Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 18 pro 2018 14:28

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 269 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rožmberkové
PříspěvekNapsal: 13 říj 2006 12:18 
Sedlák

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Šlechtický rod Rožmberkù byl ve støedovìku po králi nejvýznamnìjším rodem, avšak dodnes je tento šlechtický rod vnímán jako rod, který spíše škodil èeským zemím (ať už se jedná o právì zmiòovaného Záviše, nepìknì se mluví o úlože Rožmberkù v období hustitství a nakonec vše je dovršeno "smyšlenými" pamìtmi o Petru Vokovi).
Jaký je váš názor na tento rod v èeských dìjinách?

Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13 říj 2006 14:16 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Been thanked: 5 times
Ja jen lehce poopravim, ze Zavis z Falkenstejna nebyl Rozmberk ( cervena ruze na zlatem podkladu), ale z vetve Vitkovcu sepekovske nebo skalicke a ve znaku mel samozrejme ruzi zelenou. Roku 1302 pak tato ruze panu z Krumlova a ze Skalice bohuzel zanikla :( . Dalsi potom byli pani z Landstejna ( stribna ruze) :) , pani z Hradce ( ruze zlata), cernou ruzi a nemanzelskou vetev predstavovali pani z Usti (Sezimova) . A k te jejich negativni uloze, kdyz pominu, takove ty veci, ze si nechavali odvodit zprizneni s knizeci rodinou Orsini, nebo padelani listin, tak to nebylo tak strasny, proste, kdo mel moc nebo penize mel hodne nepratel ( a potazmo i pomlouvacu). tak to funguje dodnes. Je otazka, co vsechno je pravda,z toho, co se konkretne o Rozmbercich, o nichz je toto tema, povida. Ja jim nemohu odpustit to, ze po zatceni Zavise nezustali verni svemu vitkovskemu rodu. Vubec bych se nedivila, kdyby to provolani kralem Jindricha IV. Vratislavskeho byl jejich napad a pak od toho dali ruce pryc. Ale nebyli samotni. Neutralitu zachovavali i pani z Hradce a Oldrich z Lomnice ( puvodne ze Svin). Ale v tomto pripade je to trosku osobni a nemohu neuznat nez to, ze to od nich bylo rozumne a politicky vyhodne. Vzdyt Jindrich z Rozmberka, jehoz se to tyka byl nejmocnejsim slechticem v zemi, ziskal urad podkomoriho a Petr I. z R. se mu minimalne vyrovnal. Moje znalosti o Rozmbercich ale konci Jindrichem, synem Petra i. a Kateriny z Vartemberka, ktery padl po boku krale Jana u Cresy ( cesky Krescak -1346). Pak mohu tezko soudit.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Omluva
PříspěvekNapsal: 13 říj 2006 14:41 
Sedlák

Dávám za pravdu Elizabeth. Záviš mi tam uletìl, ještì jednou se moc omlouvám.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Rožmberkové
PříspěvekNapsal: 20 říj 2006 09:04 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
Landštejn píše:
Jaký je váš názor na tento rod v èeských dìjinách?

Tak nìjak podobnì jako na Vítkovce. Vítkovci si získali rozsáhlé držby v jižních èechách, které vládnoucí Pøemyslovce tolik nezajímaly tolik jako jiné kraje. Potom je pak pochopitelné chování Vítkovcù, když jim Pøemysl Otakar II. "šahal" na jejich práva a pozemky. Prostì bránily svoje práva, tak celý tenhle rozrod chápu, neøikám, že je získali vždy legálnì, ale získali. Moc s sebou nesla problémy a tìm se tak mocný rod nevyhnul. Nijak negativnì je neberu

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: FRANCOUZŠTÍ PøÍBUZNÍ
PříspěvekNapsal: 20 říj 2006 13:24 
Král

Zrovna jsem èetl jeden starší comics, kde vystupovala šlechtická rodina DE ROUGEMONT, po staletí zápasící s upírem. Nebyli to nìjací francouzští pøíbuzní Rožmberkù? :lol:

