Páni z Labutě

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

pitrs píše:Boček z Labutě bude mít ještě nějaký jméno.Tohle je málo.A zkus http://www.patricus.info/Rodokmeny/Svamberk.txt
Tady je to asi ouplně fšecko....:-))
Rodokmen jsem prostudovala, ale nenapověděl mi, jestli Boček z Labutě a Helfštýna (pečeť z roku 1406, Lipník n. Bečvou) patří ke Švamberkům. Boček z Labutě je strýcem manželky Čeňka Papáka z Mošnova a Týnce.
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

pitrs píše:Chce to pátrat i po manželkách a jejichvazbách na další rody.Rod Švamberků byl poměrně veliký a významný.Jeho dějiny jsou dějinami české středověké šlechty.Patřil k deseti nejvýznamějším rodům v Čechách.Lovu zdar... :-)
Pátrám po manželkách. Muži rodu Papák z Mošnova a Týnce si brali za manželky ženy z různých rodů, a tak jsem se zastavila u Bočka z Labutě a u toho, jestli patří ke Švamberkům. Vím, že je sňatkem spřízněn s Kravaři, ale nemám rozkrytou vazbu na Švamberky. To prostě nevím.
pitrs
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 22 led 2012 14:56

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od pitrs »

Ale ten Papák i ten Boček musí mít další jmíno třeba Vilém nebo tak nějak..jinak je to málo na hledání :(
pitrs
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 22 led 2012 14:56

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od pitrs »

Archiv: Státní okresní archiv Přerov
Číslo záznamu: 36698 (86/274)
Typ záznamu: Pečetě na listinách
Datace: 1406
Majitel: Fyzická osoba
Jméno majitele: Boček
Predikát: z Labuť
Stav: šlechta, nižší
Pohlaví: muž
Země (území): Morava
Datum vydání listiny: 08.12.1406
Místo vydání listiny: Helfštýn
Pravost listiny: pravá

Pečetitel: spoluvydavatel
Pořadí pečetě: 1. z 3 (3)
Koroborace listiny: In quorum omnium evidentiam premissorum sigilla nostra de certa nostra scientia praesentibus sunt appensa.
Pravost pečetě: pravá(é)
Tvar pečetě: okrouhlý
Velikost pečetě (mm): 26; 26 (původní)
Pečetní látka: včelí vosk
Barva pečetě: přírodního vosku
Forma pečetě: pečeť ve voskové misce
Připevnění pečetě: přivěšená, na pergamenovém proužku
Typ pečetě: pečeť jednostranná, osobní hlavní
Opis: Nečitelný.
Písmo: gotická minuskula
Typ pečetního obrazu: Pečeť obrazová, typ věcný, předměty
Popis pečetního obrazu: Celý erb, značně setřelé, ve štítu údajně lopata či kalich.
Fyzický stav: Zlomek
Poškození: 1,2,3,4 (miska); 1,2,3,4 (obraz); 1,2,3,4 (opis)
Heslo: Lopata ; Kalich
Číslo archivu: 438080101
Fond/sbírka: AF Lipník nad Bečvou
Inventární číslo: 1
Záznam zpracoval: Lapáček, Jiří
pitrs
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 22 led 2012 14:56

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od pitrs »

Jo a Alino pošli mi prosím to o tom Oseku u Rokycan a zdroj. Díík
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Laurentius »

