Záviš z Falkenštejna

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

To je, holky, presne moje rec. Toho Sustu CCH jsem strasne zoufale shanela. Acomo, adresu posilam e-mailem, co nafotit to? Urcite nekopirovat. Pokud to nepujde, spoleham se na Tve slovo. Neni tam vyfocena ta listina?Viz muj dalsi komentar*
Jinak jeste k Zavisovi a jeho pripadnemu vudcovstvi povstani. Kde by se jeste dalo hledat a co by bylo jakz takz smerodatnym pro problem vudce povstani - Otokar Styrsky, Bavorsky kroniky, Zbraslavska kronika ...
*No a ted me napadlo, ze by se dalo usuzovat, kde na te listine 1274 byl uveden Zavis, protoze se vzdy uvadely nejvyraznejsi a nejvyznamejsi osoby vepredu. Dalsi otazka, ty dopisy, co si posilali pani kralove Rudolf a Premysl v letech 1277 a 78- tam je vzdy jen Vitkovci, dopis adresovany Zavisovi, jako je pro Borese - nejvernejsiho z vernych taky nemame. Jen se pani historici shoduji, ze byt musel. Proc musel?? Leda, protoze chceme vinika.Zkusme dohledat ty listiny a ty "sjezdy" Vitkovcu, jestli teda vubec byly. A v tech listinach zjistit svedecnou radu. Holky z Prahy, ja vas asi poslu do vedarny ( rozumej vedecka knihovna) studovat listiny. No, to jsem si to pekne zjednodusila.
Ja jsem s tim psanim nepoucitelna, ze jo, uz zas me rezou oci, jeste ze mi za hodinu jede bus.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Ještě v r. 1272 Záviš nazývá Přemysla svým nejjasnějším pánem a setkává se s ním za jednání mezi pasovským biskupem a českým králem r. 1274.
Jestli narazis na sprostedkovani sporu pasovskeho biskupa se Zavisem a Budivojem tak ten Premysl zprostredkoval v zastoupeni. Zkusim najit presnou formulac. Nebo se jedna jeste o nejake jine jednani? A samozrejme jako vzdy me zajima zdroj. :)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Trošku z jiného soudku, taková malá zajímavost o Závišovi,našla jsem to v jednom sborníku přenášek na téma Evropa a Čechy na konci středověku. Jedna přednáška se zabývala titulaturami a osloveními v prostředí české šlechty - Prestižní a patetické titulatury.
Oslovení illustris/clarus či preclarus - tedy osvícený/jasný či nejjasnější bylo určeno výhradně členům panovnických rodů, knížatům a arcibiskupům.
Mimo tyto kategorie bylo takové oslovení použito pouze u dvou osob - jednak u blahoslaveného Hroznaty a ten druhý :
v listině z roku 1286 - Illustris dominus Zauissius de Falkenstayn
Bohužel použito pouhé 2 roky před popravou...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:v listině z roku 1286 - Illustris dominus Zauissius de Falkenstayn
Páni, zajímavé, Katko, co je to za listinu? Resp. u jaké příležitosti byla vydaná?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Illustris dominus Zauissius de Falkenstayn

Nový příspěvek od elizabeth »

Nebylo to v době pacifikace Moravy od loupeživých band? Vydáno třeba v Brně, po zničení Rajhradu?? V svědečné listině byl Záviš za Mikulášem Opavským nebo před ním?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:Trošku z jiného soudku, taková malá zajímavost o Závišovi,našla jsem to v jednom sborníku přenášek na téma Evropa a Čechy na konci středověku. Jedna přednáška se zabývala titulaturami a osloveními v prostředí české šlechty - Prestižní a patetické titulatury.
Oslovení illustris/clarus či preclarus - tedy osvícený/jasný či nejjasnější bylo určeno výhradně členům panovnických rodů, knížatům a arcibiskupům.
Mimo tyto kategorie bylo takové oslovení použito pouze u dvou osob - jednak u blahoslaveného Hroznaty a ten druhý :
v listině z roku 1286 - Illustris dominus Zauissius de Falkenstayn
Bohužel použito pouhé 2 roky před popravou...
4 roky před popravou, každopádně rok 1290, i když o den a měsíc se vedou spory.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Illustris Zauissius

Nový příspěvek od Katerina »