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Rožmberkové...
PříspěvekNapsal: 22 říj 2006 09:51 
Král

Dopøedu se všem pøíznivcùm Rožmberkù omlouvám, ale mnì tento významný šlechtický rod pøi vší úctì zrovna moc k srdci nepøirostl. Proè? Byli svým zpùsobem státem ve státì, stáli èasto v opozici proti svému panovníkovi. Této své výsadní pozice nejen využívali, ale bohužel i zneužívali. Stanuli napø. v èele panské opozice proti svému králi a bez ohledu na základní pravidla šlechtické cti byli v popøedí za dvojím zajetím Václava IV. Žižkovi rožmberští sousedé pøivedli tohoto zchudlého jihoèeského zemana z Trocnova mezi silnièní lapky a spekuluje se i tom, že mu pøivodili i jeho tìžké zranìní, jímž pøišel o oko v útlém vìku. Oldøich z Rožmberka byl jednou z nejvìtších korouhvièek v dìjinách tohoto národa, který mìnil za husitských válek podle vojensko-politické situace nejen spojenectví, ale i svoji konfesi(!). Etc.
Ale aby byl mùj pøíspìvek vyvážený, musím pøipomenout jednoho z nejvýznamnìjších èeských šlechticù v našich dìjinách, a tím byla velká postava 16. st. Vilém z Rožmberka. Renesanèní intelektuál, vzdìlanec a diplomat, který studoval i v zahranièí. Vilém na zámku v è. Krumlovì zaèal pìstovat medvìdy, jako doklad urozeného pùvodu, který odvozoval od italského rodu Orsiniù (Orsa = medvìdice). Vilém se proslavil jako brilantní diplomat, když byl povìøen vídeòským dvorem složitými jednáními o získání polské královské koruny...
Pronesu kacíøský dotaz. Je snad Vilém výjimkou potvrzující pravidlo?...

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Rožmberkové...
PříspěvekNapsal: 23 říj 2006 08:13 
Sedlák

Vilém z Rožmberka byl urèitì jedním z nejvýznamnìjších šlechticù téd doby. Pro pøipomenutí: Viléz z Rožmberka se málem stal i polským králem! Dostal spoustu øádu, mimo jiné: øád zlatého Rouna.
Co se týká rozkvìtu rožmberského dominia za jeho vlády, má tento rozkvìt jednu chybu. Petru Vokovi z Rožmberka zanechal tak obrovské dluhy, že Petr byl nucen rozprodat prakticky celé dominium. Pro nìj to musela být obrovská rána, když musel prodat i èeský Krumlov! Na druhou stranu potom si vybudoval své sídlo v Tøeboni. Obèané tohoto mìsta na Petra Voka vzpomínali i 200 let po té.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14 pro 2006 19:00 
Královna

Been thanked: 4 times
Muj osobni pocit z Vitkovcu je ten, ze je mam rada a pripadaji mi ponekud zajimavejsi nez ostatni rody. Problem je v tom, ze se v nich orientuju zhruba tak jako Elizabeth a me obsahlejsi povedomi konci prave v bitve u Krescaku. A pak uz jen par drobtu o tech poslednich Rozmbercich. Ted zurive "studuju" Rozmberky v miniencyklopedii od Nemce, tak se snad polepsim.

Naposledy upravil acoma dne 05 led 2007 17:26, celkově upraveno 3

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 15 pro 2006 09:54 
Sedlák

Ahojky,
vzkaz pro ty, kteøí by se chtìli o Rožmbercích dozvìdìt víc. Napište a já se pokusím napsat nìco víc. O Rožmberky, ale i o jiné Vítkovce se zajímám již delší dobu a tìch informací mám doopravdy hodnì (od Vítka z Prèice až po posledního Petra Voka).
Jinak bych chtìl nejpozdìji do polovièky ledna zde zveøejnit takovou malou historii strážného hradu Landštejna.

