Rožmberkové

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Příští rok má proběhnout průzkum rožmberské hrobky ve Vyšším Brodě -
více info zde:
Margharet
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 17 srp 2007 08:22
Bydliště: Èeské Budìjovice

Nový příspěvek od Margharet »

Ahoj,vím, že se to teď nehodí k tématu, ale potřebovala bych poradit. :roll: Čtu teď jednu zajímavou knihu(letopis) o Rožmbercích. Její autor u jednotlivých představitelů toho rodu udává k datu narození i přesný čas a to se mi zdá tak trochu divné. A jelikož jsem začátečník potřebovala bych od někoho zkušenějšího poradit, jestli je to možné nebo ne.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Margharet píše:Ahoj,vím, že se to teď nehodí k tématu, ale potřebovala bych poradit. :roll: Čtu teď jednu zajímavou knihu(letopis) o Rožmbercích. Její autor u jednotlivých představitelů toho rodu udává k datu narození i přesný čas a to se mi zdá tak trochu divné. A jelikož jsem začátečník potřebovala bych od někoho zkušenějšího poradit, jestli je to možné nebo ne.
Ahojky, vítáme Tě u nás :D .
Tak uvedení přesného času není v zásadě vyloučeno, ale je podle mě dost nepravděpodobné. U nejstarších Rožmberků dokonce nevíme ani rok, kdy se narodili, natož pak den či hodinu. Kdo je autorem té knihy? U Rožmberků bacha v záasadě na dvě věci, a to falza Oldřicha II., u některých ani dnes přesně nevíme, zda jsou pravá, či nikoliv; z těchto falz potom vycházejí další kronikáři, a potom Březanovy knihy. Březan vychází nejen z falz, i nichž tehdy nikdo nepochyboval, dále se potom dopouští přehmatů či si domýšlí něco, co se nestalo; z něj potom vycházela spousta dalších autorů...
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Dagmar »

Také by mě zajímal autor té knihy. U poslední generace Rožmberků by to mohlo být snad možné. I když pravděpodobnost přesného času narození je dost malá. Určitě se narození potomků zaznamenávalo, ale spíš jen orientačně.....ráno, večer..... Navíc naši předkové jinak počítali čas.
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Margharet
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 17 srp 2007 08:22
Bydliště: Èeské Budìjovice

Nový příspěvek od Margharet »

Ano, promiňte úplně jsem zapomněla na to jméno :| . Je to ten Březan jak ho zmiňovala Viola. "Životy posledních Rožmberků".
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Margharet píše:Ano, promiňte úplně jsem zapomněla na to jméno :| . Je to ten Březan jak ho zmiňovala Viola. "Životy posledních Rožmberků".
V tomhle doporučuju knihu od Anny Kubíkové - Rožmberské kroniky (kterou mám teď půjčenou doma :wink: ). Je to současná jihočeská historička, která se snaží právě Březanovy informace uvést na pravou míru.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Petr I. z Rožmberka

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:Petr I. z Rožmberka -má něco společného s pány z Falkenštejna a z Lipé, že? Třeba "zálibu" v královnách vdovách. :wink: Jak vidíte jeho "ucuknutí" od podpory zavřeného Jindřicha z Lipé díky "královské odměně"? A byl to protřelý pragmatik , zbožný skoromnich nebo byl kam vítr, tam pl᚝?
Zrovna právě Kubíková se snaží Petra "očistit" od nánosu jeho "mnišství", které pravděpodobně vzniklo Březanovým přičiněním. Podle mě byl Petr vyspělý politik, těch jeho pověstných "otoček" nebylo podle mě až tolik, jak se mnohdy uvádí - v zásadě byla jen jediná, a to opuštění Jindřicha z Lipé po jeho zajetí. Ostatní - odklon od krále Jana po vyplenění části jeho území královským vojskem, se zdá jako docela logický krok. To, že se Petr nejprve postavil po bok dá se říct veškeré české šlechty v domácí válce proti králi, bylo dáno složitou situací a já osobně tento jeho krok nepovažuji za neseriózní vůči Janovi. Poté, kdy se česká šlechta s králem smířila, zasáhl do sporu mezi Janem a Eliškou v Praze, čímž zabránil asi velkému krveprolití. V následujících letech, kdy šlechta a Jan našli rovnováhu sil, aby se vzájemně neohrožovali, ale také druhé straně neustupovali, Petr stál věrně za králem a poté i za kralevicem Karlem, jenž mu svěřoval správu v Čechách, pokud ho opouštěl (byl zemským hejtmanem). Až do své smrti, resp. do několika let předtím (z důvodu stáří či snad postupující nemoci již několik posledních let nezasahoval příliš do politického dění) byl spolu se svým příbuzným Vilémem z Landštejna "tahounem" růží i oporou panovnické moci. Já osobně ho vidím jako velmi schopného člověka, který dokázal zájmy svoje sladit se zájmy státu.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Viola píše:..doporučuju knihu od Anny Kubíkové - Rožmberské kroniky..která se snaží právě Březanovy informace uvést na pravou míru.
Tak ještě mrkněte na recensi pod touto knihou na Kosmasovi.
A Petr neměl s mnišstvím nic společného...?
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Przemysl de Nyestieyky píše:A Petr neměl s mnišstvím nic společného...?
Podle mě ne. Byl prvorozeným synem (resp. o starším bratrovi se neví), takže nemohl být určen na církevní dráhu. A naopak na konci života Kubíková dokládá, že trávil čas v Krumlově na hradě. Samozřejmě se věnoval i duchovní činnosti, je nazýván novým zakladatelem Vyšebrodského kláštera, pravděpodobně z jeho odkazu vznikl i minoritský klášter v Krumlově, takže odtud může pramenit ta "fáma" o jeho mnišství.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:
Podle mě ne. Byl prvorozeným synem (resp. o starším bratrovi se neví), takže nemohl být určen na církevní dráhu. A naopak na konci života Kubíková dokládá, že trávil čas v Krumlově na hradě. Samozřejmě se věnoval i duchovní činnosti, je nazýván novým zakladatelem Vyšebrodského kláštera, pravděpodobně z jeho odkazu vznikl i minoritský klášter v Krumlově, takže odtud může pramenit ta "fáma" o jeho mnišství.
Tedy Violko,
ty mě strašíš , já celou dobu žiji v domnění, že Petr právě staršího bratra měl (kromě sester) Jindřicha - jenže ten umřel, a tak vše spadlo na Petra, už nebyl jen prvorozený už byl jediný syn.

Taky si nemyslím, že by to někdy myslel s mništvím vážně, ale nějaká ta klášterní výchova tam asi byla, možná by bylo dobré zjistit, kdy se Petr poprvé připojuje k otci na nějaké listině . Třeba bychom se něčeho dopídili.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Katerina píše:..Petr právě staršího bratra měl (kromě sester) Jindřicha - jenže ten umřel, a tak vše spadlo na Petra, už nebyl jen prvorozený už byl jediný syn.
Je mnoho případů, že syn určený pro duchovní kariéru (ale nejstarší?) převzal světské dědictví, a už proti vůli "předurčení" nebo kvůli dědické povinnosti...
Velice podobným příkladem (nevím nakolik stejně polemickým) byla i situace Jana z Ralska. Byl nejstarším synem určeným pro kanovnictví.... viz jeho profil.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Nikde jsem na zminku o starsim synovi nenarazila - snad jen ve Vankove...
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Tedy Violko,ty mě strašíš , já celou dobu žiji v domnění, že Petr právě staršího bratra měl (kromě sester) Jindřicha - jenže ten umřel, a tak vše spadlo na Petra, už nebyl jen prvorozený už byl jediný syn.
Já jsem se právě o starším bratrovi nedočetla, v rodokmenech nebývá uveden...
Katerina píše:Taky si nemyslím, že by to někdy myslel s mništvím vážně, ale nějaká ta klášterní výchova tam asi byla, možná by bylo dobré zjistit, kdy se Petr poprvé připojuje k otci na nějaké listině . Třeba bychom se něčeho dopídili.
Poprvé by měl být Petr uveden na listině jeho otce Jindřicha z 28.6.1308 z Krumlova (jde o nějaké darování klášteru ve Schläglu-Drkolné) a poté na listině z 2.8.1309 (Regesta II. 2191, opět Krumlov, nějaká privilegia pro klášter Svatá Koruna (?)).
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

acoma píše:Nikde jsem na zminku o starsim synovi nenarazila - snad jen ve Vankove...
Ne, to není z vaňové (ačkoli ona mívá věci hodně podložené ) ale z rodokmenu na genealogy. Tam se sice občas taky objeví nějaký ten úlet, ale ne moc často, a hlavně asi by se jim neobjevil u Rožmberků.
I když jak říká Přemek, ruku do ohně bych za to nedala. Měl to být Jindřich.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše: Poprvé by měl být Petr uveden na listině jeho otce Jindřicha z 28.6.1308 z Krumlova (jde o nějaké darování klášteru ve Schläglu-Drkolné) a poté na listině z 2.8.1309 (Regesta II. 2191, opět Krumlov, nějaká privilegia pro klášter Svatá Koruna (?)).
Díky moc, tak já bych si ted´trošku zapekulovala, hlavně s číslama, můžu ?

Vezmu to od Violy- její polský životopisec uvádí (kradu z rejstříku) - že se narodila mezi lety 1285 - 1293. Ten první limit beru s rezervou - protože to by jí v době sňatku s 16-tiletým Václavem bylo dvacet, a to by se asi někdo o tomto rozdílu zmínil, vzlášt, když se tak spekulovalo o tom sňatku. Obecně se myslím předpokládá, že byli zhruba stejně staří.
Tak nejlépe vychází rok 1289.

Petr byl bud stejně starý nebo starší než Viola - takže pokud by se narodil kolem roku 1289 tak by mu v době prvního pečetění - bylo kolem 19 let či více. Pokud bývali muži ve středověku plnoletí dříve - myslím, že jste uváděli 14 let, tak by jako prvorozený, připravovaný k převzetí rodové moci pečetil trošku pozdě.
Vím, je to jen hypotéza, protože první listiny se taky nemusely zachovat.
Vzhledem k tomu, že od těchto prvních listin a Petrova úmrtí v roce 1347 uplynulo 39 let- bylo by mu, v době smrti kolem 58 let či více. Což by asi víceméně odpovídalo, ne ?
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Velice podobným příkladem (nevím nakolik stejně polemickým) byla i situace Jana z Ralska. Byl nejstarším synem určeným pro kanovnictví.... viz jeho profil.
Přemku, dík, já se tady skoro celý večer lopotila s vyhledáváním těch Vartmberských dětí pro Georga, a ty mi pošleš takový dáreček, ten článek jsem samozřejmě tehdá četla, ale mea culpa vůbec jsem si na to ted nevzpomněla.
Tak Václav měl v držení Tolštejn, vida. ale o dost později než by Georg potřeboval.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Przemysl de Nyestieyky píše: No s tou plnoletostí to bylo trochu jinak. Pokud se nemýlím, tak klasická šlechtická plnoletost byla později > 21 let.
To, že se ujímali správy panství o něco dřív, tak za předpokladu, brzkého skonu rodičů a především za přítomnosti poručníků...
Aha, tak v tom případě mi sice výpočty vychází, ale s tím jestli měl staršího brášku a učil či neučil se číst ve Vyšším Brodě jsem zase nepohla.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Katerina píše: Tak Václav měl v držení Tolštejn, vida. ale o dost později než by Georg potřeboval.
O tom Václavovi se tu píše I následnících.Ale Kdo byl ten mezi ním a Janem z Vartenberka/Stráže/.A proč dostávají Vartenberkové takové majetky od Václava II.A právě r.1303,Ale asi bychom měli založit nové téma.
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Georg píše:
Katerina píše: Tak Václav měl v držení Tolštejn, vida. ale o dost později než by Georg potřeboval.
O tom Václavovi se tu píše I následnících.Ale Kdo byl ten mezi ním a Janem z Vartenberka/Stráže/.A proč dostávají Vartenberkové takové majetky od Václava II.A právě r.1303,Ale asi bychom měli založit nové téma.
Myslím, že za Polsko, sedí to s tou hypotézou, že 1303 mohl být prvním z hraničních mezníků kdy dostal J z Lipé za to samé Žitavu. Dostávali Ronovci, tak proč ne Vartenberk ?
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
F.Krampl
Panoš
Příspěvky: 56
Registrován: 25 črc 2007 15:44
Bydliště: Písek

Nový příspěvek od F.Krampl »

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot a 7 hostů