Šternberkové

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od Laurentius »

Neznáte někdo totožnost Alberta de Vren (také Albertus de Vren, Albertus Burchrauius de Vren)? Byl předním šlechticem na Moravě v dobách Přemysla Otakara II. Nemůže to být totožná osoba s pozdějším olomouckým purkrabím a cudařem Albertem ze Šternberka?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od Katerina »

Laurentius píše:Neznáte někdo totožnost Alberta de Vren (také Albertus de Vren, Albertus Burchrauius de Vren)? Byl předním šlechticem na Moravě v dobách Přemysla Otakara II. Nemůže to být totožná osoba s pozdějším olomouckým purkrabím a cudařem Albertem ze Šternberka?
Měl by to být vranovský purkrabí - ale nevím, zda je možné ztotožnit se Štenberkem.

Trochu jsem se pídila - kdo byl pukrabím na Vranově za POII. nebo plus minus okolo :
byl to prý Vikart z Trnavy (ten zemřel - dle dost zajímavého medailonu od Kalisty - v roce 1265).
v roce 1277 nebo 78 to byl Kuno z Kunštátu a v letech kolem 1263 Olbram snad z rodu Schenků
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od Laurentius »

Katerina píše:Měl by to být vranovský purkrabí - ale nevím, zda je možné ztotožnit se Štenberkem.
To byl jen takový ztřeštěný nápad :)

Já si také příliš Šternberky s jižní Moravou nespojoval, ale narazil jsem na další hrad jménem Šternberk. Situace okolo hradů jménem Šternberk bude ve 13. století asi ještě složitější. Tento Šternberk (dnes znám jako Štamberk) je zřícenina hradu snad z poslední čtvrtiny 13. století, nacházející se na kopci Vrchu nad Řásnou kousek od Telče. Postavil ho ovšem asi až Jaroslav ze Šternberka, ale ten už je doložen v letech 1284-87 jako purkrabí na Bítově. Hrad byl zpustošen za husitských válek a již nebyl obnoven.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od thovtt »

Stále je nejasnou osobou Šternberk, který zemřel před 8.12.1303 a měl za manželku Perchtu, sestru, někdy Záviše z Faklštejna. Která se provdala podruhé za Vítka ze Švabenic, moravského sudího. Dále je otázkou, v jakém příbuzenském vztahu byl tento Šternberk ve vztahu k nájemci domu při biskupství v Olomouci, ke byl zavražděn roku 1306 česká král Václav III:
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od KOMOŃ »

thovtt píše:Stále je nejasnou osobou Šternberk, který zemřel před 8.12.1303 a měl za manželku Perchtu, sestru, někdy Záviše z Faklštejna. Která se provdala podruhé za Vítka ze Švabenic, moravského sudího. Dále je otázkou, v jakém příbuzenském vztahu byl tento Šternberk ve vztahu k nájemci domu při biskupství v Olomouci, ke byl zavražděn roku 1306 česká král Václav III:
Sakra chlape, výborně.Konečně někdo :wink:
Já bez znalosti pramenů přemýšlím totiž na úplně stejné vlně.Konečně někdo, kdo mi rozumí. :wink:
Bez piva to není ono.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od thovtt »

I přes snahu poznat co nejvíc pramenů a dát s dohromady co nejvíce informací, je k tomu nutní příčný pohled, který srovnává dějinné události do jiných rovin, než použije profi-historik, který je vázán určitou šablonou a dogmatem. Velice se mi libila a dodnes líbí metoda, kteou používal spisovatel Ivanov. Český pitaval od tohoto autora jsem četl snad 100 X. myslím si, že jedině touto cestou se dá v historii dosáhnout pozoruhodných výsledků. A že tato metoda se dá aplikovat i na jiné obory.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od KOMOŃ »

thovtt píše:I přes snahu poznat co nejvíc pramenů a dát s dohromady co nejvíce informací, je k tomu nutní příčný pohled, který srovnává dějinné události do jiných rovin, než použije profi-historik, který je vázán určitou šablonou a dogmatem. Velice se mi libila a dodnes líbí metoda, kteou používal spisovatel Ivanov. Český pitaval od tohoto autora jsem četl snad 100 X. myslím si, že jedině touto cestou se dá v historii dosáhnout pozoruhodných výsledků. A že tato metoda se dá aplikovat i na jiné obory.
Přesně tak.Já jsem se k této knize dostal před měsícem úplnou náhodou.Jsem jí nadšen, protože to přesně odpovídá mé logice a uvažování...
Několik myšlenek od Ivanova jsem zde několikrát nastínil.Dostal jsem ostrou krtiku od slečny Katariny, srovnávala mne s jakýmsi panem Koláčkem a doslova napsala "Ivanov a jiní se obracejí v hrobě" :lol:

Proto jsem rád, že zde zavládne rovnáha a správný úsudek :)
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od Dagmar »

KOMOŃ píše:
thovtt píše:I přes snahu poznat co nejvíc pramenů a dát s dohromady co nejvíce informací, je k tomu nutní příčný pohled, který srovnává dějinné události do jiných rovin, než použije profi-historik, který je vázán určitou šablonou a dogmatem. Velice se mi libila a dodnes líbí metoda, kteou používal spisovatel Ivanov. Český pitaval od tohoto autora jsem četl snad 100 X. myslím si, že jedině touto cestou se dá v historii dosáhnout pozoruhodných výsledků. A že tato metoda se dá aplikovat i na jiné obory.
Přesně tak.Já jsem se k této knize dostal před měsícem úplnou náhodou.Jsem jí nadšen, protože to přesně odpovídá mé logice a uvažování...
Tak "dobrý den" . Této knize je už pár let. Až se ti dostanou do ruky další knihy tohoto autora, tak budeš mít hlavu jako včelín. :roll:
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od KOMOŃ »

A to je dobře, nebo špatně?
Bez piva to není ono.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od Katerina »

thovtt píše:I přes snahu poznat co nejvíc pramenů a dát s dohromady co nejvíce informací, je k tomu nutní příčný pohled, který srovnává dějinné události do jiných rovin, než použije profi-historik, který je vázán určitou šablonou a dogmatem. Velice se mi libila a dodnes líbí metoda, kteou používal spisovatel Ivanov. Český pitaval od tohoto autora jsem četl snad 100 X. myslím si, že jedině touto cestou se dá v historii dosáhnout pozoruhodných výsledků. A že tato metoda se dá aplikovat i na jiné obory.
To bezesporu , a otevře to nové hypotézy, ale stejně tak zůstává faktem, že těmi hypotézami prostě zůstanou, pokud nebudou dále doloženy, a nemusí to být jen písemnými prameny, ale i archeologickými nálezy apod., dnes se zapojuje čím dál tím víc vědních oborů.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od Dagmar »

KOMOŃ píše:A to je dobře, nebo špatně?
Určitě dobře. Považuji M.Ivanova za skvělého autora literatury faktu. Předloží ti fakta, své závěry, ale nechá na tobě , zda jeho důvody přijmeš či nikoli. V každém případě tě svým způsobem nutí se o tu kterou záležitost , pokud tě to zaujme, zajímat dál a studovat a hledat......
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Katerina píše:dnes se zapojuje čím dál tím víc vědních oborů.
Třeba i kosterní ohledání a sbírání genetických informacích... :wink:
Bez piva to není ono.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Dagmar píše:
KOMOŃ píše:A to je dobře, nebo špatně?
Určitě dobře. Považuji M.Ivanova za skvělého autora literatury faktu. Předloží ti fakta, své závěry, ale nechá na tobě , zda jeho důvody přijmeš či nikoli. V každém případě tě svým způsobem nutí se o tu kterou záležitost , pokud tě to zaujme, zajímat dál a studovat a hledat......
Přesně tak.Ivanov není ten, který opíše listiny a předkládá je čtenářům.On se především kouká na souvisloti a posuzuje problematické záležitosti i z lidské stránky.Navíc to má všechno logiku a ohromnou vynalézavost.
Bez piva to není ono.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od thovtt »

1296, Budislav děkan Olomoucké kapituly pronajímá moravskému komořímu Albertovi ze Štenberka sv§j dům-děkanství po dobu jeho života. Pokud by Albert ze Šternberka cokoliv v děkanství přistavěl, připadl by zpět děkanovi (dům).

poz. 1306 4.8., byl v tomto domě zabit Václav IIII.
tismet

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od tismet »

Dobrý den nemohuse dopátrat bližších informací o Markétě ze Šternberka +1375 manželce Viléma Bavora prosím poraďte děkuji
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od Ježek »

Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
pavel1123
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 18 lis 2013 00:03

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od pavel1123 »

Prosím nikde jsem se nedočetl,kdo byl a nebo je poslední majitel hradu Šternberk na moravě
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od Zany »

do roku 1945 patřil Liechtensteinům.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Šternberkové

Nový příspěvek od Ježek »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_bytomski" onclick="window.open(this.href);return false; Věno 60 kop grošů dává lepší nižší šlechta nižší šlechtě, ne velký moravský rod slezskému knížecímu rodu.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 3 hosti