Zatím se mìjte všichni pìknì!

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 15 pro 2006 10:57 
Vévodkyně

Landštejn píše:
Ahojky,
vzkaz pro ty, kteøí by se chtìli o Rožmbercích dozvìdìt víc. Napište a já se pokusím napsat nìco víc. O Rožmberky, ale i o jiné Vítkovce se zajímám již delší dobu a tìch informací mám doopravdy hodnì (od Vítka z Prèice až po posledního Petra Voka).
Jinak bych chtìl nejpozdìji do polovièky ledna zde zveøejnit takovou malou historii strážného hradu Landštejna.

Je videt, ze zde nekdo hezky pracoval na Rozmbercich, protoze zde neprispival. Ja jiz nejake informace mam, ale je to jiz dlouho, tak predpokladam, ze jsi aktualizoval. Mas, Landstejne, neco noveho od Tveho posledniho, velmi dobreho clanku( ackoliv drobnosti, ktere bych vytkla, zvlast k postave Zavise jsem tam nasla), co jsi mi posilal v rijnu e-mailem? Mas neco i o skalicko- sepekovske vetvi Vitkovcu, to znamena o predchudcich ruze zelene? :?:

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 15 pro 2006 20:11 
Královna

ja chci taky info o Vitkovcich.:))

Obrázek

Rozrod Vítkovcù - zobrazení ze zámku Krumlov

Naposledy upravil acoma dne 19 led 2007 14:38, celkově upraveno 3

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16 pro 2006 12:02 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
Landštejn píše:
Ahojky,

Mne by zajímaly dìjiny poèátku Vítkovcù - Vítek (+1194) a jeho syn Vítek mladší. Jejich poèátky a také držby mimo území ÈR (Plankenberg...)
Historii? Klidnì

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Petr I. z Rožmberka
PříspěvekNapsal: 08 led 2007 09:50 
Královna

Petr I. z Rožmberka -má nìco spoleèného s pány z Falkenštejna a z Lipé, že? Tøeba "zálibu" v královnách vdovách. :wink: Jak vidíte jeho "ucuknutí" od podpory zavøeného Jindøicha z Lipé díky "královské odmìnì"? A byl to protøelý pragmatik , zbožný skoromnich nebo byl kam vítr, tam pl᚝?

Obrázek

Naposledy upravil acoma dne 19 led 2007 13:55, celkově upraveno 1

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Petr I. z Rozmberka
PříspěvekNapsal: 09 led 2007 17:14 
Vévodkyně

Przemysl de Nyestieyky píše:
... A já myslel, že nejvìtší podvodník na úkor králùv byl Petr z Rožmberka. :)
Ja se musim optat,a nejen Premka, jak se pro zmenu "obohatil" Petr I. z Rozmberka na ukor vecne nepritomneho krale Jana Lucemburskeho? Bohuzel prilis silny vladce byva zarukou nesvobody, prilis slaby chaosu. Ja nemam rada ani jedno. Ale i z meho stolu tak nejak plyne, ze s tim chaosem se snasim o cosi lip.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Petr I. z Rozmberka
PříspěvekNapsal: 09 led 2007 18:11 
Král

elizabeth píše:
...jak se pro zmenu "obohatil" Petr I. z Rozmberka na ukor vecne nepritomneho krale Jana Lucemburskeho?...
Král mu zastavoval nejvýznamnìjší zlatonosné doly v celých jihozápadních Èechách na nìkolika listinách. K tomu i hrady vèetnì Zvíkova (Klingenberga), na který si Rožmberkové dìlali nároky ještì za Petrova otce. Tam byly tahanice poøád nìèím podmiòovaný...
O Petrovi I. z Rožmberka máme v rejstøíku struèný profil, ale už dlouho se chystám doplnit ještì další jeho državy a nìjak se k tomu nemohu dostat. :D

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Ještì k Petrovi...
PříspěvekNapsal: 11 led 2007 12:10 
Král

Petr I. z Rožmberka byl taky pìknì pøelétavej pták. Nejprve stál na stranì Jindøicha z Lipé, který ho na svoji stranu získal pravdìpodobnì zasnoubením se svojí nejmladší dcerou Klárou. Po zatèení Jindøichovì se hned postavil na stranu krále a proti svému expøíteli svìdèil. Po propuštìní Jindøicha z Lipé z vìzení na Týøovì 17. 4. 1316 se Petr a další bìhem jediného(!) týdne opìt pøidali na jeho stranu; Petr uvìøil, že se nejedná o opozici vùèi králi. No prostì korouhvièky. Rožmberk pozdìji neustále nervóznì pøebíhal mezi rùznými stranami - král, kotérie Jindøicha z Lipé, Valdek a Eliška Pøemyslovna. Za jeho „vìrný“ postoj ke své osobì mu král vìnoval v r. 1323 již zmiòovaný Zvíkov s 32(!) vesnicemi. Král Jan byl tak nucen si vlasnì kupovat pøízeò nejvyšších magnátù v zemi.
V rámci vyváženosti pøíspìvku je tøeba konstatovat, že doly na zlato v øadì lokalit a královniny statky ve vsi Lety získal Rožmberk do zástavy až v r. 1337, tedy v dobì, kdy se již jeho vztahy s králem dávno normalizovaly.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Ještì k Petrovi...
PříspěvekNapsal: 11 led 2007 12:44 
Vévodkyně

Jiøí Motyèka píše:
Petr I. z Rožmberka byl taky pìknì pøelétavej pták. Nejprve stál na stranì Jindøicha z Lipé, který ho na svoji stranu získal pravdìpodobnì zasnoubením se svojí nejmladší dcerou Klárou. Po zatèení Jindøichovì se hned postavil na stranu krále a proti svému expøíteli svìdèil. Po propuštìní Jindøicha z Lipé z vìzení na Týøovì 17. 4. 1316 se Petr a další bìhem jediného(!) týdne opìt pøidali na jeho stranu; Petr uvìøil, že se nejedná o opozici vùèi králi. No prostì korouhvièky. Rožmberk pozdìji neustále nervóznì pøebíhal mezi rùznými stranami - král, kotérie Jindøicha z Lipé, Valdek a Eliška Pøemyslovna. Za jeho „vìrný“ postoj ke své osobì mu král vìnoval v r. 1323 již zmiòovaný Zvíkov s 32(!) vesnicemi. Král Jan byl tak nucen si vlasnì kupovat pøízeò nejvyšších magnátù v zemi.
V rámci vyváženosti pøíspìvku je tøeba konstatovat, že doly na zlato v øadì lokalit a královniny statky ve vsi Lety získal Rožmberk do zástavy až v r. 1337, tedy v dobì, kdy se již jeho vztahy s králem dávno normalizovaly.
Temi snatky se uzaviraly spojenectvi, nikoliv stvrzovalo pratelstvi. Pratelstvi spojovalo tak mozna Lipeho s Vartemberkem, ale rozhodne ne Lipeho a Rozmberka. Co se tyce chovani Rozmberka po Lipeho propusteni: pokud vim, tak Rozmberk se akorat zarucil za Lipeho (nechce se mi to vypisovat jako Jindrich z Lipe) , nejaci panove ( mj. syn pana z Lipe) byli vzati jako rukojmi za propusteni Jindricha. A ze se Rozmberk pak v jednote i s Valdekem postavil proti krali bylo sice nejen, protoze do Cech pritahla Bavorova vojska ( pod Janovym vedenim), ale i kvuli drzeni hradu... To mas pravdu, ze to nebylo uplne krasne a rytirske, jak je prezentovano obrozenci a prvorep. historiky, za to byli panove tezce jednotni. Rozmberk se vzdy snazil domluvit. Problem je, ze dejiny obvykle tyhle lidi oznaci za "korouhvicky" a prebehliky. Tak se napr. pozapomnelo, ze zejmena to, ze se Rozmberk ve sporu o pana z Lipe nepostavil na stranu Richenzy a Ronovcu, umoznilo krali Janovi z toho sporu vyjit jako neporazeny a smirne. V nem uz podotykam ponekolikate uz o zadnou spravu urbury a mincovny neslo. Zacinam si pripadat jako Marcus Porcius Cato, co porad v tom senatu opakoval, ze Kartago musi byt porazeno.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: rožmberská hrobka ve Vyšším Brodì
PříspěvekNapsal: 26 led 2007 20:12 
Královna

Pohøbem Voka I. z Rožmberka již v roce 1262 (zemøel 3. èervna 1262) zaèala v klášterním kostele øada deseti generací pohøbù pøíslušníkù tohoto mocného rodu. Celkem zde bylo v letech 1262 až 1612 pohøbeno tøicet sedm pøíslušníkù rožmberského rodu a další tøi pøíslušníci krumlovské vìtve, z toho 23 mužù a 17 žen. Umístìní hrobky odpovídá støedovìké pøedstavì o zmrtvýchvstání a souvisí s pøáním, aby zesnulí byli pohøbeni co nejblíže ohnisku spasení, tedy hlavnímu oltáøi. Dle dochovaných písemných pramenù se však jediné doložené proniknutí do vyšebrodské rožmberské hrobky událo 3. 12. 1902.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07 úno 2007 17:14 
Královna

Has thanked: 3 times
Nevíte prosím nìkdo, kdo byla manželka Petra I. Kateøina? Dost èasto se uvádí, že byla z Vartemberka, ale mezi Vartemberky údajnì vùbec nefiguruje. V jedné chytré knize jsem se doèetla, že ji jako z Vartemberka uvádí až Bøezan, který ovšem - jak známo - má ve svých kronikách spoustu nepøeností. Jako na smilování èekám na monografii z Lidových novin, ale nevím kdy ji vydají... Pomùže nìkdo?
Á propos - chtìla jsem nastudovat nìco o Vítkovcích, jenže vesmìs je toho pomálu, takže jsem si pùjèila Dìti pìtilisté rùže od J. Doležalové, ale nad tou spoustou nepøesností mi zùstával rozum stát... Nemáte nìkdo tip?

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07 úno 2007 17:50 
Vévodkyně

Viola píše:
Nevíte prosím nìkdo, kdo byla manželka Petra I. Kateøina? Dost èasto se uvádí, že byla z Vartemberka, ale mezi Vartemberky údajnì vùbec nefiguruje. V jedné chytré knize jsem se doèetla, že ji jako z Vartemberka uvádí až Bøezan, který ovšem - jak známo - má ve svých kronikách spoustu nepøeností. Jako na smilování èekám na monografii z Lidových novin, ale nevím kdy ji vydají... Pomùže nìkdo?
Á propos - chtìla jsem nastudovat nìco o Vítkovcích, jenže vesmìs je toho pomálu, takže jsem si pùjèila Dìti pìtilisté rùže od J. Doležalové, ale nad tou spoustou nepøesností mi zùstával rozum stát... Nemáte nìkdo tip?
Já taky èetla, že byla z Vartemberka, sestra pøítele Jindøicha z Lipé, Jana z Vartemberka nebo èesky ze Stráže. S tìmi Rožmberky a knihou o nich je to problematické, já vìtšinou pabìrkuju z jednotlivých knih - Vaníèek, Bobková,Šusta, Žemlièka, nìjaké knihy o hradech a zámcích, ani nevím, jak se to všechno jmenuje. Ale já se zajímám pouze o první Rožmberky - po Petra I. Snad by Landštejn mohl pomoci....

Naposledy upravil elizabeth dne 26 črc 2007 14:20, celkově upraveno 1

Odpovědět s citací  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 269 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina