Páni ze Švábenic

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4018
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Páni ze Švábenic

Nový příspěvek od Ježek »

Myslel jsem, že už máme tohle téma a že jen přidám listinu, která bude v dalším dílu diplomatáře a nikdo ji neuvážil (D. Papajík ve své knize).

Nejdříve rejstříkové odkazy, Milíč: https://www.e-stredovek.cz/post/milic-ii-z-nameste/ Idík: https://www.e-stredovek.cz/post/idik-ze-svabenic/ a Slavibor: https://www.e-stredovek.cz/post/slavibor-z-drnovic/

Listina: 16. 1. 1290 Hrabiše z Bobrové se svým synem Jiljím a Albert z Zdounek se svou ženou Sofií (dcerou Hrabiše z Bobrové) prodávají opatu Bertholdovi z Heiligenkreuz tři lány ve vsi Ringerndorf za 300 vídeňských talentů. Archiv Heiligenkreuzu

A otázka: Jak se k těm lánům mohli dostat?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 4 times

Re: Páni ze Švábenic

Nový příspěvek od Laurentius »

Dobrý nález! Možná nějaký handl s Gerhardem z Obřan. Zatím mě nic jiného nenapadá. S tím se podle listin Hrabiše dobře znal a také přes Vítka ze Švábenic. Manželka Vítka byla sestra Gerharda z Obřan. A to nemluvím ani o vzájemných příbuzenských vztazích Gerharda a Hrabiše přes dcery Přibyslava z Křižanova. Gerhard z Obřan v této oblasti Rakouska majetky měl přes svou manželku Jutu z Valtic (z velkého rakouského rodu). Konkrétně i v Herzogbirbaum vedle Ringendorfu. Birbaum je uváděn také v té listině.
mmac
Pán
Příspěvky: 222
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 4 times

Re: Páni ze Švábenic

Nový příspěvek od mmac »

Že jsem tak smělý ... odkud pochází informace, že manželkou Alberta ze Zdounek byla Sofie (asi z té uvedené listiny ??), ale hlavně, že tato Sofie byla dcerou právě Hrabiše z Bobrové ??
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4018
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Páni ze Švábenic

Nový příspěvek od Ježek »

mmac píše: 23 úno 2024 01:09 Že jsem tak smělý ... odkud pochází informace, že manželkou Alberta ze Zdounek byla Sofie (asi z té uvedené listiny ??), ale hlavně, že tato Sofie byla dcerou právě Hrabiše z Bobrové ??
https://www.monasterium.net/mom/AT-StiA ... 16/charter

Tohle je ta listina, mohl jsem ji dát rovnou. "Nos Rebischius de Boberawe, Egidius filius suus, Albertus de Donika gener Rebischii, nec non Sophia uxor eiusdem Alberti et filia Rebischii"
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
mmac
Pán
Příspěvky: 222
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 4 times

Re: Páni ze Švábenic

Nový příspěvek od mmac »

Vida ... je to tam všechno. Myslím, že není pochyb ... díky moc.
No a když už jsme u toho, tak ten Hrabiše z Bobrové byl synem ... Idíka ??
Je to tento ? - První písemná zmínka o hradu (Bobrová - Valy) pochází z roku 1283, kdy se po něm píše Hrabiš ze Švábenic, (druhý) manžel Elišky z Křižanova, který ho pravděpodobně založil. (Wikipedie). U Papajíka je jako manžela uvedená Alžběta z Křižanova ... to je nejspíš ta samá ...
O manželce Alberta ze Zdounek jsem totiž nikdy neslyšel ... jen že jeho synem byl pravděpodobně Vlk ze Zdounek, který byl (jak se domívám) předkem rodu ze Svrčova.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4018
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Páni ze Švábenic

Nový příspěvek od Ježek »

mmac píše: 27 úno 2024 01:13 No a když už jsme u toho, tak ten Hrabiše z Bobrové byl synem ... Idíka ??
Je to tento ? - První písemná zmínka o hradu (Bobrová - Valy) pochází z roku 1283, kdy se po něm píše Hrabiš ze Švábenic, (druhý) manžel Elišky z Křižanova, který ho pravděpodobně založil. (Wikipedie). U Papajíka je jako manžela uvedená Alžběta z Křižanova ... to je nejspíš ta samá ...
O manželce Alberta ze Zdounek jsem totiž nikdy neslyšel ... jen že jeho synem byl pravděpodobně Vlk ze Zdounek, který byl (jak se domívám) předkem rodu ze Svrčova.
Je to on, syn Idíka, v pramenech 1255, umírá 1296, psal se také podle Lysic a Úsova.

Alberta jsem zpracovával, když jsem našel erby: https://www.e-stredovek.cz/post/2022-11 ... e-zdounek/
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
mmac
Pán
Příspěvky: 222
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 4 times

Re: Páni ze Švábenic

Nový příspěvek od mmac »

Toto je nejspíš už jiné téma, ale ...
V tom článku o Albertovi ze Zdounek (z Buchlova) je zhruba totéž, co jsem našel já (a co jsem nenašel, to jsem si doplnil) ... teda hlavně kromě té manželky (1290) ...
Domnívám se ale, že Albertův rod, který podle mě končí Kladerubskými ze Svrčova, byl jiný rod než ten z Násilé. Sice mají stejné znamení na štítu, které je údajně časté v polské heraldice, ale zatímco Albertův erb a shodně erb Kladerubských jsou dělené, tak rod z Násilé používal vyobrazení na celém štítu (asi i s tím okem uprostřed) ... i když, kdo ví ? ... v obou rodech se to jenom hemží všelijakými Vlky, Wulczky, Wolfy nebo Farkaši :think: A se jménem Svrč je to stejné. Ale nezdá se mi pravděpodobné, že by jednotliví členové jednoho rodu takto střidali dvě varianty erbu ...
A ta Skalice, uvedená v držení Vlka roku 1328 bude nejspíš Skalička. Jedná se o pás vesnic podél řeky Bečvy na severním okraji biskupova kelčského panství.
Na opačném břehu Bečvy blíž k Hranicím stál kdysi hrad, který se údajně jmenoval Svrčov, ale spojení tohoto území s potomky Alberta ze Zdounek (díky purkrabskému úřadu na Schauenburku) je sice pravděpodobné, ale pouze hypotetické ... ale zase je tu to i když ... Severozápadně od zříceniny hradu se nachází ves Kunčice a v první polovině 15. století se na Přerovsku objevil rod z Kunčic, který držel stejné majetky a který používal stejné znamení na štítu ... :doh:
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bingbot, ClaudeBot a 5 hostů