Kačičovci a Diviakovci

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Kačičovci a Diviakovci

Nový příspěvek od Peacemaker »

Snažím sa dopátrať ku nejakým podrobnejším informáciám o týchto dvoch starých slovanských rodoch. Nedarí sa mi. Internet je na informácie o nich veľmi skúpy. A možno zle hľadám. Za akékoľvek odkazy na informácie o nich budem povďačný. Ďakujem.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Kačičovci a Diviakovci

Nový příspěvek od Robert »

Peacemaker píše:Snažím sa dopátrať ku nejakým podrobnejším informáciám o týchto dvoch starých slovanských rodoch. Nedarí sa mi. Internet je na informácie o nich veľmi skúpy. A možno zle hľadám. Za akékoľvek odkazy na informácie o nich budem povďačný. Ďakujem.
http://en.wikipedia.org/wiki/Kacsics_%28family%29
Na maďarskej wiki je tam toho viac, na udanej anglickej len pár viet. K Diviakovcom by bolo vedieť, v akej forme si písali meno v stredoveku.
Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Re: Kačičovci a Diviakovci

Nový příspěvek od Peacemaker »

Dúfal som, že sem napíšeš :) Na linku ktorý si uviedol píšu v podstate to, čo tvrdil jeden Srb. Mne sa tomu nechcelo veriť. Respektíve takto. On tvrdil, že Kačičovci boli piráti niekde okolo Dalmácie a Uhorskej korune nikdy nepodliehali. Ja som tvrdil, že Kačičovci pochádzajú z Horného Uhorska a boli v službách Uhorskej koruny a spirátstvom nemali nič spoločného. Nakoniec som povedal, že možno to boli nejakí vzdialení príbuzní (veď aj Čákovci mali minimálne 3 vetvy). Ten Srb potom prišiel s tým, čo v podstate píšu na tom linku, že skutočne tam isté príbuzenstvo bolo a tak uznal, že obaja sme mali vlastne pravdu :)
Škoda len, že je tam toho tak poskromnejšie a o Diviakovcoch je toho na nete úboho málo.
Skúsim pozrieť v knihe 800 rokov slovenskej heraldiky, že v akej pobobe sa meno Diviak uvádzalo rokmi.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Kačičovci a Diviakovci

Nový příspěvek od Robert »

Peacemaker píše:Dúfal som, že sem napíšeš :) Na linku ktorý si uviedol píšu v podstate to, čo tvrdil jeden Srb. Mne sa tomu nechcelo veriť. Respektíve takto. On tvrdil, že Kačičovci boli piráti niekde okolo Dalmácie a Uhorskej korune nikdy nepodliehali. Ja som tvrdil, že Kačičovci pochádzajú z Horného Uhorska a boli v službách Uhorskej koruny a spirátstvom nemali nič spoločného. Nakoniec som povedal, že možno to boli nejakí vzdialení príbuzní (veď aj Čákovci mali minimálne 3 vetvy). Ten Srb potom prišiel s tým, čo v podstate píšu na tom linku, že skutočne tam isté príbuzenstvo bolo a tak uznal, že obaja sme mali vlastne pravdu :)
Škoda len, že je tam toho tak poskromnejšie a o Diviakovcoch je toho na nete úboho málo.
Skúsim pozrieť v knihe 800 rokov slovenskej heraldiky, že v akej pobobe sa meno Diviak uvádzalo rokmi.
O Diviakovcoch, nič, zlyhal aj môj pokus o maďarský preklad. O Kačičovcoch toľko, že v Uhorsku mali 4 vetvy, ich pôvodným erbom bol zlatý lev s korunou na hlave v modrom poli.Z Folkusovskej (Folkušovskej ?) vetvy vyrástol potom rod Széchényi (slov. trnskr. Séčéni).Ten bol už v 18 - 19 st. významným európskym aristokratickým rodom s linkami na nemeckú, českú a západoeurópsku aristokraciu. Gróf Štefan (Széchényi István) bol významným reformátorom z r. 1848, pokrok si predstavoval v duchu vtedajšieho anglického vývoja.
Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Re: Kačičovci a Diviakovci

Nový příspěvek od Peacemaker »

Raz som náhodne videl jednu knihu v kníhkupectve, volala sa nejak: Šľachtické rody na Slovensku. Len som si ju tak narýchlo prelistoval. Nekúpil som ju, lebo očakával som vyčerpávajúcejší opis rodov. S odstupom času ale rozmýšlam, že som ju kúpiť mal. Lebo okrem iného tam boli práve aj Kačičovci aj Diviakovci, Bubekovci atď...

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot, Majestic-12 [Bot] a 1 host