Rod hornorakouských Falkensteinů

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Slíbení Falkenštejnové, zdrojem mi bylo pro vše Urkunden-Buch des Landes ob der Enns (UBLOE) II.

První doložení rodu Falkenštejnů z Horního Rakouska, čili těch „plácajících se“ okolo pasovského biskupa, je možné najít v Urkunden-Buch des Landes ob der Enns č. II. v roce 1140 a ten předchůdce se jmenuje Adalram de Valchenstain. Svědčí v listině č XV. (na str. 724) z rakouského Welsu, v níž pasovský biskup Reginbert světí na prosbu opata Ulricha von Kremsmünster kostel v (zu) Martinsbergu a pozdvihuje ho na kostel farní.

Klášter Kremsmünster, kde je listina, ale bez originálu a i obrázku listiny viz poznámky k ní uložena:
http://www.mom-ca.uni-koeln.de/MOM-CA/s ... atory=1140

Pak se Falkenštejnové v listinách nějakou chvilku nenacházejí, takže nevylučuji, že se v tomto případě jedná o pouhou shodu jmen, nikoli o přímého předka Falkenštejnů v oblasti Horních Rakous.

Posloupnost můžeme jistě započít ale jistým Kalhochem ( CHadelchohem) de Ualchenstein v listině z 20. 4. roku 1165 z Ebelsbergu (UBLOE II. č. CCXXI na str. 323), v řadě svědků označených jako „ex laicis“. V této listině Konrád, biskup pasovský potvrzuje klášteru Lambach poslední vůli a držbu majetků k Sellingenu ( eines Gutes zu Sellingen). (originál na pergamenu v archívu kláštera Lambach, zde: http://www.mom-ca.uni-koeln.de/MOM-CA/s ... %20IV%2020#).

Pak uplyne zase téměř 20 let, takže ani toho Adalrama bych úplně nezatracovala a nevylučovala, než se objevuje další Kalhoch (nebo tentýž), na tom se dohodneme později. Jedná se o listinu UBLOE II., č. CCLII., s.368 z roku 1180. Kalhoch psaný tentokrát jako Chadelavs de Falchenstein je uveden jako svědek „ex nobilibus laicis“. V této listině Diepold (Děpolt), biskup pasovský potvrzuje klášteru Wilhering ( Schaunburský rodový klášter) ( v čele) s opatem Gebhardem (nebo pod opatem Gebhartem) dojednanou výměnu ohledně desátků v Scharten a Arbenbergu (to jsou jména vesnic nebo obcí), který klášteru za některé statky Duringensteten přenechal. (Originál s pečetí ve Wilheringu: http://www.mom-ca.uni-koeln.de/MOM-CA/s ... atory=1180).

Další doložení Kalhochovo (tady bych řekla, že snad téhož, co v roce 1180) máme ze 14. srpna roku 1188, na listině č. CCLXXXI na str. 413, kdy Děpolt biskup pasovský přenechává klášteru ve Formbachu výměnou faru Sulzbach. Jeho jméno, je uvedeno ve svědečné řadě započaté „laici vero testes sunt hii“ a tentokrát v podobě Chadelhous de Valchenstain.
Listina na monasterium.net není, ale je uložena v bavorském archivu.

-O 10 let později(1198) na listině CCCXVI. na str. 460-461 http://www.archive.org/stream/urkundenbuchdes06frangoog#page/n473/mode/1up nacházíme společně svědčit Kalhocha a Konráda z Falkenštejna. Listinou Wolfgar (nebo Wolfger), biskup pasovský propůjčuje Gundakerovi Štýrskému (Gundackerus de Styria) panství Wilberg. Kalhoch jako „Chalhohus de Valckenstein“ je uveden mezi kanovníky pasovskými (cannonici Pattaviensis), aspoň já to tak chápu, Konrád jako „Chunradus de Valcchenstein“ (to není překlep, oni je tam fakt nemají uvedený stejně) mezi ostatními.

Z roku 1209 máme listinu CCCLXVI na str. 527, kterou pasovský biskup Manegold potvrzuje všechna práva a svobody cisterciáckému klášteru ve Schläglu, založeném Kalhochem. Pak se mrknu, zda ta latinská věta, co se v ní píše o Kalhochovi není zase někde na Monasterium.net v jazyce německém, páč té latině jako obvykle nerozumím… Jako svědek je tam jediný Kalhoch – Chalhohus archidiaconus ( což může souviset s listinou předchozí, v níž byl Kalhoch mezi kanovníky).
Na monasterium.net to máme tady: http://www.mom-ca.uni-koeln.de/MOM-CA/s ... atory=1209

Pokračujeme v hledání Kalhochů a Konrádů… Nyní se nacházíme už v roce 1218… Z 9. Června je listina CCCCIV, na straně 597, kterou Kalhoch z Falkenštejna vydává obnovenou listinu pro klášter ve Schläglu. Listina začíná „Ego Kalchochus de Vackenstain ministerialis Ecclesiae Pataviensis…“. Tedy dost podobně jako listina Závišova z Feldenu (Ego Zawissius de Valchenstain), jenže Záviš o sobě neprohlašuje, že je ministeriálem církve (nebo biskupství) pasovského. Jako svědek se v Kalhochově listině objevuje „Chundericus filius meus“, což je syn Konrád (zřejmě otec paní Perchty). Zajímavé je (aspoň pro mě), že se na konci listiny objevují jistí pánové jako Kalchochovi klienti: „Rupertus, Leopoldus, Gerungerus, Petrus, Fridericus clientes mei“.

