Stránka 1 z 2

Kníže "Dracula"

Napsal: 23 úno 2007 16:21
od acoma
Vlad III. Tepes cca 1430-1476/1477
středověký kníže, který vládl ve Valašsku celkem třikrát, nejdéle pouhých šest let, ale stal se již za svého života legendou. Byl prý členem tajného rytířského Řádu draka, který založil Zikmund Lucemburský. Svou přezdívku Tepes (nabodávač, narážeč) získal podle způsobu popravy, který měl v oblibě. Drastická smrt nabodením na kůl měla zastrašit nepřátelé vnitřní i vnější.Pro některé soudobé kronikáře byl hrdinou a pro jiné šíleným sadistou... Byl synem Vlada Dracula a pod tímto jménem ho známe dnes. Přestože jistě krev nepil, není divu, že jej už řada jeho současníků podezírala ze spojení s ďáblem. Postupem času došlo k smíšení obrazu historicky doloženého drsného knížete a literární fikce. I když dnes drakulovskou legendu vděčně přejal rumunský turistický průmysl, mnoho lidí stále věří, že se "nemrtvý" vampýr stále kdesi ukrývá a živí se lidskou krví.
Obrázek

Napsal: 23 úno 2007 16:46
od acoma
Obrázek
hrad Bran, údajné Draculovo sídlo

Hrad BRAN na prodej - Bran Castle for sale

Napsal: 23 úno 2007 17:18
od Przemysl de Nyestieyky
acoma píše:...hrad Bran, údajné Draculovo sídlo
...je teď dokonce na prodej! A koupit si jej můžete přímo od HABSBURKA. :D
http://www.novinky.cz/koktejl/habsbursk ... aphdl.html

Napsal: 04 bře 2007 11:13
od Ježek
Po bitvě u Nikopole byla celkem krutá doba, nejen pro Uhry, ale hlavně pro zbylé svobodné státy na Balkáně, kníže Vlad byl v smrtelném nebezpečí před Turky, proto musel přijmout kruté opatření - ono napichování. Ani Turci v nebyli v tom "milejší", křesany řezali pilou ve dví.
Pro pozdější lidi, Brama Stokera, napichování na kůl bylo něco barbarského, nehodné obyčejného křesanského vládce.

Napsal: 04 bře 2007 17:02
od acoma
Vlad Tepes byl jako "mlade" spolu s mladsim bratrem nejakou dobu dokonce tureckym rukojmim. Da se tedy predpokladat, ze dobre znal zvyklosti obou valcicich stran. :wink: Zkratka tim chci rict, ze nikdo tehda nebyl "andel".

Napsal: 04 bře 2007 18:14
od p(o)sel z budoucnosti
acoma píše:Vlad Tepes byl jako "mlade" spolu s mladsim bratrem nejakou dobu dokonce tureckym rukojmim. Da se tedy predpokladat, ze dobre znal zvyklosti obou valcicich stran. :wink: Zkratka tim chci rict, ze nikdo tehda nebyl "andel".

Udajne musel prihlizet jak sultan zakopal jeho ziveho bratra pod zem...Teda nevim to jiste musim si ted davat pozor sem pod dozorem.Takze to radeji ani necti :twisted:

Napsal: 04 bře 2007 23:05
od acoma
O zakopani bratra zaziva jsem cetla taky, ale moje verze povesti mluvi o zakopani Tepesovymi soukmenovci. :wink:

Poprava Vladova bratra

Napsal: 05 bře 2007 13:35
od Przemysl de Nyestieyky
acoma a p(o)sel z budoucnosti píše:O zakopani bratra zaziva...
To by jsme asi Turkům křivdili, když je budem hledat za vším zlem. :) Otec Vlada Tepese s nimi navíc obnovil mírovou smlouvu (1446-1447). Problémy se naskýtaly z druhé strany. Vzal si totiž za manželku dceru moldavského knížete a tím si definitivně znepřátelil vztah se sedmihradským knížetem Janem Hunyadim, který na něj zorganizoval tažení.
Vlad Dracul (otec Vlada Tepese) a Mircea (Tepesův bratr) byli r. 1447 u rumunského města Targoviste poraženi a zatímco se Vladovi podařilo utéct (úkladně zavražděn až jinde), Mircea byl zajat bojary a předními targovistskými m칝any, kteří jej mučili a pak nejspíše i zaživa pohřbili...

