Páni z Labutě

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

Prosím o radu. Když už jsem si myslela, že se alespoň trochu orientuji na těchto stránkách, někam mi zmizlo mé psaní o pánech z Labuť nebo z Labutě.Dá se to, co jsem již napsala, vložit k tomuto textu? Jestli ne, Napíšu to znovu. :lol:
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

Aha. Takže počítač opět vyhrál. Zajímám se o rod pánu z Labuť nebo někde je psáno i z Labutě. Z tohoto rodu známe Bočka z Labutě, který založil, podle listiny z Helfštýna ze dne 8. 12. 1406, kapli Zvěstování P. Marie, při kostele sv. Jakuba v Lipníku nad Bečvou.Rod pánu z Labutě měl mít kolem roku 1406 v državě hrad Helfštýn. Existuje pečeť Bočka z Labutě - z Helfštýna, ale jiný doklad prozatím nemám. Nevíte někdo něco o rodu pánů z Labutě? Známe ještě Annu z Labutě, která se provdala za Zbyňka Hřivnáče z Hněvošic a Herultic - ten byl purkrabím na hradě Vikštejně atd. Jejich jedna dcera - Magdaléna si vzala za manžela Jana Zajíce z Valdeka a druhá dcera Anna si vzala za manžela Čeňka Papáka z Mošnova (von Moschchenaw).
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

Nevím, jestli Boček z Labuť, z Lipníka nad Bečvou, má nějakou rodovou vazbu k západočeskému rodu Švamberků, popřípadě Paarů. Švamberský erb se podle Wikipedie stal součástí erbu Paarů.Švamberkové mají ve znaku labuť. Objevila jsem, že v Oseku u Rokycan vlastnil statek v roce 1414 Jindřich Labuť ze Švamberka. Nevíte někdo, jestli páni z Labutě z Moravy a páni z Labutě ze Švamberka z Čech, jsou jeden rod a nebo jsou to dva odlišné rody a každý má svůj erb?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od elizabeth »

Alino, je mi líto, ale odpověď na Tvé otázky z hlavy nevím. Vzhledem k blízkosti Lipníka nad Bečvou ke svému současnému "pobytišti" se ale zeptám a zkusím to zjistit.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

To je bezvadné. Já stále něco čtu o pánech z Labuť nebo z Labutě na Moravě a teď jsem se ocitla v Čechách až u Rokycan.Jestli existuje rodová vazba, tak to je zajímavé.
Návštěvník

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Návštěvník »

Alina píše:Nevím, jestli Boček z Labuť, z Lipníka nad Bečvou, má nějakou rodovou vazbu k západočeskému rodu Švamberků, popřípadě Paarů. Švamberský erb se podle Wikipedie stal součástí erbu Paarů.Švamberkové mají ve znaku labuť. Objevila jsem, že v Oseku u Rokycan vlastnil statek v roce 1414 Jindřich Labuť ze Švamberka. Nevíte někdo, jestli páni z Labutě z Moravy a páni z Labutě ze Švamberka z Čech, jsou jeden rod a nebo jsou to dva odlišné rody a každý má svůj erb?
Děda byl z Oseka,bydleli na statku na návsi a jmenoval se Švamberk.... :wink:
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Ježek »

Návštěvník píše:Děda byl z Oseka,bydleli na statku na návsi a jmenoval se Švamberk.... :wink:
Pátral jste někdy v jeho genealogii, případně, jak k tomu příjmení přišel?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Návštěvník

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Návštěvník »

Dobrý den,

můj děda bydlel také v oseku u rokycan a jmenoval se Švamberk - asi budeme příbuzné.....
Návštěvník píše:
Alina píše:Nevím, jestli Boček z Labuť, z Lipníka nad Bečvou, má nějakou rodovou vazbu k západočeskému rodu Švamberků, popřípadě Paarů. Švamberský erb se podle Wikipedie stal součástí erbu Paarů.Švamberkové mají ve znaku labuť. Objevila jsem, že v Oseku u Rokycan vlastnil statek v roce 1414 Jindřich Labuť ze Švamberka. Nevíte někdo, jestli páni z Labutě z Moravy a páni z Labutě ze Švamberka z Čech, jsou jeden rod a nebo jsou to dva odlišné rody a každý má svůj erb?
Děda byl z Oseka,bydleli na statku na návsi a jmenoval se Švamberk.... :wink:
Návštěvník píše:
Alina píše:Nevím, jestli Boček z Labuť, z Lipníka nad Bečvou, má nějakou rodovou vazbu k západočeskému rodu Švamberků, popřípadě Paarů. Švamberský erb se podle Wikipedie stal součástí erbu Paarů.Švamberkové mají ve znaku labuť. Objevila jsem, že v Oseku u Rokycan vlastnil statek v roce 1414 Jindřich Labuť ze Švamberka. Nevíte někdo, jestli páni z Labutě z Moravy a páni z Labutě ze Švamberka z Čech, jsou jeden rod a nebo jsou to dva odlišné rody a každý má svůj erb?
Děda byl z Oseka,bydleli na statku na návsi a jmenoval se Švamberk.... :wink:
pitrs
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 22 led 2012 14:56

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od pitrs »

funguje to tady?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od elizabeth »

pitrs píše:funguje to tady?
Jak myslíš, jestli to funguje? Co má fungovat? Pokud máš nějaké informace o tomto rodu, tak se s námi o ně poděl.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
pitrs
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 22 led 2012 14:56

odp

Nový příspěvek od pitrs »

Jindřich Labuť za Šv.byl člen ejpovické větve švamberků.poslední z rodu této větve,zemřel cca 1430r.Zbyly po něm dvě dcery.. :-(
pitrs
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 22 led 2012 14:56

odp

Nový příspěvek od pitrs »

:) fungujéé asi to špatně používám..tak tedy..největším znalcem rodu švamberků v čechách je pan prof.Jiří Jánský.Napsal knihu Páni ze Švamberka.V ní je opravdu vyčerpávajícím a faktografickým způsobem popsán celý rod.Včetně všech možností.Pravdou je.že zkoumá hlavně jádro rodu tedy borskou větev.Jsou tam ale i zmínky o ostatních.Je to opravdu super kniha a dá se z ní vycházet.P.Jánský bude rád za každou informaci,která povede k doplnění této jeho práce.Přeji pěkné odpol. :-)
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

Děkuji za všechny zmínky o rodu z Labutě. Erb jsem našla. Nepodařilo se mi prozatím zjistit, jestli Boček z Labutě a Helfštýna přímo nějak zapadá do rodokmenu Švamberků. Ještě se mi to nepodařilo dohledat.
pitrs
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 22 led 2012 14:56

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od pitrs »

Boček z Labutě bude mít ještě nějaký jméno.Tohle je málo.A zkus http://www.patricus.info/Rodokmeny/Svamberk.txt
Tady je to asi ouplně fšecko....:-))
pitrs
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 22 led 2012 14:56

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od pitrs »

Ozve se mi přispěvatelka,která psala o Oseku? .-)
pitrs
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 22 led 2012 14:56

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od pitrs »

Chce to pátrat i po manželkách a jejichvazbách na další rody.Rod Švamberků byl poměrně veliký a významný.Jeho dějiny jsou dějinami české středověké šlechty.Patřil k deseti nejvýznamějším rodům v Čechách.Lovu zdar... :-)
pitrs
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 22 led 2012 14:56

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od pitrs »

vzkaz pro admina...když se naloguju je to všechno anglicky...a kde si můžu uložit nastavení?př. příspěvky od nových ke starým....zatím to musím na každým foru dělat ručně :-( Děkuji pěkně .-)
pitrs
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 22 led 2012 14:56

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od pitrs »

a něco k tematu Švamberků... http://cs.wikipedia.org/wiki/Chy%C5%A1e ... 9#Historie Zajímavá je Griselda Popelovna z Lobkovic(1560-1607)stihla tři manžele :-) a její příbuzná byla Marie Magdalena Popelovna z Lobkovic.Ta zase byla matkou Johany Trčkové z Lípy-manželka Jana Viléma II na Boru.Celou Touhle borskou větví se táhnou Lobkovicové(samí známí co?)
pitrs
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 22 led 2012 14:56

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od pitrs »

Od XVIII. stol. žila panská rodina v Čechách píšíc se Krušina ze Š. Tito dovolávali se domnělého majestátu (1509, středu, před Vstoup. K. P.), avšak ten jest padělán a odvození od Bohuslava, syna Hynkova, nemožným. (Viz o tom a vývod v »Časopis přátel starožitností č.«, VII., 69 – 75.) Možnost odvození jest jedině od některého zchudlého člena, o němž r. 1665 se nevědělo (snad Jiřího Viléma), neb Johanka sv. p. ze Š. vdávala se v Praze r. 1752 za plukovníka Palasa. Potvrzení se dostalo této rodině majestátem z r. 1806. První vývod pp. ze Š. sepsal Václav Břežan(TÉŽ Březan)??(1568-1618)(Historie rožmberská), týž také sepsal Švamberská regesta (rkps. knih. praž.). Viz i Miltner, Privatmünzen. Sčk.
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

pitrs píše:Boček z Labutě bude mít ještě nějaký jméno.Tohle je málo.A zkus http://www.patricus.info/Rodokmeny/Svamberk.txt
Tady je to asi ouplně fšecko....:-))
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: BrandwatchBot, ClaudeBot, Mail.RU_Bot/2.0 a 1 host