Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 18 pro 2018 14:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 629 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 28, 29, 30, 31, 32
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Záviš z Falkenštejna
PříspěvekNapsal: 16 dub 2016 15:30 
Královna

Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
Ahoj Raddie,

vítej tady u nás. :) K té Tvé otázce - myslíš dobu po Moravském poli nebo potom za Závišova "regentství"?

Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 16 dub 2016 16:23 
Poddaný

Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Viola píše:
K té Tvé otázce - myslíš dobu po Moravském poli nebo potom za Závišova "regentství"?

Toť otázka :think: :)
Ale zřejmě to druhé období, kdy měl k absolutní moci asi mnohem blíž.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 22 dub 2016 12:01 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
raddie píše:
Ahoj, dovolím se přidat do debaty, byť jsem historický diletant, který jen s nadšením už měsíce louská všechna ta místní zajímavá témata :)

Proč se Vítkovci nikdy nepokusili převzít moc nad celou zemí a stát se královským rodem?

Mám k tomu tři různé, někdy navzájem spolupůsobící teorie, tak by mě zajímalo, jak moc jsem vedle :D

1) nikdy nebyli natolik silní, aby dokázali ovládnout celé země koruny české a opoziční rodové klany by vždy nakonec měly navrch.

2) příliš velký rozrod Vtkovů, kteří ani uvnitř nedokázali být jednotní a hrozilo, že v případě konfliktu by část vpadla do zad těm, kteří usliujíí o korunu

3) i přes svůj význam nikdy nemohli patřit do absolutní špičky evropské nobility a ta by je nevzala mezi sebe mezi všechny ty Habsburky, Lucemburky a spol.

Podle mě si Záviš spíše chystal půdu pro to, aby se jeho synové stali knížaty, podobně jako Mikuláš Opavský, který také začínal jako "pouhý" "pán Opavy" a později získal vévodství opavské (on sám jen tak, že mu král ten titul toleroval, viz RBM II., č. 1393, s. 598-599) jeho stejnojmennému synovi pak byl i Janem Lucemburským tento titul potvrzen. Jako jejich (v budoucnu dědičné) území by Záviš použil Poličsko a Lanškrounsko, které měl Ješek, jeho a Kunhutin syn, od Václava II. v držení (dle HAVEL, Dalibor, Katalog listin a listů k VII. dílu českého diplomatáře I., č. 158 I, s. 68; RBM II., č. 1358). Další události tuto jeho snahu přerušily (a už samozřejmě ji nikdy nedokončil). On sám se odcizil šlechtě (i "svým" Vítkovcům), při provádění konsolidační zeměpanské politiky a myslím, že by byl první, kdo by Vítkovcům nějaké takové plány zatrhl. Kromě něho tehdy ani neměli žádnou další významnou osobnost, která by o něčem takovém mohl uvažovat (později takové měli - Rožmberkové, napříč staletími, či Vilém z Landštejna).

Proč se o začlenění mezi svobodné říšské pány (nikoli královské rody - takové "začlenění" se dělo postupně a i původně "jen" hraběcí rody se stávaly královskými většinou až po zvolení některého člena římským králem (Rudolf Habsburský a Jindřich Lucemburský), k tomu bylo potřeba mnohem většího vlivu než tehdy Vítkovci ale i třeba Schaunburkové měli) nepokusili po bitvě na Moravském poli netuším. Možná nechtěli (tj. při povstání proti Přemyslovi v roce 1276 to nebylo jejich cílem), možná jim v tom zabránil Ota Braniborský. O usednutí na trůn v Čechách v té době podle mě nemohla být řeč, v úvahu mohly (ale pouze u Závišových dětí) přicházet Uhry, viz naše raná diskuse buď v tomto tématu nebo u Alžběty Arpádovny (Závišovy manželky). Ohledně zemí Koruny české příklad Mikuláše byl myslím v tomhle ohledu zcela jasný, aby na takovou, s prominutím pitomost, Záviš byť jen pomyslel (Jednoznačně pouhá fabulace našich romanopisců, vím, že někde padlo, že ty myšlenky měl, ale nevím, které veledílo to bylo).

Omlouvám se za to množství těch závorek (nakonec jsem to důležité "ztučnila"), vždycky toho chci říci mnoho (a mnoho toho osvětlit) a neumím to udělat přehledně.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 01 črc 2016 17:34 
Tak ze Záviše je kralovnin hřebec v červencové 100+1 historie http://www.epublishing.cz/1001-historie-72016

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 02 črc 2016 09:05 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
Medy píše:
Tak ze Záviše je kralovnin hřebec v červencové 100+1 historie http://www.epublishing.cz/1001-historie-72016

Kdo to psal?

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 02 črc 2016 16:00 
Ježek píše:
Medy píše:

Kdo to psal?

Netuším. Časopis nemám, mě pouze dostala formulace názvu. Chudák Záviš. Jako by ho Kunhuta měla jenom na to jedno.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 02 črc 2016 20:28 
Královna

Has thanked: 3 times
Ale tak to může být jenom titulek, který prodává - tohle nakladatelství mívá dobré články.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 18 črc 2016 18:38 
Poddaný

Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
elizabeth píše:

Podle mě si Záviš spíše chystal půdu pro to, aby se jeho synové stali knížaty, podobně jako Mikuláš Opavský, který také začínal jako "pouhý" "pán Opavy" a později získal vévodství opavské (on sám jen tak, že mu král ten titul toleroval, viz RBM II., č. 1393, s. 598-599) jeho stejnojmennému synovi pak byl i Janem Lucemburským tento titul potvrzen. Jako jejich (v budoucnu dědičné) území by Záviš použil Poličsko a Lanškrounsko, které měl Ješek, jeho a Kunhutin syn, od Václava II. v držení (dle HAVEL, Dalibor, Katalog listin a listů k VII. dílu českého diplomatáře I., č. 158 I, s. 68; RBM II., č. 1358). Další události tuto jeho snahu přerušily (a už samozřejmě ji nikdy nedokončil). On sám se odcizil šlechtě (i "svým" Vítkovcům), při provádění konsolidační zeměpanské politiky a myslím, že by byl první, kdo by Vítkovcům nějaké takové plány zatrhl. Kromě něho tehdy ani neměli žádnou další významnou osobnost, která by o něčem takovém mohl uvažovat (později takové měli - Rožmberkové, napříč staletími, či Vilém z Landštejna).

Proč se o začlenění mezi svobodné říšské pány (nikoli královské rody - takové "začlenění" se dělo postupně a i původně "jen" hraběcí rody se stávaly královskými většinou až po zvolení některého člena římským králem (Rudolf Habsburský a Jindřich Lucemburský), k tomu bylo potřeba mnohem většího vlivu než tehdy Vítkovci ale i třeba Schaunburkové měli) nepokusili po bitvě na Moravském poli netuším. Možná nechtěli (tj. při povstání proti Přemyslovi v roce 1276 to nebylo jejich cílem), možná jim v tom zabránil Ota Braniborský. O usednutí na trůn v Čechách v té době podle mě nemohla být řeč, v úvahu mohly (ale pouze u Závišových dětí) přicházet Uhry, viz naše raná diskuse buď v tomto tématu nebo u Alžběty Arpádovny (Závišovy manželky). Ohledně zemí Koruny české příklad Mikuláše byl myslím v tomhle ohledu zcela jasný, aby na takovou, s prominutím pitomost, Záviš byť jen pomyslel (Jednoznačně pouhá fabulace našich romanopisců, vím, že někde padlo, že ty myšlenky měl, ale nevím, které veledílo to bylo).

Omlouvám se za to množství těch závorek (nakonec jsem to důležité "ztučnila"), vždycky toho chci říci mnoho (a mnoho toho osvětlit) a neumím to udělat přehledně.

Děkuji moc za krásný přehled :clap: A dovolím si zároveň špitnout, že ta pitomost mě napadla bez vlivu nějaké historické beletrie, bo něco takového ani nečtu. Teď nevím, jestli je to pro mě plus nebo mínus :D

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 23 črc 2016 10:36 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Moc se omlouvám za tu formulaci, ale já už jsem na cokoli ohledně Záviše (skoro stejně jako u Konradina,tam ale přece jen o trochu víc) pořád strašně citlivá, obzvlášť poté co jsem si vyslechla, že byl egoistický zmetek. :wink: Jsem ráda, že jsme mohli zase v tomhle vláknu alespoň trochu diskutovat, je tady poněkud mrtvo... Takže moc děkuju za oživení tématu.

Odpovědět s citací  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 629 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 28, 29, 30, 31, 32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina