Páni z Labutě

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

mmac
Pán
Příspěvky: 215
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od mmac »

Tak takhle teda ... já jsem ono "Boček z Labutě a Helfštýna byl spřízněn sňatkem s pány z Kravař" pochopil tak, že byl spřízněn svým vlastním sňatkem ... a on byl spřízněn sňatkem své neteře ... tak to došlo k nedorozumění :doh:
Ale - marně hledám nějakého Lacka z Kravař, který by měl roku 1406 za manželku nějakou Annu ... který to byl ? Podle výše uvedeného byla Bočkova neteř Anna provdána do rodiny z Mošnova a ne z Kravař - takže soudím na chybu v prameni
Jinak se nic neliší od toho, co jsem napsal já ... až tedy na ten predikát "z Helfštýna" - ten mu přisuzujete neprávem.

No a k tomu popisu erbu - ať už je to lilie nebo orobinec nebo kalich nebo lopata - zcela určitě ho to vylučuje z příbuzenství z jihočeskými Švamberky, jak se o tom spekulovalo na začátku tématu. V případě lilie bych spíš usuzoval na příbuzenství se Zástřizly ...
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

Tak takhle teda ... já jsem ono "Boček z Labutě a Helfštýna byl spřízněn sňatkem s pány z Kravař" pochopil tak, že byl spřízněn svým vlastním sňatkem ... a on byl spřízněn sňatkem své neteře ... tak to došlo k nedorozumění :doh:
Ale - marně hledám nějakého Lacka z Kravař, který by měl roku 1406 za manželku nějakou Annu ... který to byl ? Podle výše uvedeného byla Bočkova neteř Anna provdána do rodiny z Mošnova a ne z Kravař - takže soudím na chybu v prameni
Jinak se nic neliší od toho, co jsem napsal já ... až tedy na ten predikát "z Helfštýna" - ten mu přisuzujete neprávem.


Nečerpám z nevěrohodných pramenů. Příbuznost z Mošnova ....i Helfštýna jde až k Jiříkovi z Poděbrad.

No a k tomu popisu erbu - ať už je to lilie nebo orobinec nebo kalich nebo lopata - zcela určitě ho to vylučuje z příbuzenství z jihočeskými Švamberky, jak se o tom spekulovalo na začátku tématu. V případě lilie bych spíš usuzoval na příbuzenství se Zástřizly ...

Jihočeské Švamberky se mi nepodařilo rozkrýt. Neposunula jsem se v hledání dál.
Zástřizly si pročtu.
Děkuji.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Ježek »

Článek Prodej panství Kravaře Petrem Strážnickým z Kravař v roce 1420, kde je i medailonek Bočka z Labuť

https://katedry.osu.cz/khi/historica/pd ... 1_2021.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Páni z Labutě

Nový příspěvek od Alina »

To je bezvadná informace. Dobrá práce. Hned si to přečtu. Děkuji
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů