochaska 1874, ale to město přečíst nemohu. Předem díky za pomoc.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 12 pro 2014 17:29 
Zeman

Been thanked: 1 time
Leschen - že by Lešno? V té době součást Pruska, ale ruku do ohně bych za to nedal.
Ještě mě na padá Lešná, ale to je nezajímavá vesnice u Zlína.
Ale pokud se nemýlím, tak Troppau je Opava, to by mohlo být...

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 12 pro 2014 17:39 
Král

Been thanked: 17 times
Já to čtu Teschen jako Těšín, v té době ještě nerozdělený na Český a polský.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 12 pro 2014 19:27 
Král

Been thanked: 12 times
Jde o toto, kopie dostupná v Krameriovi NKP
http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001396253&local_base=SKC

Odpovědět s citací  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 734 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina