Drslavici

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Drslavici

Nový příspěvek od Katerina »

A další dotaz - u monarchistů jsem se dočetla, že nejstraším doloženým predikátem u nás se honosí Oldřich ze Zizkov , který má predikát doložen k roku 1177. Patřil k Drslavicům , dokonce měl být synem prvního Drslava cca 1169 - a zemřel na 3. křížové výpravě v Palestině.¨

Jenže mezi Drslavovými syny na genealogy není - tam je Černín, Ojíř a ještě jeden. Pravda zrovna tenhle rodokmen se mi na genealogy moc nezamlouvá, vypadá už od pohledu nepřesný .. jenže jak najít Oldřicha ??? nenarazili jste někde na něj ??
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Neví někdo...?

Nový příspěvek od Ježek »

Katerina píše:A další dotaz - u monarchistů jsem se dočetla, že nejstraším doloženým predikátem u nás se honosí Oldřich ze Zizkov , který má predikát doložen k roku 1177. Patřil k Drslavicům , dokonce měl být synem prvního Drslava cca 1169 - a zemřel na 3. křížové výpravě v Palestině.¨

Jenže mezi Drslavovými syny na genealogy není - tam je Černín, Ojíř a ještě jeden. Pravda zrovna tenhle rodokmen se mi na genealogy moc nezamlouvá, vypadá už od pohledu nepřesný .. jenže jak najít Oldřicha ??? nenarazili jste někde na něj ??
Monarchisti se, stejně jako ve svých politických teoriích, mýlí. První predikát měl Markvart ( z Doubravy) na konci 40. let.

Oldřich byl synem Držislava (Drisizlaus a pod) a nezemřel na 3. křížové výpravy - v roce 1192 se zřejmě netěší dobrému zdraví, ale vydává listinu, závěť: http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 6&page=307
V roce 1194 už je uváděn Oldřich, syn Oldřicha.

Černín, a jeho bratři Držislav a Břetislav se objevují až na počátku 13. století a Břetislav je doložen až do 30. let. Zatímco Oldřich působí v 70. - 90. letech.

Zároveň se objevuje Ruz (Ruzz, Rus), bratr Držislava, a také Držislav, syn Ruze.

Proto se domnívám, že celý rodokmen vypadal úplně jinak: První Držislav měl mladšího bratra Ruze od kterého vychází Držislav, až který byl otcem Černína, Břetislava a Držislava. První Držislav měl syna Oldřicha z Žinkov a snad Ojíře z Radonic. Oldřich měl dva syny - Oldřicha 1194 a Protivu z Žinkov (až 1219). Tito ale upadli na významu proti svým bratrancům přes koleno.
V první generaci rodu byl ještě Sezema (snad bratr Držislava a Ruze), který měl stejnojmeného syna.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Neví někdo...?

Nový příspěvek od Ježek »

A nebo - Držislav měl syny Ruze, Držislava, Oldřicha a Ojíře, s tím, že další generace byli synové předešlých (Ruze, nebo i Držislava).
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Drslavici

Nový příspěvek od Ježek »

Podle L. Wolwerton vypadala genealogie takto:

Drslav (Plzeň 1160 - 1165), měl syny Drslava (Plzeň 1189) a Ruse. Druhý Drslav měl syna Oldřicha (má umírat 1192), Rus má dalšího Drslava.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Drslavici

Nový příspěvek od Ježek »

Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Zdebor von Eichenberg

Re: Neví někdo...?

Nový příspěvek od Zdebor von Eichenberg »

Oldřich byl synem Držislava (Drisizlaus a pod) a nezemřel na 3. křížové výpravy - v roce 1192 se zřejmě netěší dobrému zdraví, ale vydává listinu, závěť: http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 6&page=307
Tahle "závěť" je ve skutečnosti svědectví, o darováni Loman zemřelým Oldřichem (tranmare in periculo mortis). Což by znamenalo že za mořem zahynul.
http://www.mom-ca.uni-koeln.de/mom/CZ-N ... r?q=Lomany
Opakováno zde:
http://www.mom-ca.uni-koeln.de/mom/CZ-N ... r?q=Lomany
Tady jsou dokonce jmenováni Drslav a Rous (filiis ipsius Olrici).

Ale jinak je rodokmen doložitelných Drslaviců příšerně zamotanej, a nevím proč do toho ještě Palacký míchá Černíny a Rýzmberky.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Neví někdo...?

Nový příspěvek od Ježek »

Zdebor von Eichenberg píše:Tahle "závěť" je ve skutečnosti svědectví, o darováni Loman zemřelým Oldřichem (tranmare in periculo mortis). Což by znamenalo že za mořem zahynul.
Máte pravdu :oops:
Zdebor von Eichenberg píše:Ale jinak je rodokmen doložitelných Drslaviců příšerně zamotanej, a nevím proč do toho ještě Palacký míchá Černíny a Rýzmberky.
Proč myslíte, že Černínové nejsou odnoží Drslaviců?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Zdebor von Eichenberg

Re: Drslavici

Nový příspěvek od Zdebor von Eichenberg »

No, ono to označení "Drslavici" je stejně jen novodobější pomůcka a záleží na tom, jak si je člověk definuje. Já mluvím o skutečném, prokazatelném vztahu mezi Drslavem (urbis prefecti pilzenne) a pozdějšími Černíny a Rýzmberky. Nechci prostě přijímat doměnky Palackého či jiných jako danou věc. Procházím všechny listiny znovu, a pátrám po vztazích. Díky internetu na tom ztrávím mnohem méně času než naši hrdí otcové národa.

Zatím vím spolehlivě jen o Oldřichovi, který i v onom výše uvedeném svědectví je popsán jako "Dirsizlai Filus." Potom mám v listině z r. 1193 zmínku o "Dirsislaus filius Rus" http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 6&page=310 , což myslím znamená, že Drslav měl i syna Ruse. Zda měl třetího syna, Drslava II jsem se ještě na 100% nepřesvědčil, ač to někteří pisatelé tvrdí.

Zároveň nevím jak do toho všeho zapadá slavný komoří Černín. Snad jen listina z r. 1207 zmiňuje "Cirnin camerarius cum fratribus suis Brecizlao et Dirzizlao" http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... button.y=0 a listina z r. 1215 zmiňuje "Tsyrnino camerario et fratre eius Dyrzyzlao" http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 7&page=118 , ale jaký vztah tito batři měli k onomu plzeňskému prefektovi Drslavovi není jasné. Pakliže se nejedná o toho samého Drslava, který by tak byl Černínovým výrazně starším bratrem. Pak by se ovšem musel Plzeňským prefektem stát (r.1160) velmi mlád a v roce 1215 by mu bylo takových 75-80 let. To se mi nezdá pravděpodobné.

Navíc se na několika smlouvách z let 1187, 1188, 1193 vyskytují jiní 2 bratři "Dirzizlau et frater Rus" , kteří vypadají že mají vztah k Oldřichovi ze žinkov, prokazatelnému synu Drslava. Jestli jsou to Oldřichovi dva bratři, nebo stárnoucí a posléze oplakávající otec se stýcem, nevím.

Takže já nepochybuji o podobnosti erbů a oblíbených jmen mezi tzv. "Drslavickými" větvemi, ale zatím nevidím nikde záznam o skutečném příbuzenství. Rád se ovšem poučím.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Drslavici

Nový příspěvek od Ježek »

Zdebor von Eichenberg píše: Zatím vím spolehlivě jen o Oldřichovi, který i v onom výše uvedeném svědectví je popsán jako "Dirsizlai Filus." Potom mám v listině z r. 1193 zmínku o "Dirsislaus filius Rus" http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 6&page=310 , což myslím znamená, že Drslav měl i syna Ruse. Zda měl třetího syna, Drslava II jsem se ještě na 100% nepřesvědčil, ač to někteří pisatelé tvrdí.
Obráceně - Rus (Růz, Rous) měl syna Držislava.
Zdebor von Eichenberg píše:Takže já nepochybuji o podobnosti erbů a oblíbených jmen mezi tzv. "Drslavickými" větvemi, ale zatím nevidím nikde záznam o skutečném příbuzenství. Rád se ovšem poučím.
Přímý doklad není, jen konstrukce bohužel - několik jsem jich uvedl výše.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Drslavici

Nový příspěvek od Ježek »

https://www.academia.edu/4542029/Svatob ... 3_s._16-87" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Drslavici

Nový příspěvek od Ježek »

Zdebor von Eichenberg píše: 05 pro 2011 01:06 Takže já nepochybuji o podobnosti erbů a oblíbených jmen mezi tzv. "Drslavickými" větvemi, ale zatím nevidím nikde záznam o skutečném příbuzenství. Rád se ovšem poučím.
Tejček v zmíněném článku přesvědčivě dokazuje, že jde o dva rody. Jeden erbu šikmých pruhů, píšící se podle Litic a Potštejna, nejdříve v západních, později ve východních Čechách.

Druhý rod používal erb polotrojříčí, rodokmen podle Tejčka
drslavici1.PNG
Jediné pojítko jejich příbuznosti je stejný region a stejné jméno, Drslav. To se objevuje u druhých Drslaviců jen jednou, u Drslava z Dolan. Tady by šlo spekulovat, že jeho matka byla z Drslaviců erbu šikmých pruhů.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, Google Adsense [Bot], SeznamBot, TrendictionBot a 4 hosti