Kunštáti z Jevišovic

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od thovtt »

Nemohlo by se jednat o Unanov u Brna,někdy psali V a čte se U.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Laurentius »

Bude to Únanov u Znojma.
Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

Je opravdu možné, že se jednalo o Vranov u Brna, kde měla být už ve 13.století vesnice a mohlo být i sídlo.
Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

Děkuji ti Ježku za výtah ze zemských desek. Mimochodem jsi mi genealogii rodu totálně rozsekal a mám v tom ještě větší guláš než jsem měl :D Spousta zajímavých informací a nových postav. Pěkné je sledovat, kde byl rod rozstrkanej a co vlastnili. Medlov, Martínkov, různé dvory, mlýny a vsi, narážím na hrady a tvrze co neznám, třeba Bojanovická tvrz. Postupně si to řadím k předpokládaným členům rodu a začínají z toho vyplouvat zajímavé skutečnosti. Třeba Sezema otec mimo jiné Hynka Suchého Čerta a Jindřicha Zajímače byl velice aktivní a asi i schopný co se týče rozhojňování svých statků.
Petr a Jan z Jevišovic mi to trochu rozbíjí a i synové Hynka mi moc nesedí. Žil jsem v tom, že to byli synovci Hynka a přídomek Suchý Čert si vysloužili spíš podobným přístupem k životu než otcovstvím starého Čerta.
Jo a i k Bukovině je tam pár zpráv. Díky moc. :clap:
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Laurentius »

Bastard píše:Je opravdu možné, že se jednalo o Vranov u Brna, kde měla být už ve 13.století vesnice a mohlo být i sídlo.
Jaký výtah ze zemských desek?

Tak to ano, ale až u toho druhého záznamu, který nemá přímou souvislost s rodem Kunštátů z Jevišovic. Teď jsem se na to díval. Ten druhý záznam je ohledně Katruše a Voka z Holštejna. To by mohl být opravdu Vranov u Brna, ale v rámci obvodu Holštejna a z důvodu Voka ml. z Holštejna.
U toho prvního záznamu v souvislosti s rodem z Jevišovic je Únanov (u Znojma).

Jinak měli Kunštáti z Jevišovic majetky po celé Moravě.
Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

Jde o zemské desky brněnské (ZDB) a zmínky kde se píše o Jevišovicích a členech jejich rodu. Od poloviny 14. století do první poloviny 15. století.
Jinak v ZDB je vedena Kedruše žena Voka mladšího z Holštejna, Petr z Jevišovic ji připisuje v roce 1407 Vranov a Kedruše vstupuje téhož roku do spolku s manželem a dětmi. Vranov nad Dyjí byl v té době pokud se nepletu v držení mocného rodu Lichtemburků a předpokládám, že i se vsí pod hradem :D
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Ježek »

