Vilém z Landštejna

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

Kateøina_z_Landštejna píše: A když už jsme u Viléma - dočetla jsem se, že Vítek z Landštejna byl minimálně v letech 130- 1308 purkrabím na Znojmě.
Však taky bylo Znojmo, jedním z hradů, které mu byly odebrány v rámci podmínek propuštění Jindřicha z Lipé
Kateøina_z_Landštejna píše: A tohle jsem našla na stránkách Moravan:
Ono, nejsou Moravany jako Moravany, jestli je to vybráno z Monografie Pardubicko-Holicko-Přeloučsko, tak to budou Moravany u Pardubic, ty jsou od okresu Hodonín dost daleko :)
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Dík, i tahle informace mi pomohla.

A za ty Moravany se kaju - mně to sice bylo divné, ale zase ne natolik, abych tu informaci úplně zavrhla :oops:
A takovou radost jsem z ní měla :D
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

Kateøina_z_Landštejna píše:Dík, i tahle informace mi pomohla.
ale to jsem psal už 23.5. :-)
"Pro tento účel by byla Hluboká ve středu vítkovské domény jednoznačně nevhodná, naopak Landštejn spolu s dalšími hrady odevzdanými Janu Samborovi (Mor. Krumlov a Znojmo) mohly dost dobře tvořit doménu na jihu Moravy, ze které mohl Sambor podporovat svého panovníka v případě pokračujícího panského odboje."
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Zany píše:
Kateøina_z_Landštejna píše: A když už jsme u Viléma - dočetla jsem se, že Vítek z Landštejna byl minimálně v letech 130- 1308 purkrabím na Znojmě.
Však taky bylo Znojmo, jedním z hradů, které mu byly odebrány v rámci podmínek propuštění Jindřicha z Lipé
Počkej, podle RBM III. č. 305 mezi nimi Znojmo není - z moravských hradů jen Landštejn, Krumlov a Vranov.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Zany píše:pořád ale není jasno, jestli tedy šlo o manství nebo o zástavu, oba případy jsou poněkud rozdílné pokud jde o práva a povinnosti držitele či případné dopady při smrti jeho či dědiců - zástavní smlouvy byly např. uzavírány na x životů nebo na dožití držitele nebo na neurčito do splacení zástavní sumy.
V tomhle by mohl pomoci článek F. Kavky Západoevropský lenní institut jako nástroj vnitřní královské politiky za posledních Přemyslovců a za Jana Lucemburského, ČČH 88, 1990, s. 225-250. Nemáte to někdo doma?
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

Viola píše:
Zany píše:
Kateøina_z_Landštejna píše: A když už jsme u Viléma - dočetla jsem se, že Vítek z Landštejna byl minimálně v letech 130- 1308 purkrabím na Znojmě.
Však taky bylo Znojmo, jedním z hradů, které mu byly odebrány v rámci podmínek propuštění Jindřicha z Lipé
Počkej, podle RBM III. č. 305 mezi nimi Znojmo není - z moravských hradů jen Landštejn, Krumlov a Vranov.
aha, máš pravdu, netuším, kde se mi tam to Znojmo vzalo.
Mildi
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 22 zář 2007 11:56
Bydliště: Bratislava

Nový příspěvek od Mildi »

Kateøina_z_Landštejna píše:A když už jsme u Viléma - dočetla jsem se, že Vítek z Landštejna byl minimálně v letech 130- 1308 purkrabím na Znojmě.
Lan na vysvetlenie ako Vítek z Landštejna prišiel o purkrabství Znojemské:

Vítek sa vyznamenal v roku 1307 obranou Znojma proti Habsburgovcom ale v roku 1308 došlo dohode medzi Jindřichom Korutanskym a Fridrichom Sličným, pričom sa Fridrich zriekol každého práva k Čechám a Morave za náhradu 45 tisíc hrivien striebra. To malo by vyplatené v dvoch splátkach a dovtedy mal ma Fridrich v rukách Jihlavu, Znojmo, Veveří, Ivančice, Podivín, Pohořelice ako zálohu.
Túto dohodu uzavreli 14. srpna 1308 a ako svedkovia sú uvedení Jindřich z Rožmberka, Albrecht ze Žeberka, Jindřich z Lipé, Hynek Berka z Dubé, Rajmund z Lichtemburku, Ješek z Vartemberku, Vítek z Landštejna, Zdeslav ze Štemberka a Vítek ze Švábenic.
Splátka bola dlho nevyplatená, myslím že až po bitke u Muhldorfu sa museli Habsburgovci vzda nárokov na vyššie uvedené mestá bez vyplatenia odplaty.
Teda Znojmo prešlo 14. srpna 1308 do rakúskych rúk a Vítek prišiel o purkrabství. Kedže sa ale významne zaslúžil v boji za Jindřicha Korutanského asi neobišiel nakrátko a je možné, že ako náhradu za znojemské purkrabství dostal purkrabství na Hlubokej. Čomu sa asi nebránil, kedže susedilo s landštejnskými majetkami.
Ale to je len hypotéza. Možno purkrabství na Hlubokej dostal až od Jána Lucemburského ako zásluhy za svoju pomoc. Kto vie?
Historia magistra vitae
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Nebylo to odstupné za Moravu a dědičné nároky Habsburků na českou korunu ve výši 50 000 hřiven?
Iniciátorem znojemského míru byl Fridrich a není bez zajímavosti, že mezi jeho podmínky patřilo i udělení generálního pardonu všem prohabsburským straníkům, potvrzení postavení a výsad královny vdovy Alžběty Richenzy a její dcery princezny Anežky, navrácení jejich majetku (ztraceného v bitvě u Mýta někdy na počátku roku 1308) a slib jejich bezpečného návratu do země.
servo
Mildi
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 22 zář 2007 11:56
Bydliště: Bratislava

Nový příspěvek od Mildi »

Zdravím Maršálka,
čo sa týka tej sumy ako odstupné za Moravu, nie som historok a tak sa musím odvoláva na iných historikov.
Palacký uvádza pri zmluve Znojemskej 45.000 hrivien striebra a kedže uvádza aj mená svedčiacich pánov asi text tej zmluvy poznal.
Suma 50.000 hrivien striebra sa uvádza až v roku 1309.
Podĺa Šusty to bolo nasledovne.
V tom čase už čas dlžoby bola zo strany Jindřicha Korutanskeho ( s pomocou jeho brata ) splatená - ostávalo už len 30.000 hrivien striebra a zároveň aj niektoré založené majetky Jihlava, Veveří a Ivančice prešli naspä do českých rúk. Znojmo, Podivín a Pohořelice s okolím ostali v habsburgovských rukách. V roku 1309 sa už ale o český trón uchádzal aj Ján Lucemburský samozrejme s podporou svojho otca rímskeho kráĺa Jindřicha VII. Lucemburský. Jindřich VII najprv začal spochybňova postavenie habsburgovcov v Rakúsku ale obe strany pochopili, že sa im neoplatí bojova a uzavreli dohodu 17. a 18. září 1309, kde mimo iného Jindřich dal Fridrichovi rakúske zeme v léno, zaviazal sa ich chráni, zakroči proti Janovi Pariccidovi a pod. Naopak Fridrich sa mimo iného zaviazal 20.000 hrivnami pražských grošov prispie k zvolaniu ríšskeho vojska. Jindřich uznal zvyšok pôvodného dlhu Jindřicha Korutánskeho a po pripočítaní 20.000 hrivien striebra sa suma zmenila na tých 50.000 tisíc hrivien. Detaily viď Jozef Šusta- Počátky Lucemburské.
Historia magistra vitae
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Ta listina je v RBM II. č. 2183. Podle ní měl Jindřich Fridrichovi opravdu dát 45 tisíc hřiven pražských grošů a ještě 56 tisíc "Pfenninge", což nevím, co je.
Zřejmě by to měl být pfennig (fenik) - Ottova encyklopedie říká toto:

Kód: Vybrat vše

vyskytuje se v němec. mincovnictví ve dvojím smyslu, buď jako váha nebo mince. Při vážení zlata a stříbra rozdělovala se totiž hřivna na 16 lotů po 4 kventlících a kventlík vážil 4 [Fenik]-y nebo 8 haléřů, tak že lot = 16 [Fenik] ům na váhu. Jako mince, zejména v XIV. stol., říkalo se v císařství římsko německém staršímu denaru
Ale zřejmě to bude zmíněno třeba právě v tom Šustovi.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

fenik byl v té době značně rozšířená měna, tady se bude asi jednat o vídeňský fenik
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

děkuji za upřesnění sumy, sám jsem se ostuda do regest nepodíval a přitom to pro mně není nepodstatné :wink:
servo
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Nový příspěvek od Greywolf »

Mildi píše:
Kateøina_z_Landštejna píše:A když už jsme u Viléma - dočetla jsem se, že Vítek z Landštejna byl minimálně v letech 130- 1308 purkrabím na Znojmě.
Lan na vysvetlenie ako Vítek z Landštejna prišiel o purkrabství Znojemské:

... nechci sice vypadat jako úplný neznaboh, ale zeptat se musím ...

Nějak mi zde chybí jedno důležité období Vítkova života. Měl jsem za to, že byl krátký čas i PRAŽSKÝ PURKRABÍ ! ... a to právě po předání Znojma. Byl to velice důležitý úřad a tak mám za to, že i jeho chvilkové vykonávání by mělo být zmíněno.

Ptám se tedy ...

a) Vykonával skutečně Vitek z Lanštejna úřad Pražského purkrabího ???

b) Víme kdy to přesně bylo ???

c) A víme jak dlouho ???
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Greywolf píše:Nějak mi zde chybí jedno důležité období Vítkova života. Měl jsem za to, že byl krátký čas i PRAŽSKÝ PURKRABÍ ! ... a to právě po předání Znojma. Byl to velice důležitý úřad a tak mám za to, že i jeho chvilkové vykonávání by mělo být zmíněno.
...
a) Vykonával skutečně Vitek z Lanštejna úřad Pražského purkrabího ???

b) Víme kdy to přesně bylo ???

c) A víme jak dlouho ???
a) Nevykonával - tím byl jeho syn Vilém
b) Přesně zatím nevím, ale v letech 1351 - 1353
c) cca 2 roky
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Nový příspěvek od Greywolf »

Kateøina_z_Landštejna píše:
Greywolf píše:...Vykonával skutečně Vitek z Lanštejna úřad Pražského purkrabího ???
Víme kdy to přesně bylo ???
A víme jak dlouho ???
a) Nevykonával - tím byl jeho syn Vilém
b) Přesně zatím nevím, ale v letech 1351 - 1353
c) cca 2 roky
Nezlobte se prosím, ale někde jsem četl, že krátkou chvíli vykonával. Zapátrám a pokusím se to najít ... zdroj samozřejmě uvedu ...

Jestli se mi to znovu povede ... :oops:
Protivenstvím ke hvězdám ... / motto RAF
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Greywolf píše:
Kateøina_z_Landštejna píše:
Greywolf píše:...Vykonával skutečně Vitek z Lanštejna úřad Pražského purkrabího ???
Víme kdy to přesně bylo ???
A víme jak dlouho ???
a) Nevykonával - tím byl jeho syn Vilém
b) Přesně zatím nevím, ale v letech 1351 - 1353
c) cca 2 roky
Nezlobte se prosím, ale někde jsem četl, že krátkou chvíli vykonával. Zapátrám a pokusím se to najít ... zdroj samozřejmě uvedu ...

Jestli se mi to znovu povede ... :oops:
Narazila jsem na to také - na internetu :oops: - jediná možnost, která mě napadá je velmi krátká doba - kdy Vítek bojoval v Praze proti Aufštejnovi a Míšňanům při výměně Jindřicha Korutanského za Lucemburka. Vítek stál jednoznačně na straně Elišky, tedy potažmo lucemburské strany a velmi se v těchto bojích proslavil. Píše to i Dalimil :wink: ! že se na to díval !!
Pokud bránil hrad- mohl třeba pár měsíců než lucemburská strana trochu zklidnila poměry v Praze být jakýmsi dočasným bojovým purkrabím.
Zklusím se podívat ještě do Palackého.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Nový příspěvek od Greywolf »

Katerina napsala ...
... Narazila jsem na to také - na internetu - jediná možnost, která mě napadá je velmi krátká doba - kdy Vítek bojoval v Praze proti Aufštejnovi a Míšňanům při výměně Jindřicha Korutanského za Lucemburka. Vítek stál jednoznačně na straně Elišky, tedy potažmo lucemburské strany a velmi se v těchto bojích proslavil. Píše to i Dalimil ! že se na to díval !!
Pokud bránil hrad- mohl třeba pár měsíců než lucemburská strana trochu zklidnila poměry v Praze být jakýmsi dočasným bojovým purkrabím.

Právě tak nějak to tam bylo !!! Vítek byl tehdy "drohou pravou rukou Jindřicha z Lipé" a nenapadá mě nikdo další, koho by "v podstatě vládnoucí " Jindřich z Lipé na toto místo prosadil.

Určitě to nebyl internet, ale tiskovina. Jestli se to povede, měl bych dostat seznam Pražských purkabí od ??? do roku cca 1400.
Protivenstvím ke hvězdám ... / motto RAF
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Vilém z Landštejna

Nový příspěvek od Greywolf »

V letech 1351-56 byl nejvyšším pražským purkrabím Karla IV.

Zdroj ... http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste ... i-karla-iv
Copyright © 2004-2008 Národní knihovna ČR
Protivenstvím ke hvězdám ... / motto RAF
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Vilém z Landštejna

Nový příspěvek od Katerina »

Greywolf píše:V letech 1351-56 byl nejvyšším pražským purkrabím Karla IV.

Zdroj ... http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste ... i-karla-iv
Copyright © 2004-2008 Národní knihovna ČR
Ale to byl právě jeho syn Vilém. Jak už psala Katka zL.
Vítek, jeho otec nám mizí po roce 1312, s největší pravděpodobností někdy v té době zemřel.
Roku 1312 se stává nejvyšším purkrabím Oldřich z Lichtemburka (Ronovec a člověk Jindřicha z Lipé) proto také svůj úřad přišel v roce 1316, když Vilém z Valdeka zatýkal na Hradě Jindřicha z Lipé.
Pokud tedy Vítek někdy purkrabím byl muselo do být nejpozději do roku 1312. (Nicméně ani Spěváčk, ani Sovadina to nezmiňují, ale to nic neznamená - probírají události nástupu Jana Luicemburského s ohledem na něj a Elišku, detail o pukrabím mohli prostě jen vynechat.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Nový příspěvek od Greywolf »

Však jsem také příspěvek nadepsal ... Vilém z Landštejna ... :wink:

O něm to vím a jen jsem dohledával od kdy do kdy.

U Vítka máme potíže ...
Protivenstvím ke hvězdám ... / motto RAF
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot a 3 hosti