Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Zajímavé vztahy uvnitř manželsko-mileneckého „čtyřúhelníku“ mezi královskými manželi Eliškou Přemyslovnou a Janem Lucemburským na jedné straně a Jindřichem z Lipé a jeho milovnicí, krásnou královnou-vdovou, kultivovanou dámou Alžbětou Rejčkou na straně druhé. Viděla ambiciózní Eliška v mileneckém vztahu Jindřicha z Lipé přímé ohrožení nejen svého postavení, ale i velice promyšlený útok proti mladému králi? Chtěl skutečně Jindřich z Lipé ohrozit postavení svého krále, nebo se „jen“ zamiloval do Rejčky? Byla tato jeho láska prvoplánová a zcela zištná, nebo vše dohromady?
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Jindøich z Lipé

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Protože na toto téma nikdo nezareagoval, pokusím se o to s dovolením já sám.
Jindřich z Lipé se dostal do popředí opoziční šlechtické skupiny proti králi, jež se snažila o to, aby se král zbavil cizích rádců, kteří s Lucemburkem přišli do čech. Tomuto tlaku král Jan podlehl a v r. 1315 byl nucen ze svých služeb propustit Petra z Aspeltu a Bertolda z Hennebergu. Nastává období královy mocenské izolace, jež byla doprovázena bezostyšným okrádáním o podíl z kutnohorské urbury a mincovny. Drtivá většina těchto králových příjmů plynula do kapes právě Jindřicha z Lipé. Všeho do času. Na nátlak královny a s morální oporou ve zbraslavském opatu Konrádovi byl v říjnu r. 1315 Jindřich z Lipé, královský podkomoří a nejvyšší maršálek zatčen a deportován na hrad Týřov, kde byl přísně střežen. Z uvedenéno plyne, že obavy královny Elišky byly oprávněné. ...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4012
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Jindøich z Lipé

Nový příspěvek od Ježek »

Neřekl bych, že by Jindřich z Lipé usiloval o český trůn, z jeho pozice mohl s králem manipulovat a defakto vládnout sám. Koneckonců často krále zastupoval, když v cizině zvyšoval věhlas a moc českého království. Přemyslovna mohla vidět ohrožení svého postavení, vždyť i ona a jejím prostřednictvím se tvořila královská politika. Myslím, že Jindřich nějak lásku k Rejčce neplánoval, možná to bylo tehdy módní soužití předních šlechticů s bývalými svými královnami (Rožmberk a Viola Těšínská). Z těch vztahů se nedalo příliš tolik vytěžit, snad jen prestiž, reálná moc nikoli v atmosféře, kdy měl mladý král syna.
Návštěvník

Nový příspěvek od Návštěvník »

myslím že opravdu byl Jindřich z Lipé bezhlavě zamilován do královny vdovy, nebyl by první ani poslední. A jak to tak mezi ženami chodí bylo to Přemyslovně velkým trnem v oku a začalivznikat problémy.
Dáša
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 25 kvě 2006 19:44

Nový příspěvek od Dáša »

Anonymous píše:myslím že opravdu byl Jindřich z Lipé bezhlavě zamilován do královny vdovy, nebyl by první ani poslední. A jak to tak mezi ženami chodí bylo to Přemyslovně velkým trnem v oku a začalivznikat problémy.
Přikláním se k názoru, že byl opravdu bezhlavě zamilován do Richenzy Polské, zvané též Eliška Rejčka, vždyť spolu strávili 20 let a jak je napsáno v jednom románu ...V úžasu stojíme nad slovy, která psal středověký mnich a jimiž podobná v kronikách nenalézáme "..týž Jindřich vášnivě miloval na pohoršení mnohých paní Elišku, macechu královny..."
Tara

Nový příspěvek od Tara »

a nebyl tento román od paní Ludmily Vaňkové? Opryvdu si myslím, že Jindřich z Lipé bojoval spíš o lásku než o moc, do dokazuje i to že za celé soužítí s Richenzou se ani jeden z nich neposili o jakýkoli boj o trůn
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Jindøich z Lipé a jeho mila

