Zarubjana ze Žumberka

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Zarubjana ze Žumberka

Nový příspěvek od slavicekvac »

Tvrz Žumberk je docela zachovalá, možná lépe než Kestřany.
Pro mne je pozoruhodná ještě paní Zarubjanou ze Žumberka, která zaplatila jezuitům v Příbrami
jejich stavbu na Svaté Hoře. Je tam asi pochována, rozhodně je výrazně připomenuta
v kartuších pod křížem v bazilice a v refektáři.
Má někdo povědomost o původu jejího rodu a držbě Žumberka?
Srdečné díky, není to moje parketa, jen zájem.
Nejspíš by to měli vědět také redemptoristé, kteří teď drží Svatou Horu a také jezuité.
Všichni sbírají historické střípky.
Mihla se tady podobnost jména v souvislosti s jakýmisi rody na Moravě, možná příbuznými Rožmberků.
Což je nejspíš jen náhodná shoda. Třeba taky ne. Genealogii moc rád nemám :-(
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 4 times

Re: Zarubjana ze Žumberka

Nový příspěvek od Laurentius »

Zdravím. To myslíte tento Žumberk u Nových Hradů? Ten jsem už navštívil a mám nějaké informace. O Zarubjaně ze Žumberka nic nevím. Ve kterém století žila? Po roce 1620 patřil Žumberk francouzskému rodu Buquoy. Hrabě Carl Bonaventura Buquoy (Charles Bonaventure de Longueval, Comte de Bucquoy) vlastnil panství Nové Hrady.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Zarubjana ze Žumberka

Nový příspěvek od slavicekvac »

Laurentius píše:Zdravím. To myslíte tento Žumberk u Nových Hradů? Ten jsem už navštívil a mám nějaké informace. O Zarubjaně ze Žumberka nic nevím. Ve kterém století žila? Po roce 1620 patřil Žumberk francouzskému rodu Buquoy. Hrabě Carl Bonaventura Buquoy (Charles Bonaventure de Longueval, Comte de Bucquoy) vlastnil panství Nové Hrady.
To je to místo, správně. Doba je dobou výstavby Svaté Hory jezuity.
Luraghova přestavba začala 1648, Zarubjana ze Žumberka je spojena finančně právě s touto přestavbou.
Moje hypotéza je, že tvrz od ní Buquoy koupil a ona z toho zaplatila stavbu.
Patří to zde do jiných období než středověk, ale snad někdo sežene info.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 4 times

Re: Zarubjana ze Žumberka

Nový příspěvek od Laurentius »

Taky se bohužel zajímám hlavně o středověk a něco o Žumberku napíšu. Tady to je trochu mladší historie. Tvrz Žumberk měl vlastnit Petr ze Švamberka, jeden z protestantů. Císařský polní maršál Habsburků Charles Buquoy ho porazil 1619 a podařilo se mu získat majetky Švamberků. Hlavně majetky v jižních Čechách (Nové Hrady, Rožmberk, Libějovice, Žumberk, Cuknštejn). Je to potvrzeno císařskou listinou z 6. února 1620 (tedy ještě před Bílou horou).
Žumberk by pro Buqoye asi nebyl až tak důležitý.
Naposledy upravil(a) Laurentius dne 25 bře 2013 11:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 4 times

Re: Zarubjana ze Žumberka

Nový příspěvek od Laurentius »

Teď něco o historii Žumberku (Sonnberg, Sonberk, Svnneberch, Svnnberch). Poprvé se má uvádět 1259 na svahu u Svinenského potoka (Bodenbach).
Pro mě je zajímavá listina z roku 1279, kdy se objevují jako svědci na listině Alberta ze Stropnice (donace s manželkou Petronellou cisterciáckému klášteru ve Zwettlu) také bratři Engelšalk, Smil, Pardus a Jan ze Žumberka (Engelschalk von Sonnberg cum Zniylone et Parduschone et Johanne fratribus suis).
1332 se tu uvádí jako farář Albert. Patronátní právo kostela přešlo na Rožmberky (doloženo 1370-1412). 1360 doložen majitel tvrzi Pešík z Hrádku a pak 1383 Pavlík ze Žumberka (podle erbu z rodu Pouzarů z Michnic, ti vlastnili i známou tvrz Cuknštejn).
Jindřich Pouzar z Michnice má i epitaf v kostele v Žumberku. Jako další majitelé jsou pak uváděni Petr Vok z Rožmberka, páni ze Zweibrückenu, Vokův tajemník Theobald Höck, Petr ze Švamberka a pak ti Buquoyové.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Zarubjana ze Žumberka

Nový příspěvek od slavicekvac »

Může být Zarubjana manželkou některého z uvedených majitelů? Vdovou po něm?
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 4 times

Re: Zarubjana ze Žumberka

Nový příspěvek od Laurentius »

To bohužel nevím. 1617 jsou zatčeni Hockové (Theobald Hock, majitel Žumberka a jeho strýc Jan Hock, oba se psali jako rytíři ze Zweibrucken,) a majetek je konfiskován. Manželkou Theobalda Hocka byla Anežka Kohlreiterová. Konfiskovaný Žumberk byl přičleněn k panství Nové Hrady tj. Švamberkům. Brzo přešel pod majetek Buquoye, protože dokázal porazit protestanty u Záblatí 1619.
O podpoře a donacích Buquoyů pro jezuity nic nevím. Manželkou polního maršálka Karla hraběte Buquoye byla Maria Magdalena de Biglia. Zemřela 1654 v Nových Hradech.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 4 times

Re: Zarubjana ze Žumberka

Nový příspěvek od Laurentius »

Jako opevněné panské sídlo se měl Žumberk dobře za Hocků, ale pak už jeho význam opět upadl a byl to spíš hospodářský dvůr. Naopak se dařilo výborně za Buquoyů Novým Hradům. Starému sídlu Vítkovců stříbrné růže.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Zarubjana ze Žumberka

Nový příspěvek od slavicekvac »

Laurentius píše:To bohužel nevím. 1617 jsou zatčeni Hockové (Theobald Hock, majitel Žumberka a jeho strýc Jan Hock, oba se psali jako rytíři ze Zweibrucken,) a majetek je konfiskován. Manželkou Theobalda Hocka byla Anežka Kohlreiterová. Konfiskovaný Žumberk byl přičleněn k panství Nové Hrady tj. Švamberkům. Brzo přešel pod majetek Buquoye, protože dokázal porazit protestanty u Záblatí 1619.
O podpoře a donacích Buquoyů pro jezuity nic nevím. Manželkou polního maršálka Karla hraběte Buquoye byla Maria Magdalena de Biglia. Zemřela 1654 v Nových Hradech.
Zbývají Švamberkové, pokud je tu na někdo expert. Pořád mi nedochází, kde na to ta paní vzala peníze, postavit Svatou Horu. Ona ovšem jako Švamberková na zmíněných kartuších citována není, vždy jen de Zumberk.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 5 hostů