Žádné jiné jméno nemá. Boček je jméno :) "Boczkoni de Labuth"
Žádné spojení s rodem Švamberků jsem nenašel. Správná stopa bude ta, že se tento rod objevuje koncem 14. století jako menší moravský rod a píše se podle obce Labuty u Kyjova.
Pečeť Bočka "de Labuth" rozhodně nepřipomíná klasickou labuť Švamberků. Je značně poškozená, ale podle Sedláčka je to kalich nebo lopata. V tomto období okolo roku 1400 používají Švamberkové stále dost výraznou labuť (viz. např. pečeti Bohuslava ze Švamberka, Jana ze Švamberka, Petra ze Švamberka, Václava ze Švamberka).
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

pitrs píše:Ale ten Papák i ten Boček musí mít další jmíno třeba Vilém nebo tak nějak..jinak je to málo na hledání :(
No ano. Jde o Čeňka Papáka z Mošnova. http://ddebora.sweb.cz/Prameny%20a%20fo ... A1nova.bmp
O Čeňkovi Papákovi píše pan doktor Turek ve své práci:TUREK, R.: Mošnov a rytíři z Mošnova do konce 15. věku.
No a právě Boček z Labutě, je strýcem manželky Čeňka Papáka. Já toho o Bočkovi z Labutě mnoho nevím. Blog mám v tuto chvíli nedostupný. O tom Bočkovi je psáno z Labutě. Když jednal s pánem z Kravař, tak zase bylo napsáno Boček z Labutě. Ještě jsem neobjevila žádnou nitku, kam bych ho mohla z Helfštýna zařadit.
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

Laurentius píše:Žádné jiné jméno nemá. Boček je jméno :) "Boczkoni de Labuth"
Žádné spojení s rodem Švamberků jsem nenašel. Správná stopa bude ta, že se tento rod objevuje koncem 14. století jako menší moravský rod a píše se podle obce Labuty u Kyjova.
Pečeť Bočka "de Labuth" rozhodně nepřipomíná klasickou labuť Švamberků. Je značně poškozená, ale podle Sedláčka je to kalich nebo lopata. V tomto období okolo roku 1400 používají Švamberkové stále dost výraznou labuť (viz. např. pečeti Bohuslava ze Švamberka, Jana ze Švamberka, Petra ze Švamberka, Václava ze Švamberka).
Aha, no také jsem si to myslela a na blogu to mám i uvedeno. Blog mám neuspořádaný, jenom sbírám informace a pak budu třídit. Buď ten Kyjov a nebo Švamberkové. O těch dvou cestách vím. Děkuji moc za radu. Švamberkové mě napadli proto, že Papák se nepohyboval jenom v Mošnově a dál na Moravě kde se na něj zaměřil pan doktor Turek, ale také v Čechách, kde má dva další erby. Já patřím k Papákovi z Mošnova.
Děkuji.
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

pitrs píše:Archiv: Státní okresní archiv Přerov
Číslo záznamu: 36698 (86/274)
Typ záznamu: Pečetě na listinách
Datace: 1406
Majitel: Fyzická osoba
Jméno majitele: Boček
Predikát: z Labuť
Stav: šlechta, nižší
Pohlaví: muž
Země (území): Morava
Datum vydání listiny: 08.12.1406
Místo vydání listiny: Helfštýn
Pravost listiny: pravá

Pečetitel: spoluvydavatel
Pořadí pečetě: 1. z 3 (3)
Koroborace listiny: In quorum omnium evidentiam premissorum sigilla nostra de certa nostra scientia praesentibus sunt appensa.
Pravost pečetě: pravá(é)
Tvar pečetě: okrouhlý
Velikost pečetě (mm): 26; 26 (původní)
Pečetní látka: včelí vosk
Barva pečetě: přírodního vosku
Forma pečetě: pečeť ve voskové misce
Připevnění pečetě: přivěšená, na pergamenovém proužku
Typ pečetě: pečeť jednostranná, osobní hlavní
Opis: Nečitelný.
Písmo: gotická minuskula
Typ pečetního obrazu: Pečeť obrazová, typ věcný, předměty
Popis pečetního obrazu: Celý erb, značně setřelé, ve štítu údajně lopata či kalich.
Fyzický stav: Zlomek
Poškození: 1,2,3,4 (miska); 1,2,3,4 (obraz); 1,2,3,4 (opis)
Heslo: Lopata ; Kalich
Číslo archivu: 438080101
Fond/sbírka: AF Lipník nad Bečvou
Inventární číslo: 1
Záznam zpracoval: Lapáček, Jiří
Prosím, toto si mohu okopírovat do blogu, když dám cituji?????
Děkuji za odpověď.
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

pitrs píše:Jo a Alino pošli mi prosím to o tom Oseku u Rokycan a zdroj. Díík
To jsem o tom Oseku nepsala já. Možná se přihlásí návštěvník, který to napsal. :O)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od elizabeth »

Alina píše:...
Prosím, toto si mohu okopírovat do blogu, když dám cituji?????
Děkuji za odpověď.
Asi by mělo být uvedeno i odkud je ta použitá citace. Nevím, jak je to s citací z internetu, jsou na to přesná pravidla (dle normy). Přesnou specifikaci z hlavy nevím, ale snad by šla dohledat.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

Pečeť Bočka z Labuť a Helfštýna. Patří Boček ke starobylému rody pánů z Kyjova a nebo ke Švamberkům.
http://www.rosmus.cz/dokumenty/sbornik- ... -2003a.pdf
Pečeť je zobrazena ve výše uvedeném odkazu na str. 24, bod 21.
mmac
Pán
Příspěvky: 215
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od mmac »

Rod z Labut nebo z Labuť, (z Labutě, z Labudě) patřil k drobné moravské šlechtě a neměl nic společného s panským rodem ze Švamberka. Pochybuji, že by byl Boček sňatkem spřízněn s Kravaři. Rodina zemského hejtmana by mezi sebe těžko pustila takovou holou řiť ... Boček z Labuť nikdy neměl nárok psát se z Helfštejna, protože nikdy nebyl jeho majitelem. Na Helfštejně nepochybně pobýval, ale jako služebník zemského hejtmana Lacka z Kravař, majitele hradu.
První zmínka o vsi Labuty u Kyjova pochází z roku 1368 v predikátu Mikuláše z Labut.
Vladykové z Labuť se na čas usadili i na Holešovsku : Roku 1385 Petr z Vitčic prodal za 170 kop gr. vše co měl v Žeranovicích a Sirotčí Lhotě, na tvrzi ... bla bla bla ... Mikulášovi z Labudě, jenž po dvou letech zapsal manželce své Kateřině ... bla bla. (Vlastivěda moravská. Holešovský okres, 1929).
Konkrétně o Bočkovi se zmiňuje Tomáš Baletka - Páni z Kravař, 2003 :
str. 191 : Na konci června (1392) bylo zahájeno zasedání olomouckého sněmu a Lacek (z Kravař) zde musel provést některé nutné deskové vklady. Týkaly se ale vesměs Lackových klientů a zvláště jejich manželek z řad nižší šlechty, takže i prodej vsí Želatovic a Podolí pro Bočka a Mikuláše z Labuť nemůžeme hodnotit jako zúžení majetkové a mocenské základny pana Lacka, ale mnohem spíše jako zisk, neboť vedle finanční hotovosti získal Lacek spolehlivé politické partnery.
str. 195 : Ve svědečné řadě listiny se objevují jak lidé z okruhu Lackovy klientely, tak služebníci obou bratrů (Voka a Lacka z Kravař) : Mikuláš z Choltic, Hanuš z Pržna, Boček z Labutě, bílovecký fojt Petirka, Heinzke z Langova a Heřman z Doupova.
str. 257 : Kravařské panství totiž pan Petr (Strážnický) neprodal celé, ale po částech : Kravaře a Kouty nabyl Mikuláš ze Šlevic, Pavlík ze Sovince získal Pilszcz, Rozumice Boček z Labuť a vsi Hoštice a Komárov odkoupil Jan Helm z Výškovic.
str. 301 : Zbyněk Hřivnáč z Hněvošic - před rokem 1406 mu Lacek z Kravař prodal vsi Boňov a Výškovice. Byl nejspíše švagrem Bočka z Labuť.
str. 305 : Boček z Labuť (1371 - + po 1420) se často vyskytoval v okolí pana Lacka z Kravař. V souvislosti s pány z Kravař se objevují bratři Boček a Mikuláš z Labuť kolem roku 1392, kdy jim Lacek prodal Želatovice a Podolí. Párkrát se objevuje Boček na listinách vydaných panem Lackem či jinými členy rodu nebo jako ručitel za pana Lacka. 8.prosince 1406 zřídil Boček kapli P. Marie ve farním kostele v Lipníku s výslovným souhlasem svého pána, pana Lacka z Kravař na Helfštejně, a lipnického faráře Vavřince ze Zdounek ... bla bla bla ... Bočka ustanovil pan Lacek poručníkem nad Jiříkem ze Šternberka a Lukova, z kteréhož poručenství byl Boček propuštěn 19.ledna 1419. Boček se objevil ještě 31.října 1419 v okolí Lackovy vdovy Markéty z Pogorelé.
Vlastivěda moravská - přerovský okres, 1927 : Roku 1406 stúpil se Boček s Annou z Labudě, svou sestrou, a jejím manželem Zbyňkem Hřivnáčem z Hněvošic ... bla bla. Anna Hřivnáčová z Labutě byla myslim zvedena na městečko Fryšták (asi 1437) pro nějaký dluh lukovských Šternberků, ale nechce se mi to hledat ...
Určitě by se toho o příslušnících rodu z Labuť našlo mnohem víc ... u Pilnáčka jsem je nenašel, ale mám jenom první díl :neutral:
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

