Rožmitálové a jejich role v historii

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Garrett.85
Poddaný
Příspěvky: 2
Registrován: 24 říj 2012 10:34

Rožmitálové a jejich role v historii

Nový příspěvek od Garrett.85 »

Zdravím Vás

Dostal jsem typ, abych svůj dotaz / dotazy vznesl zde. Dlouhodobě se zajímám o rod Lvů z Rožmitálů a obecněji o všechny větve rodu s kančí hlavou ve znaku (Buzici). O Rožmitálech v historických pramenech existují období, ze kterých lze nalézt velmi mnoho zmínek (královna Johanka, Jaroslavova cesta "na konec světa" popsaná v cestopisech, Zdeňek "málem králem" apod.). Bohužel však historie mlčí o tom, co dělali Rožmitálové za husitských válek a před nimi jsou informace rovněž kusé. Doma mám knihu od Kotlářové, která se však věnuje především Zdeňkovi a jeho mocenským ambicím... Mě by zajímaly především jejich aktivity ohledně "náboženských válek". Ví se, že Lvové byli na katolické straně, a že jim patřila v této době enkláva na podbrdsku. Hrady Rožmitál a Blatná a zřejmě Třemšín + další sídla. V jedné publikaci (Kafka), jsem našel zmínku o tom, že Lev působil jako součást Plzeňského landfrýdu, jmenovitě se však k němu nevztahuje nic podrobnějšího (zda stavěl hotovost, obléhal, bránil se, vyjednával etc.). Je zde pouze soupis katolických hradů a v nich figuruje Rožmitál. Vzhledem k tomu, že Lvové a jejich příbuzní, se vždycky pohybovali v předních politických a mocenských funkcích, lze předpokládat, že i v této době jistě "jen neseděli doma"... Jaroslav byl od krále Jiříka po válkách pověřen velmi důležitou diplomatickou cestou po Evropě a věřím, že nebyl povolaný jen kvůli tomu, že jeho sestra byla královnou, musel být taktéž krom jiného velmi váženým mužem, vzdělaným a schopným a takový muž jistě hájil svoje zájmy po celý život a tedy i za husitských válek, stejně jako jeho předkové... Zde je velmi zajímavé, jaké vazby existovali mezi katolickými Rožmitály a kališnickým Jiříkem před jeho zvolením za krále (?). Zajímalo by mě také, zda existují nějaké zprávy o dobývání některého z jejich hradů - zde vím pouze o Třemšíne a jeho údajném dobytí kolem roku 1424 (hrad zřejmě patřil jedné z větví Rožmitálů).

Paraelně k Rožmitálům se v této době "projevuje" i rod Zajíců, o kterém jsem z tohoto období zachytil mnohem více zmínek, včetně bojových akcí, úmrtí v bitvě a obléhání.

Část informací lze nalézt v díle A.Sedláčka i jinde... Ale je to velmi kusé. Nemáte někdo typ na nějaký jiný zdroj informací, než byly ty zmíněné? Popřípadě informace vlastní? Zajímá mě úplně vše! :)

Díky za komentář.
Rubáš z Hrádku
Rytíř
Příspěvky: 165
Registrován: 01 pro 2010 15:47
Bydliště: Litoměřice
Been thanked: 2 times

Re: Rožmitálové a jejich role v historii

Nový příspěvek od Rubáš z Hrádku »

Ahoj
Asi víš kdo jsem :D :D :D
Obávám se, že ti nikdo nepomůže. Vojenské dějiny husitství jsou nejlépe udělané ve

Husitská revoluce 3 (Kronika válečných let)
Autor: František Šmahel
Vydalo: UK, vydavatelství Karolinum, Praha 1996

Obávám se ale, že ani tam žádné detaily o Rožmitálech neobjevíš...

Pár zmínek jsem ti poslal mailem.
Uživatelský avatar
Garrett.85
Poddaný
Příspěvky: 2
Registrován: 24 říj 2012 10:34

Re: Rožmitálové a jejich role v historii

Nový příspěvek od Garrett.85 »

Jistě že vím :) Díky za ty informace. Jsem více méně smířený, že nic moc nedohledám. Typ sem jsem dostal z fóra "husitstvi"... Tak proč to nezkusit.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, SeznamBot a 2 hosti