Nový příspěvek od acoma »

Jsem presvedcena, ze Jindrich z Lipe Richenzu skutecne miloval a stejne tak ona jeho. Kdyz spolu zacali zit bez ohledu na cirkevni a spolecenske autority, byl Jindrich nekorunovanym kralem. Richenzu k ziskani moci prece nepotreboval. Byl prvnim muzem kralovstvi jak za Korutance, tak za Jana Lucemburskeho. A je vseobecne znamo, ze za jeho zatcenim v roce 1315 stala zarliva Eliska Premyslovna. Stejne tak je znamo, ze se ty dve - Eliška Přemyslovna a Richenza nemohly navzajem ani citit. A Richenza prece spolu s Jindrichovymi spojenci iniciovala povstani, ktere melo pomoci jeho propusteni z Tyrova. Je pravdepodobne, ze spolu zacali zit nekdy okolo roku 1310 a jejich souzit skoncilo az 1329 Jindrichovou smrti. Je pochovan na stejnem miste jako Richenza, ktera ho nasledovala o sest let pozdeji. To nevypada na vztah z touhy po moci...
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

podoba Jindricha z Lipe

Nový příspěvek od acoma »

nemate nekdo tuchy, jak vypadal?Snad mel delat Dr. Vlcek antropologicky pruzkum jeho kostricky.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Katerina z Vartemberka

Re: podoba Jindricha z Lipe

Nový příspěvek od Katerina z Vartemberka »

acoma píše:nemate nekdo tuchy, jak vypadal?Snad mel delat Dr. Vlcek antropologicky pruzkum jeho kostricky.
Take si myslim, ze ji opravdu miloval a priklanim se tak k nazoru vetsiny (vsech?) z nas. A nejde zde prece jen o vztah Rejcky a Jindricha, Violi a Petra I., ale co treba Zavis z Falknstejna a Kunhuta? Cetla jsem dve knihy o Zavisovi a Kunhute a je zajimave, ze obe knihy se od sebe velmi vyrazne lisi. V prvni sice Kunhuta miluje sveho chote (tusim ze Premysla Otakara), ale po jeho smrti se zamilovala do Zavise (on byl do ni zamilovan jiz dlouhy cas). V druhe naopak Zavis kralovnu vdovu jen vyuziva a vse dela z vypocitavosti. Pravdu se jiz, bohuzel, nedovime....
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Láska...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Je půvabné sledovat, ža předpokladu, že to "čtu" správně, jak se naše dámy ve vzácné shodě zastávají jak Záviše tak i Jindřcha z Lipé. Jsem rád, milé dámy, že jsem tato témata založil a zajímá mě i to, jakým způsobem jste se jich chopily... :)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Láska...

Nový příspěvek od elizabeth »

