Záviš z Falkenštejna

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Zajímavost z Velkých dějin zemí Koruny české Vratislava Vaní

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše: Protože dokument je z Urkundenbuch des Landes ob Enns (bohužel část III. , já zatím našla 1.,2., a 5.) - a Landes ib Enns - je část Rakouska kolem řeky Enns - což je jižního přítoku Dunaje - tak jsme stále v oblasti OberOsterreich - tedy Horních Rakous.
Katko, UBLOE III. je zde:
http://www.archive.org/stream/urkundenbuchdes02landgoog
Odkaz byl již uveden v Neví někdo zde
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Ranna

Nový příspěvek od elizabeth »

Tak nejdříve, co to ta Ranna vlastně je, i když to není hrad, protože ta listina nemusela být potvrzována na hradě ale i ve městě nebo vesnici jménem Ranna( jako byla třeba ta Závišova feldenská listina vyhotovena ve Feldenu, což je taky město a ne hrad...)

"Ranna, Oberösterreich, nördlicher Nebenfluss der Donau im westlichen Mühlviertel; entsteht in der Nähe von Sonnen (Bayern) aus mehreren kleinen Bächen, erreicht bei Oberkappel (511 m) österreichisches Gebiet und mündet bei Rannamühle (285 m). Südlich der Staatsgrenze liegt der lang gestreckte Ranna-Stausee. Von diesem führt ein Druckstollen zum Kraftwerk Ranna (errichtet 1925, 19 MW) am nördlichen Donauufer."

http://www.aeiou.at/aeiou.encyclop.r/r136678.htm
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Falkensteinové-ministeriálové p. biskupství a vlastnictví hr

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše:V Říši probíhal proces, kdy se ministeriálové (původně služebná, dříve neurozená, šlechta) stávali svobodnými vlastníky svých původně lenních držeb. Tento proces se mohl urychlit během interegna.
Čistě teoreticky (mám v tom trochu zmatek a už jsme to s Bětkou řešily), ministeriálem by měla být primárně nižší šlechta, nicméně třeba takové Kuenringy nazýváme ministeriály i ve 2. polovině 13. století, kdy patřili k nejvýznamnějším rakouským rodům. A teď pár otázek - komu ministeriálové sloužili, byli to říšští pánové, nebo obecně jakýkoliv velmož, který si mohl dovolit mít takové úředníky? Co se stalo s ministeriály, kteří se vypracovali (jak uvádíš, Ježi, stali se vlstníky svých držeb), nazývali se oni sami ministeriály i nadále, jen z tradice? Nebo je tak pojmenovává historiografie? Nebo už je tak prostě nenazývá nikdo?

Mimochodem, v novém ČČH má Žemlička článek o typech držby či vlastnictví za Přemyslovců, akorát z toho moc moudrá nejsem. :(

Ježek píše:
Katerina píše:a) Bylo by možné zvažovat, že dotyčný hrad se se souhlasem mužských členů rodu stal jakýmsi věnným podílem paní Perchty - k jejímu volnému nakládání .. a po smrti jejích mužskýžch potomků se tedy vrátil kam patřil , zpět Valchsteinům ?
To by se ten rod vzdal svého nejprestižnějšího sídla, ale smysl by to dávalo.
Jaká byla tradice týkající se věna v Rakousku v té době, víme to? Jinak obecně u nás dcera obdržením věna, resp. jeho postoupením manželovi ztrácela právo na majetek z nedílu, který zůstával ve společném držení jejích bratrů a příp. dalších příbuzných. Primárně bylo účelem věna zajistit výživu manželky (aby to manžela tolik nestálo :D ), později ale přinášela žena svůj majetek k majetku manžela, takže bohaté nevěsty byly samozřejmě žádanější. Proto si říkám, co by měl Budivoj pouze z výnosů určitého majetku, kdyby se ten majetek měl vrátit po smrti manželky zpět do její původní rodiny? Ale opravte mě, možná v tom mám jenom trochu zmatek.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Falkensteinové-ministeriálové p. biskupství a vlastnictví hr

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:... A teď pár otázek - komu ministeriálové sloužili, byli to říšští pánové, nebo obecně jakýkoliv velmož, který si mohl dovolit mít takové úředníky?

Takovou služebnou šlechtu měly i nejvýznamnější české rody, já konkrétně vím o Lichtemburcích a Vítkovcích...
Viola píše:...
Co se stalo s ministeriály, kteří se vypracovali (jak uvádíš, Ježi, stali se vlstníky svých držeb), nazývali se oni sami ministeriály i nadále, jen z tradice? Nebo je tak pojmenovává historiografie? Nebo už je tak prostě nenazývá nikdo?
Přesněji, vlastníky lén. Slovo držba by bylo zavádějící, ve mě vyvolává pocit dědičné držby (alodu). Mě osobně zajímá: Jak vůbec vznikla samotná dědičná držba? To už asi patří spíš do jiného tématu, ale zatím to ponechám tady...
Stačí mě nasměrovat na čtení ( knihu nebo článek ale krátkou odpovědí bych taky nepohrdla :D )
U těch Falkensteinů je, problém, viz tento příspěvek (a listina UBLOE III., č. XL na straně 44-45, v níž Rudiger, biskup pasovský odevzdává klášteru Schlägl proboštství Osterhofen), že oni se nenazývají sami ministeriály, je nazývá ministeriály jejich pán - pasovský biskup.
Kuenringové se mohli vypracovat, protože byli ministeriálové rakouských vévodů (což bych přirovnala k českým královským úředníkům), u úřednické šlechty pasovského biskupství bych takový vzestup nepředpokládala ( ale nemusím mít pravdu... :wink: )
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Falkensteinové-ministeriálové p. biskupství a vlastnictví hr

Nový příspěvek od Katerina »

Ježek píše:V Říši probíhal proces, kdy se ministeriálové (původně služebná, dříve neurozená, šlechta) stávali svobodnými vlastníky svých původně lenních držeb. Tento proces se mohl urychlit během interegna.


No - jak jsem četla v té Štaufské ministerialitě na Chebsku - a pokud si na to odbře vzpomínám - tak to původně byli výhradně neurození !!! úředníci a služebníci - teprve později, především, když se Štaufové z Chebska ztratili a nastalo období zmatků co se vlády a majetku týče (což sedí s tím Ježkovým interegnem - v principu ) začali někteří z nich budovat "kariéru" - stali se tam vlastníci majetku i šlechtických hodností, někteří z nich měli velkou zásluhu na kolonizaci těchto území - společně s kláštery - postupně se někteří dopracovali mezi vysokou šlechtu a další se vrátily na samý počátek - zpět , prý dokonce některé rody upadly tak, že splynuly se sedláky. Takže takový ministeriálský oblouk - na vrchol a zpět.
Viola píše:
Ježek píše:
Katerina píše:a) Bylo by možné zvažovat, že dotyčný hrad se se souhlasem mužských členů rodu stal jakýmsi věnným podílem paní Perchty - k jejímu volnému nakládání .. a po smrti jejích mužskýžch potomků se tedy vrátil kam patřil , zpět Valchsteinům ?
To by se ten rod vzdal svého nejprestižnějšího sídla, ale smysl by to dávalo.
Jaká byla tradice týkající se věna v Rakousku v té době, víme to? Jinak obecně u nás dcera obdržením věna, resp. jeho postoupením manželovi ztrácela právo na majetek z nedílu, který zůstával ve společném držení jejích bratrů a příp. dalších příbuzných. Primárně bylo účelem věna zajistit výživu manželky (aby to manžela tolik nestálo :D ), později ale přinášela žena svůj majetek k majetku manžela, takže bohaté nevěsty byly samozřejmě žádanější. Proto si říkám, co by měl Budivoj pouze z výnosů určitého majetku, kdyby se ten majetek měl vrátit po smrti manželky zpět do její původní rodiny? Ale opravte mě, možná v tom mám jenom trochu zmatek.
Tady si myslím, že tu druhou půlu jsme asi částečně objasnili - první část - jak se Falkenstein dostal do majetku Vítkovců - resp. proč se po něm Záviš píše ..předpokládáme - viz diskuse výše - dědictví po matce Perchtě ..

ta druhá část .. na kterou se ptáš - jak se zas Falkenstein dostal zpátky Valchensteinům jsme řešili .. Záviš byl popraven, mladší bratři na útěku - co dělal Vítek v té krátké době po Závišově smrti nevím ? a na hradě je posádka .. o které také nevíme , kdo to byl - ale víme, že patřila k Závišově straně.
Vlítne tam Habsburk, hrad dobije, ponechá si ho, ale usadí tam své leníky, kteří .. aby nám ztížili bádání (potvroy jedni) se také začali psát po hradu.

Zelená růže .. alespoˇbn po meči je rozptášena, majetek zabaven, ale hrad je zpátky ve Falkensteinském vlastnictví - jenže jsou to úplně jiní Falkensteini.

Takže odpověd na tvou otázku - nevím, co by Budivoj z toho měl, kdyby se měl majetek vracet po Perchtině smrti - ale to nikdo nepředpokládal, měl dát patřit Závišovi a rodu, jenže koho by tehdá napadlo , do čeho všeho se Záviš pustí, aže to smutně dopadne.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Otázky a odpovědi

Nový příspěvek od elizabeth »

Podle mě jsme si neobjasnili ještě vůbec nic.
Nevíme, zda byl jeden nebo dva rody hornorakouských Falkensteinů....
Nevíme, zda matka Záviše náležela k urozenému nebo ministeriálnímu rodu
...

Takže nemůžeme zatím jistě tvrdit, že hrad Falkenstein ( a který Falkenstein) zdědil Perchtin pravděpodobně nejstarší syn Záviš...

Za sebe mohu říci, že čím více se v tom šťouráme, tím více otázek se otvírá, místo toho, abychom získávali nějaké odpovědi...

Jako fakt zatím máme jen to, že Perchta zdědila dědickým právem ves Schinta ( Violka jí říká Šindlov), stejnou ves držel dědickým právem i Kalhoch a nárokoval si ji i Vok...
Odvození z tohoto propletence může být několik, osobně si myslím, že až se nám povede rozetnout tento Gordický uzel, budeme vědět mnohem, mnohem více...
Pravděpodobně můžeme tvrdit, že ten Kalhoch byl z ministeriálního rodu a potomek Kalhocha II. (vnuk), jistého to ministeriála biskupství pasovského...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Falkensteinové-ministeriálové p. biskupství a vlastnictví hr

Nový příspěvek od elizabeth »

elizabeth píše:
Viola píše:... A teď pár otázek - komu ministeriálové sloužili, byli to říšští pánové, nebo obecně jakýkoliv velmož, který si mohl dovolit mít takové úředníky?

Takovou služebnou šlechtu měly i nejvýznamnější české rody, já konkrétně vím o Lichtemburcích a Vítkovcích...

Tak ti vítkovští ministeriálové, neboli šlechta služebná - konkrétní listiny RBM II. č. 1265 str. 544 -545 - zde
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od elizabeth »

Nevím, kam s tím, tak to zatím dám sem... Beztak to hledám kvůli němu...

V listině z 26. prosince 1262 (OÖUB 3 (Wien 1862)(OberÖsterreich. Urkunden Buch?) S. 297, Nr. 314),již jde najít na monasterium.net kláštera Wilhering (Nos Heinricus de Schowenberc Notum esse volumus omnibus hanc litteram intuentibus, quod dilectus fidelis noster Hertnidus dapifer duo bona Ecclesie Sancte Marie in Wilhering, feodum in Chvtzhering et feodum in vinchenheim, in quo Ditmarus residet, tradidit perpetuo possidenda sub hac forma, quod de eisdem bonis due lampades, vna ad altare Sancti Jacobi et reliqua ad tumulum patris sui sueque parentele perpetuo habeantur.) Jindřich ze Schaunburga dovoluje svému stolníkovi Hartnidovi dát Wilheringu dva statky...
proč o tom píšu?

