Vilém Zajíc z Valdeka

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

jákob píše:nedochovalo se někde vyobrazení meče Viléma z Valdeka?
Nevím, ale měl by být něčím specifický?
jákob
Poddaný
Příspěvky: 2
Registrován: 05 pro 2007 10:20

Nový příspěvek od jákob »

Viola píše:
jákob píše:nedochovalo se někde vyobrazení meče Viléma z Valdeka?
Nevím, ale měl by být něčím specifický?
nevím, jeden můj známý se o toto zajímá a padla tahle otázka. Pokud vyobrazení existuje, bude asi dost známé na to, aby o něm zde někdo věděl... Šance je ovšem malá...
Uživatelský avatar
Borso
Panoš
Příspěvky: 51
Registrován: 16 led 2008 20:57

Nový příspěvek od Borso »

Dovolím si něco k onomu erbu - jsou to informace porůznu sebrané a pokud jsou tam nepřesnosti - nemlate mne.
páni z VALDEKA užívali ve znaku černou kančí hlavu na stříbrném poli a stejnou měli v klenotu - stejný erb měli i MEDKOVÉ z VALDEKA
páni ZAJÍCOVÉ z VALDEKA užívali ve znaku onu černou kančí hlavu na stříbře v 1+4 poli a v poli 2+3 byl zlatý zajíc na poli modrém a stejnou měli v klenotu
páni ZAJÍCOVÉ z HAZMBURKA užívali ve znaku onu černou kančí hlavu na zlatě v 1+4 poli a v poli 2+3 byl zlatý zajíc na poli modrém a stejnou hlavu kance měli v klenotu
páni LVOVÉ z ROŽMITÁLU užívali ve znaku onu černou kančí hlavu na zlatu v 1+4 poli, v poli 2 byl zlatý lev na poli modrém a třetí pole bylo zlaté se střelou s červeným ratištěm a modrou špicí ( původně znak pánů ze Strakonic) v klenotu měli tutéž kančí hlavu
páni ze ŠELMBERKA užívali ve znaku černou kančí hlavu na poli zlatém a stejnou měli v klenotu
Jsem kdo jsem, nic víc a ani nic míò.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Borso píše:Dovolím si něco k onomu erbu - jsou to informace porůznu sebrané a pokud jsou tam nepřesnosti - nemlate mne.
páni z VALDEKA užívali ve znaku černou kančí hlavu na stříbrném poli a stejnou měli v klenotu - stejný erb měli i MEDKOVÉ z VALDEKA
páni ZAJÍCOVÉ z VALDEKA užívali ve znaku onu černou kančí hlavu na stříbře v 1+4 poli a v poli 2+3 byl zlatý zajíc na poli modrém a stejnou měli v klenotu
páni ZAJÍCOVÉ z HAZMBURKA užívali ve znaku onu černou kančí hlavu na zlatě v 1+4 poli a v poli 2+3 byl zlatý zajíc na poli modrém a stejnou hlavu kance měli v klenotu
páni LVOVÉ z ROŽMITÁLU užívali ve znaku onu černou kančí hlavu na zlatu v 1+4 poli, v poli 2 byl zlatý lev na poli modrém a třetí pole bylo zlaté se střelou s červeným ratištěm a modrou špicí ( původně znak pánů ze Strakonic) v klenotu měli tutéž kančí hlavu
páni ze ŠELMBERKA užívali ve znaku černou kančí hlavu na poli zlatém a stejnou měli v klenotu
A Buzici měli taky sviní hlavu.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Borso
Panoš
Příspěvky: 51
Registrován: 16 led 2008 20:57

Nový příspěvek od Borso »

Pravda - ony všechny uvedné rody pocházely z velkého rozrodu Búziců a proto měli ve znaku kančí hlavu - já je popsal, aby byla vidět jejich různorodost.
Jsem kdo jsem, nic víc a ani nic míò.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Narazila jsem na osobu Heinrichus de Waldeke v Monumenta Boica v listinách farnosti St. Nicoalus (Pasov), a to od cca 1180. Je to možné?
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Borso
Panoš
Příspěvky: 51
Registrován: 16 led 2008 20:57

Nový příspěvek od Borso »

