Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 21 lis 2019 14:01

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 145 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01 čer 2008 19:33 
Král

Has thanked: 0 time
Been thanked: 12 times
Kateøina_z_Landštejna píše:
A když už jsme u Viléma - doèetla jsem se, že Vítek z Landštejna byl minimálnì v letech 130- 1308 purkrabím na Znojmì.

Však taky bylo Znojmo, jedním z hradù, které mu byly odebrány v rámci podmínek propuštìní Jindøicha z Lipé

A tohle jsem našla na stránkách Moravan:

Ono, nejsou Moravany jako Moravany, jestli je to vybráno z Monografie Pardubicko-Holicko-Pøelouèsko, tak to budou Moravany u Pardubic, ty jsou od okresu Hodonín dost daleko :)

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02 čer 2008 08:41 
Vévodkyně

Been thanked: 0 time
Dík, i tahle informace mi pomohla.

A za ty Moravany se kaju - mnì to sice bylo divné, ale zase ne natolik, abych tu informaci úplnì zavrhla :oops:
A takovou radost jsem z ní mìla :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02 čer 2008 16:08 
Král

Dík, i tahle informace mi pomohla.

ale to jsem psal už 23.5. :-)
"Pro tento úèel by byla Hluboká ve støedu vítkovské domény jednoznaènì nevhodná, naopak Landštejn spolu s dalšími hrady odevzdanými Janu Samborovi (Mor. Krumlov a Znojmo) mohly dost dobøe tvoøit doménu na jihu Moravy, ze které mohl Sambor podporovat svého panovníka v pøípadì pokraèujícího panského odboje."

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14 čer 2008 15:07 
Královna

Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
Zany píše:
A když už jsme u Viléma - doèetla jsem se, že Vítek z Landštejna byl minimálnì v letech 130- 1308 purkrabím na Znojmì.

Však taky bylo Znojmo, jedním z hradù, které mu byly odebrány v rámci podmínek propuštìní Jindøicha z Lipé

Poèkej, podle RBM III. è. 305 mezi nimi Znojmo není - z moravských hradù jen Landštejn, Krumlov a Vranov.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14 čer 2008 15:26 
Královna

Zany píše:
poøád ale není jasno, jestli tedy šlo o manství nebo o zástavu, oba pøípady jsou ponìkud rozdílné pokud jde o práva a povinnosti držitele èi pøípadné dopady pøi smrti jeho èi dìdicù - zástavní smlouvy byly napø. uzavírány na x životù nebo na dožití držitele nebo na neurèito do splacení zástavní sumy.

V tomhle by mohl pomoci èlánek F. Kavky Západoevropský lenní institut jako nástroj vnitøní královské politiky za posledních Pøemyslovcù a za Jana Lucemburského, ÈÈH 88, 1990, s. 225-250. Nemáte to nìkdo doma?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14 čer 2008 20:00 
Král

Viola píše:
Zany píše:

Poèkej, podle RBM III. è. 305 mezi nimi Znojmo není - z moravských hradù jen Landštejn, Krumlov a Vranov.

aha, máš pravdu, netuším, kde se mi tam to Znojmo vzalo.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16 čer 2008 20:03 
Panoš

Lan na vysvetlenie ako Vítek z Landštejna prišiel o purkrabství Znojemské:

Vítek sa vyznamenal v roku 1307 obranou Znojma proti Habsburgovcom ale v roku 1308 došlo dohode medzi Jindøichom Korutanskym a Fridrichom Slièným, prièom sa Fridrich zriekol každého práva k Èechám a Morave za náhradu 45 tisíc hrivien striebra. To malo by vyplatené v dvoch splátkach a dovtedy mal ma Fridrich v rukách Jihlavu, Znojmo, Veveøí, Ivanèice, Podivín, Pohoøelice ako zálohu.
Túto dohodu uzavreli 14. srpna 1308 a ako svedkovia sú uvedení Jindøich z Rožmberka, Albrecht ze Žeberka, Jindøich z Lipé, Hynek Berka z Dubé, Rajmund z Lichtemburku, Ješek z Vartemberku, Vítek z Landštejna, Zdeslav ze Štemberka a Vítek ze Švábenic.
Splátka bola dlho nevyplatená, myslím že až po bitke u Muhldorfu sa museli Habsburgovci vzda nárokov na vyššie uvedené mestá bez vyplatenia odplaty.
Teda Znojmo prešlo 14. srpna 1308 do rakúskych rúk a Vítek prišiel o purkrabství. Kedže sa ale významne zaslúžil v boji za Jindøicha Korutanského asi neobišiel nakrátko a je možné, že ako náhradu za znojemské purkrabství dostal purkrabství na Hlubokej. Èomu sa asi nebránil, kedže susedilo s landštejnskými majetkami.
Ale to je len hypotéza. Možno purkrabství na Hlubokej dostal až od Jána Lucemburského ako zásluhy za svoju pomoc. Kto vie?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17 čer 2008 07:29 
Kníže

Nebylo to odstupné za Moravu a dìdièné nároky Habsburkù na èeskou korunu ve výši 50 000 høiven?
Iniciátorem znojemského míru byl Fridrich a není bez zajímavosti, že mezi jeho podmínky patøilo i udìlení generálního pardonu všem prohabsburským straníkùm, potvrzení postavení a výsad královny vdovy Alžbìty Richenzy a její dcery princezny Anežky, navrácení jejich majetku (ztraceného v bitvì u Mýta nìkdy na poèátku roku 1308) a slib jejich bezpeèného návratu do zemì.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 18 čer 2008 20:04 
Panoš

Zdravím Maršálka,
èo sa týka tej sumy ako odstupné za Moravu, nie som historok a tak sa musím odvoláva na iných historikov.
Palacký uvádza pri zmluve Znojemskej 45.000 hrivien striebra a kedže uvádza aj mená svedèiacich pánov asi text tej zmluvy poznal.
Suma 50.000 hrivien striebra sa uvádza až v roku 1309.
Pod¾a Šusty to bolo nasledovne.
V tom èase už èas dlžoby bola zo strany Jindøicha Korutanskeho ( s pomocou jeho brata ) splatená - ostávalo už len 30.000 hrivien striebra a zároveò aj niektoré založené majetky Jihlava, Veveøí a Ivanèice prešli naspä do èeských rúk. Znojmo, Podivín a Pohoøelice s okolím ostali v habsburgovských rukách. V roku 1309 sa už ale o èeský trón uchádzal aj Ján Lucemburský samozrejme s podporou svojho otca rímskeho krá¾a Jindøicha VII. Lucemburský. Jindøich VII najprv zaèal spochybòova postavenie habsburgovcov v Rakúsku ale obe strany pochopili, že sa im neoplatí bojova a uzavreli dohodu 17. a 18. záøí 1309, kde mimo iného Jindøich dal Fridrichovi rakúske zeme v léno, zaviazal sa ich chráni, zakroèi proti Janovi Pariccidovi a pod. Naopak Fridrich sa mimo iného zaviazal 20.000 hrivnami pražských grošov prispie k zvolaniu ríšskeho vojska. Jindøich uznal zvyšok pôvodného dlhu Jindøicha Korutánskeho a po pripoèítaní 20.000 hrivien striebra sa suma zmenila na tých 50.000 tisíc hrivien. Detaily viï Jozef Šusta- Poèátky Lucemburské.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19 čer 2008 11:33 
Královna

Ta listina je v RBM II. è. 2183. Podle ní mìl Jindøich Fridrichovi opravdu dát 45 tisíc høiven pražských grošù a ještì 56 tisíc "Pfenninge", což nevím, co je.
Zøejmì by to mìl být pfennig (fenik) - Ottova encyklopedie øíká toto:
Kód:
vyskytuje se v nìmec. mincovnictví ve dvojím smyslu, buï jako váha nebo mince. Pøi vážení zlata a støíbra rozdìlovala se totiž høivna na 16 lotù po 4 kventlících a kventlík vážil 4 [Fenik]-y nebo 8 haléøù, tak že lot = 16 [Fenik] ùm na váhu. Jako mince, zejména v XIV. stol., øíkalo se v císaøství øímsko nìmeckém staršímu denaru

Ale zøejmì to bude zmínìno tøeba právì v tom Šustovi.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19 čer 2008 12:11 
Král

fenik byl v té dobì znaènì rozšíøená mìna, tady se bude asi jednat o vídeòský fenik

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19 čer 2008 13:55 
Kníže

dìkuji za upøesnìní sumy, sám jsem se ostuda do regest nepodíval a pøitom to pro mnì není nepodstatné :wink:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 čer 2008 18:21 
Zeman

Been thanked: 1 time
Mildi píše:

Lan na vysvetlenie ako Vítek z Landštejna prišiel o purkrabství Znojemské:

... nechci sice vypadat jako úplný neznaboh, ale zeptat se musím ...

Nìjak mi zde chybí jedno dùležité období Vítkova života. Mìl jsem za to, že byl krátký èas i PRAŽSKÝ PURKRABÍ ! ... a to právì po pøedání Znojma. Byl to velice dùležitý úøad a tak mám za to, že i jeho chvilkové vykonávání by mìlo být zmínìno.

Ptám se tedy ...

a) Vykonával skuteènì Vitek z Lanštejna úøad Pražského purkrabího ???

b) Víme kdy to pøesnì bylo ???

c) A víme jak dlouho ???