Re: mel vlad

Napsal: 05 bře 2007 13:44
od Przemysl de Nyestieyky
p(o)sel z budoucnosti píše:...mel vlad nejake zenske?
Ženatý byl 2x. V prvním manželství měl nějakou šlechtičnu ze sousedního Sedmihradska a podruhé byl ženat s Ilonou Szilagy, údajně příbuznou Matyáše Korvína. Pak snad i tři nelegitimní manželky...?
Obrázek
Představa druhé Tepesovy manželky - Ilona Elisabeth Szilagy

Re: mel vlad

Napsal: 05 bře 2007 19:03
od p(o)sel z budoucnosti
A vi se neco o jejich zivote?Treba jestli se nahodou nekde neztratily nebo jestli je treba nedal rovnou popravit?

Podle te fotky by se dalo soudit ze smulu na zensky nemel
Ps:nevis kde bych sehnal podobnou bloncku? :twisted:

Napsal: 05 bře 2007 19:12
od p(o)sel z budoucnosti
acoma píše:O zakopani bratra zaziva jsem cetla taky, ale moje verze povesti mluvi o zakopani Tepesovymi soukmenovci. :wink:

Souhlasim.Tech verzi ktere sem cetl je asi 5.ted premysl napsal dalsi kterou sem nikde nenasel.
Je to dost tezke posoudit co je pravda a co ne.Ale fakt je ten ze se to cte dobre...

nabodávaè...

Napsal: 10 dub 2007 23:22
od acoma
Obrázek

Jméno Drákulovo

Napsal: 24 kvě 2007 10:31
od Przemysl de Nyestieyky
acoma píše:Byl synem Vlada Dracula a pod tímto jménem ho známe dnes.
Proč se knížeti Vladovi III. vůbec říkalo „Drákula“?
Údajně slovanská verze jména je Dracula, obecněji byl nazýván Dragul/-a. A základ slova „drago“ se dá buď vysvětlit jako drahý, protože byl statečný a odvážný a nebo na druhou stranu „dragulios“ – zlý, protože byl prý úchylný a falešný.
Ale v samotném Valašsku se toto pojmenování neuchytilo. Dracul byl především otec Vlada III., proto se potomci Draculovi nazývali pro přehlednost přezdívkami a Vlada tam znali spíše pod přezdívkou Þaepeº (Þepeº) = Naražeč.
Oficiálně to sice zavedla až knížecí kancelář na poč. 16.století, ale už za jeho života jej tak nazývali turečtí kronikáři, inspirováni obecným povědomím. V Turecku zněl jako Kazîklü.
Zatímco se tedy Vladovu otci říkalo Draculea, Vlad III. býval nazýván Dracea, nebo také Dracea armaºula, Dracula, Vlad Þepeº...

A než mi to tu budete vyvracet, tak jen doplním, že původ tohoto přízviska – Drǎculea, vzešel především proto, že Vlad Dracul r. 1431 převzal od uherského krále Zikmunda Lucemburského řád draka a neustále prý nosil viditelný zlatý řetěz s vyznamenáním. Stejným řádem byl vyznamenán i jeho syn Vlad Tepes. Zabarvení přezdívky výkladem jména (odvážný nebo „úchylný“) pak bylo víceméně závislé na aktuální politické době, kdy jednou jej nenáviděli a podruhé zas obdivovali, když zabránil vpádu krutých žoldáků z osmanské říše...

BRAN castle

Napsal: 19 čer 2007 14:23
od Przemysl de Nyestieyky
Obrázek
acoma píše: hrad Bran, údajné Draculovo sídlo
Jen tak pro doplnění, ..když Acomě nějak vypadl obrázek. :D
(Ale měl tento hrad vůbec co společné s Vladem Tepesem?)

Rodokmen Draculùv

Napsal: 22 čer 2007 07:33
od Przemysl de Nyestieyky
Admin přidal na stránky orientační rozrod valašských knížat >
potomci Radu I. > větve Draculescus a Danescus:
http://www.e-stredovek.cz/gallery.php?a ... dia_id=300

POENARI

Napsal: 24 čer 2007 19:08
od Przemysl de Nyestieyky
Nikdo se nechytnul na "drákulí fenomén" tak musím zase já. :( (Kdo to vůbec založil, že se k tomu nemá?) :lol:
Druhým známým hradem "hraběte Drákuly" je hrad POENARI...
Ale zná někdo ještě jiný kromě těch dvou, o kterých tu byla řeč?
A ví vůbec někdo, který hrad byl jeho skutečné sídlo - tedy to, na němž Vlad Tepes sídlil?
Obrázek
Hrad Poenari

Vlad Naražeè

Napsal: 30 čer 2007 01:50
od Przemysl de Nyestieyky
Vlad Tepes získal své příjmí, chcete-li - přezdívku, podle toho, že své nepřátele trestal narážením na kůly. Nebyla to sice čistě jeho specialita, ale zvláště on v ní celosvětově vynikl.
Je o něm známo, že aby mohl čelit již tak krutým Turkům, stavěl se pro jejich odstrašení do role ještě krutější... a svůj respekt si získal, přestože osmanská říše se svými bojovníky byla velice obávaným protivníkem tehdejšího světa.
Vlad Tepes proslul tím, že buď nechal navršit velké hromady z těl pobitých nepřátel nebo vztyčit "les" z ostřených kůlů, na nichž byli jeho nepřátelé "po stovkách" zaživa nabodeny...
Tato legenda byla v jeho současnosti i přes tehdejší krutost natolik děsivá, že při jeho uvěznění sám biskup rozhlašoval, že "Drákula" dokonce i ve vězení nabodává krysy na zaostřené třísky...!

********
Pro představu, jak takové "narážení" probíhalo, uvádí citace článku, jehož odkaz je vypsán níže.
"...V 16. století například zavedl v českých zemích král Vladislav Jagellonský popravu naražením na kůl. Tento zvyk k nám přišel z Uher, kam jej zanesli Turci během svých dlouholetých tažení.
Kat odsouzence položil na zem tváří dolů, jeho řitní otvor dobře namazal olejem a někdy ještě rozšířil nožem. Poté už katovi pacholci uchopili naostřený kůl a kat jej pomocí palice zatloukl asi půl metru do nebožákova těla. Pak byl kůl i s tělem vztyčen, posazen do připravené jámy a zasypán zemí. Odsouzenec sedící na kůlu se vlastní vahou propadal stále níž, až mu hrot kůlu posléze vyšel ven buď v oblasti břicha, zad a ve vzácnějších případech i ústy.
Samotní Turci tento způsob popravy ještě vylepšili tím, že kůl nebyl naostřen, nýbrž jen zhruba zakulacen. Hrot kůlu tedy odsouzenci neprobodl žádné vnitřní orgány, nýbrž je jen odtlačil z cesty, takže smrt si v tomto případě mohla dát hodně načas a nešastník umíral několik hodin a občas i několik dní...."

Z článku Vladimíra Šindeláře: Všemi opovrhovaná profese: Katovské řemeslo > http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2007031926

Novodobá promìna Drákuly... :))))))))))))))

Napsal: 09 pro 2007 14:36
od Przemysl de Nyestieyky
Obrázek

Napsal: 09 pro 2007 18:45
od Georg
Přeloženo :neví se,kdo si schoval kostým vzadu.

Re: Kníže "Dracula"

Napsal: 17 led 2009 17:15
od Robert
K Drakulovi. Nech sú už dôvody akékoľvek, Vlad Tepes bol asi psychopat, i keď asi zároveň dobrý veliteľ, a vcelku úspešne Turkom čelil. Turci boli ináč brutálni pri dobýjaní a s vojnovými zajatcami, ale potom boli vcelku tolerantní vládcovia. Za kráľa Mateja žiadal Drakul pomoc kráľa, proti vzbure, ktorá vypukla v jeho panstve. Matejove vojská sa teda vybrali Drakulovi pomôcť. Cestou ich však zastavili vyslanci Drakulovho brata Radu, ktorý tvrdil, že knieža pácha zločiny a zverstvá na vlastnom ľude, a svoje tvrdenia podložili aj dôkazmi. Matej teda zajal Drakula a za kniežaťa ustanovil Raduho. Drakul bol potom uväznený na hrade v Budíne. Vraj jeho obľúbenovou zábavkou bolo nabodávanie potkanov na kolíky... Samo, je otazné, či je to pravda, ako aj to, či napokon Drakul v budínskej kobke zomrel, alebo ho na sklonku života Matej pustil domov zomrieť. (Čítal som obe verzie). Musel to byť určite milý pán....