Jiøí Motyèka píše:Je půvabné sledovat, ža předpokladu, že to "čtu" správně, jak se naše dámy ve vzácné shodě zastávají jak Záviše tak i Jindřcha z Lipé. Jsem rád, milé dámy, že jsem tato témata založil a zajímá mě i to, jakým způsobem jste se jich chopily... :)
Ja osobne za nimi stojim dost pevne, min. k otazce vztahu k temto damam ( Kunhute Halicske a Alzbete Richenze Polske). Ale stojim i za temito damami a myslim, ze po nekolika snatcich ( 1 Kunhuty a 2 Alzbety) si konecne vybraly dle sveho vkusu a dobre. A to, ze Kunhuta milovala Premysla Otakara (pred Zavisem) je sice mozne, ale nikolliv jiste, z nejakych dopisu, ktere tenkrat bezne psal nejaky osobni sekretar, to nelze usuzovat. Ale abych se vratila k Alzbete Richenze Polske. Divenka prozila nelehke detstvi ( mimochodem ruzni se prameny zda matkou byla Richenza nebo Luitgarda, kazdopadne to byla svedska princezna), kdyz napred Przemysl Velkopolsky zabil jeji matku pak byl sam zabit. To vse zrejme pred ni. Dalsi zena Przemysla Velkopolskeho ji pak vzala, kdesi do Braniborska do Spandavy (libilo se mi, kdyz pani Vankova pouzila to, ze byla zavrena ve stejne vezi, jako pred tim Vaclav II.) , ani tam to nebylo nijak ruzove, chteli ji provdat za jakehosi Otu. :) nakonec ji provdali za muze temer o 20let starsiho ( o 17) Vaclava II. Myslite, ze by si povidali o te vezi?. Po vymreni premyslovcu se rovnez stala sachovou figurkou nebo spis vyhodnym artiklem. Provdali ji za Habsburka Rudolfa. No, ten pry ji mel aspon rad. Prejme ji, ze si pak nasla Jindricha z Lipe a nedivme se, ze v Brne po jeho smrti "prevelice narikala a bedovala, az to vsem ku podivu bylo"( omlouvam se za neprene zneni, nemam u sebe podklad). Ja se ji teda nedivim, ja bych asi reagovala dost podobne. Podle nekterych dohadu ho milovala uz od dob, kdy byl se strycem Hynkem z Dube v Polsku. Soucitme s ni a neodsuzujme ji. O Kunhute nebo spis Zavisovi bych rada napsala clanek a stejne patri do jineho oddilu, takze bych to timto uzavrela.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Jeste jednu vec a dost podstatnou jsem zapomnela, kdyz jsem se zapletla do povidani o sve oblibene Alzbete Richenze. :lol: Totiz odpoved na zakladni otazku, zda byla laska Jindricha z Lipe zistna. Zda v nektere fazi ano, je klidne mozne, ale myslim, ze nakonec to bylo zcela jedno, protoze se milovali bez ohledu na okoli, jak uz bylo v prispevcich zmineno. Takze pokud to ciste nahodou Jindrich planoval, tak se v tom nakonec ocitl "az po usi."
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4012
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Láska...

Nový příspěvek od Ježek »

Jiøí Motyèka píše:Je půvabné sledovat, ža předpokladu, že to "čtu" správně, jak se naše dámy ve vzácné shodě zastávají jak Záviše tak i Jindřcha z Lipé.
Že by "romantické" vzhlížení k archetypu muže, galantního rytíře, který se dnes nevidí?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Láska...

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:
Jiøí Motyèka píše:Je půvabné sledovat, ža předpokladu, že to "čtu" správně, jak se naše dámy ve vzácné shodě zastávají jak Záviše tak i Jindřcha z Lipé.
Že by "romantické" vzhlížení k archetypu muže, galantního rytíře, který se dnes nevidí?
Nemohu nez souhlasit. Nutno uznat, ze par muzu, kteri by se i dnes dali "napasovat" na postavu Jindricha z Lipe znam. Ale Zavise z Falkenstejna jsem jeste nepotkala ani jednoho. Skoda.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

archetyp

Nový příspěvek od acoma »

Muzu jednu poznamku?:) Predpokladam zrejme spravne, ze ten archetyp nam vytvorila Ludmila Vankova???:))) Vsichni jeji muzi jsou svym zpusobem velice lakavi.:) Zavis, Jindrich, Zavisuv syn Saviscio atd. Prvni knizkou od Vankovy pro me byl Kral zelezny, kral zlaty nekdy v sedme tride. Pak jsem jsem od ni precetla uplne vsechno, zacala zjistovat, zda ti lide skutecne zili, co je a co neni pravda a diky ni je dodnes mym oblibenym obdobim obdobi poslednich Premyslovcu a prvnich Lucemburku a dodnes jsem "zamilovana" do Zavise z Falkenstejna a Jindricha z Lipe a nenavidim Mikulase Opavskeho.:) Podotykam, ze to trva dobre nejakych sedmnact let.:))))
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: archetyp