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 čer 2008 13:36 
Vévodkyně

Greywolf píše:
Nìjak mi zde chybí jedno dùležité období Vítkova života. Mìl jsem za to, že byl krátký èas i PRAŽSKÝ PURKRABÍ ! ... a to právì po pøedání Znojma. Byl to velice dùležitý úøad a tak mám za to, že i jeho chvilkové vykonávání by mìlo být zmínìno.
...
a) Vykonával skuteènì Vitek z Lanštejna úøad Pražského purkrabího ???

b) Víme kdy to pøesnì bylo ???

c) A víme jak dlouho ???

a) Nevykonával - tím byl jeho syn Vilém
b) Pøesnì zatím nevím, ale v letech 1351 - 1353
c) cca 2 roky

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01 črc 2008 22:06 
Zeman

Greywolf píše:
...Vykonával skuteènì Vitek z Lanštejna úøad Pražského purkrabího ???
Víme kdy to pøesnì bylo ???
A víme jak dlouho ???

c) cca 2 roky

Nezlobte se prosím, ale nìkde jsem èetl, že krátkou chvíli vykonával. Zapátrám a pokusím se to najít ... zdroj samozøejmì uvedu ...

Jestli se mi to znovu povede ... :oops:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02 črc 2008 09:08 
Královna

Been thanked: 2 times
Greywolf píše:
Greywolf píše:
...Vykonával skuteènì Vitek z Lanštejna úøad Pražského purkrabího ???
Víme kdy to pøesnì bylo ???
A víme jak dlouho ???

c) cca 2 roky

Nezlobte se prosím, ale nìkde jsem èetl, že krátkou chvíli vykonával. Zapátrám a pokusím se to najít ... zdroj samozøejmì uvedu ...

Jestli se mi to znovu povede ... :oops:

Narazila jsem na to také - na internetu :oops: - jediná možnost, která mì napadá je velmi krátká doba - kdy Vítek bojoval v Praze proti Aufštejnovi a Míšòanùm pøi výmìnì Jindøicha Korutanského za Lucemburka. Vítek stál jednoznaènì na stranì Elišky, tedy potažmo lucemburské strany a velmi se v tìchto bojích proslavil. Píše to i Dalimil :wink: ! že se na to díval !!
Pokud bránil hrad- mohl tøeba pár mìsícù než lucemburská strana trochu zklidnila pomìry v Praze být jakýmsi doèasným bojovým purkrabím.
Zklusím se podívat ještì do Palackého.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02 črc 2008 10:11 
Zeman

Katerina napsala ...
... Narazila jsem na to také - na internetu - jediná možnost, která mì napadá je velmi krátká doba - kdy Vítek bojoval v Praze proti Aufštejnovi a Míšòanùm pøi výmìnì Jindøicha Korutanského za Lucemburka. Vítek stál jednoznaènì na stranì Elišky, tedy potažmo lucemburské strany a velmi se v tìchto bojích proslavil. Píše to i Dalimil ! že se na to díval !!
Pokud bránil hrad- mohl tøeba pár mìsícù než lucemburská strana trochu zklidnila pomìry v Praze být jakýmsi doèasným bojovým purkrabím.

Právì tak nìjak to tam bylo !!! Vítek byl tehdy "drohou pravou rukou Jindøicha z Lipé" a nenapadá mì nikdo další, koho by "v podstatì vládnoucí " Jindøich z Lipé na toto místo prosadil.

Urèitì to nebyl internet, ale tiskovina. Jestli se to povede, mìl bych dostat seznam Pražských purkabí od ??? do roku cca 1400.

Předmět příspěvku: Vilém z Landštejna
PříspěvekNapsal: 02 črc 2008 10:53 
Zeman

V letech 1351-56 byl nejvyšším pražským purkrabím Karla IV.

Zdroj ... http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste ... i-karla-iv
Copyright © 2004-2008 Národní knihovna ÈR

Předmět příspěvku: Re: Vilém z Landštejna
PříspěvekNapsal: 02 črc 2008 11:13 
Královna

Been thanked: 2 times
Greywolf píše:
V letech 1351-56 byl nejvyšším pražským purkrabím Karla IV.

Zdroj ... http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste ... i-karla-iv
Copyright © 2004-2008 Národní knihovna ÈR

Ale to byl právì jeho syn Vilém. Jak už psala Katka zL.
Vítek, jeho otec nám mizí po roce 1312, s nejvìtší pravdìpodobností nìkdy v té dobì zemøel.
Roku 1312 se stává nejvyšším purkrabím Oldøich z Lichtemburka (Ronovec a èlovìk Jindøicha z Lipé) proto také svùj úøad pøišel v roce 1316, když Vilém z Valdeka zatýkal na Hradì Jindøicha z Lipé.
Pokud tedy Vítek nìkdy purkrabím byl muselo do být nejpozdìji do roku 1312. (Nicménì ani Spìváèk, ani Sovadina to nezmiòují, ale to nic neznamená - probírají události nástupu Jana Luicemburského s ohledem na nìj a Elišku, detail o pukrabím mohli prostì jen vynechat.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02 črc 2008 12:03 
Zeman

Však jsem také pøíspìvek nadepsal ... Vilém z Landštejna ... :wink:

O nìm to vím a jen jsem dohledával od kdy do kdy.

U Vítka máme potíže ...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 145 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina