Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 20 lis 2018 22:35

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 734 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Neví někdo...?
PříspěvekNapsal: 12 pro 2014 21:26 
Pán

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
elizabeth píše:
https://archive.org/stream/geschichtederhe01biergoog#page/n6/mode/2up

Mohl by mi někdo přečíst, kde, že byla ta kniha vydaná? Vím, že je to Karl Prochaska 1874, ale to město přečíst nemohu. Předem díky za pomoc.

...Kdybych se narodil před sto lety,
byl bych vazačem knih.
U Prochazků dělal bych od pěti do pěti
a sedm zlatek za to bral bych...

:D

Lisbeth, děláš si legraci?

Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 12 pro 2014 23:42 
Královna

Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
Tyjo, Flori, víš, že mě nenapadlo, že to nakladatelství fakt existovalo?

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 13 pro 2014 04:39 
Pán

Violo, neměla bys vnímat svět očima absolventa "komunismu".... u nás, slušných lidí, historická realita platí :dance:

:oops: ...spíš jsem měl napsat, že k některým informacím lze přistupovat s důvěrou, ale nešť - už je to venku

Naposledy upravil floriš dne 15 pro 2014 11:27, celkově upraveno 1

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 13 pro 2014 09:35 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
floriš píše:
Violo, neměla bys vnímat svět očima absolventa "komunismu".... u nás, slušných lidí, historická realita platí :dance:

Was?

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 13 pro 2014 12:34 
Vévoda

Been thanked: 1 time
Viola píše:
... že mě nenapadlo, že to nakladatelství fakt existovalo?

Prochazkova tiskarna existuje dodnes (Těšínská tiskárna, a. s.), je na levem brehu reky, na zacatku ulice, ktera se tradicne jmenovala Sachsenberg - stari domorodci ji tak rikaji dodnes.

Bydleli bychom na Sachsenbergu
v domě u žida Kohna

Dum Kohna je dal smerem k zeleznici, dnes je tam Tesinske muzeum.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 13 pro 2014 13:36 
Královna

No dobře, dobře, pro mě je to trochu vzdálený kraj, takže fakt nevím, jak to tam opravdu chodilo. :) Teda ne že bych takový informace měla o městě takřka rodném...

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 13 pro 2014 14:41 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
No tak všem děkuju za ten Těšín, já to v tom písmu jako vždycky nemohla přečíst. A Nohavicovy texty neznám do podrobna. Ale díky za info i za pobavení.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 14 pro 2014 10:31 
Král

elizabeth píše:
No tak všem děkuju za ten Těšín, já to v tom písmu jako vždycky nemohla přečíst. A Nohavicovy texty neznám do podrobna. Ale díky za info i za pobavení.

Ještě jedna dodatečná aktuální informace. Tato tiskárna je v majetku matky Radovana Krejčíře. Neboli v majetku Radovana Krejčíře. Týden jsem chodil okolo na procházku po nábřeží. Je tam moc hezky.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 14 pro 2014 16:00 
Vévoda

slavicekvac píše:
elizabeth píše:

Ještě jedna dodatečná aktuální informace.

Kdyz se tu objevuji tak podrobne informace, dovolim si i ja pridat :

Ulice Sachsenberg vdeci svuj nazev tomuto panovi

http://cs.wikipedia.org/wiki/Albert_Kaz ... Dnsk%C3%BD

Vevoda Albert zalozil predmesti zapadnim smerem od tesinskeho zamku, na levem brehu Olzy, povolil tam zakladani remeslnickych dilen, hlavne tkalcovstvi. Tomuto predmesti se zacalo rikat Sachsenberg. Slo by rict, ze to predmesti bylo historickym zacatkem dnesniho Ceskeho Tesina.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 15 pro 2014 08:52 
Král

jur píše:
slavicekvac píše:
elizabeth píše:

Ještě jedna dodatečná aktuální informace.

Kdyz se tu objevuji tak podrobne informace, dovolim si i ja pridat :

Ulice Sachsenberg vdeci svuj nazev tomuto panovi

http://cs.wikipedia.org/wiki/Albert_Kaz ... Dnsk%C3%BD

Vevoda Albert zalozil predmesti zapadnim smerem od tesinskeho zamku, na levem brehu Olzy, povolil tam zakladani remeslnickych dilen, hlavne tkalcovstvi. Tomuto predmesti se zacalo rikat Sachsenberg. Slo by rict, ze to predmesti bylo historickym zacatkem dnesniho Ceskeho Tesina.

V polské části je pozoruhodná rotunda zasvěcená sv. Václavu. Zamkovy vierch byl zřejmě hradištěm, klidně mohlo být i z doby raných Přemyslovců. Rotunda je pozdější, ale nikdo pořádně neví, jestli pod ní není stará Přemyslovská. V Klodzku v muzeu je velmi dobře zpracovaná historie Přemyslovců ve vztahu k Polsce. Tam máme výrazné dluihy, nikomu se do toho moc nechce. Nejspíš proto, že jsme tehdy užívali Polsko a hlavně Halič jako zdroj otroků prodávaných na pražském trhu. Také za panování svatého Václava, ale masově za Boleslava I. a II. Podle mne dosah těchto zdrojů byl až do Grodna v Bělorusku, a na Krym. Neumím to prokázat, je to jen etymologie a numizmatika - oboje nezpracované. Zatím se jako fakt bere, že tato území končila červeňskými hrady, do doby nástupu kněžny Olgy a svatého Vladimíra v Kyjevě. Také pokřtění Polska a vytlačení Boleslava II z těchto území, včetně námi založených Vroclavi a Krakova, Kladska. Skoro bych řekl, že vliv v těchto územích Češi zdědili po velké Moravě. Možná už za Bořivoje, vazala VM to bylo možné a výrazně to pokračovalo po Svatoplukově smrti za Spytihněva, zvláště za Vratislava, otce knížete Václava. Celé pokračování to má za Slavníkovců, Soběslav byl ve vojsku Boleslava Chrobreho, který obsadil a 1004 vyklidil Pražský hrad, a Soběslav zahynul na mostě při ústupu. Jiná kapitola je Břetislav, který obsadil Gniezdno a přivezl Vojtěcha a 5 mučedníků, a spoustu stříbra, za což jako papežské penále postavil kostel sv. Václava v Boleslavi a založil při něm kapitulu. Někde uproastřed toho se stále drží Těšín. Dneska krásné město, třebaže rozdíl naší a polské části je patrný.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 15 pro 2014 11:33 
Vévoda

slavicekvac píše:
V polské části je pozoruhodná rotunda zasvěcená sv. Václavu.

Rotunda sv. Mikulase - rotunda św. Mikołaja, postavena XI. az XII stol.

http://www.cieszyn.bielsko.opoka.org.pl ... Itemid=140

Rotunda sv. Mikuláše a sv. Václava

http://www.ceskytesin.org/products/rotunda-sv-mikulase/

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 16 pro 2014 15:08 
Vévodkyně

Je tady nějaký člověk, který by se vyznal v Siebmacherovi, viz tento rozcestník http://www.dr-bernhard-peter.de/Heraldi ... 3-sieb.htm a našel by mi tam hornorakouskou šlechtu :?: Měl by to být čtvrtý svazek pátého dílu čili tento (http://bsb3.bsb.lrz.de/~db/1045/bsb1045 ... =5&seite=7) ale je taky otázka, jestli to není obráceně a není to tento: (http://www.bsb-muenchen-digital.de/~web ... sb10455340). V němčině je to označené jako IV. Band a 5. Abteilug (čili 5. díl, čtvrtá část). Mohly by mi s tím někdo pomoci?

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 17 pro 2014 14:16 
Král

Been thanked: 17 times
Ten rozcestník říká, že nový Siebmacher vycházel v 16.-17. stol., a jak jsi dávala odkaz na samotný Siebmacher, tak tam je rok 1657. Měl to by být tedy zdigitalizovaný originál ze 17. století. Podle rozcestníku toho roku vyšel 4. svazek, 1. vydání, to všechno sedí.

To další dělení na svazky a díly se týká nových zpracování, doslova "od r. 1854 a následujících let vycházel "2. Nový Siebmacher". Důležití autoři jsou Hefner, Hildebrant (atd.). Vychází ve více lehce rozdílných edicích" ... "byl rozšířen a nově strukturován". A ta tvoje definice 4. svazek, páté oddělení, ta se týká právě tohoto moderního vydání, ne toho originálního. V odkazech dole v rozcestníku jsem horní Rakousko nenašel, maximálně Čechy z toho zajímavého..

V tom originálu je řazení jiné, tam jsou nejdřív, hrabata, pak hrabata a svobodní páni, a nakonec největší část jsou "Beadelten".. A jsou řazeni relativně podle abecedy, jestli hledáš konkrétní rod.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 17 pro 2014 16:43 
Vévodkyně

Ingolf píše:
Ten rozcestník říká, že nový Siebmacher vycházel v 16.-17. stol., a jak jsi dávala odkaz na samotný Siebmacher, tak tam je rok 1657. Měl to by být tedy zdigitalizovaný originál ze 17. století. Podle rozcestníku toho roku vyšel 4. svazek, 1. vydání, to všechno sedí.

To další dělení na svazky a díly se týká nových zpracování, doslova "od r. 1854 a následujících let vycházel "2. Nový Siebmacher". Důležití autoři jsou Hefner, Hildebrant (atd.). Vychází ve více lehce rozdílných edicích" ... "byl rozšířen a nově strukturován". A ta tvoje definice 4. svazek, páté oddělení, ta se týká právě tohoto moderního vydání, ne toho originálního. V odkazech dole v rozcestníku jsem horní Rakousko nenašel, maximálně Čechy z toho zajímavého..

V tom originálu je řazení jiné, tam jsou nejdřív, hrabata, pak hrabata a svobodní páni, a nakonec největší část jsou "Beadelten".. A jsou řazeni relativně podle abecedy, jestli hledáš konkrétní rod.
Děkuju, já ten OberÖsterreich našla je z roku 1904, ale asi ještě není digitalizován.

Největší legrace je, že na co se dostanu z práce (my jsme nějak zařazeni jako US) se pak nedostanu doma a obráceně. Ale tohle není tento případ, spíš případ různých digitalizací z Toronta apod.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re:
PříspěvekNapsal: 23 kvě 2015 13:32 
Zeman

Viola píše:
Nevíte nìkdo, z jakého rozrodu byl Smil z Bílkova? Páni z Bílkova se jmenují podle hradu Bílkova u Daèic, ale kde se vzali, jsem nenašla... Díky moc!

Nevím, jestli už někdo odpovídal, ale páni z Bílkova by měli patřit do rozrodu tzv. Ranožírovců erbu jeleního parohu (později dvou jeleních parohů). Příslušníky tohoto rozrodu jsou např. dodnes žijící Podstatští z Lichtenštejna a Podstatští z Prusinovic a Thonsernu a údajně dosud žijící rod Pražmů z Bílkova ...

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Re:
PříspěvekNapsal: 27 kvě 2015 14:03 
Královna

mmac píše:

Nevím, jestli už někdo odpovídal, ale páni z Bílkova by měli patřit do rozrodu tzv. Ranožírovců erbu jeleního parohu (později dvou jeleních parohů). Příslušníky tohoto rozrodu jsou např. dodnes žijící Podstatští z Lichtenštejna a Podstatští z Prusinovic a Thonsernu a údajně dosud žijící rod Pražmů z Bílkova ...

Díky. :)

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 01 čer 2015 10:25 
Pán

Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Dokázal by mi někdo jasně a stručně objasnit středověký realismus a nominalismus? Mě to stále není jasné, ačkoliv už jsem si o tom něco přečetl. Respektive, když si to čtu, tak mi přijde, že tomu rozumím, ale když to chci říci vlastními slovy, tak zjišťuji, že obě stanoviska jsou jen prázdné pojmy ... Díky.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 02 čer 2015 08:12 
Král

Realismus mi přijde jako pokračování Platónova světa idejí. V duchovním světě existují ideje, které se na Zemi nějak vtělují nebo odrážejí, i když pouze nedokonale. Pojmy jako pes, smrk nebo dům existují reálně v duchovním světě.
Nominalismus říká, že pojmy slouží jen k pojmenování (nomen je jméno). Pes, smrk i dům jsou jen slova, aby se lidi domluvili, jinak za těmi slovy, jejich zvukovým nebo písemným projevem nestojí už nic reálného. Nově tuhle teorii rozvedl v jazykovědě strukturalismus (a jeho hlavní postava Ferdinand de Saussuerre).

Jestli tě zajímá buddhismus (myslím, že jsi to tu psal), tak bych tu ideu třeba psa popsal jako psí skupinovou duši. Ta existuje reálně v duchovním světě, jednotlivá zvířata jsou jejími projevy, ale jenom částečnými. Plná idea nebo duše psa existuje v duchovním světě.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 03 čer 2015 15:49 
Pán

Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Aha, tak jsem to pochopil správně, jen jsem si tím nebyl jistý. Díky :D

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 04 čer 2015 11:29 
Král

Není zač.. Jelikož žijeme v epoše čistého nominalismu, tak se ten realismus vysvětluje i chápe hůře :)

Odpovědět s citací  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 734 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina