Beneda z Dubicka - erb ?

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Beneda z Dubicka - erb ?

Nový příspěvek od gazan »

Zdravím,
nevíte náhodou někdo, jaký erb měl rod Benedy z Dubicka ( vrchní lovčí Přemysla Otakara II. ) ? Později se psali i jako z Otaslavic.
Nemůžu najít ...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Beneda z Dubicka - erb ?

Nový příspěvek od Ježek »

Tohle Pilnáček
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Beneda z Dubicka - erb ?

Nový příspěvek od Ježek »

Spíš půjde o tento rod:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Re: Beneda z Dubicka - erb ?

Nový příspěvek od gazan »

Díky za tabulky. Šlo mi o potomky Benedy z Dubicka. Ten půlený erb by měl souhlasit. Jeden z jeho tří synů měl být Přešek z Otaslavic ( Dubicka ).
O toho mi šlo především.
Ještě jednou díky !
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Beneda z Dubicka - erb ?

Nový příspěvek od Ježek »

Z toho, co píše Pilnáček, původní rod by měl být ten druhý jmenovaný - s erbem cimbuří.

Já sem se tím nezabýval a po pravdě, ani se mi moc nechce.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Beneda z Dubicka - erb ?

Nový příspěvek od Laurentius »

Ten erb rodu z Dubicka a Otaslavic by měl být pravděpodobně půlený černý a stříbrný. Přesné příbuzenské vazby Benedy z Dubicka a další generace (Vilém z Dubicka, Mikuláš z Otaslavic a Přešek) neznám. Možná to ani není známé a nedá se to podle listin určit.
Návštěvník

Re: Beneda z Dubicka - erb ?

Nový příspěvek od Návštěvník »

Beneda z Dubicka 1238-1269 vrchní lovčí markr. moravského

synové :

Markvart - 1255-1258 kanovník v Olomouci
Vilém - 1269-1287pán na Dubicku
Mikuláš - 1287 přiženil se na Otaslavice
Předbor - kan. v Olomouci 1276
Přešek 1287


Bližší údaje Václav Medek : Dějiny Dubicka, dubického panství a sousedních vsí do roku 1918.
V publikaci je též nezřetelný snímek zlomku Benedovy pečeti na listině z r. 1259.
gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Re: Beneda z Dubicka - erb ?

Nový příspěvek od gazan »

Díky za vyčerpávající informaci. Mně leží v hlavě hlavně ten Přešek, a to proto, že se nejedná o právě časté křestní jméno, jak jsem zjistil, a můj předek se jmenoval též Přešek, a to z Lichnova, od 1320 do min. 1340 purkrabí na Hradci nad Moravicí. Tak mě napadlo, jestli tam nemůže být vazba děd - vnuk nebo tak podobně.
Teritoriálně ani rodově se to vyloučit nedá. Ale to je asi tak vše, co se s tím dá dělat, jak říkal Cimrman.
Tož tak ....
Guest píše:Beneda z Dubicka 1238-1269 vrchní lovčí markr. moravského

synové :

Markvart - 1255-1258 kanovník v Olomouci
Vilém - 1269-1287pán na Dubicku
Mikuláš - 1287 přiženil se na Otaslavice
Předbor - kan. v Olomouci 1276
Přešek 1287


Bližší údaje Václav Medek : Dějiny Dubicka, dubického panství a sousedních vsí do roku 1918.
V publikaci je též nezřetelný snímek zlomku Benedovy pečeti na listině z r. 1259.
mmac
Pán
Příspěvky: 215
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: Beneda z Dubicka - erb ?

Nový příspěvek od mmac »

že jsem tak smělý ... M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, 2002 ... str. 126 : Hrad (Brníčko) můžeme poprvé tušit v přídomku Jimrama a Micháče z Brníčka z roku 1356, jejichž předkem byl královský lovčí Beneda z Dubicka ... str. 466 : Patrně po těchto Otaslavicích (dolní hrad) se v letech 1279 - 87 píší Mikuláš, Vilém a Přešek, potomci Benedy z Dubicka, kteří asi hrad založili. ...
Netvrdím, že je Plaček neomylný, ale mělo by se jednat o rod s polceným erbem, který se psal jak po Otaslavicích, tak po Brníčku. V rodech, píšících se po Otaslavicích, vzhledem ke střídání majitelů a existenci dvou hradů, je pěkný bo .... nepořádek :confusion-scratchheadblue:
gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Re: Beneda z Dubicka - erb ?

Nový příspěvek od gazan »

Díky za info. Asi je to tak jak píšete.
Mě na tento rod přivedlo křestní jméno Přešek. Můj předek se totiž jmenoval Přešek z Lichnova, což není příliš frekventované křestní jméno. Našel jsem jich jen pár. Vladykové z Lichnova jsou erbu hrábí, Hrabišici obecně měli úzké styky ( pokrevní ) s pány ze Švábenic, ti zase majetky hned v sousedství rodu z Dubicka ... tak mě jen napadlo, zda matka Přeška z Lichnova nebyla dcerou Přeška z Otaslavic. Časově by to vyšlo, geograficky též. Prokázat se to nedá, to je jasné, ale ani vyvrátit. Ale zvyk dávat křestní jména po dědečkovi z matčiny strany není nic mimořádného, viz právě Švábenicové.

Radomír Vlk

mmac píše:že jsem tak smělý ... M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, 2002 ... str. 126 : Hrad (Brníčko) můžeme poprvé tušit v přídomku Jimrama a Micháče z Brníčka z roku 1356, jejichž předkem byl královský lovčí Beneda z Dubicka ... str. 466 : Patrně po těchto Otaslavicích (dolní hrad) se v letech 1279 - 87 píší Mikuláš, Vilém a Přešek, potomci Benedy z Dubicka, kteří asi hrad založili. ...
Netvrdím, že je Plaček neomylný, ale mělo by se jednat o rod s polceným erbem, který se psal jak po Otaslavicích, tak po Brníčku. V rodech, píšících se po Otaslavicích, vzhledem ke střídání majitelů a existenci dvou hradů, je pěkný bo .... nepořádek :confusion-scratchheadblue:
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Beneda z Dubicka - erb ?

Nový příspěvek od Ježek »

Beneda z Dubicka
první zmínka 1234 (CDB III, č. 87), poslední zmínka 1269 (CDB V/2, č. 599)
erb půlený černý a stříbrný (Páni z Otaslavic)
syn Markvart, olomoucký kanovník (1255-1258, 1259 mrtev)
syn Vilém z Dubicka (1269-1287)
syn MIkuláš z Brodku (1278-1295)
syn Přešek z Dubicka (1287)
syn ? Předbor, olomoucký kanovník 1276
predikát Dubicko 1266 (CDB V/1, č. 472)
mistr lovčích 1238-1256 (CDB III, č. 79, CDB V/1, č. 37, 84),
V roce 1259 dává 4 lány v Krčmani za spásu svého zesnulého syna Markvarta, kdysi olomouckého kanovníka (CDB V/1, č. 181). V roce 1267 je zmiňován jeho dům na olomouckém hradě (CDB V/2, č. 487)

V roce 1279 je uváděn Vilém z Dubicka a hned po něm MIkuláš z Otaslavic.

V roce 1323 jsou uváděni bratři Mikuláš a Vojtěch z Brodku. RBM uvádí pečeť, na monasteriu není
V roce 1330 Mikuláš z Otaslavic.

To lze s vysokou mírou pravděpodobnosti napojit na ten Pilnáčkův rodokmen
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Beneda z Dubicka - erb ?

Nový příspěvek od Ježek »

gazan píše: 08 bře 2015 15:25 Zdravím,
nevíte náhodou někdo, jaký erb měl rod Benedy z Dubicka ( vrchní lovčí Přemysla Otakara II. ) ? Později se psali i jako z Otaslavic.
Nemůžu najít ...
Tady pečeť z roku 1259, já v tom nic nevidím
beneda.png
Listina je uložena v Olomouckém archivu, obrázek jsem nenašel: https://digi.archives.cz/da/MenuBar.act ... NE_ZAZNAMY
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Beneda z Dubicka - erb ?

Nový příspěvek od Ježek »

Tvrz v Dubisku nalezena v lokalitě "Za kostelem" (9.8277953N, 16.9683719E), keramika z pokročilého 13. století a parvus Václava II.
https://www.arub.cz/wp-content/uploads/PV-63_2-04.pdf s. 152-153
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot, Mail.RU_Bot/2.0 a 1 host