I - 182 _ Oldřich, Sezema a Boček (bratři) přistupují na nedíl (50)
II – 22 –Oldřich, Sezema a Boček se vzdávají panství Hobzí, kromě Chvalečína a Nové vsi ve prospěch bratrů Adama, Schizony a Petra (51)
98 – Filip z Jakubova, jménem Archleba z Heraltic prodává Bočkovi a jeho bratrlm, vše co (A.) má v Kupčicích(51)
III – 244 Alrtleb ze Stařechovic jménem své sestry, manželky Beneše z Skři, prodává Sezemovi tvrz s příslušenstvím v Medlově. (58)
537- Sezema, Boček a Sezema z Němčic vstupují do nedílu na vše co má Sezema v Němčicích a ves Bojanovice (60)
538 – Sezema z J. 2 lány v Čižkrajově u Litovan emit(?) (60)
IV 12 – Boček hrad Střelč, mlýn v Bojanovicích a to co má v Klučovicích věnem (za Annu) postupuje Herbortovi, Alšíkovi a Jindřichovi z Fulštejna (61)
70 – Boček z Jevišovic dává své manželce Anně vše, co má v Zvěrkovicích (61)
84 – Sezema své ženě Elišce zapisuje 300 kop v Medlově (tvrz i ves) (64)
363 – Hartleb, kněz z Bukoviny 4 lány s polovinou dvora (curticulam) prodává Sezemovi za 30 kop (65)
447 Bohuslav z Víckova Sezemovi z Jevišovic 2 lány v Medlově za 2 hřivny (66)
V – 105 Atrleb z Křižánkova prodává své majetky v Medlově Sezemovi (68)
VI – 4 závěť Jana Jindřicha – Sezema a Boček svědci (70)
97 – Czas z Černína Sezemovi z Jevišovic dvůr a patronán v Černíně (73)
440, 442 – spor mezi Sezemou a jeho ženou Eliškou o věnu (76)
522 – Anna, vdova po Bočku své věno v Střelčících s půl mlýnem, Bojenovice, v Klusovicích, Černíně a Zvěrkovicích dětem Anně a Sezemovi, vymiňuje si 100 kop
643 – Sezema u zemského soudu
765 – Sezema u zemského soudu (81)
VII – 319 – Jindřich dává své manželce Anně věnem Medlov
320 – Jindřich z Jevišovic a Jan vstupují do nedílu (85)
477 – Jindřich z Jevišovic Anně zbytek Medlova a platy z Černína a Bojanovic, k rukám Mikše Rulanta z Taubensteina (86)
479 – Jindřich z Jevišovic Jilkovi z Litaven a jeho manželce Adlétě dvůr v Litaven (86)
519 – Jindřich z Jevišovic na ZS (87)
531 – Jindřich z jevišovic bratranci janovi dvůr v němčicích
532 – Jan z Jevišovic Jindřichovi Pomerium(?) v Střelčicích (87)
654 – Jan z Jevošovic Mikšovi z Přeskač půl Zvěrkovic a dvůr (90)
655 – Jimram z Jakubova Hynkovi z Jevišovic to, co má v Martínkově Červeném (90
657 – Hynek z Jevišovic Jaroslavu ze Šternberka 20 kop platu v Červeném Martínkově (90)
842 – Petr z Jevišovic manželce Elišce platy v Bojanovicích, Prosměřicích, Vynaw, Klíčovicích a Střelči k rukám Jana a Jaroslavaz Meziříčí (90)
871 – Jindřich a Hynek z Jevišovic vstupují do nedílu (90)
1047 – Jindřich a Hynek prodávají Vilémovi z Pernštejna a Ludvíkovi z Bukoviny Medlov a Bojanovice, odpor Aleš z Cimburka na Mohelně a Jindřich z Šelnberka (1048-9) (92)
VIII – 12 – Jindřich z Jevišovic věno za manželku Anežku Jimramu z Újezdu v Újezdu (98)
82 – petr z Jevišovic své manželce Elišce svoji část Jevišovic Erhart starší z Kunštátu
115 – Hynek z Jevišovic Ludvíkovi z Bukoviny, vše, co má v Myslibořicích (to od zadluženého Zikmunda(98)
317 – Jindřich z Jevišovic, hynek a petr bratři z Jevišovic na ZS (06)
345 – Petr Gewssar Janovi mladšímu z Hradce ves Vesce a městečko Počátky s dvorem (6)
IX 1 – Jindřich, Jan a Petr z Jevišovic na ZS (7)
42 – odpor Jindřicha z Jevišovic vůči markrabímu Joštovi, že Jakubko z Božejovic prodal Alberovi z trenče(7)
82 – Jindřich mladší z Jevišovic své manželce Anně vše co má v Prosiměřicích, Vnánově, a Zvěrkovicích za 40 kop, za souhlasu Jindřicha staršího a shody Jošta, skrze Gerharta z kunštátu a Anny, vdovy po Jindřichu starším z Jevišovic (7)
86 – Odpor Přecha z Kojetic proti Zvěrkovicícm (7)
136 – Petr z Jevišovic, Kedruši, manželce Voka mladšího z Holštejna Vranov (7)
137 – Kedruše vstupuje do spolku s manželem a dětmi (7)
183 – Jindřich starší z Jevišovic Evě, vdově po Henslínu Zydendorferovi vše, co měl v Našpicích a Slatině, k rukám Buzka z Skřídlovic, bratru Evy (7)
269 – Anna, vdova po Jindřichu z Jevišovic (a Kunštátu) vstupuje do spolku s Gerhartem z Kunštátu (12)
XI – 1 – Sezema a Boček z Jevišovic a Kunštátu (1415)
70 – Sezema z Kunštátu a Jevišovic Čeňkovi z Malotína 6 lánů v Bojanovicích a půl tvrze, půl dvora, třetina patronátu, půl vsi Rapisdorf, půl lesa Nemus
71 – Anna, vdova po Jindřichu z Jevišovic Čeňkovi z Malotína, to co měla v Bojanovicích (15)
126 – Eliška, vdova po Petrovi, vstupuje do nedílu se svými dětmi (15)
166 – Anna, vdova po Jindřichu vstupuje do nedílu se Sulíkem z Konic (15)
329 – Sezema aBoček na ZS (17)
335 – Sezema z Jevišovic Ješíkovi z Hradištka a Elišce jeho matce Tvrz v Medlově, s dvorem a vinicemi (17)
408 – Sezema z Jevišovic Janu mladšímu vše, co má v Mileticích (17)
484 – Sezema a Boček na ZS (18)
552 – Sezema a jeho bratr Jan Jindřichovi z Borečkovic 2 lány v Klíčovicích (18)
565 – Sezema a Jan své matce Anně hrad v Jevišovicích (18)
566 – Anna, vdova po Jindřichu z Jevišovic spolek se svými syny (18)
XII 72 – Boček a Jan, synové Petra z Jevišovic Zikmundovi L. půl hradu Jevišovic (20), za shody strýce Jana z Jevišovic
99 _ Sezema Janu řeč. Waytinluar vše, co měli Jindřich a Hynek v myslibořicích (20)
118 – Jan starší z Jevišovic Čeňce vdově Dětka z Kupařovic 3 hřivny platu v Černíně, co měla jako věno po Bočku z Jevišovic (20)

Tady jsou ty výpisky, do roku 1437 (tehdy nebyla žádná transakce), římský číslo je kniha, arabský číslo zápisu, číslo v závorce rok, vesnice jsem zapisoval, tak jak mi zněly, čily nebudou dobře, nekontroloval jsem to. Olomoucké desky nemám v počítači.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Laurentius »

Nechci pořád otravovat :), ale podle mě byl Únanov (německy Winau, u Znojma) majetkem Kunštátů z Jevišovic a patří k následujícím bodům:
842 - Vynaw
82 - Vnánov
136 - správně Vnanow
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od thovtt »

Cerroniho sbírka v Brně obsahuje k roku 1432 smlouvu mezi Janem Zajímáčem z Kunštátu a z Jevišovic a Sezimou z Kunštátu o přijetí posledního jako dědice.
Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

Opět se s malou žádostí vrátím ke Kunštátům z Jevišovic.
Uvádí se, že se o hrad dělilo na přelomu staletí až 6 rodin, ale v pramenech se dočítáme o tom, že rod vlastnil spoustu dalších hradů, a tvrzí. Příkladně Jindřich byť protiprávně Holoubek, Hynek Rabštejn, dále spoustu tvrzí jako třeba Bojanovice, Medlov, Martínkov a o dvorech a vesnicích ani nemluvím.
Nemůžete mi někdo dát vlákno na literaturu o menších tvrzích na Jižní Moravě? Pokud se nepletu, tak jsem měl knihu od Sedláčka i v rozšířeném vydání, modrá velká kniha. Jinak těch zdrojů moc neznám. Rád bych si udělal co nejkomplexnější mapu regionu k přelomu 14. a 15.st.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Zany »

Souhrnně nejspíš Plačkova Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, tam najdeš odkazy na další literaturu.
Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

Zany
Děkuji, spletl jsem se, je to ta kniha co jsi napsal, ale co si pamatuju, tak tam spousta tvrzí doložených v písemnostech chybí. Není se čemu divit, kde hledat co je tvrz, co hrádek a co hrad? U menších sídel je to složitější. Každopádně jsem si užil víkend. Od pátku nonstop ležel na rybách v biwaku a jen četl, až mě bolely oči, ale jsem zase o něco chytřejší. Přečetl jsem moravské lucemburky od Mezníka, jihlavksé popravčí zápisy a ještě knížečku o Sokolovi. Paráda. Jen se musím dokopat začít dávat informace do poznámek a vypsat si všechny odkazy.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Zany »

Jsou tam převážně sídla, ze kterých se zachovaly alespoň nějaké zbytky, ty úplně zaniklé tam myslím nejsou vůbec. Ale můžeš vypsat sídla, o která ti jde, třeba se o nich dá najít něco v jiné literatuře
Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

Medlov, Červený Martínkov, Bojanovice
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Laurentius »

Ten Martínkov u Moravských Budějovic měl koupit od Jimrama z Jakubova (z rodu Pernštejnů) přímo Hynek Suchý Čert. V nedalekém Jakubově sídlila větev Pernštejnů, když získala počátkem 14. století část majetků po vymřelém rodě Schenků (Pincernů).
Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

Zaráží mě, že linie jevišovických, byť vedlejší linie kunštátů, měla mît problémy s tím, že jich bylo na Jevišovicích moc. Ještě se piplám se jmény všech jevišovických strýců, bratrů a bratranců, ale jisté je, že už za Sezemy měli po Moravě spoustu majetků. Vlastnili nebo měli lénem dost hradů a tvrzí. Spoustu vesnic dvorců, podsedků a lánů nepočítaně. Co je vedlo do finančních problémů? Velké náklady na udržení bojových družin? Vždyť ty družiny kradly po cestách koně, sukna, slanečky, hotové peníze, kožešiny, víno,...atd. A co přivedlo tak rozvětvený rod k vymření? Nemoci, zranění z bitev, popravy?
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Zany »

Bastard píše:Medlov, Červený Martínkov, Bojanovice
Medlov - to je typický příklad, existence tvrze je doložena jen v pramenech, není jistá ani lokalizace, pouze předpokládaná, nedochovaly se žádné zbytky, takže logicky se v literatuře neobjevuje.
Má jí pouze Nekuda Unger v "Hrádky a tvrze na Morave" jako jeden odstavec a odkazy na prameny. O trochu víc, ale opět jen na základě pramenů je ve Vlastivědě moravské, pohořelský okres. Vlastivědný věstník moravský 43/1991 jen suše konstatuje, že zmizela beze stopy

Červený Martínkov - k tomu nemám nic

Dolní Bojanovice - opět zcela zaniklé místo, poslední zbytky prý měly být viditelné někdy po válce
Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

Nevím kde jsou nebo byly Dolní Bojanovice, ale hned vedle Jevišovic jsou ve směru na Znojmo soudobé Bojanovice. Počítal jsem, že jde o tuto obec. Stejně jako vyzískali kunštáti ves Černín a ta je taky tak 1,5km od Jevišovic.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Zany »

Tak v těchhle Bojanovicích o žádném panském sídle nevím
Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

Zany
Ony taky mohly být zapsány jako tvrze i menší sídla, které se do dnešních dob nedochovaly a nejsou ani v povědomí místních nadšenců.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti