Náleží mi šlechtický titul?

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Heinzzz
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 16 bře 2017 20:14

Náleží mi šlechtický titul?

Nový příspěvek od Heinzzz »

Dobrý den, před pár dny moje teta našla v matrice ve Valašském Meziříčí, že můj praprapraděda je nemanželský syn knížete Kinského. Co jsem si dohledal tak v té tobě okolí spravoval Eugen Kinský. Eugen Kinský měl 8 manželských dětí a ani jedno z těch dědí nemělo děti. Chci se tedy zeptat jestli můj dědeček mohl zdědit titul a jestli titul spadá i na mě. Na internetu sem našel že tato větev Kinských, Perucká, vymřela 1921 po meči a 1942 po přeslici. Jestli mi teda šlechtický titul náleží, jaky titul to je a mám se někde rodině Kinských přihlásit, že Perucká větev nevymřela a že stále existuje ? Děkuji předem za odpověď.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Náleží mi šlechtický titul?

Nový příspěvek od Zany »

Pokud byl váš předek nemanželský potomek, tak na titul nemáte nárok, ten se dědil jen v legitimní linii. Jedině, že by váš předek byl uznán za vlastního a úředně legitimizován, tam by snad nějaká šance byla
mmac
Pán
Příspěvky: 215
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: Náleží mi šlechtický titul?

Nový příspěvek od mmac »

No to rozhodně ne :naughty: Od 10. 12. 1918 platil zákon "jímž zrušují se šlechtictví, řády a tituly". Podle novelizace z 10. 4. 1920 byla za úmyslné a veřejné užití šlechtického titulu stanovena pokuta od 50 do 15 000 Kč nebo vězení od 24 hodin do 14 dnů. Nový zákon z 21. 10. 1936 navíc zakázal užívání erbů a jakýchkoliv atributů a trestní sazby byly zvýšeny na 20 000 Kč nebo vězení až do dvou měsíců. Zrušení tohoto zákona protektorátní vládou 18. 9. 1939 bylo anulováno v roce 1945 a nadále platil stav z roku 1936. Novela z 25. 3. 1948 ponechala pasáže věnované šlechtictví beze změn a zcela nový zákon z 13. 12. 1949 ponechal v platnosti novelu z roku 1920. (Petr Mašek - Modrá krev, 1999)
Nevim jak by tento (stále platný ??) zákon postihoval např. televizní moderátory nebo předvolební agitátory, a nebo tvůrce a účinkujíci v dokumentárním seriálu Modrá krev, kde prezentují šlechtice jako naprosto bezúhonné svatoušky ... :think:

V případě, že je pan kníže uvedený v matrice jako otec, by snad bylo možné (jestli na to není pozdě) vysoudit nějaký podíl na dědictví (snad), ale na titul určitě právo nemáte, i kdyby nebylo výše uvedených zákonů ...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Náleží mi šlechtický titul?

Nový příspěvek od Viola »

Zákon č. 61/1918 Sb. opravdu zrušil šlechtictví. Ten zákon stále platí (byť někteří právnici ho vnímají jako obsolentní, tzn. neúčinný, resp. takový, který už nemá svůj důvod, jen nebyl zrušen). Současné znění zákona neuvádí žádné sankce, jak tomu bylo dřív (a jak píše mmac), nevím o tom, že by ty sankce byly uvedeny v jiném předpisu.
mmac
Pán
Příspěvky: 215
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: Náleží mi šlechtický titul?

Nový příspěvek od mmac »

Já jsem to pochopil tak, že platí (tedy jestli platí) poslední verze zákona z roku 1949, která vychází z novelizace z roku 1920 - a tam ty sankce uvedeny jsou. Jestli soudruzi v roce 1949 na sankce pozapomněli, zcela jistě byla vynutitelnost zákona ošetřena jinak ... samozřejmě že jsem ten zákon nečetl, vycházím z toho, co napsal P. Mašek (jak jsem uvedl).
Zákon (všeobecně), za jehož porušení nikomu nic nehrozí, a který tak nemůže být vynucen (pokud by o jeho vynucování někdo stál), je naprosto zbytečný a klidně může být bez jakékoliv náhrady zrušen ...
O těch "spících" zákonech ... Kdysi jsem četl článek s názvem : Britští meteorologové si oddechli ... někdo někde vyhrabal stále platný zákon, podle kterého jim hrozilo dokonce upálení ... tak ho tedy radši zrušili :clap:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti