Tomáš Ralský s erbem bílé růže v červeném poli

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Tomáš Ralský s erbem bílé růže v červeném poli

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Vážení rožmberkologové, neznáte náhodou nějakého Tomáše Ralského s bílou růží v červeném poli? (To je někdo z Landšteinů?)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Tomáš Ralský

Nový příspěvek od Viola »

Przemysl de Nyestieyky píše:Vážení rožmberkologové, neznáte náhodou nějakého Tomáše Ralského s bílou růží v červeném poli? (To je někdo z Landšteinů?)
Nikoliv bílá, ale stříbrná :D A podle Tvého popisu by to měl být Landštejn... Kde jsi to jméno vyhrabal?A proč Ralský?
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Tomáš Ralský

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Viola píše:
Przemysl de Nyestieyky píše:...Tomáše Ralského s bílou růží v červeném poli? (To je někdo z Landšteinů?)
Nikoliv bílá, ale stříbrná :D A podle Tvého popisu by to měl být Landštejn... Kde jsi to jméno vyhrabal?A proč Ralský?
Samozřejmě, že bílá je stříbrná, žlutá=zlatá... :D (já to řekl spíš v hovorovým duchu). Ale nikde nebylo řečeno, že jde o Landštejna, jen podle erbu typuju...
Obrázek ...vyhrabal jsem ho z Paprockého a ptám se právě proto, že mi je divné to příjmení - Ralský. Jak se k němu dostal a jak (jestli) souvisí se stejnojmenným hradem? :(
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Tomáš Ralský

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...vyhrabal jsem ho z Paprockého a ptám se právě proto, že mi je divné to příjmení - Ralský. Jak se k němu dostal a jak (jestli) souvisí se stejnojmenným hradem?...
Ty, Przemku, připadá mi to "ňáký diuný", jak říkáte u vás. Viz
http://www.novadomus.cz/vitkovci.html
http://www.alpas.cz/a011.htm
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ralsko_%28 ... C3%ADpa%29
...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Tomáš Ralský

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:...připadá mi to "ňáký diuný"...
...prasecky diuný, jen co je prauda. Ale na jednu stopu´s mě možná přivedl... :shock:
Tenhle erb... Obrázek ...je pánů ze Stráže :!: (Tedy Vítkovců). A "pány ze Stráže" bývali také někdy nazýváni (počeštěně) Vartemberkové. Wartenberg (= dnešní Stráž pod Ralskem) leží nedaleko hradu Ralsko, který patřil těmže pánům.... :idea:
Že by hejtman Jiřík přišel na dějepiscovu mystifikaci??
Ale otázkou je, jestli se někdy mezi Vítkovci nějaký Tomáš vůbec kdy vyskytoval?
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Tomáš Ralský

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...
Tenhle erb... Obrázek ...je pánů ze Stráže :!: (Tedy Vítkovců). A "pány ze Stráže" bývali také někdy nazýváni (počeštěně) Vartemberkové. Wartenberg (= dnešní Stráž pod Ralskem) leží nedaleko hradu Ralsko, který patřil těmže pánům...
O tom vím, jen jsem potřeboval připomenout. Ty, tohle není vůbec od věci! Naopak...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Vy už jste to zde domotali dokonale, přece páni ze Stráže později Vartemberkové nebyli Vítkovci. To Rálsko bych opravdu ale spíš spojovala s Vartemberky než s Vítkovci.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Já osobně bych Ralsko a Vítkovce ze Stráže radši nespojovala. Spíš bych to viděla na nějakého Landštejna, který se psal po něm - např. po matce, po níž ho zdědil...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

?

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Milé dámy, Przemek se pouze dovolil pozastavit nad příjmením Ralský (hrad) a jeho erbem s růží(!). Nic víc, nic míň. Taky pochybuji, že by si jméno Przemek vycucal z prstu. A nějak ke svému jménu a erbu přijít musel, ne? Jak je vidět, vám je to jasné hned...
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 18 úno 2007 20:51, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: ?

Nový příspěvek od Viola »

Jiøí Motyèka píše:Milé dámy, Przemek se pouze dovolil pozastavit nad příjmením z Ralska a jeho erbem s růží. Nic víc, nic míň. Jak je vidět, vám je to jasné hned...
Nám to není jasné, jenom prezentujeme náš názor :D Ale samozřejmě se můžeme mýlit...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Wartenberg|Stráž|Landštejn

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:Vy už jste to zde domotali dokonale, přece páni ze Stráže později Vartemberkové nebyli Vítkovci...
To my si s Jiříkem jen tak povídáme tady, protože mi nikdo nebyl schopný poradit. :) Nejde o to, že bychom tyto dva rozdílné rody směšovali. Ale že možná nějaký dějepisec toto uvedl v omyl...? :? Jeden dějepisec (nevím jestli Paprocký, Březan nebo Balbín) vypisoval markvartickou genealogii a k některým členům rodu připsal nesprávně pozdější predikát "z wartenberka".
Jméno Tomáš jsem za celou dobu u Markvarticů neviděl. Vůbec to nebylo příliš časté jméno ani u jiných rodů. Ale nechápu proč se nějaký šlechtic s landštejnským erbem psal po Ralsku? :shock: A Ralsko znám jen jediné v Čechách....
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Wartenberg|Stráž|Landštejn

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...protože mi nikdo nebyl schopný poradit. Nejde o to, že bychom tyto dva rozdílné rody směšovali. Ale že možná nějaký dějepisec toto uvedl v omyl...
Ano, tak jsem v podstatě naší diskusi rozuměl i já...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

K Poprockému

Nový příspěvek od Katerina »

S tím Tomášem taky nepomůžu, ale tohle jsem našla na stránkách o historii hradu Ralsko:
Hrad Ralsko kolem roku 1430 poskytoval ochranu obchodní stezce. Dříve se usuzovalo, ĺe vznikl jiĺ ve 12. století (byl by tudíž jedním z nejstarších v Severních Čechách). Tento názor se opíral o románský charakter některých architektonických prvků a také o údaj o Heřmanu z Ralska z rodu Markvarticů, který v 16. století uvedl polský ¹lechtic Bartoloměj Poprocký z Hlahol (1540 - 1614) v knize Posloupnost kníĺat a králů českých, biskupů a arcibiskupů praĺských a v¹ech tří stavů, vydané v roce 1602. V dal¹ích listinách se toto jméno neobjevuje a také přímé zprávy o hradu pocházejí aĺ ze 14. století. Nejpravděpodobněji byl postaven Janem z Vartenberka po roce 1389. Podrobné posouzení půdorysu stavby ukázalo, ĺe pouĺité způsoby stavby budov a opevnění odpovídají postupům obvyklým ve 14. století.
http://www.infoway.cz/csv/article.asp?id=117

Třeba podobný omyl pana Bartoloměje ?

Katerina
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

RALSKO hrad

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Katerina píše:...Tento názor se opíral o románský charakter některých architektonických prvků a také o údaj o Heřmanu z Ralska z rodu Markvarticů....
Ano, ale jeho stáří dodnes nebylo věrohodně doloženo. O Heřmanu, o kterém je řeč, je profil na našich stránkách: https://www.e-stredovek.cz/post/herman- ... arkvartic/ :D
Katerina píše:...Nejpravděpodobněji byl postaven Janem z Vartenberka po roce 1389.
S tímto ale nesouhlasím. Víc jsem se tím tedy nezabýval, ale podle archeologických nálezů je možné, že byl postaven někdy ke konci 15.stol. Podle Durdíkových nálezů se však ukazuje, že osídlení zde bylo již ve stol. 13! (Mohlo se však jednat pouze o dřevěnou fortifikaci?)
Katerina píše:Třeba podobný omyl pana Bartoloměje ? (Bartoloměj Poprocký z Hlahol /1540 - 1614/)
Tak nějak jsme to mysleli. Ale o Heřmanovi z Ralska nepsal jen Paprocký, nýbrž i V.Březan. :)

Ale to se už pohybujem mimo Tomáše Ralského. Něco jsem k němu ještě hledal dál a Paprocký se zmiňuje o pruské vojně (snad na začátku 14.st.?) a v jednom poselstvu se vyskytují Záwiš černý...Tomáš Ralský gehožto Erb Růže gest, bijlá w čerweném Poli...
No a asi to byli možná i Poláci, takže by podle erbu nešlo o Landštejna, ale jen o stejný erb.
A ještě další věc, třeba to nemusel být ani Tomáš RALSKÝ :shock: ale Tomáš KALSkÝ. :( (Možná ve smyslu Kališský?)
Takže jsem v tom nakonec možná udělal zmatek sám a ještě osočoval dějepisce. (I když ani oni v tom nejsou tak nevinně). :twisted:
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Tomáš Ralský s erbem bílé růže v červeném poli

Nový příspěvek od Ježek »

Przemysl de Nyestieyky píše: 20 úno 2007 13:35 A ještě další věc, třeba to nemusel být ani Tomáš RALSKÝ :shock: ale Tomáš KALSkÝ. :( (Možná ve smyslu Kališský?)
Tomasz Kalski herbu Poraj, jindy h. róża

Údajně měl bojovat u Nikolopole i Grunwaldu

https://barbarafamily.eu/wbaker/pages/s ... orajow.php
https://polona.pl/item-view/8f0d3db7-42 ... 6?page=741
http://www.tubaostrowca.pl/aktualnosci/ ... asz-Kalski
http://encyklopedia.warmia.mazury.pl/in ... _(Skalski)

To vypadá na zajímavou postavu.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 4 hosti