mmac píše:Rod z Labut nebo z Labuť, (z Labutě, z Labudě) patřil k drobné moravské šlechtě a neměl nic společného s panským rodem ze Švamberka. Pochybuji, že by byl Boček sňatkem spřízněn s Kravaři. Rodina zemského hejtmana by mezi sebe těžko pustila takovou holou řiť ... Boček z Labuť nikdy neměl nárok psát se z Helfštejna, protože nikdy nebyl jeho majitelem. Na Helfštejně nepochybně pobýval, ale jako služebník zemského hejtmana Lacka z Kravař, majitele hradu.
První zmínka o vsi Labuty u Kyjova pochází z roku 1368 v predikátu Mikuláše z Labut.
Vladykové z Labuť se na čas usadili i na Holešovsku : Roku 1385 Petr z Vitčic prodal za 170 kop gr. vše co měl v Žeranovicích a Sirotčí Lhotě, na tvrzi ... bla bla bla ... Mikulášovi z Labudě, jenž po dvou letech zapsal manželce své Kateřině ... bla bla. (Vlastivěda moravská. Holešovský okres, 1929).
Konkrétně o Bočkovi se zmiňuje Tomáš Baletka - Páni z Kravař, 2003 :
str. 191 : Na konci června (1392) bylo zahájeno zasedání olomouckého sněmu a Lacek (z Kravař) zde musel provést některé nutné deskové vklady. Týkaly se ale vesměs Lackových klientů a zvláště jejich manželek z řad nižší šlechty, takže i prodej vsí Želatovic a Podolí pro Bočka a Mikuláše z Labuť nemůžeme hodnotit jako zúžení majetkové a mocenské základny pana Lacka, ale mnohem spíše jako zisk, neboť vedle finanční hotovosti získal Lacek spolehlivé politické partnery.
str. 195 : Ve svědečné řadě listiny se objevují jak lidé z okruhu Lackovy klientely, tak služebníci obou bratrů (Voka a Lacka z Kravař) : Mikuláš z Choltic, Hanuš z Pržna, Boček z Labutě, bílovecký fojt Petirka, Heinzke z Langova a Heřman z Doupova.
str. 257 : Kravařské panství totiž pan Petr (Strážnický) neprodal celé, ale po částech : Kravaře a Kouty nabyl Mikuláš ze Šlevic, Pavlík ze Sovince získal Pilszcz, Rozumice Boček z Labuť a vsi Hoštice a Komárov odkoupil Jan Helm z Výškovic.
str. 301 : Zbyněk Hřivnáč z Hněvošic - před rokem 1406 mu Lacek z Kravař prodal vsi Boňov a Výškovice. Byl nejspíše švagrem Bočka z Labuť.
str. 305 : Boček z Labuť (1371 - + po 1420) se často vyskytoval v okolí pana Lacka z Kravař. V souvislosti s pány z Kravař se objevují bratři Boček a Mikuláš z Labuť kolem roku 1392, kdy jim Lacek prodal Želatovice a Podolí. Párkrát se objevuje Boček na listinách vydaných panem Lackem či jinými členy rodu nebo jako ručitel za pana Lacka. 8.prosince 1406 zřídil Boček kapli P. Marie ve farním kostele v Lipníku s výslovným souhlasem svého pána, pana Lacka z Kravař na Helfštejně, a lipnického faráře Vavřince ze Zdounek ... bla bla bla ... Bočka ustanovil pan Lacek poručníkem nad Jiříkem ze Šternberka a Lukova, z kteréhož poručenství byl Boček propuštěn 19.ledna 1419. Boček se objevil ještě 31.října 1419 v okolí Lackovy vdovy Markéty z Pogorelé.
Vlastivěda moravská - přerovský okres, 1927 : Roku 1406 stúpil se Boček s Annou z Labudě, svou sestrou, a jejím manželem Zbyňkem Hřivnáčem z Hněvošic ... bla bla. Anna Hřivnáčová z Labutě byla myslim zvedena na městečko Fryšták (asi 1437) pro nějaký dluh lukovských Šternberků, ale nechce se mi to hledat ...
Určitě by se toho o příslušnících rodu z Labuť našlo mnohem víc ... u Pilnáčka jsem je nenašel, ale mám jenom první díl :neutral:
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

-Pochybuji, že by byl Boček sňatkem spřízněn s Kravaři.-
Boček z Labutě a Helfštýna byl spřízněn sňatkem s pány z Kravař.
mmac
Pán
Příspěvky: 215
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od mmac »

No chtělo by to uvést nějaké podrobnosti ...
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

Ty podrobnosti se musí samozřejmě vybrat z historie a vložit tady na fórum. Zajímá mne všechno o Bočkovi z Labutě a z Helfštýna.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Viola »

Alina píše:Ty podrobnosti se musí samozřejmě vybrat z historie a vložit tady na fórum. Zajímá mne všechno o Bočkovi z Labutě a z Helfštýna.
Asi to bylo myšleno tak, že když tvrdíte, že Boček z Labutě a Helfštýna byl spřízněn sňatkem s pány z Kravař, bylo by fajn uvést, z čeho jste čerpala. :)
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

Ano, rozumím. Musím informaci dohledat a zcela jistě nezapomenu. Zajímá mne však všechno o Bočkovi z Labutě a Helfštýna.
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

Boček z Labutě koupil 1420 na Krnovsku Rozumice (Hosák 845). Týž byl 1406 strýcem Anny, manželky Lacka z Kravař. Se syny zemřelého Zbyňka Hřivnáče z Heraltic měl spolek ne Velké Heraltice, jsa snad příbuzným Zbyňkovy manželky (Prasek Top. 171, 217). Rod krátce uvádí Staromor. rod. 455.


Znak: Jak vyobrazeno podle pečeti Bočka z Labutě 1400 (Herald. II 299). Znamení na štítě, představuje asi nepřesně znázorněnou lilii nebo stonek orobince, podobně jako u slezského rodu House. (viz zde). O rodině zmiňuje se Augustin Weltzel Pomniki poboznosci po slachetnej rodzinie hrabiow z Gaszyna w Górnym Slazsku Gliwwice 1877.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, Google Adsense [Bot] a 3 hosti