No já nevím, jak vy při čtení, ale já při psaní toho začínám mít plný brejle :shock: , takže si dokončíme Valchensteiny v UBLOE II. a UBLOE III. si necháme na zítra (popř. na další dny).

V dalších listinách už figuruje jako svědek Konrád. Děje se tak v listině z roku 1226 č. CCCCLVII. Na str. 659-664. Konrád, hrabě z Wasserburgu dosvědčuje, že odstupuje hrad Viechtenstein a všechna jeho vlastnictví mezi Salzsachem a Enží a od Isaru až k Českému lesu (Böhmerwalde) biskupství pasovskému. Ve svědečné listině jsou nejprve uvedeni pasovští kanovníci a další církevní svědkové, následují laicis comes, po nich ministeriálové pasovští (mezi nimi Chunradus de Valchensteine) a uzavírají ji ministeriálové hraběte z Wasserburgu.

Poslední listina, kterou si dnes představíme je z 6. Června 1227, kdy svědčí Konrád (Chunradus de Valchenstein) na listině biskupa Gebharda UBLOE II. č. CCCCLXI. na str. 667 – 668. Pasovský biskup zde odpouští klášteru sv. Mikuláše u Pasova určité čítající úroky ze statků u Krems, které darováním kněze Manegolda s příjmením : biskup (?), ještě 6 šilinků připojuje, aby biskupův Jahrtag(?) v klášteře byl oslaven.( Tady už jsem ten překlad nezvládla (… Krems, welcher Schenkung der Priester Manegold mit dem Zunamen: Bischof , noch 6 Schilinge beifügt, damit des Bishofes Jahrtag im Kloster gefeiert werde). )

V UBLOE II. se objevují i další Valchensteinové - Otto, Rudinch, Ulrich swertzger, Ulricus a Ulricus , maršálek rakouský. Ovšem ti se pohybujív okolí biskupa řezenského ( Otto), v okolí Wilheringenu (Rudinch a Ulrich swertzger de Valchenstaine, ti by snad ještě připadali v úvahu, ale na listině č. CCCIV. ze strany 446 nevidím nikoho, s kým Kalhochové a Konrádi obvykle svědčili) a Ulricus potom v okolí vévody Leopolda VII. ( z jehož pověření byl zřejmě i rakouským maršálkem.) a s "naším" Falkenětejnem pravděpodobně nesouvisí...

Já nevím jak vy, ale já toho mám až dost. Takže zároveň dobrou noc, podnětů jsem dala dost, snad i k diskusi…
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Falkensteinové v Horních Rakousích

Nový příspěvek od elizabeth »

Vzhledem k množícím se příspěvkům (zejména ode mě) na téma Falkensteinové v tématu o Závišovi, českém pánovi :romance-inlove: , jenž se s největší pravděpodobností po tomto hornorakouském rodě psal a jenž ho i nějakou dobu ( opět pravděpodobně) držel, jsem se po poradě s Ježkem rozhodla založit jim samostatné téma.

Na stopu hornorakouských pánů z Falkensteina mě přivedla paní Anna Kubíková v článku v Rodopisné Revui 3/2006(? ročník ověřím), která odvozuje z rakouských listin v Urkunden-Buch des Landes ob der Enns (UBLOE) č. III. Závišovu příslušnost přes maminku Perchtu k nim. Já se v nich vrtala v trošku dávnějších letech (UBLOE II.), protože jsem se snažila vysledovat, zda měli Falkenstein jako léno od pasovského biskupa ( jelikož byli, alespoň po určitou dobu, jeho ministeriálové) a nebo jako svobodnou držbu. Více v úvodním příspěvku.

Druhá věc, která mě zajímá je, zda mohl Záviš vymřením Falkensteinů po meči ( Pilgrimem - Pelhřimem z Falkensteina) se stát držitelem hradu nebo zda jej jen spravoval třeba za nezletilé příbuzné. Bude předmětem "pátrání" v UBLOE III. a IV. posléze.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Katerina »

Sakryš - ted mi spadl prudící příspěvek :twisted: :twisted:

Betty - pro tebe - sice nevím, co s tím, ale zajímavost :

http://www.dhi-roma.it/fileadmin/user_u ... herren.PDF

doporučuji řádek 32. - ale bacha , děsně to skáče - i 33. je zajímavá a pak 104. řádek

A ještě toto ..
Der Magister Nyklinus teutonicus von der Besitzung
Pomogh, der 1356 genannt wird, ^s) ist identisch mit Nicolaus von
Forchtenstein.
Derselbe hat auch Besitzungen in Steiermark; 1353
verkauft er die halbe Veste Vestenberg (bei Voran) an seinen Ohm
Ulrich von Pergau. ^^)
Krátce a špatně .. nějaký Magistr Nyklinus (Němec) německý ?? ze statku Pimigh .. je identický s Mikulášem z Forchtesteinu. A tento nedůležitý chlápek , měl také statky ve Štýrsku , kde zakoupil u Voranu od svého strýce Ulricha von Pergau.

A proč je Oldřich z Pergu pro nás zajímavý ???

Vracím se zpět ke svému dřívějšímu příspěvku, co jsem opsala z toho schwarzenberského netu :

V jedné dochované listině pasovského biskupa Regenberta z 21. října 1140 je poprve zmínka o tomto hradu - na ní je jako svědek jednání uveden Adalram de Valchenstein, syn bohatého Rudolfa z Pergu. Následníkem Adalramovým byl hrabě CalhochusKalhoch II., zakladatel známého kláštera Schlägl - Drkolná poblíž českých hranic (to je ten tvůj Kalhoch) - ten založil kolem roku 1200. Po Kalhochovi hrad Falkenstein zdědila jeho sestra Berchta - Perchta, která měla za manžela jednoho z posledních Griesbachů Walchuna II. (nebo snad Cholo) a z jejich manželství se narodila jediná dcera jménem také Perchta, později provdaná za Vítkovce Budivoje z Krumlova a Rožmberka.

Je to jen hypotéza .. a asi hypotézou to zůstane.. ale celkem nejjedodušší řešení, jak se hrad dostal k Vítkovcům, potažmo k Závišovi - dědictví nejen po matce, ale spíš už po babičce ..

Ovšem otázka týdne nakonec .. Jak a kam do tohoto propletence zapadá Pelhřim .. Pilgrim ?? :mrgreen:

a otázka dvě .. syn bohatého Rudolfa z Pergau je najednou Adalram de Valchestein .. to by ještě šlo, jmenuje se po hradu ...Oldřich z Pergau o sto let později je pak příbuzný .. Adalram měl bratra , který si nechal predikát von Pergau ?? Možné je všechno, má cenu jít po jeich stopách ???


tedy Betty omlouvám se, ty na tom tak tvrdě makáš a já poskok :oops: jen prudím blbostma .. ale zase znáš to z 1 000 pitomostí někde může vyplavat zrnko ...
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:
A proč je Oldřich z Pergu pro nás zajímavý ???

Vracím se zpět ke svému dřívějšímu příspěvku, co jsem opsala z toho schwarzenberského netu :

V jedné dochované listině pasovského biskupa Regenberta z 21. října 1140 je poprve zmínka o tomto hradu - na ní je jako svědek jednání uveden Adalram de Valchenstein

Souhlas, máme ji i očíslovanou - UBLOE II, č. XV. (na str. 724)
Katerina píše: syn bohatého Rudolfa z Pergu. Následníkem Adalramovým byl hrabě CalhochusKalhoch II., zakladatel známého kláštera Schlägl - Drkolná poblíž českých hranic
Byla bych opatrná na toho hraběte, těžko by pak z toho vyplynul pouhý ministeriál pasovského biskupa ( to je doloženo v dochovaném originálu...). Navíc tohle se mi nezdá pravděpodobné, protože by mi tam logicky někde chyběl kalhoch I.. :lol: Takže buď byl následníkem Adalrama Kalhoch I. (což jak vidíš dle předchozího příspěvku a dle vypsaných listin nevylučuji) a jeho potomkem pak Kalhoch II. nebo by musel být Kalhoch I. Adalramovým předchůdcem... 8)

Já se nicméně přikláním k tomu, že skutečně posloupnost začíná tím Adalramem, jeho následníkem byl Kalhoch I. a teprve jeho následníkem Kalhoch II., jenž byl zakladatelem kláštera ve Schläglu.

Vše viz listiny... :) (posléze opíšu)
Katka píše: Po Kalhochovi hrad Falkenstein zdědila jeho sestra Berchta - Perchta,


Ne, po Kalhochovi zdědil hrad jeho syn Konrád, který měl dva bratry Jindřicha a Leopolda.... To mi věř. :wink:

Ta Berta:
cituji :
Katka píše:která měla za manžela jednoho z posledních Griesbachů Walchuna II. (nebo snad Cholo) a z jejich manželství se narodila jediná dcera jménem také Perchta, později provdaná za Vítkovce Budivoje z Krumlova a Rožmberka
To mi moc nesedí, pak by Perchta těžko mohla být dcerou Konráda II. a sestrou Kalhocha III., který také držel hrad.

Mohla být ta Perchta z Griesbachu ženou Konráda nebo dcerou Kalhocha II. ale pak nechápu Perchtino vlastnictví Schintaw spolu s Kalhochem III. Mnohem spíše to vypadá opravdu na jeho sestru ne pouhou sestřenici...
Katka píše:Je to jen hypotéza .. a asi hypotézou to zůstane.. ale celkem nejjedodušší řešení, jak se hrad dostal k Vítkovcům, potažmo k Závišovi - dědictví nejen po matce, ale spíš už po babičce ..
No přece jen dědictví po matce a dědečku Konrádovi, viz výše... No prostě po Konrádovi a jeho potomcích.
Katka píše: Ovšem otázka týdne nakonec .. Jak a kam do tohoto propletence zapadá Pelhřim .. Pilgrim ?? :mrgreen:
Jako syn bratrů Konráda - tj. Leopolda nebo Jindřicha... Kalhoch III. děti neměl. :)
Katka píše: a otázka dvě .. syn bohatého Rudolfa z Pergau je najednou Adalram de Valchestein .. to by ještě šlo, jmenuje se po hradu ...Oldřich z Pergau o sto let později je pak příbuzný .. Adalram měl bratra , který si nechal predikát von Pergau ?? Možné je všechno, má cenu jít po jeich stopách ???
Určitě má, budu sledovat a za tohle mohu říct, díky moc... :dance:
Katka píše: tedy Betty omlouvám se, ty na tom tak tvrdě makáš a já poskok :oops: jen prudím blbostma .. ale zase znáš to z 1 000 pitomostí někde může vyplavat zrnko ...
Noemlouvej se, náhodou mi moc pomáháš, už jenom tím, že mě už se v tom bez pomoci a bez diskuse nedaří se posunout.
Momochodem ten Rudolf z Pergu vypadá zatraceně zajímavě...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Katerina »

Co bych pro Vás Madam neudělala,

ale to máš o zábavu postaráno na hodně dlouho - hlavně sjedˇaž dolů ..na ty rodokmeny !! a taky když klikneš na odkazy (1) apod. je tam zajímavá literatura i přílohy...

http://de.wikipedia.org/wiki/Herren_von ... ite_note-0
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Katerina »

To je počteníčko, dost to sedí - samozřejmě, že ne vše.
ALE: podívej např.




Adelram II. von Perg/Oftering, zwischen 1150 und 1170 urkundlich erwähnt, Gattin nicht bekannt, zwei Söhne und eine Tochter Gisela, die den Edlen Walchun II. von Griesbach/Waxenberg heiratete.

Tak podle těchto - to nebyla Perchta, ale Gisela - vdaná za Giesbacha. Nebo si ji takto Češi přejmenovali ???
Zbytek zas jindy.. nicméně už první von Perg byl něco jako fojt .. a pak byli fojti skoro všichni z té familíe, a to většinou na biskupstkých statcí.

JInak Friedrich III. von Perg, ∞ mit einer baierischen Ministerialin. Friedrich III. war ebenfalls ein Passauer Ministeriale. Sohn Rudolf V. (noch 1228 erwähnt, Passauer Ministeriale).

ANEBO:
.....der sich auch Adelram von Feistritz bzw. Adelram von Eppenberg oder Adelram von Waltenstein nannte. [zde odkaz na:
Vgl. Notizenblatt, Beilage zum Archiv für Österreichische Geschichtsquellen Nr. 1/1851, Hrsg. Historische Commission der kaiserlichen Akademie der Wissenschaften, Wien 1851, S 77
↑ Vgl. Quellen und Erörterungen zur bayerisch-deutschen Geschichte, 1. Band, München 1856, S 296


a pokračuje aus der Nachkommenschaft der Aribonen - a ti jsou ovšem zajímaví viz : http://de.wikipedia.org/wiki/Aribonen

V téhle rodince ne jen , že se to hemží biskupy apod. ale také Kalhouny a Pilgrimi ..!!!

Jen v tomto bohatém a v podsatě souhlasném materiálu, podloženém celkem dobře a bohatě prameny a literaturou ..zaboha nemohu najít spojení na Vítkovce - stopa končí u Alderama de Waltenstein :doh: .
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:To je počteníčko, dost to sedí - samozřejmě, že ne vše.
ALE: podívej např.




Adelram II. von Perg/Oftering, zwischen 1150 und 1170 urkundlich erwähnt, Gattin nicht bekannt, zwei Söhne und eine Tochter Gisela, die den Edlen Walchun II. von Griesbach/Waxenberg heiratete.

Tak podle těchto - to nebyla Perchta, ale Gisela - vdaná za Griesbacha. Nebo si ji takto Češi přejmenovali ???
Zbytek zas jindy.. nicméně už první von Perg byl něco jako fojt .. a pak byli fojti skoro všichni z té familíe, a to většinou na biskupstkých statcí.
No a potom nemusí mít se Závišem pranic společného.
JInak Friedrich III. von Perg, ∞ mit einer baierischen Ministerialin. Friedrich III. war ebenfalls ein Passauer Ministeriale. Sohn Rudolf V. (noch 1228 erwähnt, Passauer Ministeriale).
Našla jsem nějakého Rudincha de Valchenstein... -
Betka píše:v okolí Wilheringenu (Rudinch a Ulrich swertzger de Valchenstaine, ti by snad ještě připadali v úvahu, ale na listině č. CCCIV. ze strany 446 nevidím nikoho, s kým Kalhochové a Konrádi obvykle svědčili)...
Ale nevím, zda to s tím může souviset, když tenhle Rudolf by se asi psal z Pergu.
Katka píše:.....der sich auch Adelram von Feistritz bzw. Adelram von Eppenberg oder Adelram von Waltenstein nannte. [zde odkaz na:
Vgl. Notizenblatt, Beilage zum Archiv für Österreichische Geschichtsquellen Nr. 1/1851, Hrsg. Historische Commission der kaiserlichen Akademie der Wissenschaften, Wien 1851, S 77
↑ Vgl. Quellen und Erörterungen zur bayerisch-deutschen Geschichte, 1. Band, München 1856, S 296
Může se jednat o shodu, každopádně je tady zase jiný přepis jména a nemusí se jednat vůbec o Valchenstein... I když dost pravděpodobně to je ten
Betka píše:Adalram de Valchenstain. Svědčí v listině č XV. (na str. 724) z rakouského Welsu, v níž pasovský biskup Reginbert světí na prosbu opata Ulricha von Kremsmünster kostel v (zu) Martinsbergu a pozdvihuje ho na kostel farní.
Na ten zdroj se podívám, pravděpodobně bude na GoogleBook nebo někde tak...
Katka píše:.....
a pokračuje aus der Nachkommenschaft der Aribonen - a ti jsou ovšem zajímaví viz : http://de.wikipedia.org/wiki/Aribonen

V téhle rodince ne jen , že se to hemží biskupy apod. ale také Kalhouny a Pilgrimi ..!!!
A taky tam mají nějakého falckrabího. Já si to pak doma řádně přeložím a ještě ty své odpovědi doplním...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Přechod od služebné k urozené šlechtě...

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:
elizabeth píše:Z listiny UBLOE č. XL. str. 44 z roku 1236, kdy Rudiger, biskup pasovský odevzdává klášteru ve Schläglu proboštství Osterhofen vyplývá, že opravdu byli hornorakouští Falkenštejnové, z nichž pravděpodobně pocházela matka Závišova - Perchta, ministeriálové pasovského biskupství. !
Jenže to není důkaz, že byli ministeriálové i na konci 6O. let toho století. V Říši probíhal proces, kdy se ministeriálové (původně služebná, dříve neurozená, šlechta) stávali svobodnými vlastníky svých původně lenních držeb. Tento proces se mohl urychlit během interegna. Nicméně je otázka, jak tento proces probíhal na církevních majetcích, kde byl často schopen biskup i během bezkráloví zajišťovat výkon práva.
Ministeriálové -čili úředníci (řekla bych že později z toho vzniklo slovo ministr :D ) tedy byli ti, co od svého lenního měli propůjčeny nějaké statky, území, hrady... Bylo možné, že měli ministeriálové i svá území - čili část území svého a část jako plné dědictví? Prakticky to jistě možné u (urozených) šlechticů a panovníků bylo - příkladem je Přemek Otakar II., jenž měl české země jako dědictví po předcích a rakouské (a jiné) země udělěny v léno nebo i třeba Vítkovci (jak si uvedeme později - Záviš). Mohl tedy i ministeriál mít nějakou svobodnou držbu? Byl ten, kdo měl svobodné držby majetků automaticky urozeným člověkem? Možná se i ten Falkenstein mohl stát dědičným majetkem až během let, před tím mohli vlastnit jen třeba nějaké drobné tvrze a k nim přináležející vsi. Nebo byl dědičným majetkem právě ten Falkenstein ( zatím mi tohle připadá jako pravděpodobné) a nějaké majetky měli od pasovskýho biskupa. Třeba Záviš svobodný majetek nepochybně měl, protože v tý listině z Feldenu, co jsi mi překládal, se o nich mluví. Těžko by biskup přijímal něco z majetků, který by měl Záviš od něj v léno, teda vlastně by byly jeho (biskupovy). Nemluví se tam konkrétně o Falkenštejně, ale o nějakých nespecifikovaných majetcích, takže pro Falkenstein to není vodítkem, ale je to směrodatné pro to, že Záviš nějaké "své" majetky v té oblasti vlastnil...Omlouvám se, pokud se opakuji, ale tak mi to běží hlavou, když uvažuji. Jinak ty vztahy za feudalismu jsou fakt složitý jako žebř (dvouřadý)...


Druhá otázka, na tu svobodnou držbu, která vznikla z léna, to prostě ten majetek tak nějak "rozkradli" nebo na to získali nějaký lejstro ( teda promiňte) listinu na pergamenu?

Ještě taková úvaha, která asi patří spíš do Záviše, takže tam pak doplním odkazný příspěvek, pokud byli Falkenštejnové neurozená, služebná šlechta, jak mohla prof. Šustu napadnout myšlenka ( a jak to mohli po něm ostatní vesele opisovat), že by byl urozený Záviš ( zřejmě prvorozený syn) úředníkem nějaké služebné šlechty pasovského biskupa?

A stejně jak by se mohl stát neurozeným ministeriálem pasovského biskupa ( pan Žalud v diplomce, já vím, byla to jen diplomka, už jsme to probírali...) jako syn z urozeného rodu... :snooty:

Na druhou stranu, mně se pořád u těch Falkensteinů nezdá, že by byli služebná, neurozená šlechta. To by pak těžko byl Kalhoch v nějaké té listině uveden mezi svědky „ex nobilibus laicis“ (viz. UBLOE II., č. CCLII.)...

Otázky sice pokládám na Ježka, jenž je k tomu teď kompetentní ale to neznamená, že ostatní by se nemohli zapojit, nebo že by dokonce oni kompetentní k tomu nebyli... :mrgreen:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Perchta z Griesbachu?

Nový příspěvek od elizabeth »

Jestli má být Perchta ( nebo Bertha) z Falkenštejna Závišovou babičkou, tak mně to nevychází časově. Ten Aldalram, co svědčí 21. října biskupu Reginbertovi ( viz výše, pak možná doplním odkaz na příspěvek, ale je to ten úplně první) má mít následníka Kalhocha a ten má mít sestru Betrhu( pomiňme ostatní chyby webu o tom,že Bertha -Perchta zdědila hrad, když evidentně existovali pánové Konrád ( v několika listinách označený jako syn zakladatele kláštera Kalhocha II.), jeho bratři Jindřich a Leopold a v další generaci Kalhoch III.) Jaký by byla ročník narození? Do roku 1170... I kdyby měla Závišovu matku v 50, ta by se narodila před rokem 1220... Je pravděpodobné, že by měla první dítě až v roce 1250 a po něm několik dalších? Podle mě ně...

Co je možné, ale je to čistá spekulace, že se tam ještě vnoří mezi Adalrama ten Kalhoch I., teprve potom Kalhoch.II. zakladatel kláštera ve Schläglu, jenž má sestru Perchtu, která dostala část vesnice Schintaw ( nebo část práv na vesnici)... Tu část pak zdědila její dcera Perchta a druhou část vesnice její bratranec Kalhoch III. syn Konráda II. a vnuk Kalhocha II.
To však nelze nijak doložit, ale možné to je. Pak doplním letopočty a zkusíme si zas někdy udělat rozrod. Ten jinak má být v Siebmachrovi ( já tam asi špatně hledala, páč jsem našla ..., teda nenašla nic). :D


Jinak jsem se včera dívala na ty Griesbachy, poměrně vysoce postavený rod, svědčící často vévodovi Leopoldovi. Každopádně Walchun II. a Cholo jsou rozdílné osoby. Kdo byl poslední z toho rodu pak doplním...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Katerina »

Betty napsala :
Jinak jsem se včera dívala na ty Griesbachy, poměrně vysoce postavený rod, svědčící často vévodovi Leopoldovi. Každopádně Walchun II. a Cholo jsou rozdílné osoby. Kdo byl poslední z toho rodu pak doplním...

A kde jsi je našla , prosím, já se nějak nemůžu rodokmenu dopídit ?
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:Betty napsala :
Jinak jsem se včera dívala na ty Griesbachy, poměrně vysoce postavený rod, svědčící často vévodovi Leopoldovi. Každopádně Walchun II. a Cholo jsou rozdílné osoby. Kdo byl poslední z toho rodu pak doplním...

A kde jsi je našla , prosím, já se nějak nemůžu rodokmenu dopídit ?
Rodokmen ne, jen listiny v UBLOE II. :wink:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Katerina »

Tak Ještě jednou zpět k "naší" bhypotéze - pokud jejím údajům budem alespoň trochu věřit - nemusíme všem : V jedné dochované listině pasovského biskupa Regenberta z 21. října 1140 je poprve zmínka o tomto hradu - na ní je jako svědek jednání uveden Adalram de Valchenstein, syn bohatého Rudolfa z Pergu. Následníkem Adalramovým byl hrabě CalhochusKalhoch II., zakladatel známého kláštera Schlägl - Drkolná poblíž českých hranic (to je ten tvůj Kalhoch) - ten založil kolem roku 1200. Po Kalhochovi hrad Falkenstein zdědila jeho sestra Berchta - Perchta, která měla za manžela jednoho z posledních Griesbachů Walchuna II. (nebo snad Cholo) a z jejich manželství se narodila jediná dcera jménem také Perchta, později provdaná za Vítkovce Budivoje z Krumlova a Rožmberka.

Pak by měl existovat nějaký Rudolf von Perg(au) a mít syna Adalrama - at už se psal jakkoliv .. Je to tak ?
Podíváme-li se na ne zcela úplný rodokmen pánů z Pergu - tak

Rudolf I. (1035-1090) - to být nemohl, jednak časově a jednk měl sice 4 syny - ale to byli : Walchun I. (1065-1130), Fridrich I.(1070-1125), Rudolf II. (1075-1116) a Eygin (1130)
Walchun měl 3 syny +1 dceru jeptišku - ale ani jeden nebyl Rudolf , Fridrich bez dětí, logicky se nabízí Rudolf II. von Peg.

RUdolf II. von Perg měl jednoho syna Rudolfa III. a dvě dcery.
A Rudolf III. von Perg ?
dcera Richiza
synové : Rudolf IV., Adalram II. (1150-1170) a Adalbert II.

Prosím - nepřehledněmě - že Adalram II. je jak synem Rudofa z Pergu, tak odpovídá časově .

tento Adalram měl dva syny - bohužel o nich v tomto přehledu není další zmínka, jen že existovali, za to je věnována pozornost jeho dceři, která je sice uváděna jako Gisela (ale tou byla její matka) mohla se tedy teoreticky jmenovat po ní , ale třeba její jméno nebylo sestaviteli gemealogie známo, tak použil jméno matčino) .
Tato dáma se provdala za ! Walchuma II. z Griesbachu/Waxenbergu.

Zpět k naší teorii:
Následníkem Adalramovým byl hrabě CalhochusKalhoch II., zakladatel známého kláštera Schlägl - Drkolná poblíž českých hranic (to je ten tvůj Kalhoch) - ten založil kolem roku 1200. Po Kalhochovi hrad Falkenstein zdědila jeho sestra Berchta - Perchta, která měla za manžela jednoho z posledních Griesbachů Walchuna II. (nebo snad Cholo)

Je možné, že Kalhus/KalhochII. byl jedním z oněch dvou zmíněných Adalramových synů - pak by "gisela" byla skutečně jeho sestra a sňatek též sedí.

Tím se ale přesouváme k Griesbachům, kde se zaboha nemohu dopátrat kloudného rodokmenu: našla jsem toto:

Urkundlich begegnet uns Griesbach als Sitz des Adelsgeschlechtes erstmals 1108. Der älteste bekannte Vertreter war Adalbero (de Gryezbach) Kelbergras (geboren um 1070, gestorben ca 1138). Sein Sohn Walchun l von Griesbach wird als Teilnehmer am zweiten Kreuzzug (1147-1149) genannt. Mit Wernher von Griesbach erlangte das Geschlecht großes Ansehen. Aus seiner Ehe mit der Erbtochter aus dem mächtigen Geschlecht der Freien von Wilhering gingen drei Söhne hervor. Der letzte Vertreter der Griesbacher nannte sich "Heinrich von Griesbach und Waxenberg" und war Domherr zu Bamberg, bis er in den weltlichen Stand zurück wechselte. Mit seinem Tod im Jahre 1220 erlosch das edle Geschlecht der Freien von Griesbach. Das Erbe kam zum Hochstift Passau.

Rod tedy končí roku 1220 po meči .. pokud oni vlastnili hŕad .. pak logicky mohl přejít na dědičku po přeslici.

Jenže je tam několik neznámých : Jak se jmenovali a co se stalo s těmi dalšími 2 syny y syny Werhnera von Griesbach .. třetí byl či spíš musel být Walchun II. - on a slečna von Perg - by dle "naší " hypotézy tedy měli mít jedinou dceru - kterou porvdali za Budivoje. Ta zdá se zbyla z rodu jediná .. někdy kolem roku 1220 by tedy hrad přecházel na Vítkovce .. sedělo by to časově ?

Jmenoval se jeden ze dvou bratří Gisely von Perg Kalhoch ? Kde najít pořádný rodokmen rodu von Perg .. :twisted:
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Katerina »

Tak tady nějaký přehled :
GRIESBACH

Adalbero I `Kalbergras' von GRIESBACH (? - 1125+)
Heinrich von GRIESBACH & Waxenberg (? - 1221)
Walchun I von GRIESBACH (? - 1148?)
Wernher von GRIESBACH (? - 1198?)

ACH JO, a už se to zamotává : - poslední Griesbach měl skutečnějen jedno dítě a to dceru : .. ale v tomto rodokmenu je uvedeno, že byla .. možná ! probably provdaná za Wittelsbacha ???? :doh: :doh: - tak to jsem z toho jelen - a docela o tom pochybuji .. ale to by se mělo dát ověřit ne ?
______ ______ ______ ______ ____ ___ ___
/ -- Adalbero I `Kalbergras' von GRIESBACH
/ -- Walchun I von GRIESBACH (? - 1148?)
/ -- Wernher von GRIESBACH (? - 1198?)
/ \ -- Richiza
/ -- Heinrich von GRIESBACH & Waxenberg (? - 1221)
| \ / -- Ulrich I von WILHERING + ====> [ 2]
| | / -- Kolo II von WILHERING-WAXENBERG (? - 1155)
| | / \ -- Ottilia
| \ -- Elisabeth von WAXENBERG
/ \ -- Benedikta
- Hedwig von WAXENBERG
\ / -- Engelbert (Hallgraf) von WASSERBURG + ==&=> [ 204 ,GC,vtm,&]
| / -- Dietrich von WASSERBURG (1142? - 1210?)
| / \ -- Hedwig von VIECHTENSTEIN + ==&=> [ 206 ,GC,vtm,&]
\ -- Hedwig von WASSERBURG
\ / -- prob. Otto V (I) von WITTELSBACH + ==&=> [ 214 ,GC,vtm,&]
\ -- Heilica I von BAYERN
\ / -- Ludwig II (Count) von LOOZ + ==&=> [ 214 ,gC,tm,&]
\ -- prob. Agnes von LOOS (1150? - 1191)
\ -- Agnes de/von METZ + ==&=> [ 213 ,gC,tm
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Katerina »

http://www.ooegeschichte.at/uploads/tx_ ... 30-158.pdf

A tady zas jiná story ... i s Bertou/Perchtou - a jsou tam všichni - Pergové , Griesbachové, Falkensteini i Vítkovci ..