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Muzu jednu poznamku?:) Predpokladam zrejme spravne, ze ten archetyp nam vytvorila Ludmila Vankova???:))) Vsichni jeji muzi jsou svym zpusobem velice lakavi.:) Zavis, Jindrich, Zavisuv syn Saviscio atd. Prvni knizkou od Vankovy pro me byl Kral zelezny, kral zlaty nekdy v sedme tride. Pak jsem jsem od ni precetla uplne vsechno, zacala zjistovat, zda ti lide skutecne zili, co je a co neni pravda a diky ni je dodnes mym oblibenym obdobim obdobi poslednich Premyslovcu a prvnich Lucemburku a dodnes jsem "zamilovana" do Zavise z Falkenstejna a Jindricha z Lipe a nenavidim Mikulase Opavskeho.:) Podotykam, ze to trva dobre nejakych sedmnact let.:))))
Souhlasim, ale ne uplne. Pani Vankova pise moc hezky. s ni jsem "odpustila" i Karlu IV., ktereho jsem pred tim moc nemusela. Ale Jindrichove z Lipe opravdu jsou mezi nami. Jednoho Jindricha z Lipe opravdu znam a podotykam, ze je to uzasnej clovek. Zavise ale jsem fakt nepotkala, i kdyz jinak se v mym zivote vyskytuje spousta uzasnych muzu. "Zamilovanym" zenam doporucuji necist nektere knihy a nevidet napr. hru od Hilberta - Falkenstejn. I kdyz jedna starsi pani si i pres precteni napr. Neuzila nebo Zelezneho krale a panu z Ruze a shlednuti hry "lasku" k Zavisi z Falkenstejna zachovala az do pozdniho veku. Je to moc hezke mit takovy ideal, lip se pak prekonavaji kazdodenni nastrahy obycejneho zivota. Abych pravdu rekla, ja ani neumim vydefinovat rozdil mezi temi muzi( Jindrich, Zavis a mlady Zavis), jen asi tolik: ackoliv Kunhute Halicske se da rict, ze tise zavidim( jeste porad), ale Alzbeta Richenza Polska je muj obdivovany zensky ideal. :) Coz uz asi jste si vsimli ;)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Reagovala jsem na nazor Elisabeth ze 13.9.:)
Vzhledem k tomu, ze je to odpoved na muj prispevek, tak na to zareaguji i ja. Jezek jiste dovoli. Asi jsem si postavu Zavise prilis zidealizovala a te me idealni postave Zavis pana Maranka a Neuzila neodpovida ( jsou to prece jen muzi, panove prominou, a zenskemu srdci nerozumi tolik jako pani Vankova, ktera psala presne to, co si zeny chtely precist a navic dokazala nadherne spojit kladne hodnoceni Premysla O. II. a Zavise. Coz je muj sen z historickych fakt dokazat take. ) Ale tohle je muj subjektivni nazor a jini popr. i jine, jak je videt s Acomina prispevku, to mohou citit jinak.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Jindøichova žena

Nový příspěvek od acoma »

Co asi dělala celou dobu Jindřichova manželka Scholastika? ;)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Jindøichova žena

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Co asi dělala celou dobu Jindřichova manželka Scholastika? ;)
To co jine manzelky tou dobou. Trcela na hrade a starala se o chod domacnosti. S tou manzelkou Jindricha jsou take problemy, protoze Scholastika byla jen podle nejakeho pramene a ja si to precetla v G. Sarochove, B. Kopickove nebo v necem podobnem, druha teorie hovori, ze byla sestrou Vilema z Valdeka ( pani Vankova si to z prstu nevycucala). Podivam se na to, z ceho damy cerpaly, seznam pramenu je vzdy uveden. Pokud mas prilezitost, mrkni, Acomo, na ty prameny Ty. Dik, ja se k tomu asi dnes nedostanu.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Jindøichova žena

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

acoma píše:...Jindřichova manželka Scholastika? ;)
Co já vím, tak Jindřichovou manželkou byla Agneta z Hardeggu, se kterou měl 7 potomků. A té se říkalo "Scholastika"? S touto přezdívkou, či jmémem jsem se nesetkal, pokud mě pamě nešálí ani u Palackého, ani u Spěváčka nebo Bobkové...
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot a 1 host