Jan Jetřich z Kunovic

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Jan Jetřich z Kunovic

Nový příspěvek od gazan »

Chtěl bych tímto upozornit na zajímavou, avšak zcela zapomenutou postavu z řad moravské aristokracie.
Jedná se o Jana Jetřicha z Kunovic ( něm. Johann Dietrich von Kunowitz ). Narodil se již mimo české království, roku 1624 v severoněmeckém Stade. Otcem mu byl emigrant Jan Bernart z Kunovic, který umírá již roku 1627, matkou pak Anna Alžběta Bruntálská z Vrbna.
Studoval na gymnáziu v Brémách, pak na univerzitě v Leydenu. Již roku 1645 se stává jako vystudovaný právník vládním radou v Kasselu a současně vyslancem na jednání o vestfálském míru. V roce 1653 následuje jmenování tajným radou, a od roku 1656 vrchol kariéry, stává se předsedou vlády země Hesen-Kassel. Tento úřad zastává až do své smrti roku 1700, tedy neuvěřitelných 44 let !
Roku 1656 se stává rovněž členem tzv. Fruchtbringende Gesellschaft, což bychom mohli označit jako předchůdce německé akademie věd.
Roku 1684 je císařem povýšen na říšského hraběte.
Žení se až roku 1665 s Dorotheou hraběnkou zur Lippe zur Brake. Z jeho šesti dětí se genealogicky nejvíc prosadily dcery Juliana Luisa a Charlotte Amalie. Jejich potomky dnes najdeme v královských rodech od Norska po Španělsko, včetně manžela královny Alžběty II. , prince Filipa a jejich potomků.
Až ve Španělsku nastoupí na trůn korunní princ Felipe a v Británii Charles nebo William, budou jeho potomci sedět na všech zbývajících evropských trůnech.
Jediný syn Karel zemřel bohužel mladý ( 1674 - 1698 ), přitom měl nakročeno rovněž k nadějné kariéře.
Jím také skončil po meči tento moravský rod, dnes takřka zapomenutý.
Zaujalo mne především to, jak se dokázal prosadit jakožto potomek moravských emigrantů v německém prostředí. I vládnoucí rod mu musel bezmezně důvěřovat, pokud ho nechal na postu prvního ministra tak dlouho.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3981
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Jan Jetřich z Kunovic

Nový příspěvek od Ježek »

Zajímavé.
Nevíte něco dalšího o jeho dětství, kdo a z čeho se o něj staral po smrti otce?

V této době nebyl problém angažovat ve funkcích cizí šlechtu.

Spíš mne zaráží (ale jsem úplný laik pro novověk), že potomek emigranta byl císařem povýšen.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Re: Jan Jetřich z Kunovic

Nový příspěvek od gazan »

O jeho dětství nic nevím, ale jeho matka se znovu vdala za sv. pána Philippa Wilhelma von Innhausen und Knyphausen. Takže peníze na vzdělání zřejmě byly.
Musel být schopný už jako mladík, když ho v 21 letech vyslali na jednání do Münsteru a Osnabrücku. Jeho manželka Dorothea pak byla ze známého rodu zur Lippe, po matce von Nassau.
Upřímně řečeno, nikdy bych na něj nenarazil, kdybych se nehrabal ve vlastních vzdálených příbuzných, Žerotínech.
Jedna z mých prabáb Veronika ( 18. století )totiž pocházela ze zchudlého rodu Hejdů z Lichnova a Nové Cerekve. A jedna členka tohoto rodu, Machna z Nové Cerekve se stala manželkou Jana bohatého ze Žerotína, který byl též pokrevním předkem Jana Jetřicha.
A když jsem pak, spíše už ze snahy mít jeho rodinu kompletní, přišel na to, že Jetřichovi dcery se vdaly natolik perspektivně, že se jejich potomstvo nachází na evropských trůnech, málem mi spadla brada.
No, jako že si na něj tady nikdo nevzpomene.
Kdybych věděl jak, hodím sem jeho stručný vývod v PDF ( uděláno ve family tree builder ). Nevíte, dá se to sem někam vložit ? Na tomto fóru jsem totiž nováčkem.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3981
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Jan Jetřich z Kunovic

Nový příspěvek od Ježek »

V odesílání odpovědi, pod kolonkou pro text a zaškrtávacími tlačítky je příloha - tak tam
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Re: Jan Jetřich z Kunovic

Nový příspěvek od gazan »

Zkusil jsem přidat soubor s potomky Jana Jetřicha. Jestli to půjde otevřít, nevím. Prostě, zkouška bojem.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Jan Jetřich z Kunovic

Nový příspěvek od Laurentius »

Funguje to výborně. Díky. To mě nenapadlo, že se může vložit i pdf.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 1 host