Tak u toho Záviše byl jediný odkaz ACRB I/1 s. 46
Jinak autorem přednášky Prestižní a patetické titulatury - šlechtická hrdost, pýcha, závist a výsměch , v které je o té listině zmínka je Mgr. Robert Šimůnek Ph.D. z Historického ústavu AVČR a byl tam na něj e-mailový kontakt - r_simunek@lycos.com
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Nechci zatim tvrdit primo ocima Zavise, kdyz pominu toho Jindricha Heimburskeho, nemame zatim jeho vudcovstvi potvrzeno, i kdyz pokud chci mit nekoho, kdo mohlo tohle vsechno znat, pak to musi byt nekdo z drzavami v Cechach i v uzemich prilehlych risi, pak to mohli byt krom Zavise uz jen Rozmberci, ostatni Vitkovci drzavy mimo Cech nemeli.
Jindřich Heimburský se narodil asi roku 1242 v rakouském Haimburku, později přišel na Moravu, svěcení na jáhna dostal už od Jana III. z Dražic. Palacký se domnívá, že se jedná i o autora Letopisu žďárského. Palacký udává jako dobu sespání kroniky roky 1296-1300.

Podle něj se jedná o přívržence Přemysla II. a biskupa Brunona. A teď k tomu nejdůležitějšímu:
Roku 1276 "protivil se v Čechách králi Otakarovi jistý rod, Vítkovci zvaný, z nichž přední byl Záviš a přátelé jeho, a Boreš z Riesenburka"
Roku 1288 Záviš zajat.
O jeho popravě ani zmínka...

Že by toto byla příčina Závišovy "vůdcovské role" v povstání?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Roku 1276 "protivil se v Čechách králi Otakarovi jistý rod, Vítkovci zvaný, z nichž přední byl Záviš a přátelé jeho, a Boreš z Riesenburka"
Roku 1288 Záviš zajat.
Ten úryvek z kroniky by se zde měl někde nacházet i v originále. Podporuje to mou teorii, stejně jako všechny svědečné listiny Vítkovců, že Záviš žádným vůdcem povstání nebyl. Povstání se zúčastnily všechny vítkovské rody, podporované např. Schaunbergy. Vypovězeni pak zřejmě byli ti pánové, kteří za sebou neměli dostatečně silný rod, jako byl zrovna pan Záviš. Když se v roce 1288 nebo 1289 konstruovalo obvinění proti Závišovi, automaticky mu přiřkli vůdcovství povstání a hledali i taková obvinění s jakými přišel Dalimil ( třeba mu chtěl později pomoci, když už se jeho vůdcovství "vžilo"), že nabízel své služby Přemyslovi, když mu (Závišovi) odpustí. Přitom Záviš se ve vojsku Rudolfa Habsburského vůbec nenacházel. Prostě se Václav II. potřeboval zbavit Záviše, který se pro něj stal problematickým a použil k tomu všech prostředků. Ráda bych věřila, že se takové nápady vylíhly v hlavě Rudolfa, Guty a Tobiáše, ale dle dalších kroků se domnívám, že Václav minimálně ani nehnul prstem, aby pomohl člověku jemuž vděčil za své vladařské znalosti a rovněž za zemi ve z(s)pacifikovaném ( tady moje čeština nějak se nechytla) stavu.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Prostě se Václav II. potřeboval zbavit Záviše, který se pro něj stal problematickým a použil k tomu všech prostředků. Ráda bych věřila, že se takové nápady vylíhly v hlavě Rudolfa, Guty a Tobiáše, ale dle dalších kroků se domnívám, že Václav minimálně ani nehnul prstem, aby pomohl člověku jemuž vděčil za své vladařské znalosti a rovněž za zemi ve z(s)pacifikovaném ( tady moje čeština nějak se nechytla) stavu.
Já bych to viděla na to známé rčení o "dvou kohoutech na jednom smetišti" :lol: . No a samozřejmě nemůžeme vyloučit možnost, že se ho Václav opravdu bál; přeci jen jeho psychický stav nebyl dvakrát nejlepší a kdoví, co se mu honilo v hlavě...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
elizabeth píše:Prostě se Václav II. potřeboval zbavit Záviše, který se pro něj stal problematickým a použil k tomu všech prostředků. Ráda bych věřila, že se takové nápady vylíhly v hlavě Rudolfa, Guty a Tobiáše, ale dle dalších kroků se domnívám, že Václav minimálně ani nehnul prstem, aby pomohl člověku jemuž vděčil za své vladařské znalosti a rovněž za zemi ve z(s)pacifikovaném ( tady moje čeština nějak se nechytla) stavu.
Já bych to viděla na to známé rčení o "dvou kohoutech na jednom smetišti" :lol: . No a samozřejmě nemůžeme vyloučit možnost, že se ho Václav opravdu bál; přeci jen jeho psychický stav nebyl dvakrát nejlepší a kdoví, co se mu honilo v hlavě...
určitě Záviše dostaly (obrazně řečeno) jeho protihabsburské plány a také neplánované zdržení v Uhrách. Romantické kecy o tom, že se mu natolik líbila Alžběta Arpádovna, odkazuji do říše pohádek. Na vině byla neklidná země uherská s bláznivým králem, který se domníval, že je nástupce Attily. A zejména zmatky v té zemi, že průchod do Čech zřejmě dlouho nebyl bezpečným. A až se Záviš s Alžbětou vrátili do Čech ( kde udávala tón mravopočestná Guta :wink: 8) ) bylo už pozdě. To, že zůstali na Svojanově, mohlo být přáním jejich nebo ale také Guty a Václava, případně Tobiáše a jeho skupiny.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Asi se ptám hloupě, ale článek Jana Libora - Proces se Závišem a proměny královské vlády v letech 1289 - 1290, Českého časopisu historický 1/2005 znáte ? Já jestli jsou tam nějaké další informace, abych se po něm popídila ??
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Boreš, Záviš a listy øímského krále Rudolfa

Nový příspěvek od elizabeth »

Milé kolegyně a milí kolegové, ještě jednou bych vás poprosila o pomoc při hledání ověření něčeho v listinách i pramenech. Naprosto předpokládám, že v tomto tématu se to již mnohokrát nestane.
:D :lol:
Jedná se o jisté nedatované dopisy Rudolfa Habsburského, krále římského, Boreši z Rýzmburka, v nichž ho ujišoval o své nekonečné podpoře (a nehynoucí lásce :wink:, ovšem vojensky to nezaštítil, takže mu nijak nepomohl) a Boreš nakonec byl zajat a zemřel ( o jeho popravě nenecházíme žádné hodnověrné doložení). Zajímá mě ale jiná věc, a to, odkud pochází informace, že tyto listy psal i Závišovi a zda se nějaký takový, klidně i nedatovaný list dochoval?
Prolezla jsem všechny Šusty a Vaníčky a nic. V literatuře faktu lze najít pouze lakonické konstatování, že Rudolf posílal Borešovi a Závišovi listy. Takže mě zaujalo, kde získali "novodobí badatelé" tuto informaci. To vše. Díky všem za případné odpovědi.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Boreš, Záviš a listy øímského krále Rudolfa

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Jedná se o jisté nedatované dopisy Rudolfa Habsburského, krále římského, Boreši z Rýzmburka, v nichž ho ujišoval o své nekonečné podpoře (a nehynoucí lásce :wink:, ovšem vojensky to nezaštítil, takže mu nijak nepomohl) a Boreš nakonec byl zajat a zemřel ( o jeho popravě nenecházíme žádné hodnověrné doložení). Zajímá mě ale jiná věc, a to, odkud pochází informace, že tyto listy psal i Závišovi a zda se nějaký takový, klidně i nedatovaný list dochoval?
Já se obávám, i když to není stoprocentní, že výslovně jmenován je pouze Boreš a pak je v nich zmíněno několik (asi 16?) Rudolfových podporovatelů, kteří ale nejsou uvedeni jménem... Myslím, že tyhle listiny jsou v Regestech i na netu - máš tam někde číslo?
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4023
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

Re: Boreš, Záviš a listy øímského krále Rudolfa

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše: Jedná se o jisté nedatované dopisy Rudolfa Habsburského, krále římského, Boreši z Rýzmburka, v nichž ho ujišoval o své nekonečné podpoře (a nehynoucí lásce :wink:
Pokud vím, tak ty dopisy snad nikdy odeslány nebyly (Boršovi), možná šlo o hru písařů Rudolta. Píše to Velímský v Hrabišicích...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 365
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Re: pro Antizávišovce

Nový příspěvek od Maršálek »

acoma píše:Možná byste si mohla přečíst i Moravské pole - http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtopic.php?t=17. Na Moravském poli nešlo o zradu českých pánů, ale o nečestný boj Rudolfa Habsburského, který měl "za kopečkem" zálohu.
Odpus mi mou poznámku, krásná paní, ale žádný boj není v reálu čestný :wink: Stejně tak každý vojevůdce, má-li možnost, si staví zálohu a útok na týl či bok zaměstnaného křídla protivníka je téměř vždy zdrcující. Mám s tím bohaté zkušenosti a naposledy jsem si to vyzkoušel na vlastní kůži. Tahle taktika je stará jako válečnictví samo a to že se po porážce hledají viníci je také běžné - tady to byl pro Čechy "nečestný" Habsburk. Co znechutilo dobové současníky bylo zneuctění těla Přemysla Otakara II. – to byla mezi křesanskými rytíři věc neospravedlnitelná.
servo
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

divné, vìøit se moc nechce

Nový příspěvek od Katerina »

... ale třeba o tom víte . Jak jsem se ted přehrabávala v těch v rodokmenech Arpádovcích (bohužel jen na netu ) tak jsem narazila na něco pro mě docela neuvěřitelného.

Vždycky jsem myslela, že Závišova druhá žena Alžběta, po jeho popravě prostě "zmizela" i s malým Falknštejnem.

Ted jsem na ni narazila jak na genealogy tak ma Midlands - jako na 3. manželku Štěpána Uroše II. Milutina, srbského krále .
Genealogy uvádí 1.m Zavis von Rosenberg zu Falkenstein, Midlans dokonce widow of Zavis von Falkenstein.
Sňatek měl být uzavřen 1295 a rozveden 1298/99 - což u tohoto krále není nic divného - měl celkem 4 manželky a snad všechny tři první zapudil.

Alžběta s ním měla mít 1 dítě - dceru ANU/Nedu.
Obávám se, jestli to nebyla nějaká chyba, která se pak rozšířila do dalších rodokmenů, ale ten Midlands je docela seriozní, zdá se mi.

Je to možné ?

Pokud ano, myslím samozřejmě na toho druhého Závišova syna, ten o kterém nikdo nic neví a tak se předpokládá , že asi jako malý umřel, ale co když je nějaká stopa v Srbsku ???
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: divné, vìøit se moc nechce

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:Ted jsem na ni narazila jak na genealogy tak ma Midlands - jako na 3. manželku Štěpána Uroše II. Milutina, srbského krále .
Genealogy uvádí 1.m Zavis von Rosenberg zu Falkenstein, Midlans dokonce widow of Zavis von Falkenstein.
Sňatek měl být uzavřen 1295 a rozveden 1298/99 - což u tohoto krále není nic divného - měl celkem 4 manželky a snad všechny tři první zapudil.

Alžběta s ním měla mít 1 dítě - dceru ANU/Nedu.
Je to možné ?
Já teď poněkud vařím z vody, ale románek se srbským knížetem měla mít Alžběta Arpádovna dávno před sňatkem se Závišem a i tento románek ( s výsledkem dcery) přispěl k Alžbětině pochybné pověsti. Po smrti Ladislava IV. a svého manžela Záviše žila Alžběta snad v Neapoli u své sestry Marie, co jsme o ní nedávno mluvili v souvislosti s nárokem jejího vnuka Karla Roberta na uherský trůn. Což znamená, že Ješek z Falkenštejna mohl ten nárok mít taky :D , nebýt rytířem červených křížovníků.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: divné, vìøit se moc nechce

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše: Já teď poněkud vařím z vody, ale románek se srbským knížetem měla mít Alžběta Arpádovna dávno před sňatkem se Závišem a i tento románek ( s výsledkem dcery) přispěl k Alžbětině pochybné pověsti.
Já si myslím totéž... Tedy aspoň naše zdroje to uvádějí s tím, že po popravě pravděpodobně odešla do Neapole. Ale třeba někde najdeme něco jinýho...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: divné, vìøit se moc nechce

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše: Já teď poněkud vařím z vody, ale románek se srbským knížetem měla mít Alžběta Arpádovna dávno před sňatkem se Závišem a i tento románek ( s výsledkem dcery) přispěl k Alžbětině pochybné pověsti. Po smrti Ladislava IV. a svého manžela Záviše žila Alžběta snad v Neapoli u své sestry Marie, co jsme o ní nedávno mluvili v souvislosti s nárokem jejího vnuka Karla Roberta na uherský trůn. Což znamená, že Ješek z Falkenštejna mohl ten nárok mít taky :D , nebýt rytířem červených křížovníků.
No právě, tohle se traduje, ale mám pocit, že spíš v beletrii, ale tady je jednoznačně v obou případech bud uváděna jako vdova po Falknštejnovi, nebo je Záviš uváděn jako její první manžel a Stěpán Uroš jako druhý.
(a ona jako jeho 3. manželka).
Štěpán Uroš II. byl druhorozeným synem Štěpána Uroše I. , a srbským králem se stává až po odstoupení svého staršího bratra.

Je to nějaké divné, zítra místo oběda vyrazím do Luxoru a podívám se tam do Dějin Sbrska, uvidíme co tam o těch Milutičích mají.
Každopádně datum sňatku je až 5 let po Závišově smrti , a rozluka následuje po dalších 3 letech, pak se Stěpán Uroš žení počvrté.

U toho Ješka myslíš po mamince Kunhutě ? Já ale myslím, v souvislosti s tím, co jsem psala u Karla Roberta , neměli ani jeden z Falštenských hochů šanci.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot a 5 hostů