to je teda ďábelský propletenec .. začínám si ale myslit - že Adalram de Valchenstein opravdu není totožný s Adalramem z Pergu , ale co pak ten ten tatík Rudolf ???? :doh:
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:Tak Ještě jednou zpět k naší teorii:
Následníkem Adalramovým byl hrabě CalhochusKalhoch II., zakladatel známého kláštera Schlägl - Drkolná poblíž českých hranic (to je ten tvůj Kalhoch) - ten založil kolem roku 1200. Po Kalhochovi hrad Falkenstein zdědila jeho sestra Berchta - Perchta, která měla za manžela jednoho z posledních Griesbachů Walchuna II. (nebo snad Cholo)[/u]

Je možné, že Kalhus/KalhochII. byl jedním z oněch dvou zmíněných Adalramových synů - pak by "gisela" byla skutečně jeho sestra a sňatek též sedí.
Už Ti podruhé píšu, že Kalhoch II. NEBYL následníkem Adalrama, ale že jím byl (pokud vůbec, nejprve) Kalhoch I. -listinou doložen 20. 4. roku 1165 v Ebelsbergu (UBLOE II. č. CCXXI na str. 323)
A Perchta nezdědila po Kalhochu II. Falkenstein, ale zdědil ho Konrád, syn Kalhocha II. zakladatele kláštera...
Já bych prostě ten web nepovažovala za dostatečně pravdomluvný... Pokud je na netu něco, co vyvrací listiny a letopočty, tak bych se toho rozhodně nedržela...

To ten web pánů z Pergu vypadal jako, že by mohl být důvěryhodnější. A věnovala bych se raději více jemu s tím, že bychom teda Adalrama mohli považovat za prvního doloženého Falkensteina.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Katerina »

Betty píše:
Už Ti podruhé píšu, že Kalhoch II. NEBYL následníkem Adalrama, ale že jím byl (pokud vůbec, nejprve) Kalhoch I. -listinou doložen 20. 4. roku 1165 v Ebelsbergu (UBLOE II. č. CCXXI na str. 323)


Já jsem to vzala na vědomí :lol: - ale taky jsem to nikdy jsem nečetla, tak, že Kalhoch I. neexistoval, akorát tak , že jedním z dalších po Adalramovi byl Kalhoch II. - oni si tam nedávájí žádné ambice vytvořit rodokmen .. ale snaží se popsat cestu , jak došlo k nabytí hradu ..
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

poslední doložení Griesbachů

Nový příspěvek od elizabeth »

Tak návštěva maminky odložena, tudíž Griesbachové...:

Jejich poslední doložení UBLOE II. č. CCCLI. str. 504 -506 ( uložená v archívu kláštera Wilheringen) z 19.6. 1206 - Kolo de Griezbach,svědčí na listině, v níž Manegold, pasovský biskup zde schvaluje výměnu desátků mezi klášterem Wilhering a farou Gramastetten.

Na odvození souvislostí a rodokmenů, ale přesto potřebuji čas... :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Šikovná Katka... :D :wink: Kdo v tom bude hledat, tak Falkensteinové a Haichenbachové jsou na straně 152 (tj. str. 247 toho pdf).... :mrgreen:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Pilgrim z Falkensteina

Nový příspěvek od elizabeth »

elizabeth píše:....
Druhá věc, která mě zajímá je, zda mohl Záviš vymřením Falkensteinů po meči ( Pilgrimem - Pelhřimem z Falkensteina) se stát držitelem hradu nebo zda jej jen spravoval třeba za nezletilé příbuzné. Bude předmětem "pátrání" v UBLOE III. a IV. posléze.
To už je teď asi pasé, protože Pilgrim z Falkensteina vydává listinu CXLVII. 18. 2. 1283. Viz Monumenta Boica č. 29, II. str. 548 ( kdo si stáhl celé pdf tak 1117). Pak sem doplním odkaz a oč v listině jde... :lol:

A taková to byla hezká teorie, že po vymření Falkensteinů po meči mohl zdědit hrad Záviš... :cry: No tak teď už vím, že po vymření to být rozhodně nemohlo. :!: Zkusím najít, čí vlastně ten Pilgrim (Pelhřim) byl syn.

Jedinou stopu v pozdější době po ženách z rodu Falkensteinů jsem našla v Monumentě Boice č. 29, II. (Codex Pataviensis) v roce 1260 v listině č. LIX na str. 429, kdy Henricus de Harthaim zmiňuje svou ženu (uxor sua) Gertrudu z Falkensteina ( Gertrudis de Falkenstein)... Ale zatím jsem se tomu nevěnovala pořádně... Asi najdu i nějaké další...Tuhle bychom měli doloženou. V listině svědčí Henricus et Chalhochus de Valchenstein.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Falkensteinové

Nový příspěvek od Katerina »

jen pro zajímavost - tihle Falkensteini to asi nebudou, ale ty hornorakouské rody - s nimi příbuzné.. to střílí blízko.. blizoučko
http://www.manfredhiebl.de/Genealogien/ ... nstein.htm
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot, Google [Bot], TrendictionBot a 1 host