Petr Vok z Rožmberka

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Petr Vok z Rožmberka

Nový příspěvek od Zany »

Svou roli mohlo taky hrát odlišné chápání toho, co je začátek a konec dne než máme dnes, nemusela to totiž vždy být půlnoc tak jako dnes
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Petr Vok z Rožmberka

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Zany píše:Svou roli mohlo taky hrát odlišné chápání toho, co je začátek a konec dne než máme dnes, nemusela to totiž vždy být půlnoc tak jako dnes
Máš pravdu.
Den totiž končil západem slunce.Nevím, jestli to platilo v dobách Voka, ale v hlubším středověku to tak určitě platilo.Proto žádné přesné časové údaje nelze brát v úvahu, pokud nevíme, kdy zapadalo slunce.
Bez piva to není ono.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Petr Vok z Rožmberka

Nový příspěvek od slavicekvac »

KOMOŃ píše:
Zany píše:Svou roli mohlo taky hrát odlišné chápání toho, co je začátek a konec dne než máme dnes, nemusela to totiž vždy být půlnoc tak jako dnes
Máš pravdu.
Den totiž končil západem slunce.Nevím, jestli to platilo v dobách Voka, ale v hlubším středověku to tak určitě platilo.Proto žádné přesné časové údaje nelze brát v úvahu, pokud nevíme, kdy zapadalo slunce.
To stále platí. My se katolíci mnohdy počítáme den od západu slunce. Hebrejci stoprocentně.
Cartimmandua
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 15 kvě 2008 14:15
Bydliště: Tam za vodou v rákosí...

Re: Petr Vok z Rožmberka

Nový příspěvek od Cartimmandua »

Mimochodem, hrobka Petra Voka se již nalezla, což samozřejmě předpokládám,všichni už víte.
Myslíte, že druhý sarkofág patří jeho ženě?
"Stejně jako stojaté vody bažiny jsou v poklidu, tak i život moudrého nezná spěchu...neboť honba a prudký cval rozněcují lidská srdce."
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Petr Vok z Rožmberka

Nový příspěvek od Michal »

Cartimmandua píše:Mimochodem, hrobka Petra Voka se již nalezla, což samozřejmě předpokládám,všichni už víte.
Myslíte, že druhý sarkofág patří jeho ženě?
No předpokládá se to, ale poslední pohřbený byl Jan Zrínský, synovec Petra Voka, potvzují to i místní mniši, takže těžko říct. :think:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Cartimmandua
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 15 kvě 2008 14:15
Bydliště: Tam za vodou v rákosí...

Re: Petr Vok z Rožmberka

Nový příspěvek od Cartimmandua »

Že by manželku uložili někam jinám??? Manželky byly přeci téměř vždy pochovávány po bok svých mužů,ne?
"Stejně jako stojaté vody bažiny jsou v poklidu, tak i život moudrého nezná spěchu...neboť honba a prudký cval rozněcují lidská srdce."
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Petr Vok z Rožmberka

Nový příspěvek od thovtt »

Manželka Petra Voka Kateřina Z Ludanic zemřela před ním a byla též pochována ve Vyšším Brodě.
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Petr Vok z Rožmberka

Nový příspěvek od Dagmar »

KOMOŃ píše:
Zany píše:Svou roli mohlo taky hrát odlišné chápání toho, co je začátek a konec dne než máme dnes, nemusela to totiž vždy být půlnoc tak jako dnes
Máš pravdu.
Den totiž končil západem slunce.Nevím, jestli to platilo v dobách Voka, ale v hlubším středověku to tak určitě platilo.Proto žádné přesné časové údaje nelze brát v úvahu, pokud nevíme, kdy zapadalo slunce.

.....6. novembris, den památný sv.Linharta, z půlnoci k jitru v jedné čtvrti hodiny na pátou polovičního orloje na neděli XXIII. po sv. Trojici, život dokonal ...... pan Petr Vok z Rožmberka.... citace z kroniky Václava Březana. Nepřipadá mi , že by byl čas jinak počítán a údaj byl nepřesný. Jedná se o neděli 6.11. ve 4.15 hod ráno.
slavicekvac píše: To stále platí. My se katolíci mnohdy počítáme den od západu slunce. Hebrejci stoprocentně.
To by snad českému bratru neudělali :shock:
slavicekvac píše: Štítek na rakvi v hrobce VB nám říká 05 11 1611. Kronikáři zřejmě buď přijali datum pohřbu, nebo se hodilo udělat magické datum :-)
Nebo se právě nehodilo :wink:
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Petr Vok z Rožmberka

Nový příspěvek od Dagmar »

Údaj o úmrtí Petra Voka z Rožmberka je citace Václava Břežana . Tento kronikář končí svoji kroniku roku 1615./ A tak, buď Pánu Bohu nebeskému chvála, spis ten o těch vzácných a slavných pánech z Rožmberka dokonal jsem 12.junii anno 1615 a podruhé přepsal načisto./ Dekretem Ferdinanda I. z r. 1547 je čas počítán podle německého způsobu. Tedy den začíná půlnocí a od ní se počítá 2x 12 hod. Proč nevěřit Břežanovi?
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Petr Vok z Rožmberka

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Dagmar píše:Údaj o úmrtí Petra Voka z Rožmberka je citace Václava Břežana . Tento kronikář končí svoji kroniku roku 1615./ A tak, buď Pánu Bohu nebeskému chvála, spis ten o těch vzácných a slavných pánech z Rožmberka dokonal jsem 12.junii anno 1615 a podruhé přepsal načisto./ Dekretem Ferdinanda I. z r. 1547 je čas počítán podle německého způsobu. Tedy den začíná půlnocí a od ní se počítá 2x 12 hod. Proč nevěřit Břežanovi?
Dekret, který má nabývat v platnost měření času podle německého způsobu asi nebyl moc účinej, když se itlaským způsobem měřilo ještě začátkem osmnáctého století...
Navíc ta pasáž, kde jasně zdůrazňuje "na polovičním orloji" by nemusela být potřebná, pokud by byl systém dobře zaběhnutý.
A nemohlo tedy dojít k omylu při přepisu?
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Re:

Nový příspěvek od Dagmar »

slavicekvac píše:
Dagmar píše:
Petr Vok z Rožmberka - zemřel krátce po čtvrté hodině ranní 6.listopadu 1611 ve věku 72 let.

Štítek na rakvi v hrobce VB nám říká 05 11 1611 :-)
Na poslední chvíli jsem stihla výstavu ve Valdštejnské jízdárně.U prvního panelu byl kroužek lidí kolem E.Fučíkové,která podávala výklad a tak jsem se nenápadně přidružila a natahovala ucho. Bohužel záhy jsem byla identifikována jako vetřelec a upozorněna na to, že se jedná o soukromou přednášku pro významné osobnosti :o.Chtěla jsem jen vědět, jak je to s tím zamotaným datem 5 nebo 6 listopadu 1611. Výstavu jsem si pak prošla sama . Jen by mě zajímalo, zda se významným osobnostem ujasnilo , které datum je to správné. :evil:
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Re:

Nový příspěvek od Viola »

Dagmar píše:Na poslední chvíli jsem stihla výstavu ve Valdštejnské jízdárně.U prvního panelu byl kroužek lidí kolem E.Fučíkové,která podávala výklad a tak jsem se nenápadně přidružila a natahovala ucho. Bohužel záhy jsem byla identifikována jako vetřelec a upozorněna na to, že se jedná o soukromou přednášku pro významné osobnosti :o.Chtěla jsem jen vědět, jak je to s tím zamotaným datem 5 nebo 6 listopadu 1611. Výstavu jsem si pak prošla sama . Jen by mě zajímalo, zda se významným osobnostem ujasnilo , které datum je to správné. :evil:
Asi jsi vypadala příliš "nevýznamně", že Tě prokoukli. :wink:
A jak se Ti výstava líbila?
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Re:

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Dagmar píše:Bohužel záhy jsem byla identifikována jako vetřelec a upozorněna na to, že se jedná o soukromou přednášku pro významné osobnosti :o.
Musíš okamžitě říct, že jseš významná osoba a tvářit se u toho nesmírně vážně.Pak daj pokoj :)

Jen tak mimochodem...Kdo byl mezi těma významnýma?
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Re:

Nový příspěvek od Dagmar »

Viola píše: Asi jsi vypadala příliš "nevýznamně", že Tě prokoukli. :wink:
A jak se Ti výstava líbila?
KOMOŃ píše:
Dagmar píše:Bohužel záhy jsem byla identifikována jako vetřelec a upozorněna na to, že se jedná o soukromou přednášku pro významné osobnosti :o.
Musíš okamžitě říct, že jseš významná osoba a tvářit se u toho nesmírně vážně.Pak daj pokoj :) příště

Jen tak mimochodem...Kdo byl mezi těma významnýma?
Výstava se mi líbila i když už některé exponáty nebyly vystaveny. Zcela mě uchvátil vyšívaný pohřební štít Petra Voka.

.....poučení pro příště: tvářit se jako ředitelka zeměkoule :D
Jsem společensky úplně nemožná neb jsem žádnou "významnou osobnost" nepoznala :roll: :wink:
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Re:

Nový příspěvek od Dagmar »

Dagmar píše: Zcela mě uchvátil vyšívaný pohřební štít Petra Voka.
... a nebyla jsem jediná.....fotka od Acomy http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Vok ... C3%ADt.jpg
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Petr Vok z Rožmberka

Nový příspěvek od Ježek »

Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Petr Vok z Rožmberka

Nový příspěvek od Ježek »

thovtt píše: 16 pro 2009 21:03 Manželka Petra Voka Kateřina Z Ludanic zemřela před ním a byla též pochována ve Vyšším Brodě.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/maga ... rka-218543

Brzo vyjde publikace o průzkum rožmberské hrobky.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Petr Vok z Rožmberka

Nový příspěvek od Zany »

Ježek píše: 06 lis 2022 15:56
thovtt píše: 16 pro 2009 21:03 Manželka Petra Voka Kateřina Z Ludanic zemřela před ním a byla též pochována ve Vyšším Brodě.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/maga ... rka-218543

Brzo vyjde publikace o průzkum rožmberské hrobky.
už je k mání https://www.nasehistorie.cz/
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: BrandwatchBot a 3 hosti