Benešovici

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od elizabeth »

Laurentius píše:Mám stažené CDM v pdf z internetu a je to dost špatně čitelné. No to bude sranda až z toho tady budu uvádět nějaká jména :D

Spíš by mě zajímalo, kdo jsou zač ti Bohuslav a Tobiáš „de Clinberch“ (popř. Clingenberch, asi Zvíkov). Ti nepatří k Benešovicům, ne? Někde jsem četl, že Bohuslav používal na pečeti pardála a Dobeš polotrojčáří jako Drslavicové.
Koukala jsem na to, jak jsem se včera pokoušela překládat z toho formuláře biskupa Tobiáše některý listiny a přiznám se, že nevím, měla bych se to pokusit zjistit ( aby to nebylo, jak s tím Raabsem před Rožmberky, to taky vedu v patrnosti, ale ještě jsem se k tomu nedostala). Clingenberg je teda jistě Zvíkov a ten byl hradem královským, asi to budou tedy jeho purkrabí...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od Laurentius »

Jinak toho Ondřeje snad můžeme zařadit do linie Benešoviců z Posázaví okolo hradu Dubá. Rod se proslavil hlavně až za Karla IV. bratři Beneš, Vaněk a zejména zemský sudí Ondřej z Dubé. A samozřejmě Jan Roháč z Dubé.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od elizabeth »

Laurentius píše:Jinak toho Ondřeje snad můžeme zařadit do linie Benešoviců z Posázaví okolo hradu Dubá. Rod se proslavil hlavně až za Karla IV. bratři Beneš, Vaněk a zejména zemský sudí Ondřej z Dubé. A samozřejmě Jan Roháč z Dubé.
Jj, Dubá, Benešovici, zavinutá střela :D (narozdíl od Dubé ronovské a ostrve, ani napsat to neumím... :wink: )
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od Laurentius »

Příbuzní možná ani nebudou. Ten Tobiáš "de Clingenberch" měl mít bratra Albera (mají se objevovat spolu 1277). 1308 měl být Albero podčeším (subpincerna). Žádné listiny jsem zatím nedohledal a zdroj už si taky nepamatuji.

Raabs můžeš vypustit z hlavy. To není nic důležitého.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od elizabeth »

Laurentius píše: Raabs můžeš vypustit z hlavy. To není nic důležitého.
No to ne, to je, jen já zatím se zatím k tomu nedostala...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od Laurentius »

Našel jsem tu listinu zde z roku 1277,
kde jsou jmenováni Albero a Dobessius fratres castellani in Clingberk. Ten Dobeš by měl být totožný s tím Tobiášem z Klingenberka.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Benešovici

Nový příspěvek od thovtt »

Páni z Dubé měli pokračování ve větvi,která se jmenovala Mráčtí z Dubé a vymřeli po roce 1620.
maresch
Rytíř
Příspěvky: 178
Registrován: 22 bře 2009 10:41

Re: Benešovici

Nový příspěvek od maresch »

elizabeth píše:
Laurentius píše:
thovtt píše:Nevím ,možná jsem se přehlédl,ale v listině z roku 1284,kde záviš a jeho klika slibuje na oko věrnost králi V.jsem na straně Záviše žádného Benešovice nezaznamenal.
No já tam vidím jméno Andreas de Cancihehor - Ondřej z Kavčích Hor. A toho k Benešovicům řadíme.
Jo, je tam Andrea de Kaucihehor, viz zde ten tvůj přepis by mi připomínal spíše hory Kančí ( nebo Opičí... :mrgreen: ). Tak Benešovic, přiznám se, že jsem to nevěděla. V těch přepisech těch jmen, aby se čert vyznal... :lol:
Také Andreas von Dohlenberg nebo Andreas de Caucihchor někdy Caucihehor. Kavka určitě patřil mezi straníky Záviše. Některé prameny uvádějí že zahynul po smrti Záviše při likvidaci posledního odboje Vítkovců.
maresch
Rytíř
Příspěvky: 178
Registrován: 22 bře 2009 10:41

Re: Benešovici

Nový příspěvek od maresch »

thovtt píše:Páni z Dubé měli pokračování ve větvi,která se jmenovala Mráčtí z Dubé a vymřeli po roce 1620.
Poslední byl, Karel Eusebius Mračský z Dubé, který zahynul v bitvě u Jankova r. 1645.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Benešovici

Nový příspěvek od thovtt »

Rod,který měl stejný erb s Benešovici Odřivous,Se jmenoval Sedlničtí z Choltic a to až do 19 tého století.Někteří badatelé se domnívají,že tento rod má původ v Polsku,kde erb Odřivous byl hojný.
maresch
Rytíř
Příspěvky: 178
Registrován: 22 bře 2009 10:41

Re: Benešovici

Nový příspěvek od maresch »

thovtt píše:Rod,který měl stejný erb s Benešovici Odřivous,Se jmenoval Sedlničtí z Choltic a to až do 19 tého století.Někteří badatelé se domnívají,že tento rod má původ v Polsku,kde erb Odřivous byl hojný.
Pokud vím, neexistuje přímá doložená souvislost mezi rodem z CHoltic a Benešovicema.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Benešovici

Nový příspěvek od Katerina »

Laurentius píše:Příbuzní možná ani nebudou. Ten Tobiáš "de Clingenberch" měl mít bratra Albera (mají se objevovat spolu 1277). 1308 měl být Albero podčeším (subpincerna). Žádné listiny jsem zatím nedohledal a zdroj už si taky nepamatuji.
To s těmi Klinkenbergy je divné. Hlavně nezapomínat , že byly ty rody 2 - Albero bude Albert von Klingenberg - z Klingenbergů, stará švábská šlechta -původem z Thurgau , dnešní Švýcarsko. Byli to rakouští fojtové anebo biskupové v Kostnici.
Z nich pocházel také Johann či pro nás spíš Jan z Klinkenberga - padlý s Janem u Kresčaku.

Ti vámi zmiňovaní budou spíš zvíkovští purkrabí.

Ke komu patřil Jan z Klinkenberga - zaskočený měštany v Sedlci spolu s Jindřichem z Lipé a Ješkem z Vartemberka ted přesně nevím, Palacký uvádí, že to byl původně německý, zde zdomácnělý rod. Což tak trochu vylučuje ty biskupy z Kostnice. Ale upřesňuje i ty druhé Klinkenbergy - a nemají se prý zaměňovat. No skoro mán pocit, zda to spíš nebyl překlad pánů na Zvíkově.

Každopádně ti švábští měli štít lomený v horní třetině- tam tmavý, dole bílý a nad štítem normální dřevěné kolo od vozu.
a jsme zcela pryč od Benešoviců :shhh: - Jak se Vám tam ti Klinkenberci vůbec dostali ???
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od Viola »

Já souhlasím s Katkou, podle mě Klinkenberg, uvedený v Laurentiově listině, je nepochybně Zvíkov.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Benešovici

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:Já souhlasím s Katkou, podle mě Klinkenberg, uvedený v Laurentiově listině, je nepochybně Zvíkov.
Jo , jo - jenže co pak s tím údajným bratrstvím Tobiáše a Albera ?


V tomto období bylo brášků Klinkenbergů docela dost - ale víme o Jindřichovi - tedy Henrichovi, Albertovi - Albero, Uldarichovi - tedy Oldřichovi a ještě jeden bratr - to byl Konrád.

Samozřejmě - že mohli mít ještě bratra Tobiase - ale ten by pak nebyl zvíkovský.

A taková náhoda, že by ausgerecht pán von Klingeberg byl zrovna pukrabí na Zvíkově :doh: - o dkyž bůhví jak to bylo kdysi z Hirzem - ale to je tedy do jiného tématu. večer juknu d toho Palackého - co tam o nich má .
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od Viola »

Mno, tak jsem se dívala do listin a vyšlo mi toto:

v listině RBM II. č. 975 ze srpna 1275 ( http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... on_button=! ) je uveden Purkart ze Zvíkova (z Janovic)

ve zmíněné listině RBM II. č. 1073 z května roku 1277 jsou uvedeni Albert (Albrecht?) a Dobeš (Tobiáš), kasteláni na Zvíkově

V další listině z téhož roku (RBM II. č. 1092 z října) je ovšem purkrabím na Zvíkově Purkart z Janovic ( http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... on_button=! )

Podle RBM II. č. 1263 z roku 1281 ( http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... on_button=! ) byl purkrabím na Zvíkově Purkart z Janovic

podle RBM II č. 1316 z roku 1284 (jde o ono příměří mezi dvěma válčícími stranami) je na straně Tobiáše z Bechyně uveden i Tobiáš z Klinkenberka ( http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 2&page=578 ), přičemž Purkart z Janovic je v ní uveden s predikátem "z Virtenberka", nikoliv ze Zvíkova; současně je zde uveden, bez vztahu k Tobiášům, Bohuslav z Klinkenberka

Podle RBM II. č. 1466 z ledna 1289 byl už purkrabím na Zvíkově Bavor ze Strakonic ( http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 2&page=639 )

TAk jsem z toho nějaká zmatená. :(
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Benešovici

Nový příspěvek od Katerina »

Tak to nebudou ti bratři Klingeberkové - to prostě budou pukrabí ze Zvíkova u kterých jméno hradu použilo spíš jako lokace - ne ? než predikát ,

Oni totiž ti švábští Klingeberci měli také svůj Zvíkov :lol: - Klingeberg už kolem roku 1200 - ale kdes ve Švýcarsku.

Takže Tobiáš a bratr by asi klidně mohli být Benešovici. Možná.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Takže Tobiáš a bratr by asi klidně mohli být Benešovici. Možná.
Já myslím, že ten Tobiáš od bratra by mohl být totožný s Tobiášem z listiny z roku 1284, ale nevím, kdo je ten Bohusla.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od Ježek »

Dlugosz píše ke Grunwaldu, že 49. korouhev Poláků vedl Jan Jenkovič, syn Jana, kterému pomohl Vladislav Jagello. Ten měl ve znaku bílou střelu na konci zahnutou, kterou nazývají Poláci odřivous, a byl z Moravy.
Kdo to mohl být?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od Laurentius »

Tak já dám tip. Jan z Jičína (nebo taky Fulneka a Kravař), ale jeho otec měl být Vok z Jičína (Kravař) a Eliška ze Šternberka, ne Jan. Ale je fakt, že Vok měl i bratra Jana.
Manželkou Jana z Jičína byla Ofka z Pilcze, nevlastní dcera polského krále Vladislava II.

To Jan Jenkovič by taky mohlo znamenat Jan Jičínský ne?
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Benešovici

Nový příspěvek od Laurentius »

Na wikipedii se píše, že 49. korouhev vypravoval Lacek z Kravař, ale vedl ji jeho hejtman Jan Helm.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, Google [Bot], Mail.RU_Bot/2.0 a 3 hosti