Protože tentýž Hartnid, který byl prokazatelně pouze stolníkem (chcete-li tedy ministeriálem Schaunbergů) se v listině z 11. dubna 1269 - UBLOE III, č. CCCLXXXIX, str. 364- píše jako Hertnidus de Schawenberch...

Já se na to asi vykašlu a půjdu dělat něco rozumnějšího třeba čistit stoky... Nebo číst brakovou literaturu jako jsou detektivky... Co jsem komu udělala??? :evil: :evil: :angelic-red:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Protože tentýž Hartnid, který byl prokazatelně pouze stolníkem (chcete-li tedy ministeriálem Schaunbergů) se v listině z 11. dubna 1269 - UBLOE III, č. CCCLXXXIX, str. 364- píše jako Hertnidus de Schawenberch...
A je jisté, že jde o tutéž osobu?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Katerina »

No , tak se mi zdá, že se ještě budem muset podívat na Tannebergy .. ten Pilgrimm se kolem Záviše pořád mital - navzájem si svědčili ...
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Katerina »

Katerina píše:No , tak se mi zdá, že se ještě budem muset podívat na Tannebergy .. ten Pilgrimm se kolem Záviše pořád mital - navzájem si svědčili ...
Tak jsem je rychle prolétla, ale nic, nic zajímavého , pasovští ministeriálpvé, drželi truchsaský úřad .
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Tannebergové

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:No , tak se mi zdá, že se ještě budem muset podívat na Tannebergy .. ten Pilgrimm se kolem Záviše pořád mital - navzájem si svědčili ...
Tak mi řekni podle čeho se Ti to zdálo, že se na ně musíme podívat...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
elizabeth píše:Protože tentýž Hartnid, který byl prokazatelně pouze stolníkem (chcete-li tedy ministeriálem Schaunbergů) se v listině z 11. dubna 1269 - UBLOE III, č. CCCLXXXIX, str. 364- píše jako Hertnidus de Schawenberch...
A je jisté, že jde o tutéž osobu?
Jista si tím, Violko, nejsem ( já už si nejsem jistá ale vůbec ničím) ale myslím si to...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Tannebergové

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:
Katerina píše:No , tak se mi zdá, že se ještě budem muset podívat na Tannebergy .. ten Pilgrimm se kolem Záviše pořád mital - navzájem si svědčili ...
Tak mi řekni podle čeho se Ti to zdálo, že se na ně musíme podívat...
Protože si navzájem svědčili minimáně na dvou listinách, které tě zajímaly, a vzhledem k tomu, že byl ministeriál pasovského biskupa- mohl existovat nějaký důvod - proč
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Tannebergové

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:
elizabeth píše:
Katerina píše:No , tak se mi zdá, že se ještě budem muset podívat na Tannebergy .. ten Pilgrimm se kolem Záviše pořád mital - navzájem si svědčili ...
Tak mi řekni podle čeho se Ti to zdálo, že se na ně musíme podívat...
Protože si navzájem svědčili minimáně na dvou listinách, které tě zajímaly, a vzhledem k tomu, že byl ministeriál pasovského biskupa- mohl existovat nějaký důvod - proč
To je pravda, že si svědčili...V RBM II. č. 785 svědčí Závišovi (nebo asi spíše za stranu pasovského biskupa) při jednání ve Feldenu. Pak jemu nebo spíš bratřím z Waldeku při sjednání míru svědčí Budivoj se synem Závišem v RBM II. č. 791 a do třetice i na té pitomé listině RBM II. 917 z Neuburgu u Pasova, kde je uveden Záviš (nebo někdo jiný téhož jména) jako castellanus de Valchenstain. Ta první a třetí (785 a 917) ale podle mě nemá ani tak souvislost se Závišem jako spíše s biskupem pasovským. Ta poslední, tj. smiřující listina mezi Waldeky a Pilgrimem, pak byla Budivojem a Závišem potvrzena zřejmě proto, že tam měli ta jednání, o nichž nás informuje RBM II. 785 a místní pánové si mysleli, že když je "na návštěvě" vyýznamný český pán se synem, tak že je požádají o strvrzení míru, který uzavírali...
Ještě, Kačenko,prosím, kde jsi našla, že byli těmi stolníky pasovského biskupa?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Tannenbergové - pasovští mini

Nový příspěvek od Katerina »

Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:
Viola píše:
elizabeth píše:Protože tentýž Hartnid, který byl prokazatelně pouze stolníkem (chcete-li tedy ministeriálem Schaunbergů) se v listině z 11. dubna 1269 - UBLOE III, č. CCCLXXXIX, str. 364- píše jako Hertnidus de Schawenberch...
A je jisté, že jde o tutéž osobu?
Jista si tím, Violko, nejsem ( já už si nejsem jistá ale vůbec ničím) ale myslím si to...
No a co když jde jen o osobu stejného jména?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Hertnidus de Schaunberg ?

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše: No a co když jde jen o osobu stejného jména?
Těžko říci. Hertnidus (dapifer de) tak zde dokonce číšník, ne stolník v několika listinách v UBLOE III. (viz rejstřík str. 658(což je 667pdf)) a pak Hertnidus de asi na třech listinách (tatáž strana)
1256 -1264 (dapifer)
1269, pak 1278 a 1281 jako Hertnidus de
1272 zase jako dapifer
v roce 1250, 1251 a 1256 vystupuje jakýsi Hertnidus, filius Leutoldi dapiferi
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

ještě k Tannebergům

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:
Katerina píše:No , tak se mi zdá, že se ještě budem muset podívat na Tannebergy .. ten Pilgrimm se kolem Záviše pořád mital - navzájem si svědčili ...
Tak jsem je rychle prolétla, ale nic, nic zajímavého , pasovští ministeriálpvé, drželi truchsaský úřad .
A bratr Pilgrima (Pelhřima) de Tanneberg jménem Siboto byl kaplanem pasovského biskupa...

viz svědečná řada z RBM II. č. 917: Albertu liber de Hals, Purkart z Janovic, Dětřich Spacman, Siboto de Tannenberg, kanonikus Pasovský, capellanus noster (kaplan náš), Pilgrimus, frater ipsius (bratr jeho), Siboto de Lonsdorf, Chunradus de Harrthaim, Zabissius, castellanus in Valchenstain, a další.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Falkensteinové-ministeriálové p. biskupství a vlastnictv

Nový příspěvek od elizabeth »

elizabeth píše:
elizabeth píše:
Viola píše:... A teď pár otázek - komu ministeriálové sloužili, byli to říšští pánové, nebo obecně jakýkoliv velmož, který si mohl dovolit mít takové úředníky?

Takovou služebnou šlechtu měly i nejvýznamnější české rody, já konkrétně vím o Lichtemburcích a Vítkovcích...

Tak ti vítkovští ministeriálové, neboli šlechta služebná - konkrétní listiny RBM II. č. 1265 str. 544 -545 - zde
A teď ti Lichtemburští ministeriálové ve dvou listinách:

Přesun do světa služební šlechty nám ukazuje příklad bohatého rychtáře ze Smilova Brodu Vernera, který roku 1265 od Smila z Lichtemburka přijal v léno vesnici s podmínkou, že bude svému pánovi ve válce pomáhat i s jedním lehkooděncem (RBM II. č. 503) . Nebo v jiné listině zase Smil svoluje k tomu, aby jeho kastelán na Lichtemburce Bohuslav daroval klášteru ves, kterou držel jako „iure feudi ex parte uxoris nostrae" žďárskému klášteru (RBM II. č. 469)
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bingbot, ClaudeBot a 9 hostů