Ono s tím predikátem Waldeke či Waldeck, Waldek je problém. Hradů toho jména bylo více - hlavně v Německu. Překlad predikátu by měl být ve smyslu v lesním rohu - či podobně a takhle těžko říci, zda Tebou zmiňovaný je příslušníkem onoho českého rodu
Jsem kdo jsem, nic víc a ani nic míò.
Uživatelský avatar
Kunhuta Haličská
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 07 úno 2008 17:37
Bydliště: Zlín

Názor

Nový příspěvek od Kunhuta Haličská »

Vilém byl bojovník a milenec České královny Elišky Přemyslovny neměl to udělat toho podle mě potom stálo život.
Naposledy upravil(a) Kunhuta Haličská dne 26 dub 2008 08:03, celkem upraveno 1 x.
Pro, rege!!!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Názor

Nový příspěvek od Viola »

Kunhuta Halièská píše:Vilím byl bojovník a milenec neměl byt toho podle mě stálo život.
Čí milenec? A mohla by ses třeba rozepsat o důvodech, které Tě vedou k domněnce, že jeho smrt v táboře Ludvíka Bavora měla souvislost s tím, že byl "milenec"? :wink:
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Názor

Nový příspěvek od Katerina »

Kunhuta Halièská píše:Vilím byl bojovník a milenec neměl byt toho podle mě stálo život.
Kunhutko - nedej se :wink: a rozveď to, Vilém byl bojovník , to určitě ano -
ale rád "bojoval" taky na církevním - myslím, že byla i jedna z hypotéz (snad Mezník to zmiňuje v Lucemburské Moravě) , proč se cisterciáčtí opati rozhodli už netrpět vládu JIndřicha Korutanského a obrátit se na římského krále s prosbou najít Čechám jiného panovníka bylo právě řádění pánů na církevním zboží a Valdek v tom hrál prim.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Kunhuta Haličská
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 07 úno 2008 17:37
Bydliště: Zlín

Re: Názor

Nový příspěvek od Kunhuta Haličská »

Viola píše:
Kunhuta Halièská píše:Vilím byl bojovník a milenec neměl byt toho podle mě stálo život.
Čí milenec? A mohla by ses třeba rozepsat o důvodech, které Tě vedou k domněnce, že jeho smrt v táboře Ludvíka Bavora měla souvislost s tím, že byl "milenec"? :wink:
Už jsem to tam opravila to zaprvé a zadruhé ho tam poslal Jan Lucemburský který věděl, že je to nesmyslná bitva! Ludvík vžidcky zdrhal před bojem válčili za něho jiní např: Jan Lucemburský, ale ten tam nebyl takže bylo jasné, že dřím nebo později se něco semele! Není to divné? zrovna šípy na Vilémův stan? a pak na něj?
Pro, rege!!!
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Má někdo možnost sehnat (okopírovat) rodokmen?
Bez piva to není ono.
Petr z Malče
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 23 lis 2010 12:27
Bydliště: Nymburk

Re: rodina pana Viléma

Nový příspěvek od Petr z Malče »

Katerina píše:Víme, že otec byl Zdislav z Třebouně, matka Bohuslava z Vartenberka (tím pádem byl příbuzný s Janem z Vartemberka :wink: )

Oženil se s Eliškou z Lochovic - s kterou měl 6 synů. A co je docela roztomilé , hled´te jak se jmenovali :

Oldřich Zajíc
Zbyněk Zajíc
Oldřich Zajíc
Vilém Zajíc
Zbyněk Zajíc
Vilém Zajíc.

Dcery nejsou zmíněné, pokud nějaké byly.
Rod se celkem úspěšně rozvíjel, a později stál vždy na silně katolických pozicích.
Sedláček ve svém díle uvádí jako matku Viléma Zajíce paní Bohuslavu,ale nenašel jsem,že by byla rodem z Vartemberka.Také o sourozencích Vilémových toho není moc k nalezení.Sedláček uvádí Zbyňka a Heřmana ze Záluží snad předky pánů z Litně a Medků z Valdeka.Také o Vilémových dětech(kromě jmen)toho moc není.Jeden Oldřich byl církevním hodnostářem a druhý purkrabím v Mostě.Zbyňěk měl syny Henzlina,ale už jsem nenašel.Snad mohli být jejich potomky Oldřich,Dětřich a Špacman píšící se v letech 1332-1356 po Kostelci(dnešním Zbořeném Kostelci na Sázavě).
Rubáš z Hrádku
Rytíř
Příspěvky: 165
Registrován: 01 pro 2010 15:47
Bydliště: Litoměřice
Been thanked: 2 times

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Rubáš z Hrádku »

Nedá mi to a přidám několik oprav.Otcem Viléma Zajíce byl spíše než Zbyslav z Třebouně jeho bratr Oldřich z Valdeka (+1281).Jeho pravděpodobnými sourozenci byli Jaroslav,Oldřich ze Žebráka,Zbyněk ze Záluží a biskup Heřman.Známi jsou jen čtyři synové,nikoliv 6.Byli to -1. Oldřich,pražský kanovník a později možná i děkan pražské kapituly,který je pravděpodobným autorem dodatků Dalimilovy kroniky,oslavující Zajíce z Valdeka.On také získal ostatky sv. Benigny,podle které byl přejmenován rodový klášter v Zaječově.Dále to byli - 2.Zbyněk a 3. Vilém.Čtvrtým synem byl další Vilém,nejspíše totožný s Vilémem z Krušejovic(tj. Krušovice).Ten byl ženatý s Kunhutou, dcerou Konrada Kemnatera von Hauseck a zemřel před r.1356.Bratři zdědili jen panství Valdek s pár vesnicemi v okolí.Většina držav jejich otce byla jen zástavami a po jeho smrti se vrátila panovníkovi.Ale i o Valdek brzo přišli,po nich zde sídlil jejich bratranec Oldřich,syn Oldřicha ze Žebráku a bratr Zbyňka Zajíce z Házmburka.O jejich případných potomcích lze jen spekulovat.O jejich hospodářském a společenském sestupu vypovídá i zařazení jejich znaku na hradě Lauf mezi erby nižší šlechty.To už by snad stačilo,mým hlavním předmětem zájmu jsou přeci jen Zajícové z Házmburka.
Petr z Malče
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 23 lis 2010 12:27
Bydliště: Nymburk

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Petr z Malče »

Rubáš z Hrádku píše:Nedá mi to a přidám několik oprav.Otcem Viléma Zajíce byl spíše než Zbyslav z Třebouně jeho bratr Oldřich z Valdeka (+1281).Jeho pravděpodobnými sourozenci byli Jaroslav,Oldřich ze Žebráka,Zbyněk ze Záluží a biskup Heřman.Známi jsou jen čtyři synové,nikoliv 6.Byli to -1. Oldřich,pražský kanovník a později možná i děkan pražské kapituly,který je pravděpodobným autorem dodatků Dalimilovy kroniky,oslavující Zajíce z Valdeka.On také získal ostatky sv. Benigny,podle které byl přejmenován rodový klášter v Zaječově.Dále to byli - 2.Zbyněk a 3. Vilém.Čtvrtým synem byl další Vilém,nejspíše totožný s Vilémem z Krušejovic(tj. Krušovice).Ten byl ženatý s Kunhutou, dcerou Konrada Kemnatera von Hauseck a zemřel před r.1356.Bratři zdědili jen panství Valdek s pár vesnicemi v okolí.Většina držav jejich otce byla jen zástavami a po jeho smrti se vrátila panovníkovi.Ale i o Valdek brzo přišli,po nich zde sídlil jejich bratranec Oldřich,syn Oldřicha ze Žebráku a bratr Zbyňka Zajíce z Házmburka.O jejich případných potomcích lze jen spekulovat.O jejich hospodářském a společenském sestupu vypovídá i zařazení jejich znaku na hradě Lauf mezi erby nižší šlechty.To už by snad stačilo,mým hlavním předmětem zájmu jsou přeci jen Zajícové z Házmburka.

Zajímavé,mohu se zeptat na zdroj z něhož je čerpáno?Sedláček ve svém díle uvádí Jaroslava a Oldřicha jako Vilémovy bratrance,nikoliv bratry,a jako jejich otce uvádí Oldřicha bratra Zbislava z Třebouně.
Rubáš z Hrádku
Rytíř
Příspěvky: 165
Registrován: 01 pro 2010 15:47
Bydliště: Litoměřice
Been thanked: 2 times

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Rubáš z Hrádku »

První ověřitelnou osobou rodu Zajíců je Oldřich I. Zajíc z Valdeka (+1271). V další generaci jeho pravděpodobných potomků známe 4 jména -Řehoř (pražský biskup, +1301, dle církevní tradice pocházel z rodu Zajíců z Valdeka) a dále bratry Budislava (kanovník pražské a mělnické kapituly), Oldřicha II. Zajíce z Valdeka (+1281) a Zbislava Zajíce z Třebouně nebo z Bobovic (+ asi 1292). Oldřich a Zbislav si rodový majetek fyzicky rozdělili, to vyplývá z jejich predikátů. Oldřich držel asi Valdek s okolím a Zbislav vsi na Příbramsku a Březnicku. Ve 3. generaci je známo 7-9 možných potomků Oldřicha a Zbislava, ale z pramenů nelze zjistit přímou rodovou souvislost. Mezi syny Oldřicha II. z Valdeka bývá řazen Jaroslav (pravděpodobný předek větve na Kostelci n. Sázavou) a Oldřich III. ze Žebráka, já bych k nim kvůli držbě hradu Valdek přiřadil i Viléma Zajíce z Valdeka a možná i Zbyňka a Heřmana ze Záluží ( nedošlo-li k oddělení zálužské větve již o generaci dříve). Mezi syny Zbislava z Třebouně (u Toužimi nebo u Karlštejna??) nebo z Bobovic (u Březnice) bych z důvodu majetkové kontinuity zařadil Zbislava ze Škarendorfu (držitele Bobovic) a spekulativně i Heřmana z Drahlína a Litně, předka větve pánů z Litně a Valdeka (svou tvrz v Litni nazývali valdecká, proto myslím, že z této větve skutečně vyšli). Ti pro zajímavost nejsou totožní se svými nástupci na Litni-Medky z Valdeka, jejichž předkem byl asi Oldřich z Týnce (přip. 1318). I ten býval označován za potomka našeho Viléma Zajíce z Valdeka, ale dle erbů náleží spíše k březnicko-rožmitálské pošlosti rozrodu Buziců. Vzhledem k absenci pramenů lze bohužel jen spekulovat s větší či menší praděpodobností jak činím.Proto bylo v mém příspěvku všude psáno asi, pravděpodobně ...Ale jsem rád, že můj pokus je téměř totožný s rodokmenem Petra Zajíce v jeho bakalářské práci Zajícové z Valdeka na Moravě (MU Brno 2007).
Rubáš z Hrádku
Rytíř
Příspěvky: 165
Registrován: 01 pro 2010 15:47
Bydliště: Litoměřice
Been thanked: 2 times

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Rubáš z Hrádku »

Co je doložitelné prameny je potomstvo Viléma Zajíce z Valdeka. Jediný konkrétní údaj je v Codex iuris municipalis IV, kde jsou uvedeni jen čtyři synové.
Petr z Malče
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 23 lis 2010 12:27
Bydliště: Nymburk

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Petr z Malče »

Rubáš z Hrádku píše:Co je doložitelné prameny je potomstvo Viléma Zajíce z Valdeka. Jediný konkrétní údaj je v Codex iuris municipalis IV, kde jsou uvedeni jen čtyři synové.

Bakalářskou práci pana Zajíce jsem včera také našel a už ji pročítám.Samozhřejmě,že první jsem stáhnul rodokmeny.Je to velice zajímavé.Já mám k diposici jen starší literaturu (Palacký,Sedláček).Proto jsem byl dost překvapen.Škoda,že v práci nejsou alespoň nastíněny počátky vedlejších větví.Zrovna tak není v rodokmenu uveden Přibyslav ze Žebráku uváděný k r.1280.Tedy pokud vůbec patřil do rozrodu Buziců.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od thovtt »

V prvním díle Palackého Dějin jepočátek rodu Buziců zpracován vcelku dobře.Neví někdo kdy je poprvé uvedeno přídomek Zajíc.
Petr z Malče
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 23 lis 2010 12:27
Bydliště: Nymburk

Re: Vilém Zajíc z Valdeka

Nový příspěvek od Petr z Malče »

Jako první z Buziců se s příjmením Zajíc píše Oldřich z Valdeka (1248-1271) zakladatel kláštera sv.Dobrotivá v Zaječově.
Aspoň tak to uvádí Sedláček ve svém díle.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 4 hosti