Páni z Ludanic

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

Dobrý den, nevím jestli tu někdo je, ale rád bych se zeptal, zda nevíte něco o pánech z Ludanic? Já se o rod zajímal, a chtěl bych do budoucnosti udělat rodokmen. Na internetu jsou celkem strohé zprávy, takže já pár věci znám. Děkuji za odpovědi
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Ježek »

Psal o nic Lukačka: https://biblio.hiu.cas.cz/records/1fc94 ... 28988f3bc9" onclick="window.open(this.href);return false;
(nemám, ale Zany by mohl mít)

V zemských deskách se objevují také: https://sources.cms.flu.cas.cz/src/inde ... 2&page=219" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Ježek »

Zemské desky do r. 1466

1466 je Jan z Ludanic a Rokytnice uveden na zasedání zemského sněmu v Olomouci (ZDO XI, č. 235) i Brně (ZDB XIV, č. 1)
Ve stejném roce Jindřich z Morkovic Hynkovi z Ludanic prodává vsi Dlouho Ves (zde je tvrz, dvůr, mlýn) a Vrchoslavice (zde patronát kostela). S tím nesouhlasí Jaroš z Cimburka, protože prodávaná hráz nepatří Jindřichovi. (ZDO XI, č. 260-1).
Ve stejném roce jsou oba bratři s další šlechtou ručiteli za Jana Krumpsína z Lešan a jeho majetky převádějí na pána z Kravař https://sources.cms.flu.cas.cz/src/inde ... 1&page=446" onclick="window.open(this.href);return false; (č. 275), proti tomu je později odpor Anežky z Lešan s manželem (344)
Jan Ludanic je také poslem k deskám za krále Ladislava Jagelonského: https://sources.cms.flu.cas.cz/src/inde ... 1&page=450" onclick="window.open(this.href);return false; (318) i Jiřího z Poděbrad: https://sources.cms.flu.cas.cz/src/inde ... 1&page=418" onclick="window.open(this.href);return false;
Prokop z Prusínovic prodává ves Šismu s tvrzí Janu z Ludanic a Jindřichu Mojkovi z Witbachu, ti vstupují na tento majetek do spolku (ZDO XI, č. 320, 322)
Bratři z Ludanic jsou také ručiteli za Jiřího z Rataj a Smilovi z Věžek zapisují ves Sulešovice (ZDO XI, č. 334)

Bedřich z Lilče jako ručitel Mikuláše Cikána z Čelechovic zapisuje Hynkovi z Ludanic 30 kop platu z majetků Mikuláše (ZDB XIV, č. 32)
Jan Herynek ze Sloupného činí Hynka z Ludanic poručníkem svých děti (ZDB XIV, č. 148)
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Laurentius »

Tak jsem se na to díval a tady mám nástřel rodokmenu. Můžeme opravovat... hlavní zdroj je slovenský historik J. Lukačka a moravskou větev jsem doplnil co mám.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

Děkuji vám za odpovědi.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Laurentius »

Pak tu mám klasicky nějaké nezařazené:

Markéta z Ludanic (+1574) - druhá manželka Jana ml. ze Šternberka (+1544, větev Šternberka z Lukova a Holešova)
Johanka z Ludanic (+1567) - manželka Jiříka Čelo z Čechovic na Valči, pohřbena v Třebíči v hrobce Osovských z Doubravice
Kateřina z Ludanic (?) - manžel Burian Brtnický z Valdštejna (+1544)


další verze, taky klasika, čím víc se najde příslušníků, tím víc zmatků
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

Jinak, vytvořil jsem rodokmen moravské větve. Nejde to ale sem poslat, kvůli koncovky....Tak to sem napíšu. Jinak možná tam budu mít chyby se sňatky s příslušnicemi z rodu Šternberků, protože je tam více příslušníků (Ludaniců) se stejným jménem ve stejnou dobu...

Moravská větev Ludaniců
A1: Hynek (1458)
A2: Jan (1458-1464) m. Kateřina z Rataj
B1: Anežka (+1470)
B2: Jan (1464- +asi 1481) m. Anežka z Lešan?
C1: Hynek (1482- +1526) m. Anna z Gutenštejna
D1: Jan (* ok. 1500- 1553) 1m. Ludmila ze Šternberka (*1493- +1538), 2m. Anna ze Šternberka
D2: Václav (* 1510- + 12.1556) m. Eufrosina z Dubé
E1: Jan (* ok.1538- +1567)
E2: Hynek (* ok. 1542- +1568) m. Kateřina ze Šternberka
D3 Půta (* ok. 1513- + 15.7/16.8.1559) 1.m Anna Trčkovna z Lípy (+25.1.1540) 2.m. Johana ze Zástřizlů
E1: Anežka (*1540)
E2: Václav(*1541- +10.1541) m. Johanka Meziříčská z Lomnice (+5.1568)
F1: dcera?(*1.1465)
F2: Kateřina (*1567-22.6.1601) m. Petr Vok z Rožmberka
E3: Mandalena?
B3: Hynek (1466-?)m. Markéta z Tasova
C1: Václav (1483- +1515) m. Alena z Valdštejna
D1: Zikmund (*ok. 1490- + asi 1532) m. N?
E1: Markéta (* ok. 1520- + po 1544) m. Jan mladší ze Šternberka
E2: Johana (*ok.1525-+1567)
D2: Jan (+1537)
D3: Hynek
Naposledy upravil(a) Pepa123 dne 11 čer 2023 18:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Ježek »

A tohle má Josef Pilnáček, Staromoravští rodové, s. 71
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Laurentius »

Díky Pepo za ten rodokmen. Taky si ho pro sebe udělám. Tak verze 1.3 a už to trochu začíná vypadat a do sebe zapadat. Já právě toho Václava přehazoval, protože jeho otec by měl být Hynek a přitom měl mít ty bratry Půtu a Jana. Neměli mít ještě ti tři (Jan, Václav, Půta) bratra Hynka? Nemám tam nějaké blbosti?
U toho tvého to do sebe celkem zapadá.

Já to vkládám v JPG do přílohy, když píšu komentář.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

Není zač, jsem rád, že jsem pomohl. Nevím jestli měli bratra Hynka ( Půta, Václav a Jan), ale jestli fakt existoval, musel zemřít před 1526. Já jsem ho v mé verzi rodokmenu z ledna měl, ale to jsem dělal jen z Wikipedie... Jinak ještě nám tam chybí nějaký Petr z Ludanic (nevlastní bratr Jana st.), který měl prý zdědit uherské majetky. A potom nějaká Alena, manželka N ze Žerotína a její matkou byla Markéta z Nové Cerekve? A potom ta Kateřina, co se vdala za Buriana Brtnického z Valdštejna okolo 1500-1510.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Laurentius »

Nemohl ten Peter z Ludanic být z té slovenské větve rodu (původem od Synka z Ludanic) uváděný 1438-1475?
Tento Peter z Ludanic měl mít tři děti. Prvorozený syn Ladislav zemřel již před jeho smrtí a zůstali po něm dvě malé děti Jan a Anna. Poručníkem byl příbuzný Mikuláš Dvoranský, který měl předat v dospělosti panství Janovi. Ten ovšem také zemřel a dědičkou byla Anna. Václav Ludanický z Rokytnice také měl nárok, ale už měl majetky na Moravě a neuplatnil ho. Navíc se vedl spor o Ludanice mezi rodem z Ludanic a s rodem z Dvorian (Dvorany nad Nitrou, hned vedle Ludanic). Spor nakonec Anna vyhrála, ale až 1514 za svého druhého manžela a dědil jejich syn František Čech.

Ten rod z Ludanic měl i další větve z Čeľadic a z Dvoran (od Folkuše z Čeľadic a jeho potomků a comese Petera, syna Sebeslava).
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

Je to možné, já jsem čerpal z dokumentu "Postavení mladých urozených dědiček na počátku raného novověku" ,možná jsem to špatně přečetl, a také jsem zjistil, že rok úmrtí u Václava Veverského má být 1519.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Laurentius »

Tak verze 1.4. Procházel jsem monasterium.net a hodně jsem to seškrtal. Ti bratři Zikmunda Hynek a Jan jsou doloženi? Nemůžou to být synové Václava z Ludanic na Chropyni?

- Hynek z Ludanic na Rokytnici se jeví spíš jako současník Václava z Ludanic na Veveří - první velký významný člen rodu, držel Veveří, našel jsem ho také jako 1487 sudí desk a práva brněnského, 1491 podkomoří moravského markrabství
- toho Václava z Ludanic na Veveří jsem úmrtí opět posunul, podle všeho mohl převzít po jeho smrti strýc Hynek z Ludanic na Rokytnici (1517 uveden mezi svědky Hynek Veverský z Ludanic na Jemnici) a Zikmund z Ludanic na Veveří se uvádí 1518
- bratři Jan, Václav a Půta jsou taky jasní, máme závěti Jana a Půty, Jan se píše jako Jan st. z Ludanic a zřejmě neměl potomky, protože vše odkazuje na bratra Václava a jeho syny Jana a Hynka, Půta měl být vyplacen
- v Půtově závěti je pro změnu uvedena jako případná vdova Marie Anna z Lipé (též dohromady Mariana), syn Václav (z Ludanic na Helfenštejně) a také neznámé dcery (minimálně dvě a víc)
- 1567 rod už řádně prořídnul, když všechen svůj majetek Hynek z Ludanic na Kvasicích (tedy syn kdysi moravského zemského hejtmana Václav z Ludanic na Chropyni) na nejbližšího příbuzného Václava z Ludanic na Helfenštejně a jeho dcerou Kateřinou rod končí
- možná mě tam nějaká generace chybí, ale podle monasteria to nevypadá
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

Tak přišel jsem na to, kde by ta Kateřina měla patřit. Asi to bude dcera Jana staršího, protože kdyby byla dcerou Václava a Aleny z Valdštejna, aby se vdala za Buriana Brtnického z Valdštejna, tak by musela mít dispens. A tu Alenu z Ludanic bych přiřadil k Zikmundovi, a tím by jeho manželkou byla Markéta z Nové Cerekve, což by i naznačovalo jméno jejich dcery po matce.
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

No já jsem vycházel z tohoto dokumentu. Teďka cituji, co tam napsali:„Své působení v zemských úřadech Václav Veverský majetkově opíral o panství Jemnice s cen-
trem v městě Veverská Bitýška, které měl od roku 1496 v zástavním vlastnictví.267 Z manžel-
ství s Alenou z Valdštejna měl Václav Veverský syny Zikmunda, Jana a Hynka. Ani jeden
z nich však nenavázal na úspěšnou kariéru svého otce a nedokázal zabránit úpadku veverské
větve rodu Ludaniců. Zdá se, že zmiňovaná odnož pánů z Ludanic definitivně zanikla se smrtí
Zikmundovy dcery Johanky v roce 1567.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Laurentius »

Pepa123 píše:Tak přišel jsem na to, kde by ta Kateřina měla patřit. Asi to bude dcera Jana staršího, protože kdyby byla dcerou Václava a Aleny z Valdštejna, aby se vdala za Buriana Brtnického z Valdštejna, tak by musela mít dispens. A tu Alenu z Ludanic bych přiřadil k Zikmundovi, a tím by jeho manželkou byla Markéta z Nové Cerekve, což by i naznačovalo jméno jejich dcery po matce.
Nebo pokud by Jan starší vůbec neměl potomky, tak by byla sestra Jana st., Václava a Půty.
To by možná vycházelo líp časově, protože Burian Brtnický z Valdštejna měl zemřít 1544. Počítám, že všechny děti měl s Kateřinou z Ludanic (napsané mám Jan, Kateřina, Dorota a Zdeněk). Z toho Zdeněk zdědil Brtnici a jeho syn Hynek Brtnický z Valdštejna s manželkou Kateřinou z Kunštátu se pak starali na Brtnici o mladou Kateřinu z Ludanic před svatbou s Petrem Vokem. Takže tam jsou nějaké příbuzenské vazby.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Laurentius »

Pepa123 píše:No já jsem vycházel z tohoto dokumentu. Teďka cituji, co tam napsali:„Své působení v zemských úřadech Václav Veverský majetkově opíral o panství Jemnice s cen-
trem v městě Veverská Bitýška, které měl od roku 1496 v zástavním vlastnictví.267 Z manžel-
ství s Alenou z Valdštejna měl Václav Veverský syny Zikmunda, Jana a Hynka. Ani jeden
z nich však nenavázal na úspěšnou kariéru svého otce a nedokázal zabránit úpadku veverské
větve rodu Ludaniců. Zdá se, že zmiňovaná odnož pánů z Ludanic definitivně zanikla se smrtí
Zikmundovy dcery Johanky v roce 1567.
Já myslel, že je to velké královské město Jemnice. Mají to i na stránkách. Vzhledem k tomu, že svědčí mezi Hynkem Bočkem z Kunštátu a Janem Zajímačem z Kunštátu na Tavíkovicích a Jiříkem Zajímačem z Kunštátu na Jevišovicích... tak bych to taky na první pohled viděl na Jemnici.

https://www.monasterium.net/mom/CZ-MZA/ ... /charter?q" onclick="window.open(this.href);return false;


Královské město Jemnice

Od roku 1433 byla Jemnice zastavena Janu Bítovskému z Lichtenburka. Iniciátorem obnovy města byl patrně jeho nástupce Půta z Lichtenburka. V té době byl založen klášter sv. Víta. Po smrti Půty byla Jemnice prodána Václavovi z Ludanic. V roce 1522 koupili celé panství Archleb z Boskovic a Jan z Pernštejna. Snahy o rozkvět města, které plánoval zvláště Jan z Pernštejna, překazil král Ferdinand I. Roku 1529 dal Jemnici do dědičného držení Jindřichovi Meziříčskému z Lomnice. V mnoha materiálech se dočteme, že tehdy nastalo jedno z nejtěžších období Dr Dvořák píše: „Bezmezná hamižnost a bezohlednost pánů Meziříčských naplňovala míru utrpení vrchovatě.“ Rokem 1530 skončilo období, kdy byla Jemnice významnou součástí v systému obrany jižní hranice. Královské město Jemnice se stalo městem poddanským.
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

Našel jsem další informace:
1. Místo toho, abych napsal, že Kateřina byla sestrou Jana staršího, tak jsem napsal dcerou.

2. Zjistil jsem, že Jan starší je zmíněn již v roce 1510 na Rácovicích a poslední zmínka je z roku 1553.

3. Druhou manželkou Jana staršího nebyla Anna ze Šternberka, jak jsem napsal (spletl jsem si jména). Druhou manželkou Jana byla Markéta ze Žerotína.
Tím pádem Anna musela být manželkou Jana ,syna Václava Chropyňského (ale nevím jestli se tenhle příbuzenský vztah bral jako incest, například u Alžběty Uherské a jejího manžela Štepána Uroše, protože Anna a Kateřina byly sestrami), tudíž jejím manželem mohl být Jan, syn Václava Veverského.
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

V rodokmenu chybí Anna z Gutenštejna (matka Půty) a taky asi ta generace zmíněna od roku 1466 na Rokytnici. Ta potom v roce 1480 byla na jmenování Ludaniců do panských lavic.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Laurentius »

Tak zatím poslední má verze 1.5. Už se to trochu začíná rýsovat. Pořád spíš tíhnu k tomu, že Hynek a Jan jsou totožní se syny moravského zemského hejtmana Václava z Ludanic na Chropyni.

Královské město Jemnice by mohla být pravděpodobná, protože Václav z Ludanic na Veveří byl koncem 15. století moravský podkomoří a mohl si přijít na nějaké majetky. Po jeho smrti a v případě nedospělého Zikmunda pak můžou majetky připadnout na strýce Hynka a jeho potomky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 5 hostů