Vilém Zajíc z Valdeka

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Katerina »

thovtt píše:V prvním díle Palackého Dějin jepočátek rodu Buziců zpracován vcelku dobře.Neví někdo kdy je poprvé uvedeno přídomek Zajíc.

A co pokračovatel Dalimila a ta tklivá báseń o plačíčích malých Zajíčcích - co jim zabili tatínka ?? Jménem Zajíc - ale srdcem .. ted z hlavy neím co :oops:
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Ježek »

Já se vrátím ještě k prvnímu ze Zajíců (kdyžtak vytvoříme vlastní téma), Oldřichovi. Jak je doložen v pramenech? A byl číšníkem a purkrabím z Lokte, nebo podkomořím, nebo obojím za vlády Otakara II.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Laurentius »

Ježek píše:Já se vrátím ještě k prvnímu ze Zajíců (kdyžtak vytvoříme vlastní téma), Oldřichovi. Jak je doložen v pramenech? A byl číšníkem a purkrabím z Lokte, nebo podkomořím, nebo obojím za vlády Otakara II.
Z čeho je ten podkomoří? To nevím, že by byl i podkomořím. Myslím, že se psal jen jako číšník a purkrabí z Lokte. Později pak i jako pražský purkrabí a to bez predikátu. Pražský purkrabí má i na pečeti se sviní hlavou.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Ježek »

Laurentius píše: Z čeho je ten podkomoří?
CDB V, č. 372 podkomoří, č. 378 komoří (ale ve smyslu podkomoří, nejvyšším komořím byl Ondřej). Ale na té druhé listině je i Oldřich číšník.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Laurentius »

Tím podkomořím bude spíš Oldřich z Hradce. A číšníkem Oldřich Zajíc.
Poutník
Sedlák
Příspěvky: 15
Registrován: 12 lis 2011 08:59

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Poutník »

Rubáš z Hrádku píše:První ověřitelnou osobou rodu Zajíců je Oldřich I. Zajíc z Valdeka (+1271). V další generaci jeho pravděpodobných potomků známe 4 jména -Řehoř (pražský biskup, +1301, dle církevní tradice pocházel z rodu Zajíců z Valdeka) a dále bratry Budislava (kanovník pražské a mělnické kapituly), Oldřicha II. Zajíce z Valdeka (+1281) a Zbislava Zajíce z Třebouně nebo z Bobovic (+ asi 1292). Oldřich a Zbislav si rodový majetek fyzicky rozdělili, to vyplývá z jejich predikátů. Oldřich držel asi Valdek s okolím a Zbislav vsi na Příbramsku a Březnicku. Proto bylo v mém příspěvku všude psáno asi, pravděpodobně ...Ale jsem rád, že můj pokus je téměř totožný s rodokmenem Petra Zajíce v jeho bakalářské práci Zajícové z Valdeka na Moravě (MU Brno 2007).
Takže se zdá být pravděpodobnější, že otcem našeho Viléma Zajíce z Valdeka (+1319) je Oldřich II. z Valdeka (po kterém Vilém dědil statky) a ne Zbislav z Třebouně, jak se povětšinou uvádí. Pak mě ale okamžitě napadá, je-li tedy Bohuslava z Vartenberka ...

a) ... matkou Viléma z Valdeka a manželkou Oldřicha II. z Valdeka (+1281)
b) ... manželkou Zbislava z Třebouně a není matkou (ale jen tetou) Viléma z Valdeka (+1319)

:?: :?: :?:
Poutník
Sedlák
Příspěvky: 15
Registrován: 12 lis 2011 08:59

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Poutník »

Na stránce ... http://genealogy.euweb.cz/waldstein/waldstein1.html#ZZ ... se dovídáme, že ...

* D4. Markvart III ze Šarfensteina, +after 1262
* E1. Bohuslava z Vartemberka, +1282; m.Zbislav z Třebouně (+murdered Prague 1292)
* E2. Beneš I z Vartemberka, +1.2.1293; m.Anežka z Ronova; for his descendants see HERE
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Viola »

Poutník píše:Na stránce ... http://genealogy.euweb.cz/waldstein/waldstein1.html#ZZ ... se dovídáme, že ...

* D4. Markvart III ze Šarfensteina, +after 1262
* E1. Bohuslava z Vartemberka, +1282; m.Zbislav z Třebouně (+murdered Prague 1292)
* E2. Beneš I z Vartemberka, +1.2.1293; m.Anežka z Ronova; for his descendants see HERE
Já bych tedy tento server nebrala za nějak zásadně spolehlivý, je v něm spousta pravdivých, ale taky nepřesných nebo nesprávných informací.
Mimochodem, z čeho usuzuješ na Oldřicha, a nikoliv Zbyslava?
Poutník
Sedlák
Příspěvky: 15
Registrován: 12 lis 2011 08:59

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Poutník »

Viola píše:Mimochodem, z čeho usuzuješ na Oldřicha, a nikoliv Zbyslava?
Och, já neusuzuji ... :oops: ... jen jsem oprášil informaci pánů Rubáše z Hrádku a Petra Zajíce (mimochodem zní to velice logicky). Šlo mi v této souvislosti o paní Bohuslavu z Vartenberka, tu bych strašně rád "správě zařadil".

Ten odkaz jsem tam dal právě proto, aby se "informace ze zdroje" potvrdila, nebo aby byla smetena ze stolu. Nevím jestli se tomuto "zdroji" dá věřit :(

P.S. Nejsem žádný historik. Jenom rád sbírám drby a snažím se je "přetřídit".
danny99
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 25 říj 2012 12:05

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od danny99 »

dobrý den,
máte prosím někdo nějaký přehledně zpracovaný rodokmen Zajíců?
předem děkuji za odpověď. :violin:

danny99
Rubáš z Hrádku
Rytíř
Příspěvky: 165
Registrován: 01 pro 2010 15:47
Bydliště: Litoměřice
Been thanked: 2 times

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Rubáš z Hrádku »

Jeden pokus máš tady. Variant rodokmenu Zajíců - hlavně Házmburských - mám asi 9 a nevyhovuje mi ani jeden. O spoustě větví a jednotlivců dodnes netuším kam patří. Mnozí se psali z Valdeka ( ne jako Zajícové) ale pečetili čtvrceným štítem se sviními hlavami a lvy místo zajíců, takže podle znaků patřili do rožmitálsko-březnické větve rozrodu Buziců ... Základní údaje najdeš v Ottově slovníku naučném, kam psal hesla August Sedláček.


http://www.patricus.info/Panstvo.htm
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Ježek »

thovtt píše: 15 pro 2010 17:32 Neví někdo kdy je poprvé uvedeno přídomek Zajíc.
Vlricus Lepus na listině Václava I. na Křivoklátě, léto 1242, v Hradci Králové 1251 jako Vlricus Zagechec.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Ježek »

Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, Google Adsense [Bot] a 2 hosti